Ako môžu liberáli prežiť? Nehovoriť pravdu! Radí teoretička liberalizmu pani Szomolányi
Bratislava 6. februára 2022 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)
V rámci komplexu „nezávislých“ informácií z Denníka N priniesla známa investigatívna liberálna hviezda Monika Tódová rozhovor s politologičkou, sociologičkou, profesorskou Soňou Szomolányi – tak ju Tódová predstavila. V princípe išlo o návod, ako v ďalších voľbách – dúfajme, že budú, nepripustiť k moci terajšiu opozíciu s nálepkami ako autoritári, nedemokrati, putinovci či orbánovci.
Najprv schytal „svoje“ Fico.
Zvuk: Szomolányi o Ficovi
Nasucho neobišiel ani Matovič, ktorého nazvala klaunom, od ktorého veľa nečakala.
Zvuk: Szomolányi o Matovičovi
Dve tretiny rozhovoru však boli o budúcich voľbách, ktoré označila politologička za superkritické, lebo v nich nemusí ísť len o zmenu vlády, ale aj o zmenu systému. Podľa Jána Bátoru z Katedry politológie UK pôjde v nich „o civilizačný súboj dvoch strán, medzi – na jednej strane postkomunistickými oligarchickými štruktúrami a putinovskými podporovateľmi, pri ktorých sa bojí orbanizmu a autokratického vládnutia, a na druhej strane prodemokratickými a prozápadnými stranami.“ Je to dôsledok frustrácie ľudí z pandémie i z vládnutia súčasnej vlády.
Zvuk: Szomolányi 3
Čo teda s tým, keď aj v určitom zmysle systémovejšia strana Hlas – to je hodnotenie politologičky – začína zaostávať? Čo s tým, keď súčasná opozícia by mohla mať väčšinu? Dôjde naozaj k silnej erózii demokracie a jej nahradeniu autokraciou? Pani profesorka, môže byť ešte väčšia erózia demokracie v porovnaní s tým, čo žijeme? So zmareným referendom, či riadením štátu Mikasovými vyhláškami, či nerešpektovaním pripomienok generálnej prokuratúry k štát ohrozujúcej zmluve s USA? Môžeme sa dožiť ešte väčšej erózie?
Zvuk: Szomolányi o referende
Teda, referendum nie, lebo posilňuje polarizáciu? A nasleduje kritika generálneho prokurátora.
Zvuk: Szomolányi o GP
Ale, ale pani sociologička! To naozaj úsilie o dodržiavanie platných zákonov „mení generálneho prokurátora na politickú funkciu?“ To naozaj ctenie si zákonov má niečo spoločné s konšpiračnými teóriami? Na smeč redaktorky Tódovej, či si myslela v roku 1989, že zase raz sem prídu ruské tanky, lebo najprv obsadia Ukrajinu, a potom Slovensko, sme si vypočuli toto.
Zvuk: Szomolányi o Čarnogurskom
Takže, zlyhali politické elity, dostatočne dosiaľ neeliminovali Vajanského, Štúra, a ani Čarnogurského a Mináča? Chýba konsenzus na úrovni liberálnych elít, treba konať ako Dzurinda, razantnejšia by mala byť aj prezidentka, veď načo je interpretačná doložka k zmluve s USA? Podľa profesorky nie je možné, aby prodemokratickí politici súťažili zoči-voči autoritárom a antiliberálom, lebo je to kontraproduktívne. Nádej vidí v tom, že razantnejšie budú konať strany, ktoré sú zatiaľ mimo parlamentu, hovorí otvorene o Progresívnom Slovensku. Nemali by však teraz pretŕčať svoje rodové a gender teórie, až keď budú vo vláde. Trápi ju však, že aj voliči progresívci považujú USA za väčšiu hrozbu ako Rusko. (Ďakujeme, to sme ani nevedeli.)
Výber a zastieranie tém je veľmi dôležité. Netreba hovoriť, čo je srdcu blízke, zapierať to, a keď je už človek zvolený, môže robiť úplný opak. Však, pani Čaputová.
Zvuk: Čaputová pred voľbami
Zrejme poslúchla našu pani profesorku. Dajme jej zasa priestor, aby nás poučila na príklade povinného očkovania.
Zvuk: Szomolányi o povinnom očkovaní
Počuli ste dobre, kockaté hlavy? No, pani Tódová sa mýli, nie všetci absolventi Filozofickej fakulty sú zaočkovaní. Všetci by sme však mali spozornieť. Lebo na konci bič plieska. Nádej neumiera, pokiaľ sa zmobilizuje občianska spoločnosť. Veď zdroje sa na to, ako pri doterajších voľbách, vždy nájdu…
Zvuk: Sozmolányi na záver
Liberáli už teda vedia, čo majú robiť. Nehovoriť to, čo nechce počuť ľud, dať sa teda zvoliť na základe falošných sľubov, a potom robiť to, čo robiť liberáli majú. Nepripustiť diskusiu, načúvať hlasu západných demokracií a v láske k USA sa nedať nikým prekonať.
Ako poznamenal jeden z jej bývalých študentov, „nasledovateľka a obdivovateľka bývalého prominentného člena KSS Miroslava Kusého, vyhadzovala na skúškach študentov, ktorí s ňou nesúhlasili aj za socíka, aj za liberalizmu.“
Zdá sa, že nebola dobrou komunistkou, lebo komunisti sa hlásili ku svojej doktríne otvorene. Ona sa vtedy zrejme pretvarovala a dnes sa pretvarovať odporúča.
Dagmar Vanečková
Vzájomne si pomáhame
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám, že ste si prečítali článok a ak si myslíte, že si zaslúži, aby si ho prečítali viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať, ktoré nájdete pod článkom. Pomôžete tak rozšíriť informačné pole o faktoch, ktoré sa z iných médií verejnosť nemá ako dozvedieť.