Tlač trojrozmerných objektov z rôznych materiálov sa v súčasnosti najčastejšie využíva v ortopédii. Vďaka novej technológii sa u kĺbov dá docieliť dokonalé napodobenie pórovitého povrchu. Takto upravený materiál telo oveľa lepšie prijíma, skracuje sa doba hojenia a umelý kĺb dlhšie vydrží.
Biotechnologické spoločnosti často v spolupráci s technickými univerzitami a IT sektorom vedia vyrábať implantáty na mieru napríklad onkologickým pacientom s rakovinou panvy, ktorí by inak strávili zvyšok života na lôžku. “Lekári doteraz touto metódou vykonali približne 1 800 náhrad bedrového kĺbu a 1 260 náhrad kolenného kĺbu v Českej republike,” hovorí Pavel Růžička z katedry biomechaniky človeka pri ČVUT v Prahe.
V praxi sa využíva napríklad trojrozmerná tlač z titánového prášku, ktorej výhoda spočíva v tom, že umožňuje vyrábať prototypy akýchkoľvek tvarov, ktorých by sa bežným frézovaním nikdy nedosiahlo. “Nové materiály využívame najmä pri revíznych operáciách totálnej endoprotézy bedrového kĺbu,” hovorí profesor David Pokorný z 1. ortopedickej kliniky 1. LF UK. Totálnu endoprotézu bedier vyrobenú na 3D tlačiarni pritom na tejto klinike dostane zhruba každý druhý pacient, ktorý podstúpi reoperáciu.
Moderné kĺbové náhrady v Česku používajú napríklad aj v Krajskej nemocnici v Liberci. Spoločne s Ústavom pre pokročilé technológie teraz vyvíjajú implantáty, ktoré by dokázali nahradiť časť lebky pacienta napríklad po ťažkej autonehode.