Bratislava 29. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR – Roman Hanc)
Jediný rozdiel medzi bežnými vírusmi a Covidom-19 je podľa českého imunológa Jiřího Šinkoru v tom, že covid podrobne sledujeme
V Českej republike, rovnako ako na Slovensku či v Maďarsku neustále stúpajú čísla pozitívne testovaných ľudí na ochorenie Covid-19. Jednotlivé vlády postupne sprísňujú opatrenia, aby zabránili prenosu ochorenia z človeka na človeka. Imunológ Šinkora ale tvrdí, že panika nie je namieste, zvýšená chorobnosť na jeseň je úplne bežným javom.
„Myslím, že nie sme na nepriaznivých číslach, sme na úplne prirodzených číslach. Sme v sezóne respiračných vírusov, koronavírus je bežný respiračný vírus, od ostatných sa líši len tým, že ho sledujeme. Celú jeseň som prechladnutý, je jasné, že prebieha epidémia respiračných ochorenie u detí, čakárne pediatrov sú plné, deti sú s komplikáciami aj v nemocnici. Stalo sa to, že sme sa rok na naše vírusy prestali trénovať a teraz sme to dostali plnou paľbou. Sme na normálnych číslach,“ zdôraznil český imunológ v rozhovore pre portál Život v Česku.cz.
Podľa neho ide o úplne bežnú vlnu infekcie, ktorá v pravidelných cykloch nastupuje a mizne už po stáročia. Úplné vymiznutie vírusu vôbec neočakáva.
„Ak si niekto myslel, že vírus typu korona zmizne, alebo že ho vyočkujeme, tak je hlupák,“ myslí si Šinkora.
Ukazuje pritom prstom na rôznych odborníkov v konzíliách – biochemikov, štatistikov, epidemiológov, ktorí o imunite a jej fungovaní nevedia nič, pretože ju neštudovali a teda ani nevedia, o čom hovoria…. „Mali by sklapnúť, prečítať si reálne veci a počúvať ľudí, ktorí tomu rozumejú,” nešetrí kritikou imulóg. Jediné čísla, ktoré je primerané sledovať, sú počty obetí. A tie sa s minulou vlnou nedajú vôbec porovnať. Znamená to, že obyvateľstvo je už voči covidu značne imúnne.
„To, že je niekto pozitívny na covid-19, neznamená, že nie je imúnny. Keby totiž respiračné vírusy navodili takú imunitu, že zmiznú, tak už tu s nami nie sú, ale tie vírusy sú tu s nami po stáročia a tisícročia. To je rovnováha, nefunguje to tak, že kto je imúnny, nemôže byť infikovaný,” vysvetlil Šinkora. Imunita totiž nefunguje tak, že sa ochorením, ktoré už u nás raz prebehlo, nemôžeme nakaziť. Len sa s ním telo naučí bojovať a vyzdraviete.
Preto tvrdé opatrenia ako lockdown nie sú na mieste a už vôbec nie delenie ľudí na očkovaných a neočkovaných, ako to zaviedli v susednom Rakúsku. Jednak to považuje za neprimeraný nátlak na očkovanie a jednak je z imunologického hľadiska nepodstatné, či človek očkovaný je alebo nie je. Z imunologického hľadiska sa môžu ochorením nakaziť a šíriť ho ďalej rovnako očkovaní ľudia ako tí, ktorí vakcináciu nepodstúpili.
“Vezmite si príklad. Ste vakcinovaný, to znamená, že máte v tele protilátky, ale nie na povrchu a nemáte bunky, ktoré vírus zabíjajú. Vaše sliznice nie sú chránené vôbec, to znamená, že keď na vás skočí vírus, tak sa vo vás rozmnoží a vy sa s ním buď vysporiadate, alebo vám vnikne do tela a tam vám pomôže vakcína, ktorá vám ale na povrchu nepomôže vôbec. Všetci očkovaní sú pravdepodobne rovnako rizikoví ako neočkovaní. Nie je jediný biologický argument, ktorý by robil očkovaných lepšími z hľadiska pravdepodobnosti prenosu ďalej. Rozdeľovať ľudí na očkovaných a neočkovaných z hľadiska možnosti chytenia a prenosu infekcie, je totálny imunologický nezmysel. Plán znevýhodňovať neočkovaných je len brutálny nátlak na to, aby sa nechali zaočkovať,“ zdôraznil pre portál imunológ.
Na záver podotkol, že vakcíny sú „neúčinné v časovej škále, ukazuje sa, že po 4 až 5 mesiacoch už nechránia,“ dodal na záver český imunulóg Jiří Šinkora.