Ako si Francúzsko a Nemecko delia najvyššie pozície v EÚ

Ako si Francúzsko a Nemecko delia najvyššie pozície v EÚ

Berlín/Paríž 8. novembra 2017 (HSP/SDZ/Foto:TASR/AP/DPA/Boris Roessler)

 

Hovorcovia možnej jamajskej aliancie vehementne tvrdia, že hovoria len o obsahu, nie o pozíciách. Tieto tvrdenia ale nie sú dôveryhodné. Koniec koncov, nie je to len o rozdelení federálnych ministerstiev, ale aj o miestach v novej Európe. Najneskôr do roku 2019 sa v nej zmenia všetky príslušné najvyššie pracovné miesta; od šéfa pre Európsku komisiu, Európsku radu, Európsky parlament, cez ministerstvo zahraničia až po Európsku centrálnu banku (ECB).

Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo) a nemecká kancelárka Angela Merkelová

V súčasnosti prebieha sondovanie preferencií pre nového prezidenta skupiny európskych ministrov financií – mocného orgánu, ktorý rozhoduje o rozpočtoch alebo pôžičkách Grécku. V skutočnosti by mal byť nový šéf skupiny zvolený o mesiac. Ale nie je to také jednoduché.

Reklama

Základom pre všetky európske hry je francúzsko-nemecké porozumenie. Aj keď Angela Merkelová je v súčasnosti jediným zodpovedným vedúcim predstaviteľom nemeckej vlády, tak ako francúzsky prezident Emmanuel Macron, aj ona už jasne uviedla, aké sú jej záujmy. Federálna vláda by chcela, aby sa súčasný prezident Bundesbanky (nemeckej centrálnej banky) Jens Weidmann stal ďalším šéfom ECB. Bude to prvý Nemec na tejto pozícii v histórii: pred Talianom Mariom Draghim, ktorý z postu odíde v roku 2019, bol vo funkcii Francúz a Holanďan.

Paríž má tiež záujem o najvyššie pozície – a zameriava sa na Európsku komisiu. V Berlíne je to pomerne dobrovoľné. Potrebuje len “silnú osobnosť” v čele legislatívneho orgánu EÚ. Francúzsko-nemecký hlas, ako je počuť v diskusiách, beží ako dobre namazaný motor.

Reklama

Nielenže si Merkelová a Macron telefonujú niekoľkokrát týždenne. Tiež na seba navzájom berú ohľad. Napríklad Francúz informoval kancelárku vopred o svojom senzačnom európskom prejave v septembri, v ktorom oslabil pasáže, ktoré by mohlo Nemecko považovať za citlivé. Merkelová mu vrátila láskavosť a podľa zasvätených osôb požadovala, aby sa v spoločnom európskom dokumente o takzvanej jamajskej koalícii vynechali negatívne pasáže.

 

Viac Francúzov na vedúcich pozíciách sa považuje za vylúčené

Aj pokiaľ ide o Euroskupinu, spolupracujú obe krajiny takmer v úplnej tichosti. Keď francúzsky minister financií Bruno Le Maire oznámil, že sa chce uchádzať o predsedníctvo skupiny, skupina kresťansko-demokratických ministrov financií EPP neskôr neformálne nesúhlasila s takouto žiadosťou. Le Maire bol diplomaticky zneužitý – s pomocou nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho, ktorý bol vždy verný Merkelovej.

Ak by Macron stále chcel presadzovať Le Maireho ako vedúceho Euroskupiny, bolo by to predbežné rozhodnutie pre budúce pozície. Proti Le Mairemu hrá fakt, že Francúz Pierre Moscovici už pôsobí ako komisár pre ekonomiku a menu. “V tejto oblasti už existuje dosť Francúzov,” hovorí diplomat EÚ.

Reklama

Nasledujúci týždeň, ako zvyčajne, nemecký minister financií odcestuje do Bruselu, aby diskutoval s európskymi kolegami. Merkelová do tohto úradu presadila svojho verného Petra Altmaiera. Ako dlho tam zostane, je neisté. Jediná istota je, že bývalý šéf Merkelovej kancelárie by chcel spravovať ministerstvo. V Bruseli nebude Altmaier schopný ukázať oveľa viac ako ukazuje súčasnosti.

V piatok bolo oznámené, že v Berlíne sa uvažuje o odložení plánovaného menovania ďalšieho vedúceho Euroskupiny. Sonduje sa, či je možné funkčné obdobie súčasného prezidenta Jeroena Dijsselbloema “o niečo predĺžiť”. Oficiálne na jeho miesto nekandiduje nikto. To je však problém, pretože neexistuje zjavný nástupca Dijsselbloema.

 

Lagardeová ako funkcionárka EÚ?

V Paríži sa zatiaľ začala prezentácia potenciálnych kandidátov na ďalšie najvyššie pracovné miesta. V Berlíne bola venovaná pozornosť tomu, že minulý týždeň dostala Christine Lagardeová možnosť absolovavať osobný rozhovor v Paríži. Napriek tomu, že výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) nie je súčasťou blízkeho okruhu Macrona, je považovaná za silnú vodkyňu a teda za sľubnú kandidátku na post v rámci EÚ. Avšak má to zjavnú nevýhodu. Ako vedúca MMF by Lagardeová nemohla byť hlavnou kandidátkou v európskej volebnej kampani bez toho, aby sa vzdala funkcie vo Washingtone. Jej ambiciózny krajan Michel Barnier, hlavný vyjednávač rokovaní o brexite pre EÚ, by sa však mohol uchádzať bez akýchkoľvek problémov. Avšak zatiaľ nie je jasné, či by taká kampaň bola v Berlíne a Paríži žiadúca.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:25

Stredo-pravicová Chorvátska demokratická únia (HDZ) premiéra Andreja Plenkoviča sa podľa exit pollu zrejme stala víťazom stredajších parlamentných volieb. V 151-člennom parlamente by mala podľa prieskumu 58 mandátov. Na druhom mieste skončila so 44 mandátmi stredo-ľavicová koalícia Rieky spravodlivosti, ktorú vedie Sociálnodemokratická strana prezidenta Zorana Milanoviča. Správu priniesla agentúra HINA.

Parlamentné voľby v Chorvátsku
Na snímke voliči volia vo volebnej miestnosti v Záhrebe počas parlamentných volieb v Chorvátsku v stredu 17. apríla 2024
Včera 20:24

Snemovňa reprezentantov Kongresu USA bude v sobotu hlasovať o vojenskej pomoci pre Ukrajinu, Izrael a Taiwan. V stredu to oznámil predseda snemovne Mike Johnson. Informovala o tom agentúra AFP.

Včera 20:23

Ceny ropy klesli v stredu o takmer 3 %, pričom cena ropy Brent skĺzla pod 87,50 USD za barel (159 litrov). Výrazne sa pod to podpísali najnovšie informácie o prudkom zvýšení ropných zásob v USA, ako aj slabšie ekonomické údaje z Číny, než sa čakalo. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Včera 20:22

Zásoby ropy v Spojených štátoch pokračovali v minulom týždni vo výraznom raste, pričom rozsah rastu prekonal odhady zhruba dvojnásobne. Výsledkom je objem zásob, ktorý je pre súčasné obdobie roka takmer už na úrovni 5-ročného priemeru. Informoval o tom portál RTTNews.

Včera 20:19

Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair očakáva, že do polovice júla dostane od americkej spoločnosti Boeing 40 lietadiel. Povedal to v stredu šéf aerolínií Michael O’Leary, ktorého citovala agentúra Reuters.

Včera 20:10

Vo finále Slovnaft Cupu sa stretnú futbalisti dvojnásobného obhajcu trofeje FC Spartak Trnava a MFK Ružomberok.

Trnavčania zvládli stredajšiu semifinálovú odvetu, keď po domácom víťazstve 1:0 remizovali na ihrisku FK Železiarne Podbrezová 0:0 a v stredu 1. mája o 15.00 h v Košiciach sa pokúsia získať domáci pohár tretíkrát za sebou.

Včera 19:57

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov otvorili domáci Turnaj piatich krajín v Poprade prehrou. V stredajšom prvom zo štyroch zápasov na podujatí podľahli českým rovesníkom vysoko 2:7. Oba góly Slovenska zaznamenal útočník Lukáš Klečka.

Včera 19:08

Švédsky parlament schválil v stredu návrh zákona, ktorým sa zníži vek potrebný na tzv. právnu zmenu pohlavia, a to z 18 na 16 rokov. Informovala agentúra AP.

Osoby mladšie ako 18 rokov budú na zmenu pohlavia naďalej potrebovať súhlas svojho zákonného zástupcu, ošetrujúceho lekára, aj príslušného zdravotného úradu.

Nebude sa však už vyžadovať, aby mali stanovenú diagnózu tzv. rodovej dysfórie, čím sa lekársky označuje nesúlad medzi skutočným pohlavím a pociťovanou rodovou identitou človeka.

Včera 19:06

Talianska premiérka Giorgia Meloniová v stredu navštívila Tunisko a stretla sa s tamojšími predstaviteľmi, s ktorými diskutovala o “novom prístupe” k nelegálnej migrácii aj o ekonomickej spolupráci s Tunisom. Informovala agentúra AFP.

Meloniová sa v Tunise stretla s tamojším prezidentom Kaísom Saídom, ktorý v utorok po schôdzke s národno-bezpečnostným tímom prisľúbil, že Tunisko nebude centrom ani miestom pre odchod migrantov zo subsaharskej Afriky.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová na návšteve Tuniska
Na snímke talianska premiérka Giorgia Meloniová a tuniský prezident Kajs Saíd počas stretnutia v Tunise
Včera 18:57

Najväčší odborový zväz v Grécku, Všeobecná konfederácia gréckych pracujúcich (GSEE), zorganizoval na stredu rozsiahle štrajky. Trajekty nepremávali, verejná doprava bola narušená a niektoré štátne nemocnice v Aténach i v iných mestách fungovali iba s núdzovým počtom personálu. Informovala o tom agentúra AP.

Na čele štrajkov stojí GSEE a jej cieľom je návrat k právam na kolektívne vyjednávanie, ktoré boli zrušené pred viac ako desiatimi rokmi počas vážnej finančnej krízy.

Včera 18:29

Zasadnutie Rady NATO – Ukrajina, o ktoré požiadal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, sa uskutoční v piatok. Zelenskyj by mal rokovať s ministrami obrany členských krajín Aliancie, oznámil v stredu jej generálny tajomník Jens Stoltenberg.

Včera 18:28

Zemetrasenie s magnitúdou 6,4 zasiahlo v stredu večer miestneho času západ Japonska. Varovanie pred prívalovými vlnami cunami však vydané nebolo, informovala televízia NHK World.

Včera 18:25

Predsedníčkou ruského najvyššieho súdu sa v stredu stala spolužiačka ruského prezidenta Vladimira Putina z vysokej školy, 70-ročná Irina Podnosovová. Informovala o tom agentúra DPA.

Kritici ruského prezidenta sa dlhodobo sťažujú na rodinkárstvo či časté zvýhodňovanie známych v rôznych funkciách, ktoré podľa nich šéf Kremľa využíva na udržanie svojej moci.

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke goticko-renesančný kaštieľ v Šimonovanoch, niekdajšej samostatnej obci a dnes časti Partizánskeho, patrí k najstarším svojho druhu na Slovensku

Autor: FOTO TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali