Bratislava 18. júla 2023 (HSP/Foto: Pixabay)
Štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť JAVYS podpísala dve memorandá o porozumení s americkou spoločnosťou Westinghouse Electric Company. Podpísané memorandá vytvoria rámec pre spoluprácu oboch strán na technických a rozvojových plánoch
Slovensko totiž posudzuje rozšírenie novej jadrovej energie o najmodernejšiu reaktorovú technológiu GEN III+, uvádza tlačová správa slovenskej a americkej spoločnosti. Memorandá o porozumení boli podpísané na veľvyslanectve USA v Bratislave, ktoré podpisu dokumentov vyjadrilo svoju podporu. “Predstavuje to ďalší míľnik v spoločnom úsilí vlád Spojených štátov a Slovenskej republiky o dosiahnutie energetickej bezpečnosti a udržateľnosti na Slovensku s perspektívnym zameraním sa na technológie svetovej úrovne,” povedal pri tejto príležitosti veľvyslanec USA na Slovensku Gautam Rana.
Malé modulárne reaktory sú veľmi perspektívnym trendom pre bez emisnú energiu v Európe. Kúsok jadrového paliva s veľkosťou hracej kocky na Človeče dokáže poskytovať elektrinu pre celú rodinu počas 25 rokov, pričom malé modulárne reaktory so sebou nenesú riziko, aké je spojené s haváriami veľkých jadrových elektrární. Postaviť ich možno kdekoľvek, kde sa dá postaviť veľký bazén.
Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti JAVYS Pavol Štuller pripomenul, že štátna firma má s americkou spoločnosťou Westinghouse bohaté skúsenosti. Dodal, že dlhodobo spolupracovali napríklad na projektoch vyraďovania jadrových elektrární v Jaslovských Bohuniciach.
“Slovensko je krajina, ktorá pozná hodnotu jadrovej energie a jej prínosy, a sme veľmi radi, že môžeme spolupracovať s tímom JAVYS na zabezpečení ich energetickej budúcnosti pomocou našich pokročilých a osvedčených reaktorových technológií AP1000 a AP300,” povedal prezident spoločnosti Westinghouse pre energetické systémy David Durham.
Tlačová správa z podpisu memoránd približuje, že práve AP1000 je jediný prevádzkovaný reaktor generácie III+ s plne pasívnymi bezpečnostnými systémami a modulárnym konštrukčným riešením pričom má najmenšiu polohu MWe na trhu. Túto technológiu si na svoj prvý program jadrovej energie vybralo napríklad aj susedné Poľsko.