Expert je presvedčený, že Severný prúd 2 nie je vhodný ani pre Európu, ani pre Slovensko. “Tranzitná trasa cez Ukrajinu a Slovensko nie je vyťažená,” hovorí Hirman.
Okrem toho, realizáciou tohto projektu mnohé európske firmy, ktoré sa ho nezúčastnia, strácajú zisk, napríklad Taliani.
Odborník sa domnieva, že budúcnosť má skvapalnený plyn zo Spojených štátov. Údajne spoľahlivejšie dodávky z USA môžu podľa neho zaistiť energetickú bezpečnosť Európy. Problémom je, že USA a Ukrajina svojimi krátkozrakým akciami naopak vytvárajú priaznivú atmosféru pre Severný prúd 2.
Ukrajina doteraz neuzavrela dohodu o tranzite, takže sa môže stať, že Európa bude úplne bez plynu a potom bude potreba Severného prúdu zjavná. Pokiaľ ide o USA, ktoré neustále kritizujú Severný prúd 2 a ukladajú sankcie, preto Kyjev verí, že pod tlakom Washingtonu bude projekt zrušený.
Riziko pre Slovensko a pre ďalšie európske krajiny v otázke výstavby plynovodu spočíva v tom, vysvetľuje Hirman, že “keby sa situácia náhodou vyostrila v januári 2020, uprostred zimy, môže dôjsť k nedostatku plynu v stredoeurópskom regióne”.
Expert je presvedčený, že pozícia prezidenta Kisku a európskeho poslanca Šefčoviča proti Severnému prúdu 2 je správna.
“Technických a logistických kapacít ukrajinsko-slovenského koridoru je stále dosť. To znamená, že projekt Severného prúdu 2 je stále z veľkej časti geopolitický, predovšetkým pre Kremeľ, “uviedol Hirman.
Expert hovorí, že čoskoro uvidíme, či projekt Severného prúdu bude realizovaný, je to podľa jeho názoru otázka pár mesiacov.