Afgánski mudžahídi: Rusi sa nikdy nevzdávali a bojovali lepšie ako Američania

Afgánski mudžahídi: Rusi sa nikdy nevzdávali a bojovali lepšie ako Američania

Afganistan 28. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)

 

Ruský portál inforeactor sa venoval v článku Arsennija Gurského porovnávaniu ruských a amerických vojsk. Keďže najlepšie a najvernejšie dokážu ohodnotiť Rusov a Američanov Afgánci, ktorí si s nimi skrížili zbrane na bojovom poli, ruský portál sa sústredil na svedectvá bývalých bojovníkov proti ruskej a americkej armáde

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Dňa 25. 12. 1979 vstúpili po prvýkrát sovietske vojenské jednotky na územie Afganistanu s cieľom pomoci afgánskej vláde. Začala tak 10 rokov trvajúca Afgánska vojna (1979 – 1989), ktorá sa skončila odchodom sovietskych vojsk z Afganistanu.

Reklama

 

Afganistan však nečakal mier, v krajine sa začali presadzovať rôzne islamistické frakcie a z Afganistanu smerovalo množstvo teroristov do Čečenska, kde sa zapojili do bojov proti ruskej armáde v najhoršom období ruskej existencie – v období prezidentovania Borisa Jeľcina. Sovietsky zväz sa rozpadol a Američania si robili v Rusku, čo len chceli, pričom Rusi im nedokázali klásť adekvátny odpor. Našťastie sa však Američanom nepodarilo Rusko rozdeliť a zničiť. Dnes sa Rusko, ktoré si prešlo vnútornou katarziou, stalo opäť veľmocou a prinútilo Američanov uvedomiť si, že obdobie jednopolárneho sveta sa skončilo.

Reklama

V Rusku, v Európe i v Amerike sa zvykne hovoriť o sovietskej armáde a o ruskej armáde. Pre Afgáncov toto rozdelenie neplatí, Afgánci aj v minulosti a aj teraz hovoria o Rusoch a ruskej armáde. Mnohí žurnalisti urobili množstvo rozhovorov s mudžahídmi, v ktorých sa venovali ich boju proti Rusom, takisto existujú rozhovory s mudžahídmi, ktorí bojovali proti Američanom. Najmä starší bojovníci mali možnosť skrížiť si zbrane aj s Rusmi a aj s Američanmi.

Podľa informácii mudžahídov, Rusi bojovali lepšie ako Američania. Rusi sa nevzdávali, vedeli, že dostať sa do rúk mudžahídov znamená konvertovať na islam a bojovať na strane mudžahídov, stať sa otrokom, alebo zahynúť v mukách. Američania, ktorí sa vzdali, mali šance lepšie ako ruskí vojaci, pretože existovala možnosť zo zajatia ich vykúpiť.

Mudžahídi pripomenuli aj to, že pokiaľ v dobe boja proti Červenej armáde mali vždy dostatok protilietadlových a protitankových zbraní, ktoré im cez Pakistan alebo Turecko dodávali Američania, v čase boja proti Američanom žiadne zbrane okrem koristných a vlastných starých sovietskych zbraní nemali. Rusi nepodporovali Afgáncov dodávkami protilietadlových a protitankových zbraní, Američania však napriek tomu nedokázali (s výnimkou elitných oddielov) mudžahídov poraziť a museli z Afganistanu s hanbou odtiahnuť.

Mudžahídi spomínajú aj na fakt, že Rusi dodržiavali moslimské tradície a nevstupovali napríklad do ženskej časti domu. Snažili sa získať dôveru Afgáncov, aj keď riskovali, že v ženskej časti domu sa nachádzajú zakázané zbrane, prípadne sa tam skrývajú hľadaní teroristi. Američania podobným sentimentom netrpeli, afgánske tradície im boli cudzie.

Takisto mudžahedíni spomenuli, že Rusi vysielali do hôr množstvo vojenských oddielov a bojovali s mudžahedínmi v horskom teréne. Podobný druh akcie dokázali vykonávať len príslušníci špeciálnych jednotiek americkej námornej pechoty, britských SAS, alebo Francúzskej cudzineckej légie. Bežné jednotky americkej armády sa báli v horách bojovať a trčali na opevnených základniach, odkiaľ vyrážali na akcie naozaj len výnimočne. Podľa mudžahedínov takisto pri náletoch letectva Rusi zničili menej civilných cieľov ako Američania.

Reklama

 

Afgáncov rozrušil napríklad prejav absolútnej nespravodlivosti zo strany amerických vojenských orgánov. V roku 2011 Američania vylúčili z vojenskej služby a uväznili dvoch príslušníkov Green Berets. Išlo o Charlesa Mertlanda a Dana Quinna. Príčinou sa stalo podľa amerických sudcov nedôstojné správanie sa oboch vojakov. (Bežní Afgánci pritom sympatizovali práve s oboma Zelenými baretmi).

V kauze šlo o to, že k obom americkým Zeleným baretom prišla žena, ktorá ich prosila zachrániť svojho maloletého syna. Toho odvliekol veliteľ miestnej afgánskej proamerickej vojenskej jednotky. Ukázalo sa, že afgánsky dôstojník chlapčeka niekoľko dní znásilňoval a držal ho v klietke. Obaja Zelení bareti zmlátili proamerického afgánskeho dôstojníka, dolámali mu ruky i nohy a rozmliaždili prirodzenie. Chlapčeka vrátili matke.

Ukázalo sa, že žena sa už predtým sťažovala americkým vojenským orgánom na činnosť afgánskeho proamerického dôstojníka, americké orgány však odmietli zasiahnuť a doporučovali nezasahovať. Američania sa však nepochopiteľne rozhodli oboch Zelených baretov zatknúť, odsúdiť a vylúčiť z armády.

Rusi takisto spolupracovali v rokoch 1979 – 1989 s príslušníkmi afgánskych bezpečnostných síl. Neexistovali separátne ruské a afgánske jednotky, Afgánci a Rusi úzko spolupracovali a zúčastňovali sa spoločne aj bojových akcií.

Reklama

Na záver väčšina starších mudžahídov, ktorí mali možnosť bojovať aj proti Červenej armáde a aj proti Američanom, uviedla, že na základe vlastných skúseností prestali veriť americkej propagande o “zlých Rusoch” a “dobrých Američanoch”, pretože mali možnosť porovnať správanie sa “komunistov” i “demokratov”.

Arsennij Gurskij

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:41

Právnici zosnulého ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zostanú vo vyšetrovacej väzbe ďalšie dva mesiace. V stredu o tom rozhodol mestský súd v Moskve.

08:32

Rusko v stredu vetovalo návrh rezolúcie OSN predloženej Spojenými štátmi a Japonskom, ktorá vyzýva všetky štáty sveta, aby zabránili pretekom v jadrovom zbrojení vo vesmíre.

V 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN návrh podporilo jej 13 členov. Rusko rezolúciu vetovalo a Čína sa hlasovania zdržala.

08:26

Veľká porota v americkom štáte Arizona v stredu obvinila 18 osôb podozrivých z pokusu o falšovanie výsledku prezidentských volieb z roku 2020 v tomto štáte americkej Únie.

Medzi obvinenými zo sprisahania, podvodu a falšovania sú siedmi právnici a spolupracovníci volebného štábu Donalda Trumpa, ako aj 11 republikánskych voliteľov. Všetkým sa im pripisuje snaha spochybniť víťazstvo demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách v roku 2020 v tomto štáte.

08:14

Orgány činné v trestnom konaní v Austrálii vo štvrtok vzniesli obvinenia voči piatich tínedžerom, ktorí boli zadržaní počas policajného záťahu proti sieti predstavujúcej pre verejnosť “neprijateľné riziko”.

08:04

Organizácia Spojených národov v stredu oznámila, že spúšťa nový fond, ktorého cieľom je posilniť ochranu utečencov a vysídlených komunít ohrozených zmenou klímy.

07:57

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok vyzval, aby Spojené štáty a Čína riešili svoje nezhody zodpovedným spôsobom.

Blinken to vyhlásil v Šanghaji deň pred tým, ako sa v piatok v Pekingu stretne s poprednými predstaviteľmi Číny, s ktorými chce rokovať o chúlostivých záležitostiach vrátane Ruska, Taiwanu a obchodnej výmeny.

07:50

Stredajšie prvé kolo prezidentských volieb v Severnom Macedónsku vyhrala Gordana Siljanovská-Davkovová, ktorá kandidovala za nacionalistickú stranu Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE).

Z výsledkov sčítania 80 percent odovzdaných hlasovacích lístkov vyplýva, že táto 70-ročná profesorka práva získala 39,8 percenta hlasov.

voľby
Muž vhadzuje hlasovací lístok do volebnej schránky počas prvého kola prezidentských volieb v Severnom Macedónsku
07:44

Troch ľudí hospitalizovali so zraneniami po tom, ako na podujatie švédskej Ľavicovej strany (V) vtrhli maskovaní útočníci. Uviedla to v stredu švédska polícia.

07:24

Snemovňa reprezentantov amerického štátu Arizona v stredu odhlasovala zrušenie zákona zakazujúceho takmer všetky druhy interrupcií. Najvyšší súd v Arizone pritom pred viac ako dvoma týždňami rozhodol, že tento zákon prijatý pred 160 rokmi je vykonateľný.

07:11

Státisíce ľudí sa vo štvrtok zišli na rôznych miestach po celej Austrálii a na Novom Zélande, aby si pripomenuli svojich padlých v prvej svetovej vojne. Informovala agentúra AFP.

07:02

Jemenskí húsíovia sa prihlásili k útokom na americké a izraelské obchodné plavidlá a americký torpédoborec.

O operáciách informoval Yahya Sari, vojenský hovorca hnutia Ansar Allah.

06:53

Francúzske orgány činné v trestnom konaní zadržali a začali vypočúvať 16-ročného chlapca, ktorý avizoval, že chce spáchať útok počas letnej olympiády v Paríži. Polícia uňho našla sľub vernosti teroristickej sieti Islamský štát (IS). Prípad prevzala prokuratúra, ktorá sa zaoberá teroristickými činmi.

06:44

Poľsko poskytne finančnú pomoc vo výške dvoch miliónov dolárov pre dve humanitárne agentúry OSN, ktoré podporujú civilistov vo vojnou zmietanom Pásme Gazy. V stredu to oznámilo poľské ministerstvo zahraničných vecí.

06:35

Generálny riaditeľ sociálnej platformy TikTok Šou C’ Čche v stredu prisľúbil podniknutie právnych krokov na zvrátenie zákona prijatého v Spojených štátoch, na základe ktorého bude možné túto populárnu aplikáciu v USA zakázať pre podozrenia, že ju kontroluje čínska vláda.

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon, ktorý čínskej materskej spoločnosti ByteDance dáva približne 270 dní na to, aby odpredala TikTok v USA alebo čelila vylúčeniu z amerického trhu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali