Washington/Moskva 28. septembra 2023 (HSP/sonar21/Foto:screenshot)
Keď som dnes cestou počúval Alexandra Mercourisa, zrazu som si uvedomil, že Spojené štáty a NATO presadzujú proti Rusku stratégiu JENGA, píše Larry Johnson. Mnohí vedúci predstavitelia v klube NATO silno investujú do presvedčenia, že ak sa na Rusko vyvinie dostatočný tlak, krajina, hospodárstvo, armáda a spoločnosť sa zrútia ako veža JENGA. Len jeden malý problém – táto stratégia zlyhala, stal sa pravý opak
Namiesto toho, aby Rusko zoslablo a rozpadlo sa, posilnilo sa a stalo sa menej závislým od Spojených štátov a Európy. Hospodárstvo sa rozvíja. Ruský obranný priemysel sa rozbehol na úroveň, aká nemá v ére moderného Ruska obdobu. Rusko napríklad vyrába viac ako dva milióny 152 mm delostreleckých nábojov ročne. Ruská armáda plní náborové kvóty a vychováva plne vycvičených vojakov. Rusko vyrába prekvapujúce množstvo hypersonických rakiet a bezpilotných lietadiel, ktoré zmenili bojisko v prospech Ruska.
Porovnajte to so Spojenými štátmi. Hospodárstvu USA sa nedarí. Napríklad americký konkurzný súd zaznamenal vo fiškálnom roku, ktorý sa skončil 30. júna 2023, celkovo 15 724 konkurzov. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o 23 % nárast. A čo obranný priemysel? No, ten zhŕňa kýble peňazí, ale vyprodukuje len veľmi málo. Ukrajine dochádzajú zásoby 155 mm nábojov a Spojené štáty ich ročne vyrobia len 340 000. Toto množstvo nestačí na uspokojenie dennej potreby Ukrajiny. Podobná situácia je aj v oblasti náboru – armáda, námorníctvo, letectvo a námorná pechota nedosahujú svoje ročné ciele. A napriek tomu, že Spojené štáty vynakladajú stovky miliárd dolárov na zbraňové systémy, stále nevyvinuli a nerozmiestnili hyperzvukové rakety.
Spojené štáty čelia viacerým katastrofám, ktoré si spôsobili samy. Záplava nelegálnych prisťahovalcov zaplavuje mestá vedené demokratmi, ktoré sa kedysi vyhlasovali za mestá útočiska pre prisťahovalcov. Guvernér New Yorku a starosta New Yorku sa horlivo sťažujú na to, že sú zahltení nelegálnymi prisťahovalcami. Najväčšie americké mestá – New York, Chicago, Filadelfia, Washington, Los Angeles a San Francisco – sú zmietané vraždami, krádežami a lúpežnými prepadnutiami. Nasledujúci obrázok z Filadelfie nie je v tomto meste ojedinelý. Rovnakú hrôzu uvidíte aj v ostatných veľkých amerických mestách:
Takže áno, Spojené štáty hrajú JENGA, ale veža, ktorá sa zrúti, nie je Rusko. Je to Amerika, ktorej hrozí katastrofa. Chcel by som sa venovať hyperbole, ale sociálna štruktúra Ameriky sa triešti a stranícke rozdiely sú rastúcou, neprekonateľnou priepasťou.
Dovoľte mi, aby som vám dal varovný ukazovateľ. Pozrite si túto správu z dnešného dňa:
Rusko 21. septembra oznámilo, že v reakcii na nedostatok domácich zásob dočasne zakázalo vývoz benzínu a nafty do všetkých bývalých sovietskych štátov okrem štyroch, čo naruší globálny obchod, ktorý sa už musel prispôsobiť západným sankciám na vývoz ruských palív.
Rusko 25. septembra zmiernilo niektoré obmedzenia a uviedlo, že povolí vývoz paliva pre niektoré lode a nafty s vysokým obsahom síry.
Západní analytici sú naďalej zaslepení svojím hlboko zakoreneným presvedčením, že Rusko je rozpadávajúca sa čerpacia stanica a nedostatok pripisujú:
kombinácii faktorov vrátane údržby ropných rafinérií, úzkych miest na železniciach a slabého rubľa, ktorý stimuluje vývoz palív.
Možno.
Dovoľte mi však navrhnúť alternatívne vysvetlenie. Rusko zhromažďuje svoje zásoby nafty pre prípad ofenzívy, ktorá by mala viesť k ovládnutiu Kyjeva a Odesy. Prehnané? Možno.
Nedávne výroky predsedu ruskej Dumy Vjačeslava Volodina, ktoré zopakovali minister zahraničných vecí Lavrov a šéf obrany Šojgu, sú pre Západ zlovestným posolstvom – Rusko nemá záujem o rokovanie s Ukrajinou. “Ukrajina sa musí vzdať za podmienok Moskvy, inak krajina “prestane existovať”. Nejde o ojedinelé, plané, od veci odtrhnuté vyhlásenia. Rusko vysiela veľmi jasný odkaz. Budú ho Američania počúvať, alebo budú naďalej hrať ruskú JENGA?
Prečítajte si tiež:
Keď úradníci hovoria nahlas tichú časť o Rusku a NATO