Autor simulácie Alex Glaser na YouTube a na oficiálnom webe projektu Veda a všeobecná bezpečnosť zverejnil štvorminútový šot pod titulkom Plán A, v ktorom ukazuje model jadrovej konfrontácie medzi USA a Ruskom.
Podľa scenára začína konflikt použitím konvenčných zbraní, potom ale podniká Rusko preventívny jadrový útok na pohraničné územie Nemecka a Poľska, aby zadržalo sily USA a NATO v Európe. Potom NATO zasadzuje odvetný úder na Kaliningradskú oblasť. Podľa navrhovaného scenára v dôsledku toho prerastá konflikt do taktickej jadrovej vojny na území Európy, potom sa rozširuje aj na území USA a Ruska.
“SGS vyvinula simuláciu pravdepodobnej eskalácie vojenských akcií medzi Spojenými štátmi a Ruskom s ohľadom na realistické pozície jadrových síl, ciele a odhady počtu smrťou. Podľa výpočtov bude v prvých niekoľkých hodinách konfliktu zabitých a zranených vyše 90 miliónov ľudí,” uvádza sa na webe projektu.
Autori simulácie poukazujú na to, že projekt “motivovala nutnosť zdôrazniť potenciálne katastrofálne následky terajších plánov jadrovej vojny USA a Ruska”.
Námestník ministra zahraničia Ruskej federácie Sergej Rjabkov skôr vyhlásil, že nezodpovedné kroky administratívy prezidenta USA Donalda Trumpa zvyšujú riziko jadrového konfliktu, Moskva na to musí reagovať. Zdôraznil, že “tieto hry s možnosťou nasadenia jadrových zbraní v konflikte nadobúdajú čoraz viac znepokojujúci až hrozivý ráz”.