Homosexuálne páry budú môcť aj používať rovnaké priezvisko, mať právo dediť a navštevovať sa navzájom v nemocnici. Zákon prešiel potom, čo sa z neho – zatiaľ – vynechal bod o práve homosexuálov na adopciu detí. Tento bod sa ich lobby bude v rámci metódy postupného krájania salámy snažiť presadiť v ďalšom kroku.
Opozičné talianske strany Forza, Italia! a Liga severu sa chcú snažiť o vypísanie referenda, ktorým by bol zákon o právnom uznaní homosexuálnych zväzkov zrušený. Keď prijatý zákon podpíše prezident, začnú zbierať 500 000 podpisov potrebných na vypísanie referenda.
Na počudovanie, opoziční talianski poslanci nevystupujú ani tak proti samotnému zákonu, ale skôr proti tomu, akým spôsobom bol prijatý: „Nie sme proti tomu, aby boli uznané práva. No vystupujeme za referendum, pretože premiér štátu nám nedal možnosť viesť debatu o návrhu zákona a predložiť jeho úpravy,“ povedal senátor Carlo Giovanardi.
Vladimir Legojda, predstaviteľ Ruskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu pre vzťahy cirkvi so spoločnosťou a médiami, v rozhovore pre Peterburgskij dnevnik zasa vyhlásil: „Ešte pred 20-30 rokmi nám hovorili o tom, že homosexuálne sobáše nikdy nebudú uzákonené – vtedy sa to jednoducho zdalo byť nemožným. A hľa – tieto časy nastali.“
Legojda upozornil, že na obzore sú i ďalšie nebezpečenstvá – možné uzákonenie pedofílie: „Keď hovoríme, že v niektorých štátoch ani takáto možnosť nie je za horami, opäť hovoria, že to nebude nikdy. Daj, Bože!“ – povzdychol si Legojda. Podľa jeho mienky predstavy o rodine, o hraniciach dopustiteľného a nedopustiteľného pre človeka – to je to, čo „v perspektíve môže fundamentálne zmeniť svet“.
Vladimír Mohorita