Podľa novín Süddeutsche Zeitung podala AfD svoju sťažnosť na správny súd v Kolíne nad Rýnom za “verejné diskreditovanie” zo strany BfV, pričom za každé opakované zverejňovanie, že býva táto strana sledovaná, by mala BfV platiť pokutu až do výšky 10-tisíc eur.
Predseda BfV Thomas Haldenwang totiž 15. januára na tlačovej konferencii verejne vyhlásil, že strana AfD ako celok sa považuje za “testovací prípad”.
Podľa neho však nasledovalo objasnenie, že dostupné dôkazy vzťahujúce sa na stranu AfD ako celok ešte nie sú zosumarizované natoľko, aby mohla byť sledovaná. No predstavitelia AfD oznámili začatie právnych krokov na svoju obranu.
AfD pritom vysvetľuje, že ich žaloba nie je namierená proti fungovaniu ústavnej ochrany a sledovaniu ako takému (pričom pripúšťa oprávnenosť tajných služieb sledovať pravicovú podskupinu “Der Flügel” či mládežnícku organizáciu “Junge Alternative”), ale práve na údajne stigmatizujúci účinok kvôli zverejneniu informácie, že AfD je “testovací prípad”.
Takéto označenie potom podľa AfD znemožňuje “výkon straníckej činnosti v značnej miere”, čím by strana mávala prekážku v účasti na politickom procese, nemohla by tak získavať hlasy od svojich sympatizantov, rozrastať sa o nových členov a získavať tiež príspevky. Takto “by bola odsúvaná len niekde do anti-demokratického kúta”, ponižovaná bez možnosti na volebný úspech.
BfV teda zverejnilo rizikové vyhlásenie, pričom podľa AfD nedisponuje presnými faktami.
K prípadu sa podľa denníka Handelsblatt vyjadril aj Patrick Sensburg z CDU, podľa ktorého má AfD so svojou žalobou na súde proti BfV “malú šancu na úspech”.
Možné pozorovanie strany bolo diskutované už niekoľko mesiacov, dokonca aj v médiách, takže BfV len objasnila rozsah preskúmania. Tým, že jasne uviedla, že AfD je “iba” testovací prípadom a nie je pod kontrolou, bolo podľa Sensburga práve aj na prospech AfD.