Amerika sa dohrala: Čína nechá fanúšikov Apple bez nových iPhonov. Prečo vlastne vznikli protesty v továrni Apple?

Amerika sa dohrala: Čína nechá fanúšikov Apple bez nových iPhonov. Prečo vlastne vznikli protesty v továrni Apple?

Peking 29. novembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP)

 

Odvetný mobilný úder, tvrdia ruské noviny Svobodnaja Pressa

Čína nariadila lockdown v meste Čeng-čou, kde došlo k násilným protestom
Na snímke bezpečnostný personál v ochrannom odeve zaútočil na muža počas protestu v areáli továrne spoločnosti Foxconn v čínskom meste Čeng-čou

Továreň v čínskom meste Čeng-čou, ktorá vyrába iPhone 14, sa náhle dostala do problémov. Disciplinovaní čínski zamestnanci začali štrajkovať a vzniesli rôzne ďalšie požiadavky. Najmä na zvýšenie miezd. Je zaujímavé, že v iných továrňach v ČĽR sa nič podobné nezaznamenalo. V spoločnosti Apple Inc. sa medzitým objavujú problémy.

Reklama

Závod Čeng-čou nie je americký. Teda nie priamo – vlastní ho taiwanská spoločnosť Foxconn Technology Group. Ako si môžete ľahko domyslieť, ani čínske úrady z toho nemajú veľkú radosť. Rovnako ako ich neteší, že táto firma pracuje pre Američanov.

Dôvod protestov je dosť zvláštny. Na jednej strane je tu “technická chyba”, kvôli ktorej boli pracovníkom drasticky znížené platy. Takéto triky v Číne nefungujú; tamojšie orgány sa starajú o práva svojich občanov, nie ako v Ruskej federácii. V tom istom čase sa v meste Čeng-čou náhle začala akcia “coronavírus” – akési cvičenie, kde sa precvičovali protiepidemické opatrenia.

Reklama

V dôsledku toho vyšli robotníci z továrne do ulíc a trochu sa dokonca “pobili” s políciou. Samozrejme, ak to v skutočnosti nebolo zinscenované. Zazneli aj pripomienky k porušovaniu pracovných zmlúv zo strany zamestnávateľa, ale z nejakého dôvodu bez konkrétnych údajov. Ľudia zo spoločnosti Foxconn zároveň okamžite začali zamestnancom závodu ponúkať vysoké úplatky – na miestne pomery veľmi slušné peniaze. Zvláštny príbeh…

“Otrasy v kľúčovom výrobnom centre spoločnosti Apple Inc. v Čeng-čou pravdepodobne povedú k výpadku výroby takmer 6 miliónov kusov iPhone Pro v tomto roku. Situácia v závode je naďalej nestabilná a odhady výrobných strát sa môžu zmeniť. Veľa bude závisieť od toho, ako rýchlo sa spoločnosti Foxconn Technology Group podarí vrátiť ľudí na montážne linky. Akcie spoločnosti Apple klesli o 1,9 %,” uvádza agentúra Bloomberg.

Zaujímavé je, že práve tento zmätok sa začal veľmi synchrónne s rozhodnutím oficiálneho Washingtonu zakázať dovoz výrobkov spoločností Huawei, ZTE a mnohých ďalších čínskych spoločností do USA.

“Zákaz amerických orgánov týkajúci sa zariadení čínskych telekomunikačných spoločností porušuje zásady trhového hospodárstva, podkopáva pravidlá medzinárodného obchodu a poškodzuje záujmy čínskych spoločností, proti čomu Čína dôrazne protestuje. USA zneužívajú štátnu moc a neoprávnene potláčajú čínske spoločnosti,” povedal hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien.

Číňania sa zrejme rozhodli nerobiť rozruch a namiesto toho podniknúť symetrický úder. Spoločnosť Apple bola zasiahnutá. Stáva sa to.

Reklama

Američania sa z nejakého dôvodu správajú ako veľké mentálne postihnuté deti, ktoré sú absolútne presvedčené, že len oni môžu robiť neplechu a zlostiť ostatných. A keď im to vrátia, veľmi ich takéto pľuvance urazia. Vládnuce kruhy v USA nerady premýšľajú o perspektívach svojej politiky, sú zvyknuté spoliehať sa na silu.

Zo strany Ameriky došlo k okamžitej eskalácii taiwanského problému. Američania kopli svojho na voditku držaného Šarika z Vilniusu a ten začal okamžite vrieskať, že slobodná Litva je pripravená organizovať s nemenej slobodným Taiwanom niektoré výroby v oblasti špičkových technológií. Potom sa zamysleli a dodali, že chcú v Tchaj-peji otvoriť nejaké demonštračné laserové laboratórium, aby pritiahli pozornosť potenciálnych investorov do litovskej ekonomiky. Rovnakým spôsob, ako pri dobývaní ropu z vilniuskej kanalizácie.

Číňanom sú, samozrejme, americkí Šarikovia ukradnutí, veľmi dobre vedia, kto podnecuje šialené Pobaltie. A americkí politici budú musieť prehltnúť ďalšie “pilulky”, a to vo veľmi blízkej budúcnosti. Existuje veľa možností, pre americké spoločnosti je v Číne veľa dôležitých odvetví.

Spoločnosť Apple nepochybne očakávala, že sa niečo také stane. Začiatkom septembra tohto roka spoločnosť oznámila svoj zámer začať vyrábať iPhone 14 v Indii. Rozhodnutie bolo vysvetlené jednoducho a celkom úprimne – kvôli rastúcim politickým rizikám v súvislosti s rastúcim napätím medzi Pekingom a Washingtonom. V tom istom mesiaci zišli z montážnej linky miestneho závodu spoločnosti Apple prvé indické iPhony. Bolo to veľmi operatívne, vidieť, že sa vec riešila pod tlakom veľkého strach.

Napriek tomu však India nemôže nahradiť zastavenie prevádzky závodu v Čeng-čou; celkový pokles výroby smartfónov by mohol byť približne 10 % alebo dokonca viac. Vzhľadom na “nátlak”, ktorý americkí štátnici zjavne začali voči ČĽR, by sa tento údaj mohol výrazne upraviť.

Reklama

A nie nevyhnutne s pomocou továrne Čeng-čou. Väčšina častí do týchto zariadení sa vyrába v Číne a jednoducho neexistujú žiadne alternatívy. Závod v Arizone bude v prevádzke až v roku 2024, ale jeho kapacita nebude schopná pokryť všetky potreby spoločnosti a sortiment výrobkov v ňom bude obmedzený. Iba na procesory. Na vyriešenie tohto problému je potrebný čas a peniaze. Veľa peňazí, veľmi veľa.

“Lokalizácia výroby čipov bude po praktickej stránke pre Apple veľmi náročná. V prvom rade to bude mimoriadne nákladný proces, pretože v USA sú vysoké mzdy. Po druhé, na udržanie súčasnej úrovne cien výrobkov bude spoločnosť potrebovať štátne dotácie a pravdepodobne bude musieť nejaký čas pracovať so stratou,” hovorí Vjačeslav Volodkovič, riaditeľ spoločnosti AeroDisk.

Hoci čipy pochádzajú z Taiwanu, nevyrábajú sa v Číne – tá vyrába jednoduchšie komponenty. Sú však veľmi dôležité a iPhone sa bez nich nezaobíde. Technológia, ktorú vlastní spoločnosť Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), je pre Čínu stopnutá, čo rozhnevalo Peking. Naviac, Američania si nie sú istí osudom ostrova, a preto bolo rozhodnuté o spustení americkej továrne. Ktorú, mimochodom,, stavia spoločnosť TSMC.

Je to tak, všetko sa mení.

“Už sme sa rozhodli kúpiť závod v Arizone, ktorý začne fungovať v roku 2024. Som si istý, že budeme nakupovať aj v Európe,” uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Apple Inc. Tim Cook.

To je pravdepodobne skvelé, ale fanúšikovia gadgetov Apple by sa mali pripraviť na výrazné zvýšenie cien. Súčasné – v dôsledku súčasného prerušenia dodávok z Číny – aj budúce. Ak sa spoločnosť Apple pokúsi organizovať výrobu v Európskej únii, náklady na výrobu sa zvýšia, a to niekoľkonásobne. Pravda, továrne, kde sa to všetko bude vyrábať, ešte nie sú v pláne. Dokonca ani krajiny ich budúceho (predpokladaného…) pobytu nie sú známe. Je to skôr dobrá hra v zlej situácii.

Na základe uvedených skutočností možno predpokladať, že v blízkej budúcnosti sa obchodná vojna medzi USA a Čínou vystupňuje. A ak abstrahujeme od geopolitiky a pozrieme sa na situáciu z čisto spotrebiteľského hľadiska, nákup zariadení Apple v súčasnosti nie je najrozumnejším rozhodnutím.

 

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali