62. časť Neznámych slovenských dejín: Štvrtý august 1863 – deň zrodu Matice slovenskej

Bratislava 13. októbra 2019 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)

 

Po tom, čo Brezno neprijalo Maticu slovenskú, jej sídlom a následne centrom slovenského života sa stal Turčiansky Svätý Martin. Tu sa až do roku 1918 konali všetky národné akcie, ktoré maďarskí politici nezakázali alebo nezrušili. Mali by sme si preto pamätať mená odvážnych martinských richtárov: Andreja Košu a Andreja Švehlu, ktorí sa nebáli a zaslúžili sa o to, že Turčiansky Sv. Martin bol neoficiálnym hlavným mestom Slovenska

Andrej Koša a Andrej Švehla

A tak sa 3. augusta 1863 zo všetkých strán hrnulo do Martina množstvo ľudí. Pri vstupe do mesta od Banskej Bystrice stála slávobrána: „Štefanovi Moysesovi, biskupovi, za jeho vernosť k pravde slovenského národa!“ Keď Moysesov kočiar ťahaný štyrmi sivkami v sprievode stoličnej jazdeckej jednotky z Banskej Bystrice za hlaholu zvonov, streľbe z mažiarov, hudbe, a nekonečným volaním „Sláva!“ prešiel cez slávnostnú bránu, privítal ho evanjelický superintendent Karol Kuzmány.

Pri katolíckej fare ho vítal Janko Francisci s dočasným výborom Matice slovenskej. Na faru ho prišli pozdraviť deputácie dovtedy neslýchané: vyobliekané stoličné úradníctvo na čele s podžupanom, financi a dôstojníci cisársko-kráľovského vojska, prišli aj župani slovenských žúp, aj vyslanstvo židovské!

V tom čase sa totiž ešte nevedelo, kto vyhrá v spore rakúsko–maďarskom, možno aj Slováci, v tej chvíli ani štátny personál nevedel, na čom je, to preto sa prvý raz sklonili muži cudzej moci pred reprezentantom slovenského národa. Pravdaže, prišiel (pešky z Hlbokého!) aj Jozef Miloslav Hurban, aj Štefan Marko Daxner, aj Štefan Závodník, fara bola primalá. Prišiel aj Gercen, ruský spisovateľ, emigrant stíhaný Viedňou. Boli prítomní aj iní Rusi, priatelia nášho národa: Rajevskij, Lamanskij.

Všetkých potešila správa, ktorú doručil úradný sluha hlavnému organizátorovi podujatia Franciscimu: „Jeho cisárske a apoštolské kráľovské Veličenstvo František Jozef z vlastnej pokladnice na slovenskú Maticu tisíc zlatých rakúskeho čísla najmilostivejšie obetovať ráčilo!“ Pravda, to ešte nevedeli, že 50-násobne toľko poskytlo Veličenstvo spolku maďarských honvédov…

Tak či tak, cisár sa stal zakladajúcim členom Matice ako v poradí 111-tý (prvým bol – a je – Francisci, autor tohto textu má číslo 1361). Všetci to považovali za dobré znamenie. Vtedy urobil veľké gesto biskup Moyses. So slovami, že v našom národe prevláda napriek všetkým zlým časom dobrota sŕdc, priložil k svojim predchádzajúcim sto zlatým pre Maticu ďalších 2000 zlatých.

Tisíc zlatých daroval chorvátsky biskup Josip Strossmayer, priateľ Slovákov, sto zlatých zložil Kuzmány. Veľa peňazí sa zozbieralo v Hybiach i v Brezne. Aj kráľovský komisár Andrej Havaš, ktorý sa zasadil za odmietnutie sídla Matice v Brezne, prihlásil sa za zakladajúceho člena a zložil 60 zlatých. Do začiatku augusta sa zozbieralo 94 251 zlatých. Nijaká iná zo slovanských Matíc nebola vtedy taká bohatá, ako slovenská.

Večer bolo mesto bohato osvetlené vrchy do okolia jagali sa vo svetle vatier a hemžili sa tisíce našincov po krásne vyzametaných martinských uliciach. „Hej, Slováci“ ozývalo sa v nejednom dome a hostinci. K slávnostnej nálade prispela aj Piťova kapela z Liptovského Mikuláša.

V utorok 4. augusta 1863 ráno o siedmej slúžil biskup Štefan Moyses slávnostnú svätú omšu v katolíckom kostole a o ôsmej vykonal superintendent Karol Kuzmány náboženské obrady v evanjelickom chráme. A národ sa potom hrnul na prvé valné zhromaždenie Matice do „budoviska slovenského národa“, ktoré postavil na útraty mesta tesársky majster Peňažtek z dreva na námestí pred stoličným domom nad hrobmi starého slovenského cintorína pri katolíckom kostole. V neveľkom Martine nebol vtedy pre početné zhromaždenie vhodný priestor.

Prišiel biskup Moyses pozdravený hlučným volaním mu na slávu a Franciscim vyslaní muži priviedli zemepanského komisára, podžupana Šimona Nemeša, ktorý sa posadil za vrchstol po pravici Francisciho. Ten tvoril valné zhromaždenie a vediac, že Jeho Veličenstvo ráčilo biskupa Moysesa vymenovať za svojho tajného radcu, obrátený k nemu povedal: „So všetkou úctou a radosťou naplneným srdcom pozdravujem vás, osvietený, a snáď o pár hodín najosvietenejší pane,“ na čo nasledoval hromový výbuch radosti zhromaždenia.

V správe, ktorú Francisci prečítal, stálo, že za desať mesiacov od povolenia spolku získali 441 zakladajúcich členov, 431 stálych riadnych a 122 ročných riadnych členov. Mali aj 1318 podporovateľov, ktorí zložili najmenej 50 grajciarov. Okrem toho prispelo na Maticu menšími príspevkami ďalších 1250 osôb. Takže dovedna bolo matičiarov na samom začiatku štyritisíc.

Na to rozbalil v modrom zamate zaviazaný exemplár potvrdených stanov Matice slovenskej, so skvostne vyšitým erbom Matice Francisciho manželkou Amáliou, dvihol stanovy dovysoka, a nadšeným hlasom oznámil: „Toto je naša zlatá bula! To je náš priepustný list, snímajúci z nás bremeno a väzby nevôle a dávajúci nám prvý pôžitok slobody. Toto je zmluva našej národnej jednoty, nášho národného vývinu a rozmnoženia našich duchovných a hmotných síl!“

Dojatý Moyses mohol s dojatím oznámiť, že Matica slovenská sa práve zrodila. Potom zhromaždenie búrlivo volalo: „Za predsedu prosíme Jeho excelenciu biskupa Moysesa. Sláva mu!“ Stalo sa tak. Za prvého podpredsedu superintendenta Karola Kuzmányho, za druhého podpredsedu turčianskeho arcidiakona Jána Országha. Po prvý raz sa v novom veku inštitucionalizujú slovenské ambície. Slováci nechceli dráždiť Budapešť, Daxnera ani Francisciho za podpredsedov nevolili.

Do prvého 30-členného výboru Matice slovenskej zvolili 15 zakladajúcich a 15 riadnych členov, okrem iných Štefana Marka Daxnera, Michala Miloslava Hodžu, Jána Gotčára, Jozefa Miloslava Hurbana, Andreja Ľudovíta Radlinského, Martina Čulena, Jozefa Viktorína, Viliama Paulínyho-Tótha, Gustáva Karola Zechentera Laskomerského, Pavla Dobšinského, martinského richtára Andreja Švehlu, aj predstaviteľa Rusínov a priateľa Slovákov Adolfa Dobrianskeho. Akýmsi nedopatrením sa však do výboru nedostal Ján Francisci, ktorého na druhý deň na prvom zasadaní výboru, zvolili za doživotného čestného podpredsedu Matice slovenskej. Tým ostal až do konca.

A hneď sa potvrdila slovenská dobrota, úžasné bratstvo katolíkov a evanjelikov. Pri slávnostnom obede na katolíckej fare zorganizovali katolícki kňazi Gotčár a Čulen zbierku na vyhorených evanjelikov v Mošovciach a v Blatnici. Biskup Moyses položil na stôl stovku zlatých. Pridali sa aj ostatní a zozbieralo sa vyše 250 zlatých.

Pracovné veci prišli na rad na druhý deň. Predseda Moyses navrhol použiť „na údržbu spolku“ len malú čiastku vyzberaných peňazí, a výdavky na bežný rok rozdeliť na trojo: jednu tretinu na vydávanie spisov a ďalšiu na štipendiá žiakom „obojeho“ vyznania, a ďalšiu na slovenské gymnáziá: katolícke v Banskej Bystrici a evanjelické v Revúcej.

O necelý mesiac, 10. septembra 1863 vykonala delegácia pod vedením predsedu Moysesa audienciu u panovníka. Moyses sa cisárovi poďakoval a vyslovil sa, že panovníkovým slovom prebudený slovenský národ má nádej, že bude šťastne pokračovať vo svojom vývine. A cisár odpovedal: „Nádejam sa, že lojálny slovenský národ činným a horlivým dosvedčí sa pri ústavnom užšom pripojení môjho kráľovstva uhorského ku celistvej dŕžave.“ Všetko bolo sľubné: už deň predtým, 9. septembra 1863, šifrovala Jeho cisárska Výsosť návrh najvyššieho rozhodnutia o ročnej podpore Matice zo štátnych prostriedkov: „Povoľujem literárnemu spolku Slovenská Matica raz navždy podporu 4000 zlatých zo zbytkov uhorského krajinského fondu roku 1851.“ Neprišlo nič. Možno však len preto, že zbytky neboli…

Možno cisár naozaj očakával, že mu Slováci pomôžu udržať „na uzde“ Maďarov, že budú činnými pri udržaní celistvosti jeho dŕžavy. Nie však Slováci, ale predovšetkým cisár má na svedomí ďalší vývoj monarchie, ktorá spela k dualizmu a k svojmu zániku.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Urážanie moslimov je zneužitie slobody slova, tvrdí Iránsky minister

0 icon

Teherán 26. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ebrahim Noroozi)   Urážanie moslimov je "oportunistické" zneužitie slobody slova, vyhlásil v pondelok iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf, pričom zdanlivo narážal na výroky francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, v ktorých údajne kritizoval islam. Informáciu priniesla agentúra Reuters "Moslimovia sú hlavnými obeťami kultu nenávisti", uviedol Zaríf…

Minister vnútra je pripravený vyslať k neposlušnému starostovi do Rimavskej Soboty štátnu políciu. Ak nie mestská, tak štátna už narobí poriadky s ľuďmi na cintorínoch

0 icon

Bratislava/Rimavská Sobota 26. októbra 2020 (HSP/Foto: SITA-Branislav Bibel)   Primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko na sociálnej sieti avizoval, že mestská polícia nebude na Dušičky rozdávať pokuty ľuďom, ktorí sa prídu pomodliť a zapáliť sviečku svojim zosnulým. Písali sme o tom TU. Následne reagoval minister vnútra Roman Mikulec, a tak je…

Kurz zvažuje skrátenie karantény pre ľudí, ktorí zostali bezpríznakoví po kontakte s pozitívne testovanými

0 icon

Viedeň 26. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Ronald Zak)   Rakúsky kancelár Sebastian Kurz vyjadril v pondelok ochotu diskutovať o skrátení zákonnej karantény pre ľudí, ktorí po kontakte s osobami diagnostikovanými na COVID-19 zostali bezpríznakoví „Ak bude ich počet príliš vysoký, ochromí to celú krajinu,“ uviedol Kurz pre rozhlasovo-televíznu stanicu ORF. Vláda však…

Nemecké predsedníctvo v EÚ prešlo v Bruseli na systém videokonferencií ministrov

0 icon

Brusel 26. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Angela Merkelová, Nemecko, predsedníctvo, Brusel)   Európska únia sa z dôvodu súčasnej pandemickej situácie rozhodla maximálne obmedziť počet fyzických stretnutí politikov a odborníkov. Stretnutia ministrov a expertov sa budú konať väčšinou prostredníctvom videokonferencií. V pondelok to na svojom účte na Twitteri oznámil hovorca nemeckého predsedníctva v…

Máte koronavírus? Odborníci prišli s návodom, ako znížiť riziko nákazy u ostatných členov domácnosti

0 icon

Bratislava 26. októbra 2020 (HSP/Foto:Pixabay)   Praktickí lekári a Štátny zdravotný ústav ČR v spolupráci s českým portálom Lidovky vytvorili návod, ako eliminovať riziko prenosu nákazy koronavírusom na ostatných členov spoločnej domácnosti Ako prvé uvádzajú, že nakazený koronavírusom, ale aj ten, kto sa o neho stará, by mal zostať doma.…

Trumpova administratíva sa nebude snažiť dostať pandémiu pod kontrolu, chce znížiť úmrtnosť na Covid-19

0 icon

Washington 26. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Šéf kancelárie Bieleho domu Mark Meadows v nedeľu vyhlásil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa sa nebude snažiť o to, aby dostala šírenie koronavírusu v USA pod kontrolu. Namiesto toho bude pracovať na tom, aby sa znížila úmrtnosť na ochorenie COVID-19, ktoré nový koronavírus…

Bloček, pracovná zmluva, či objednávka. Policajtom pri kontrole musíte hodnoverne zdôvodniť, prečo ste vonku

0 icon

Bratislava 26. októbra (TASR/HSP/Foto: Mestská polícia Zvolen)   "Čo najviac času treba v aktuálnej situácii tráviť doma a von ísť len na nevyhnutný čas. Pri kontrole treba s policajtmi komunikovať a hodnoverne im zdôvodniť účel cesty. Pomôcť môže napríklad pracovná zmluva, objednávka či blok od nákupu," informuje Polícia Slovenskej republiky…

Krízový štáb rozhodol. Nasledujúci víkend prebehne plošné testovanie. Ľudia, ktorí sa šli uplynulý víkend otestovať viackrát, lebo neverili pozitívnemu testu, dostanú mastnú pokutu

0 icon

Bratislava 26. októbra (TASR/HSP/Foto: screenshot video) AKTUALIZOVANÉ   Ústredný krízový štáb rozhodol, že celoplošné testovanie obyvateľstva na ochorenie COVID-19 sa bude realizovať počas najbližšieho víkendu, a to počas soboty (31. 10.) a nedele (1. 11.). Premiér Igor Matovič (OĽANO) o tom informoval počas pondelkového rokovania štábu Premiér uviedol, že je…

Strana Smer a hnutie Sme rodina majú pozitívnych poslancov. Všetci stranícki kolegovia majú ísť do karantény

0 icon

Bratislava 26. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   V opozičnej strane Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) aj vládnom hnutí Sme rodina evidujú nakazených na ochorenie COVID-19. Ako informoval spravodajský portál Aktuality.sk, poslancom týchto klubov sa odporúča, aby ostali v preventívnej karanténe či podstúpili testovanie PCR testami Hovorca Smer-SD Ján Mažgút pre portál konštatoval,…

Fico: Za celým testovaním je kšeft. Zisk firmy z Trnavy sa pohybuje na úrovni 13 až 20 miliónov. Podávame podnet na ÚVO

0 icon

Bratislava 26. októbra (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Strana Smer-SD podala podnet na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) v súvislosti s obstaraním antigénových testov pre plánované celoplošné testovanie na COVID-19. Opozičná strana vidí za celým projektom "kšeft" vládnej koalície. Predseda Smeru-SD Robert Fico upozorňuje v tejto súvislosti na prepojenie firmy, ktorá testy…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Košík

AKO SI IGORKO S JARKOM NA TESTOCH IDU VRECKA NAPCHAT. DO KEDY IM TO BUDEME TOLEROVAT???

0icon

Plačlavým hlasom by Igorko škriekal, keby si minulé vlády 50 milionový kšeft na testoch dohodli u pochybnej firmy. Veľmi dobre si tie jeho psychopatické prejavy pamätáme. A teraz čuduj sa svete, vodu kázal a víno pije. Aj s jeho súputnikom Jarkom teraz zavádzajú na Slovensku psychický teror, len aby sa…

Roman Huťa

Chammurapimu a tým, ktorí chcú ísť na dušičky

0icon

Najskôr trošku laického právneho rozboru núdzového stavu, pokúsim sa to však preložiť do ľudskej reči. Potom prídu na rad veci nemenej dôležité. Generálna prokuratúra a skupina poslancov podala podnet na ÚS SR v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu. Bola napadnutá jeho ústavnosť. Prešiel som si súvisiace zákony aj nález ÚS SR a dospel…

Peter Švec

Vrchol vojenskej zručnosti: víťazstvo bez obetí. Robia z nás ovce, vedené ovcami. Pôsobenie proti prevahe: 7. časť.

