Poliaci sú najaktívnejším americkým spojencom v Európe. Do kongresu USA periodicky smerujú servilné a úctivé žiadosti poľských rusofóbnych špičiek o posilňovanie americkej prítomnosti na poľskom území, tieto žiadosti vysielajú poľské elity na príkaz Američanov. Ukázalo sa, že Varšava je rozhodnutá vytvoriť na svojom území veľkú americkú základňu a do projektu vložiť 2 miliardy eur. Do Poľska už smeruje časť 1 tankovej brigády z Texasu, Američania v rámci rotácie vymenia príslušníkov 2 tankovej brigády. Celý presun sa deje v rámcoch operácie Atlantic Resolve a budúcich cvičení Saber Strike. Americká technika v Poľsku ostáva, pretože Američania sú rozhodnutí túto techniku predať Európanom a zlepšiť tak svoj rozpočet.
Poľsko sa už zbavilo hlavného rusofóba, bývalého ministra obrany Antony Macierewicza, ktorý požadoval aby sa v Poľsku vytvorila základňa s 40 tisíc americkými vojakmi a minimálne 700 americkými tankmi, k tomu adekvátne letectvo, protivzdušná obrana i raketové vojsko. Zatiaľ v Poľsku takéto množstvo Američanov samozrejme nie je, čo sa však v budúcnosti môže zmeniť.
Poľsko sa dnes nachádza v ratingu svetových armád na 22 mieste. Poľsko má v zbrani 110 000 vojakov, 1000 tankov, 800 diel, 240 raketových zariadení, 130 lietadiel a bojových vrtuľníkov, 2 korvety a 4 ponorky. Poľsko je členom NATO, takže v prípade vojny sa môže spoľahnúť na pomoc NATO, zbraní má dostatok. Je však potrebné neustále na americký príkaz kričať o ruskej hrozbe, aby mohli Američania predávať v čoraz väčšom množstve svoje zbrane do Európy.
Poľsko sa spolieha na Američanov, pretože v rámci Európy nemá veľa spojencov. Poliakom sa podarilo stratiť sympatie Moskvy i Berlína a Poliaci čiastočne pripomínajú kosovských Albáncov, ktorí majú takisto len jediného spojenca – Američanov. Ak by prišlo k oslabeniu amerického vplyvu na Balkáne, osud kosovských Albáncov je zrejmý. Ak by prišlo k oslabeniu amerického vplyvu v centrálnej Európe, Nemecko a Rusko by začali s riešením poľského problému.
Poľsko v prípade vojenského konfliktu so Západom bude predstavovať pre Rusko hrozbu, preto sa vojenské základne a ciele na poľskom území určite stanú terčmi ruských rakiet. Rusko bude robiť všetko preto, aby uchránilo svoju infraštruktúru na európskom území Ruska, preto použije v prípadnom konflikte obrovské množstvo rakiet a tie udrú v širokej miere najmä na oblasti, v ktorých sa bude sústreďovať americká armáda a armády NATO
Podľa Chrolenka by konvenčná vojna s Ruskom mala pre Poľsko katastrofálny dopad. Bez ohľadu na to, na aké ciele v Európe by v prípade konfliktu smerovali ruské rakety, ruský úder na Poľsko by bol zničujúci práve kvôli existujúcim americkým základniam a americkým vojakom na poľskom území. Ruské taktické rakety zničia letiská, mosty, prístavy, rafinérie ropy, najdôležitejšie priemyselné podniky, sklady zásob, centrá spojenia a raketových síl v Poľsku (samozrejme aj v celej východnej Európe), útokom sa nevyhnú ani poľské mestá. Možnosti amerického kontingentu zaútočiť z územia Poľska a Pobaltia by sa na základe týchto útokov značne znížili.
Samozrejme Američania by v prípade vojny presúvali svoju podporu cez Atlantik a z Grécka, Španielska a Francúzska by pokračovali na Východný front kolóny vojenských jednotiek. Cesta cez Európu na Východný front by však bola dlhá a lemovaná stratami, na východnom fronte by zatiaľ narastali straty letectva NATO, počty mŕtvych pilotov USA a NATO by dosahovali nevídané rozmery. Gdansk a pobaltské prístavy by Američania nemohli používať, pretože tieto prístavy by už neexistovali. Pritom by sa ruské ponorky aktivizovali v Atlantiku a Tichom oceáne, kde by útočili na americké konvoje.
Samozrejme uvedený scenár predstavuje tú lepšiu možnosť pre svet. Možnosť v ktorej by európske elity na príkaz Američanov masochisticky spolupracovali na svojom konci, táto vojna by však mala klasický, konvenčný scenár a priebeh a nedošlo by k nasadeniu jadrových zbraní. Tento druh vojny je však nereálny, veľmi skoro by sa do konfliktu zapojili aj jadrové sily. To by znamenalo definitívny koniec nielen USA, ale aj celého sveta. Veď len rakety z jednej ruskej modernej strategickej ponorky Jurij Dolgorukij dokážu vymazať z povrchu zemského celé východné pobrežie USA, uzatvára svoju prognózu konfliktu Alexander Chrolenko.
Grigorij Pavlodubov