Bratislava 30. januára 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:Pixabay)
USA údajne dosiahli dohodu s Holandskom a Japonskom o kontrole vývozu čipov proti Číne, čím zvýšili tlak na svojich spojencov. Odborníci však uviedli, že najnovší krok USA a ďalšie potenciálne obmedzenia Čínu nezatlačia, keďže čínske polovodičové firmy vynakladajú všetko úsilie na dosiahnutie prelomových výsledkov v kľúčových technológiách na dosiahnutie sebestačnosti
USA dosiahli dohodu s Holandskom a Japonskom o obmedzení vývozu niektorých moderných strojov na výrobu čipov do Číny vrátane moderných litografických nástrojov, informovala v sobotu agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje.
Podľa správy sa dohodou rozšíria niektoré kontroly vývozu, ktoré USA prijali v októbri 2022, na spoločnosti v týchto dvoch krajinách vrátane ASML Holding NV, Nikon Corp a Tokyo Electron Ltd. Skutočné zavedenie týchto obmedzení by mohlo trvať niekoľko mesiacov, keďže obe krajiny dokončia právne dojednania, uvádza sa v správe.
Napriek rastúcemu tlaku USA na obmedzenie vývozu popredná holandská litografická spoločnosť ASML uviedla, že tieto opatrenia nebudú mať podstatný vplyv na očakávania spoločnosti oznámené na rok 2023.
“Naše podnikanie v Číne je zamerané prevažne na vyspelé uzly,” uviedla spoločnosť ASML vo vyhlásení zaslanom v sobotu denníku Global Times. “Obchodné aktivity spoločnosti ASML na celom svete budú medzitým pokračovať. Teraz potrebujeme stabilitu a spoľahlivosť v našom odvetví, aby sme sa vyhli ďalším poruchám v globálnom polovodičovom priemysle,” uviedla.
Spoločnosť ASML bude naďalej spolupracovať s úradmi, aby ich informovala o možnom vplyve akéhokoľvek navrhovaného pravidla s cieľom posúdiť vplyv na globálny dodávateľský reťazec polovodičov, uviedla spoločnosť.
Spoločnosti Nikon a Tokyo Electron v sobotu neodpovedali.
Bidenova administratíva sa v uplynulom roku opakovane hlásila ku krokom v súvislosti s tzv. čipovou alianciou, ale dosiahol sa len malý pokrok. Pokiaľ ide o dohodu s Holandskom a Japonskom, zatiaľ neboli oznámené žiadne podrobnosti.
Najnovšie kroky USA pravdepodobne nebudú mať žiadny ďalší významný dlhodobý vplyv na čínsky polovodičový priemysel, ktorý odolal niekoľkoročným jednostranným zásahom USA, povedal v sobotu pre Global Times Ma Jihua, veterán v oblasti telekomunikácií.
Vzhľadom na obrovské príjmy z čínskeho trhu je nepravdepodobné, že by Holandsko a Japonsko, ako aj ich spoločnosti ako ASML, splnili príkaz USA obmedziť predaj strojov na výrobu čipov do Číny, povedal Ma.
Celosvetový priemyselný reťazec polovodičov je reťazcom, ktorý zahŕňa širokú spoluprácu a globálnu deľbu práce, a Čína je už teraz najväčším svetovým trhom spotreby polovodičov. Podľa údajov priemyselného orgánu SEMI dosiahol predaj polovodičových zariadení v čínskej pevninskej časti krajiny v roku 2021 hodnotu 29,62 miliardy USD, čo predstavuje takmer 29 % globálneho trhu. V druhom štvrťroku 2022 zaznamenal predaj na čínskej pevnine 6,56 miliardy USD a na globálnom trhu dosiahol 26,43 miliardy USD, ukázali údaje čínskej Národnej komisie pre rozvoj a reformy (NDRC).
USA však presadzujú “technologické oddelenie” s Čínou rýchlejším tempom, ako mnohí očakávali, a ich cieľom je pritiahnuť všetkých spojencov, aby sa pripojili k ich technologickej vojne proti Číne. V tejto súvislosti odborníci uviedli, že Čína by mala pokračovať v zlepšovaní vlastných technologických kapacít, aby sa vyrovnala s možným zhoršením vyplývajúcim zo zadržiavania zo strany USA.
“Neustále kroky USA sú triezvym varovaním pre čínskych výrobcov polovodičov, že USA svoju čipovú vojnu proti Číne nezastavia. Je čas, aby domáce firmy sústredili svoje zdroje a úsilie na hľadanie technologických prelomov,” povedal v sobotu pre Global Times Xiang Ligang, generálny riaditeľ Aliancie pre spotrebu informácií so sídlom v Pekingu.
“Litografické nástroje nie sú žiadnym tajomstvom. Spoločnosť Shanghai Micro Electronics Equipment (Group) Co vyvinula stroj s obmedzenými kapitálovými investíciami a už má dopyt na trhu. Verím, že s celoštátnymi zdrojmi určite dosiahneme technologický prielom,” povedal Xiang.
“Nebude trvať roky, kým Čína samostatne vyvinie litografické nástroje,” povedal. Snaha USA o technologické oddelenie výrazne podporila uplatňovanie domácich čipov čínskymi výrobcami inteligentných zariadení, čo motivuje miestne čipové firmy k technologickým zlepšeniam. Čína medzitým zvyšuje úsilie pri výchove talentov v oblasti čipov.
Čínsky polovodičový sektor sa napriek tlaku USA rýchlo rozvíja, najmä pokiaľ ide o masovú výrobu 28-nanometrových čipov. Ma uviedol, že domáce polovodičové firmy dokázali nezávisle vyrábať široko používané 28 nm čipy a zvyšujú úsilie o dosiahnutie prelomu v oblasti pokročilých 14 nm čipov.
Čínski technologickí giganti neustále robia prelomové objavy v oblasti čipovej technológie.
Vezmime si ako príklad spoločnosť Huawei. Jej cieľ je veľmi jasný, a to riešiť existujúce problémy s dodávkami čipov zvýšením vstupov do výskumu a vývoja na základe skutočných podmienok v domácom sektore čipov.