Amerika sa dohrala: Čína nechá fanúšikov Apple bez nových iPhonov. Prečo vlastne vznikli protesty v továrni Apple?

Amerika sa dohrala: Čína nechá fanúšikov Apple bez nových iPhonov. Prečo vlastne vznikli protesty v továrni Apple?

Peking 29. novembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP)

 

Odvetný mobilný úder, tvrdia ruské noviny Svobodnaja Pressa

Čína nariadila lockdown v meste Čeng-čou, kde došlo k násilným protestom
Na snímke bezpečnostný personál v ochrannom odeve zaútočil na muža počas protestu v areáli továrne spoločnosti Foxconn v čínskom meste Čeng-čou

Továreň v čínskom meste Čeng-čou, ktorá vyrába iPhone 14, sa náhle dostala do problémov. Disciplinovaní čínski zamestnanci začali štrajkovať a vzniesli rôzne ďalšie požiadavky. Najmä na zvýšenie miezd. Je zaujímavé, že v iných továrňach v ČĽR sa nič podobné nezaznamenalo. V spoločnosti Apple Inc. sa medzitým objavujú problémy.

Reklama

Závod Čeng-čou nie je americký. Teda nie priamo – vlastní ho taiwanská spoločnosť Foxconn Technology Group. Ako si môžete ľahko domyslieť, ani čínske úrady z toho nemajú veľkú radosť. Rovnako ako ich neteší, že táto firma pracuje pre Američanov.

Dôvod protestov je dosť zvláštny. Na jednej strane je tu „technická chyba“, kvôli ktorej boli pracovníkom drasticky znížené platy. Takéto triky v Číne nefungujú; tamojšie orgány sa starajú o práva svojich občanov, nie ako v Ruskej federácii. V tom istom čase sa v meste Čeng-čou náhle začala akcia „coronavírus“ – akési cvičenie, kde sa precvičovali protiepidemické opatrenia.

Reklama

V dôsledku toho vyšli robotníci z továrne do ulíc a trochu sa dokonca „pobili“ s políciou. Samozrejme, ak to v skutočnosti nebolo zinscenované. Zazneli aj pripomienky k porušovaniu pracovných zmlúv zo strany zamestnávateľa, ale z nejakého dôvodu bez konkrétnych údajov. Ľudia zo spoločnosti Foxconn zároveň okamžite začali zamestnancom závodu ponúkať vysoké úplatky – na miestne pomery veľmi slušné peniaze. Zvláštny príbeh…

„Otrasy v kľúčovom výrobnom centre spoločnosti Apple Inc. v Čeng-čou pravdepodobne povedú k výpadku výroby takmer 6 miliónov kusov iPhone Pro v tomto roku. Situácia v závode je naďalej nestabilná a odhady výrobných strát sa môžu zmeniť. Veľa bude závisieť od toho, ako rýchlo sa spoločnosti Foxconn Technology Group podarí vrátiť ľudí na montážne linky. Akcie spoločnosti Apple klesli o 1,9 %,“ uvádza agentúra Bloomberg.

Zaujímavé je, že práve tento zmätok sa začal veľmi synchrónne s rozhodnutím oficiálneho Washingtonu zakázať dovoz výrobkov spoločností Huawei, ZTE a mnohých ďalších čínskych spoločností do USA.

„Zákaz amerických orgánov týkajúci sa zariadení čínskych telekomunikačných spoločností porušuje zásady trhového hospodárstva, podkopáva pravidlá medzinárodného obchodu a poškodzuje záujmy čínskych spoločností, proti čomu Čína dôrazne protestuje. USA zneužívajú štátnu moc a neoprávnene potláčajú čínske spoločnosti,“ povedal hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien.

Číňania sa zrejme rozhodli nerobiť rozruch a namiesto toho podniknúť symetrický úder. Spoločnosť Apple bola zasiahnutá. Stáva sa to.

Reklama

Američania sa z nejakého dôvodu správajú ako veľké mentálne postihnuté deti, ktoré sú absolútne presvedčené, že len oni môžu robiť neplechu a zlostiť ostatných. A keď im to vrátia, veľmi ich takéto pľuvance urazia. Vládnuce kruhy v USA nerady premýšľajú o perspektívach svojej politiky, sú zvyknuté spoliehať sa na silu.

Zo strany Ameriky došlo k okamžitej eskalácii taiwanského problému. Američania kopli svojho na voditku držaného Šarika z Vilniusu a ten začal okamžite vrieskať, že slobodná Litva je pripravená organizovať s nemenej slobodným Taiwanom niektoré výroby v oblasti špičkových technológií. Potom sa zamysleli a dodali, že chcú v Tchaj-peji otvoriť nejaké demonštračné laserové laboratórium, aby pritiahli pozornosť potenciálnych investorov do litovskej ekonomiky. Rovnakým spôsob, ako pri dobývaní ropu z vilniuskej kanalizácie.

Číňanom sú, samozrejme, americkí Šarikovia ukradnutí, veľmi dobre vedia, kto podnecuje šialené Pobaltie. A americkí politici budú musieť prehltnúť ďalšie „pilulky“, a to vo veľmi blízkej budúcnosti. Existuje veľa možností, pre americké spoločnosti je v Číne veľa dôležitých odvetví.

Spoločnosť Apple nepochybne očakávala, že sa niečo také stane. Začiatkom septembra tohto roka spoločnosť oznámila svoj zámer začať vyrábať iPhone 14 v Indii. Rozhodnutie bolo vysvetlené jednoducho a celkom úprimne – kvôli rastúcim politickým rizikám v súvislosti s rastúcim napätím medzi Pekingom a Washingtonom. V tom istom mesiaci zišli z montážnej linky miestneho závodu spoločnosti Apple prvé indické iPhony. Bolo to veľmi operatívne, vidieť, že sa vec riešila pod tlakom veľkého strach.

Napriek tomu však India nemôže nahradiť zastavenie prevádzky závodu v Čeng-čou; celkový pokles výroby smartfónov by mohol byť približne 10 % alebo dokonca viac. Vzhľadom na „nátlak“, ktorý americkí štátnici zjavne začali voči ČĽR, by sa tento údaj mohol výrazne upraviť.

Reklama

A nie nevyhnutne s pomocou továrne Čeng-čou. Väčšina častí do týchto zariadení sa vyrába v Číne a jednoducho neexistujú žiadne alternatívy. Závod v Arizone bude v prevádzke až v roku 2024, ale jeho kapacita nebude schopná pokryť všetky potreby spoločnosti a sortiment výrobkov v ňom bude obmedzený. Iba na procesory. Na vyriešenie tohto problému je potrebný čas a peniaze. Veľa peňazí, veľmi veľa.

„Lokalizácia výroby čipov bude po praktickej stránke pre Apple veľmi náročná. V prvom rade to bude mimoriadne nákladný proces, pretože v USA sú vysoké mzdy. Po druhé, na udržanie súčasnej úrovne cien výrobkov bude spoločnosť potrebovať štátne dotácie a pravdepodobne bude musieť nejaký čas pracovať so stratou,“ hovorí Vjačeslav Volodkovič, riaditeľ spoločnosti AeroDisk.

Hoci čipy pochádzajú z Taiwanu, nevyrábajú sa v Číne – tá vyrába jednoduchšie komponenty. Sú však veľmi dôležité a iPhone sa bez nich nezaobíde. Technológia, ktorú vlastní spoločnosť Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), je pre Čínu stopnutá, čo rozhnevalo Peking. Naviac, Američania si nie sú istí osudom ostrova, a preto bolo rozhodnuté o spustení americkej továrne. Ktorú, mimochodom,, stavia spoločnosť TSMC.

Je to tak, všetko sa mení.

„Už sme sa rozhodli kúpiť závod v Arizone, ktorý začne fungovať v roku 2024. Som si istý, že budeme nakupovať aj v Európe,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Apple Inc. Tim Cook.

To je pravdepodobne skvelé, ale fanúšikovia gadgetov Apple by sa mali pripraviť na výrazné zvýšenie cien. Súčasné – v dôsledku súčasného prerušenia dodávok z Číny – aj budúce. Ak sa spoločnosť Apple pokúsi organizovať výrobu v Európskej únii, náklady na výrobu sa zvýšia, a to niekoľkonásobne. Pravda, továrne, kde sa to všetko bude vyrábať, ešte nie sú v pláne. Dokonca ani krajiny ich budúceho (predpokladaného…) pobytu nie sú známe. Je to skôr dobrá hra v zlej situácii.

Na základe uvedených skutočností možno predpokladať, že v blízkej budúcnosti sa obchodná vojna medzi USA a Čínou vystupňuje. A ak abstrahujeme od geopolitiky a pozrieme sa na situáciu z čisto spotrebiteľského hľadiska, nákup zariadení Apple v súčasnosti nie je najrozumnejším rozhodnutím.

 

 

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:25

Výrobca spotrebného tovaru Unilever v utorok oznámil plány na zrušenie približne 7500 pracovných miest vo svojich prevádzkach na celom svete. Jeho cieľom je ušetriť v priebehu nasledujúcich troch rokov približne 684 miliónov libier (799,77 milióna eur). Informovala agentúra DPA.

Koncern, ktorý vyrába približne 400 značiek spotrebného tovaru od čajov Lipton cez mrazené pochúťky Magnum a Cornetto po mydlá Dove či kvasnicovú nátierku Marmite, uviedol, že prepúšťanie sa dotkne prevažne pracovných miest v kanceláriách.

10:22

Elon Musk potvrdil že užíva predpísaný ketamín, aby rozptýlil negatívne myšlienky, čo prináša prospech investorom Tesly. Vyhlásil to počas rozhovoru zverejneného v pondelok, informovala agentúra AFP.

Potvrdil teda užívanie anestetika zvyčajne používaného na tlmenie bolesti a liečbu depresie. Ketamín sa však vo veľkom zneužíva ako droga s potenciálne nebezpečnými až smrteľnými následkami intoxikácie.

Elon Musk
Na snímke Elon Musk
10:20

Všetci obyvatelia Pásma Gazy čelia akútnemu nedostatku potravín, upozornil v utorok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Zdôraznil tým, že je potrebné zvýšiť dodávky humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy, informovala agentúra AFP.

09:22

Lionel Messi si zranil zadný stehenný sval a vynechá prípravné zápasy Argentíny v USA. Potvrdila to tamojšia národná futbalová asociácia.

Lionel Messi Nashville FC - Inter Miami
Na snímke útočník Interu Miami Lionel Messi padá v odvetnom osemfinálovom zápase Ligy majstrov CONCACAF proti Nashville FC 13. marca 2024 v americkom Fort Lauderdale
09:19

Pri inštalácii fotovoltiky si treba aktualizovať aj poistenie nehnuteľnosti a navýšiť si poistnú sumu o hodnotu solárnej elektrárne. Solárne panely totiž môžu zvýšiť hodnotu domu či iného objektu, v prípade podpoistenia by tak pri poistnej udalosti mohla poisťovňa vyplatiť menej peňazí. Upozornil na to riaditeľ pre neživotného poistenie v spoločnosti FinGO.sk Jaroslav Krajňák.

08:50

Ceny ropy v utorok ráno mierne klesli. Ovplyvnili ich vyhliadky na väčšiu ponuku z Ruska, slabší než očakávaný dopyt v sektoroch, ako je letecké palivo, a tiež opatrné obchodovanie pred rozhodnutím americkej centrálnej banky Fed o úrokových sadzbách. Informovala agentúra Reuters.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v apríli sa v utorok o 7.24 h SEČ predával po 82,58 USD (75,82 eura). To bolo o 14 centov alebo 0,17 % menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

08:26

Severokórejský vodca Kim Čong-un dohliadal na sériu palebných cvičení delostreleckých jednotiek na západe krajiny. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Manévre zahŕňali aj „super-veľké viacnásobné raketomety“ a došlo k nim len niekoľko dní po tom, ako Južná Kórea a Spojené štáty uzavreli každoročné spoločné vojenské cvičenie Freedom Shield.

Kim Čong-un North Korea Koreas Tensions
Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un dohliada na sériu palebných cvičení delostreleckých jednotiek na západe krajiny
07:38

Americký prezident Joe Biden usporiada v apríli prvý trojstranný summit s lídrami Filipín a Japonska, oznámil v pondelok Biely dom. Informovala agentúra AFP. Podľa nej sa Spojené štáty snažia posilniť spojenectvo v regióne voči Číne.

Schôdzka Bidena s filipínskym prezidentom Ferdinandom Marcosom a japonským premiérom Fumiom Kišidom je naplánovaná na 11. apríla a je ďalšou v sérii stretnutí s ázijsko-tichomorskými spojencami USA.

Biden
Na snímke Joe Biden
07:19

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken odcestuje tento týždeň do Saudskej Arábie a Egypta na rokovania o úsilí zabezpečiť prímerie v Gaze a zvýšenie množstva humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy, uviedol v utorok prostredníctvom svojho hovorcu americký rezort diplomacie. Informovala agentúra AFP.

Antony Blinken
Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
07:00

Približne 700 ľudí uviazlo v utorok na krajnom severe Austrálie po tom, čo sa touto odľahlou oblasťou prehnala tropická cyklóna a obyvateľov odrezala od zvyšku krajiny. Informovala agentúra AFP.

Búrka tretej kategórie postihla spomínané územie prudkým dažďom a silným vetrom s rýchlosťou približne 170 až 200 kilometrov za hodinu, uviedol austrálsky meteorologický úrad.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Kondenačná stopa zo štartu rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX je vidieť nad domami v pondelok 18. marca 2024 v San Diegu

Autor: AP/Gregory Bull

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali