Afgánske či somálske deti z našich detských domovov miznú

Afgánske či somálske deti z našich detských domovov miznú

Bratislava 12. júla 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Deti sa tak podľa právničky zrejme stanú obeťami pracovného vykorisťovania alebo aj obchodovania s ľuďmi

V rukách priekupníkov väčšinou skončia deti z krajín tretieho sveta, ktoré slovenská polícia pri úteku za lepším životom zadrží na našom území. Z detských domovov jednoducho zmiznú, vlani ich boli desiatky. V západnej Európe sa zrejme stávajú obeťami vykorisťovania. Aj na tento fakt upozornila právnička Katarína Fajnorová z Ligy pre ľudské práva na jednej z diskusií počas konajúceho sa festivalu Pohoda na trenčianskom letisku.

Reklama
Ilustračné foto

Na Slovensku nájdu bez rodičov zväčša deti z Afganistanu, Somálska a Moldavska. “Ide o cudzincov, ktorí sú tu v podstate sami a štát za nich musí prijať zodpovednosť. Musí im poskytnúť ochranu, sú umiestnení do detského domova a je im ustanovený opatrovník, teda príslušný miestny úrad práce, sociálnych vecí a rodiny,” vysvetľuje právnička. Chlapcov pošlú do detského domova pri Trenčíne, dievčatá zase do Medzilaboriec. Väčšinou majú títo detskí utečenci od 15 do 17 rokov. Vlani takýchto detí bolo 52, no rok predtým 147. Po minulé roky boli vraj čísla ešte vyššie.

V detskom domove však dlho neostanú, liga tvrdí, že 97 až 98 percent z nich zmizne. “Detský domov to eviduje ako útek, my to nazývame zmiznutie. O tých deťoch totiž už potom nič nevieme, nevieme, čo sa s nimi stalo, pravdepodobne zmiznú v čiernej diere západnej Európy,” podotkla Fajnorová. Slovenská polícia tento fakt podľa jej slov zaeviduje ako utečené dieťa a ďalej sa tým nezaoberá. “Neprebieha žiadne medzinárodné pátranie.”

Reklama

Deti sa tak podľa právničky zrejme stanú obeťami pracovného vykorisťovania alebo aj obchodovania s ľuďmi. Veľmi často ich totiž do Európy vysielajú rodičia, aby šli zarábať peniaze a posielali ich domov. Z tretích krajín sa dostanú cez prevádzačov. “Rodiny často predajú celý majetok alebo si požičajú peniaze aj od širšej rodiny, aby prevádzačovi zaplatili,” priblížila.

Problém nastáva, ak napríklad s peniazmi, ktoré majú prevádzačom zaplatiť, meškajú alebo ich nemajú. A dlh treba splatiť. “Ak má dieťa takýto profil, je veľmi jednoduché ho vykorisťovať. Je preukázané, že tieto deti sú ochotné pracovať za veľmi zlých podmienok a veľmi malú plácu, lebo nemajú inú možnosť,” vysvetľuje.

Fajnorová vraví, že u detí je tiež vidieť veľmi silný pocit zodpovednosti voči svojej rodine, ktorú nechali doma. Mnohokrát sú podľa nej deti polovičné siroty, ktorých otec bol zabitý a zostala len matka a mladší súrodenci. Z chlapcov vo veku 15 až 17 rokov sa potom stanú živitelia rodiny. “Rodiny dali všetko preto, aby ich do Európy dostali a dúfajú, že raz budú môcť pricestovať za nimi. Práve preto je ich misia zarábať peniaze.”

Zákon o pobyte cudzincov dnes maloletým osobám dáva možnosť získať tolerovaný pobyt. Platí však len do 18 rokov a nemožno na základe neho pracovať, vysvetľuje Fajnorová. “Ale 16-ročný Afganec cíti tlak a nechápe, že má ešte študovať a pracovať nemôže. Radšej ujde, aby zarobil aspoň nejaké peniaze,” podotýka. Po 18 rokoch tiež deti vyhostia z krajiny. “Nechcú čakať na to, že sa im to stane, radšej utečú.”

Fajnorová pripomína, že nové ustanovenie v zákone, ktoré platí od roku 2012, dovoľuje deťom, ktoré sa na Slovensku nachádzajú aspoň tri roky pred dovŕšením plnoletosti a študujú, požiadať o trvalý pobyt. “Tieto deti prichádzajú najmä vo veku 15 až 17 rokov, 14-ročných je veľmi málo. Odvtedy sme nezaznamenali žiadny prípad, že by bol tento trvalý pobyt niekomu udelený,” dodala.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:30

Izraelské bezpečnostné sily zabili počas útoku v okolí utečeneckého tábora Núr Šams na palestínskom západnom brehu Jordánu desať militantov, informovala izraelská armáda.

14:59

Avizovaná novela legislatívy týkajúcej sa regulácie obchodných reťazcov či zavádzajúca pre ne osobitný odvod nemá ešte konečnú podobu.

14:58

Približne štvrtina britských detí vo veku od päť do sedem rokov vlastní inteligentný telefón. V rovnakej vekovej skupine zároveň 38 % detí navštevuje komunikačné platformy, ako sú TikTok, Instagram a Whatsapp, napriek pravidlám, podľa ktorých musia mať používatelia minimálne 13 rokov, oznámil britský regulačný úrad pre telekomunikácie Ofcom.

14:57

Švajčiarski výrobcovia hodiniek sa čoraz viac spoliehajú na trh v Indii vďaka novej dohode o voľnom obchode, ktorá má postupne otvárať dvere aj pre export luxusných hodiniek.

14:55

Internetové nákupy na Slovensku (e-commerce) po dvoch rokoch poklesu začínajú rásť. Medziročný vývoj obratu online nákupov v prvom štvrťroku 2024 narástol o 4 %. Najväčší záujem v prvom štvrťroku tohto roka bol o záhradný ratanový nábytok, najmenší o zjazdové lyže. Spokojnosť zákazníkov s e-shopmi za prvé tri mesiace roka 2024 dosiahla vyše 95 %.

14:52

Počet osobných bankrotov v uplynulých rokoch stúpa. Len minulý rok požiadalo o oddlženie vyše 9700 ľudí. V súčasnosti sa pritom môže oddlžiť aj občan s nadštandardným príjmom, na čo môžu doplácať veritelia aj štát. Upozornila na to Asociácia inkasných spoločností Slovenska (ASINS), podľa ktorej by bolo vhodné zmeniť legislatívne pravidlá v tejto oblasti.

14:48

Holandské gangy útočiace na bankomaty výbušninami presunuli pozornosť na Nemecko, uviedla polícia v Haagu.

14:47

Najmenej dvaja Palestínčania zahynuli a ďalších sedem utrpelo strelné poranenia pri izraelskej vojenskej operácii v utečeneckom tábore Núr Šams v guvernoráte Túlkarm na palestínskom Západnom brehu Jordánu. V sobotu o tom informoval palestínsky zdravotnícky úrad.

14:47

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I obvinil krajiny z bezpečnostného paktu AUKUS, že vyvolávajú rozpory a zvyšujú riziko šírenia jadrových zbraní v oblasti južného Tichomoria. 

14:46

Pri ukrajinskom útoku v Belgorodskej oblasti zahynula tehotná žena, tvrdí gubernátor tamojšej oblasti Viačeslav Gladkov.

14:44

Britská vláda vylúčila akúkoľvek dohodu s EÚ, ktorá by mladým Britom uľahčila život, štúdium a prácu v Únii. 

13:10

“Podporovať Izrael je to, čo nám hovorí Biblia,” povedal predseda Snemovne reprezentantov USA Mike Johnson.

12:56

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v Istanbule stretne s vodcom palestínskeho hnutia Hamas Ismáílom Haníjom. Rokovať budú o prebiehajúcej vojne v Pásme Gazy.

 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali