Už teraz si Američania lámu hlavu nad tým, čo sa stane, keď padnú posledné sily “starostu Kábulu” (Taliban posmešne proamerických prezidentov Afganistanu označuje ako starostov Kábulu, čím naznačuje, pokiaľ siaha reálny vplyv afgánskej proamerickej vlády). Americkí inštruktori a žoldnieri sa ako obyčajne ukrývajú v opevnených táboroch ďaleko za frontovou líniou. Ak sa však afgánska armáda rozpadne, ocitnú sa v prvej línii a to môže znamenať ďalšie rozširovanie Arlingtonského cintorína.
Straty, ktoré príslušníci afgánskych špeciálnych síl utrpeli dňa 11.11.2018 v oblasti Jaghori v provincii Ghazni prevyšujú normálny priemer. Rota afgánskych commandos (okolo 50 mužov) a príslušníci afgánskej polície (250 mužov) sa dostali do bojov s presilou bojovníkov Talibanu, podľa niektorých informácií išlo o takmer 1000 bojovníkov Talibanu. Väčšina príslušníkov afgánskej polície zo svojich postavení utiekla, príslušníci afgánskych commandos stratili 30 mužov, 10 mužov utrpelo zranenia, ktoré ich definitívne vyradili zo služby, takže celá rota bola prakticky zničená.
Ešte minulý rok Američania považovali oblasť Jaghori v provincii Ghazni za bezpečnú oblasť a v októbri 2017 americký generál Josheph Vottel tvrdil, že afgánska armáda si s pomocou Američanov hravo poradí s Talibanom. (V minulosti však Američania Taliban podporovali v boji proti Sovietskej armáde a v hollywoodskej réžii bol Rambo veľkým kamarátom Talibancov). Ukázalo sa, že sa Joseph Vottel, mýlil. Minulý rok Taliban kontroloval približne 48% krajiny, dnes už 61%krajiny, čo naznačuje že sila afgánskej armády sa povážlivo zmenšila.
Pokiaľ Rusi bojovali v Afganistane len 10 rokov (1979-1989), Američania už bez úspechu bojujú 17 rokov. Američania dosiaľ stratili takmer 2500 vojakov (Sovieti stratili 15 000 vojakov) a minuli 900 miliárd USD. Dosiaľ sa v Afganistane nachádza okolo 12 000 amerických vojakov, ktorí sa už teraz obávajú doby, keď sa afgánska armáda rozpadne a oni budú musieť s Talibancami vstúpiť do priameho bojového stretu.
Počas sovietskej vojny v Afganistane Američania podporovali Taliban finančne i zbraňami. To dosiaľ ani Rusi a ani Číňania nerobia. Ak by začali Rusi alebo Číňania dodávať Talibanu podobne ako v minulosti Američania moderné zbrane (časť expertov je presvedčená, že k tomu môže prísť), budú čakať Američanov veľmi horúce chvíle.
Video útoku Talibanu na afgánsky vojenský konvoj