0icon

Ovce vedené ovcami, zahnané do košiara, sú predurčené na to, aby ich susediaca vlčia svorka vykántrila. Naši nevládcovia už vírusu obetovali sociálno-ekonomickú bezpečnosť. V tomto pokračovaní, ktoré sa v prenesenom zmysle výsostne týka premiérovej vojny s koronavírusom, v skutočnosti so strachom z neho, sa pobavíme o procese, ktorý možno popísať ako mentálny presun od relatívneho…

Marek Danko

EÚ nie je charitatívna organizácia a nie bankomat pre Ukrajinu

0icon

Ukrajina chce oveľa viac, než jej môže EÚ ponúknuť. Chce sa stať súčasťou Európy v každom zmysle, ale Brusel na to nie je pripravený. Okrem toho čoraz viac vo vzťahoch medzi stranami dominuje pozícia, že „EÚ nie je charitatívna organizácia a nie bankomat“. Finančné pôžičky, ktoré Európa poskytuje Ukrajine, sa využívajú neefektívne.…

Štefan Paulov

PRÁVNE TEMNO A OHROZENIE VEREJNÉHO ZDRAVIA

0icon

  PRÁVNE TEMNO A OHROZENIE VEREJNÉHO ZDRAVIA.     V súvislosti s celoplošným testovaním je nevyhnutné žiadať odpovede na niektoré naliehavé problémy, ktoré z celej akcie vyplývajú. Ak máme byť prví v histórii celej zemegule, ktorí takéto niečo urobia, je dvojnásobne nevyhnutné urobiť to v právne čistom prostredí, ak chceme zostať právnym štá

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Zlyhania, ktoré zaboleli a rozosmiali. Títo ľudia mali smolu

0 icon

Každý z nás má občas svoj zlý deň. Niektoré tieto dni sú horšie a niektoré sú zasa len vtipné. Všetky zlyhania v našom živote však majú nejaký dôvod. Či už je to našou chybou, alebo iba zhoda náhod, ľudia sú  takýchto dní nešťastní. My ti dneska ukážeme, že takéto zlyhania…

Zimné pneumatiky: Otázka bezpečnosti, ak jazdíme pri teplotách pod 7°C

0 icon

Či chceme či nie, postupne sa blíži časť roka, kedy začnú v ranných a nočných hodinách pribúdať na teplomeroch mínusové teploty. Už vopred by sme mali dbať o to, aby naše vozidlo bolo prispôsobené aj na horšie podmienky na vozovke. Ideálnym začiatkom sú práve zimné pneumatiky. Pneumatiky sú pre niekoho možno nie príliš…

Neznámy lietajúci objekt v Rendleshamskom lese (2. časť)

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o afére, ktorá sa odohrala v Rendleshamskom lese. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo sa dialo hneď na druhý deň po tom, čo príslušníci letectva zvestovali to, čo videli, svojim nadriadeným. Rozbehli sa forénzne testy. Tie priniesli zaujímavé výsledky. Po prvé, na zemi sa mali…

Kresťanská viera ako terč konšpiračných teórií (2. časť)

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o kresťanskej viere ako terči konšpiračných teórií – a že ich bolo neúrekom. V rámci druhej časti sa pozrieme na Máriu Magdalénu a Priorstvo Siona. Podľa tejto teórie mal Ježiš dve deti, plody utajovaného manželstva s Máriou Magdalénou. Tieto deti potom mali byť práve Máriou Magdalénou…

Bielenie zubov nie je práve tou najšťastnejšou voľbou

0 icon

Zuby sú pre mnohých ľudí dôležitou súčasťou fyzického vzhľadu. Kto z nás by nechcel mať žiarivo biely úsmev? Bielenie a veľa prípravkov však zuby poškodzuje viac, ako by sa zdalo. Štúdie ukázali, že väčšina zubov nemá nikdy perlovo bielu farbu. V skutočnosti môže mať každý zub iný odtieň a pritom majú…

Vo svete IT

Farby vzdialených exoplanét: Modrá nemusí vždy znamenať život

0 icon

Naša Zem je známa aj ako modrá guľôčka. Pomenoval ju tak slávny astronóm Carl Sagan, na počesť zverejnenia rovnomennej fotografie, ktorá bola v roku 1990 zachytená sondou Voyager 1. Táto fotografia zachytáva Zem zo vzdialenosti 6-miliárd km, píše portál Universe Today. Naša planéta sa už neodmysliteľne spája s modrou farbou. Zároveň…

Premeňte kameru smartfónu na chytrú kalkulačku pomocou tejto aplikácie. Ocenia ju ako študenti, tak aj rodičia

0 icon

Hoci matematika patrí medzi základné predmety, ktorý je vyučovaným na každej škole, tak aj napriek tomu robí mnohým z nás problémy. A práve preto by sme vám radi dali do pozornosti vcelku zaujímavú aplikáciu Photomath, ktorá dokáže premeniť kameru vášho smartfónu v inteligentnú kalkulačku, ktorá si poradí ako s jednoduchými…

Facebook spustil službu Cloud Gaming. Na iOS platforme dostali však od spoločnosti Apple STOPKu!

0 icon

Nie je žiadnym tajomstvom, že svet sa pomaly, ale isto „presúva do Cloudu“. Dnes tieto služby využívame nie len na archiváciu našich dát, či spomienok, ale aj za pracovnými účelmi, či za zábavou. Sociálna sieť Facebook pred malými chvíľami informovala širokú verejnosť, že oficiálna spúšťa službu Cloud Gaming. Facebook spustil…

Xiaomi bude v Európe „viac EKO“. Zredukuje plast v balení nových smartfónov

0 icon

Jednou z vôbec prvých spoločností, ktorá začala s redukciou plastu v balení svojich zariadení, bol americký Apple v spojitosti s predstavením nového modelového radu smartfónov iPhone 12. Za týmto krokom mali stáť dve veci. Prvou je konečná cena smartfónu, ktorá je úprimne povedzme si vysokou. Apple sa preto rozhodol, aby…

Malo by balenie smartfónov obsahovať slúchadlá, kábel a aj nabíjací adaptér?

0 icon

Určite veľká väčšina z vás v posledných týždňoch zachytila vlnu kritiky na americkú spoločnosť Apple. Tá sa v prípade svojich nových smartfónov iPhone 12 rozhodla dodávať ich bez nabíjacieho adaptéru a klasických káblových slúchadiel. Spoločnosť Apple sa ku tomuto kroku rozhodla z viacerých logických dôvodov, no veľká časť ľudí oponuje,…

Armádny Magazín

Putinov historický prejav: "Obávame sa len jednej veci - ako neprechladnúť na pohrebe našich neprajníkov"

0 icon

Rusko, 26. októbra (AM) - Vo štvrtok 22. októbra sa uskutočnilo stretnutie Valdajského diskusného klubu. Na podujatí vystúpil ruský prezident Vladimir Putin. Hlava štátu nastolila najcitlivejšie témy rozhovorov.   Valdajský medzinárodný diskusný klub je pravidelne sa konajúci kongre

Jedno z detí, ktoré zahynuli v meste Ganja po arménskom raketovom útoku, bolo občanom Ruska

0 icon

BAKU, 26. októbra (AM) - Poradca prezidenta Azerbajdžanu Hikmet Hadžijev uviedol, že tínedžer, ktorý zahynul v nemocnici 17. októbra na následky raketovej paľby na mesto Ganja, bol občanom Ruska. 13-ročný Artur Majakov bol na návšteve u svojej tety. "Takýto poh

Čím bude Taiwan ostreľovať Čínu?

0 icon

Taiwan, 26.október 2020 (AM) - Americká administratíva schválila predaj rakiet, ktoré sa môžu dostať do Číny, Taiwanu. Poradca pre národnú bezpečnosť v Bielom dome Robert O'Brien začiatkom októbra uviedol, že monumentálne úsilie Číny o posilnenie vojenských námorných schopností bolo primárne zamerané na vytlačenie amerických síl zo západného Pa

Irán : Obrovské cvičenie protivzdušnej obrany - varovanie pre narušiteľa

0 icon

USA, 25.október 2020 (AM) - Priamo pred očami všetkých nepriateľov Iránu, aj tých nových, ktorí sú v týchto dňoch zaneprázdnení a podpisujú sa na akúkoľvek dohodu, alebo zmluvu, ktorú im Američania a Izraelčania ponúknu, za predpokladu, že text bude obsahovať „anti -Irán“, iránske ozbrojené sily spus

Ozbrojená po zuby: Fregata Maršal Šapošnikov

0 icon

USA, 25.október 2020 (AM)  - Časopis National Interest označil fregatu Maršal Šapošnikov "po zuby ozbrojenú mnohými novými raketami". Takto reagoval na správy ruských médií, že "fregata studenej vojny Maršal Šapošnikov potom, čo bola vyzbrojená strelami s plochou dráhou letu Kaliber-NK a U

Svetlo sveta

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

0 icon

Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

0 icon

Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

icon FOTO DŇA