Lekárske rúška sa rozšírili asi pred sto rokmi, keď svet zasiahla epidémia “španielskej chrípky“. Vtedy sa ochrannému rúšku hovorilo obväz z niekoľkých vrstiev gázy, ktorý zakrýval nos a ústa, pripevňoval sa na tvár pomocou šnúrok.
Aby nosenie rúška odôvodnili a riziko prenosu infekcie sa nezvyšovalo v dôsledku nesprávneho nosenia, je dôležité vedieť, ako ho nosiť správne, ako ho zložiť a správne zlikvidovať.
Ako správne nasadiť lekárske rúško
1. Čistými rukami priložte rúško na tvár (vnútornou stranou). Spodná hrana by mala zakryť bradu a horná – nosné dierky a špičku nosa. Je nutné, aby ste nosné dierky prekryli.
2. Upevnite rúško na tvár. Ako konkrétne, závisí od druhu upevnenia?
Rúško s ušnými slučkami: Stačí navliecť každú slučku na ucho.
Rúško s elastickými slučkami: Nasaďte rúško tak, aby spodná slučka bola na zadnej strane hlavy alebo krku a horná časť v oblasti temena.
Rúško so šnúrkami: Niektoré rúška sa vyrábajú s pruhmi tkaniny na hornej a spodnej strane. Zdvihnite rúško za horné šnúrky a zaviažte ich na mašličku tesne pod vrcholom hlavy. Spodnú zatiaľ nechajte voľnú: budú musieť byť zaviazané na zátylku, ale až po ďalšom kroku.
3. Upravte nosnú časť. Pomocou palca a ukazováka upravte hornú pružnú hranu rúška podľa tvaru vášho nosa.
4. Roztiahnite rúško na tvár. Mala by úplne zakryť bradu a spodnú časť nosa. Prstami pevne pritlačte rúško k tvári a uistite sa, že medzi ňou a pokožkou nie sú medzery.
Pre názornosť WHO poskytla krátke video o tom, ako správne nasadzovať rúško s ušnými slučkami (ostatné typy sa nasadzujú podobne). Tu je:
Ako správne zložiť rúško a čo s ním robiť potom?
Je tiež dôležité dávať dole si rúško z tváre podľa určitého algoritmu.
Dôkladne si umyte ruky.
Nedotýkajte sa prednej strany rúška, pretože je pravdepodobné, že na ňom budú vírusy alebo baktérie.
Pri odstraňovaní rúška ho držte iba za slučky alebo šnúrky.
Vložte použité rúško do igelitového vrecka, zaviažte ho a hoďte do koša. Nemocnice zvyčajne majú špeciálne nádoby na likvidáciu biologicky nebezpečných predmetov, ako sú použité rúška a rukavice.
Ruky si znovu umyte teplou vodou a mydlom alebo použite dezinfekčný prostriedok.
Ako zistiť, ako dlho môžete nosiť rúško?
Kvalita filtrácie vzduchu závisí na tom, ako silná je jej priepustnosť a veľkosť filtrovaných prvkov. Odporúčané termíny sú nasledovné:
rúška vybavená papierovým filtrom sa menia 1x za 2 hodiny;
rúška ošetrená špeciálnym baktericídnym prostriedkom sa nosia asi 3-5 hodín;
ak je rúško mokré od kašľa, kýchania alebo dýchania, treba ho okamžite vymeniť.
Je dôležité si uvedomiť, že nie je možné obnoviť ochranné vlastnosti jednorazového lekárskeho rúška ani raz zo sterilizačných metód. Rúško nemožno znovu použiť. Ak je rúško vyrobené z improvizovaných prostriedkov (kúsky látky, bavlny, šatky), malo by sa po každom použití dôkladne vyprať (bežným domácim pracím prostriedkom pri vysokej teplote). Textilné rúška by potom mali byť vyžehlené.