29. časť Neznámych slovenských dejín: Ovládnutie Bane/Banskej Štiavnice Nemcami

Bratislava 24. februára 2019 (HSP/Foto:Marián Tkáč)

 

Komu prekáža taký výklad dejín, ktorý Slovákom nič nepridáva, ale ani neuberá, náš pohľad na naše dejiny? Napríklad na počínanie Nemcov voči nám

Bana

Ich vplyv na nás bol a chce byť trvalý, od „franských čias“, keď jeden štát tvorili v zásade dnešní Nemci a Francúzi, vidíme veľa nepriateľských činov voči našim predkom. Konanie bavorských biskupov, Ľudovíta Nemca, Arnulfa a jeho spojenca Vichinga, bolo zväčša politickým i cirkevným nátlakom. Od čias cisára Fridricha I. Barbarossu, od roku 1152, sa záujmy Nemcov orientujú na hospodárstvo. Vtedy sa nemecká „východná túžba (Drang nach Osten)“ zamerala na prosperujúce, prastaré slovenské bane. Veď ako sme napísali, už mince biatek z prelomu letopočtu boli podľa analýz razené zo štiavnického striebra.

Nemci si proces „zoštátnenia“ baní vyskúšali doma. Cisár Fridrich I. Barbarossa ich najprv odobral tamojším Slove(a)nom, lužickým Srbom, zavedením princípu „freie Berge“ do nových banských zákonov. Podľa tohto princípu sa pokračovalo aj v Uhorsku. Tu vtedy ešte zákony neprijímal snem, ale jeho predchodcovia, generálne kongregácie, teda zhromaždenia šľachty, ktoré sa práve v tých časoch konštituovali. Na tom základe slovenské bane na prastarom území Terra banensium (známom už v Ptolemaiových časoch) odobrali slovenským šľachticom, a potom ich kráľ odovzdal „hosťom“ z Nemecka. Tento proces sa začal v polovici 12. storočia za kráľa Gejzu II. (1141-1162), keď boli v Bani/Banskej Štiavnici ustanovení banskí grófi – prvým bol Bogislaus v roku 1145. Pokračoval za Belu III. (1172-1196), ktorý začal v Bani budovať kráľovský banský úrad Kammerhof a zavŕšil sa za kráľa Ondreja II. (1205-1235). Za vlády tohto kráľa už cudzí nájomcovia, nemeckí „hostia“ získali v Bani/Banskej Štiavnici moc nad baňami i mestom.

Bol to očividný prejav vazalstva, z ktorého úžitok mali iba Nemci, banské mestá sa stali kanálmi, ktorými odtekalo bohatstvo zo Slovenska. Odvádzali kráľovi z jeho „vlastných baní“ desiatu časť vyťažených drahých kovov a zvyšok, deväťdesiat percent zlata a striebra putovalo do Nemecka.

Centrom slovenského baníctva bola Banská Štiavnica, o ktorej sa – s určitými nepresnosťami – uvádza na nemeckej webovej stránke https://www.mineralienatlas.de/lexikon/index.php/Mineralienportrait/Silber/Geschichte#Mittelalter toto: „Pri meste Banská Štiavnica (po nemecky Schemnitz) na Slovensku sa rozprestieralo jedno z najväčších rudných ložísk v bývalom Hornom Uhorsku. Banskou ťažbou sa od roku 752 zamestnávali Moravania (myslí sa Sloveni). Banskú Štiavnicu založili Moravania/Sloveni v roku 1075 a za Štefana I., prvého uhorského kráľa, pozvaním Nemcov (toto je chybné konštatovanie) bola rozšírená a privedená k rozkvetu… počas tatárskeho vpádu v 40. rokoch 13. storočia ju celkom zničili, po odchode Tatárov opäť vybudovali. V okolí mesta v roku 1627 prvý raz v baníctve použili čierny pušný prach. V roku 1735 založili v Banskej Štiavnici banskú školu, na základe starších foriem vzdelávania banských úradníkov. Po tomto začiatku sa postupne rozširovala a medzi rokmi 1763 až 1770 sa z nej stala Banská akadémia.“

Toto sa o Banskej Štiavnici uvádza na nemeckej webovej stránke. Najstaršiu správu o nej datujú rokom 752. Pritom Nemec Georgius Agricola (1494-1555) významný učenec, autor stovky rokov používanej banskej príručky, svetová autorita v histórii baníctva a hutníctva v knihe „De Re Metallica Libri XII“ vydanej v Bazileji v roku 1556, uvádza, že banská činnosť v dnešnej Banskej Štiavnici, v tých časoch pomenovanej ako „Bana“, je dokázaná už v roku 745, v Kremnici v roku 770 a vo Zvolene v roku 795. Toľko Nemci, nie vždy nám žičiaci.

A čo vieme o sebe, o našich najstarších mestách my, Slováci? Tu je citát zo slovenskej wikipedie: „Osud mesta Banská Štiavnica je úzko spätý s bohatými nálezmi drahých kovov, najmä striebornej rudy. Územie mesta bolo osídlené Keltmi už v 3. – 2. storočí pred Kristom, ktorí tu ťažili zlato. Z roku 1156 je najstaršia písomná zmienka o meste, ktoré sa spomína ako Terra Banensium – Zem baníkov. V 13. storočí do Banskej Štiavnice prišli osadníci z Tirolska a Saska, z roku 1217 je prvý písomný dôkaz o ťažbe striebra na území mesta.“ Čítali ste dobre: Kelti na území Banskej Štiavnice ťažili zlato dvesto až tristo rokov pred Kristom a potom – nič? Tisíc rokov nič?

A čo vedia o svojom meste Štiavničania? Na oficiálnej webovej stránke mesta sa uvádza toto: „Od 3. storočia nášho letopočtu do polovice 11. storočia sa v súčasnej oblasti Banskej Štiavnice dosiaľ neobjavili nálezy dokazujúce prítomnosť človeka,“ bodka.

Zdá sa, že v dnešnej v Banskej Štiavnici nepoznajú „Zlatú knihu banícku“, napísanú v roku 1766 pri príležitosti návštevy budúcich  cisárov, korunného princa Jozefa a arcivojvodu Leopolda v banských mestách, aj v Banskej Štiavnici. Knihu vydala VEDA v Bratislave v roku 1983 a píše sa v nej doslova píše: „Ako sa v archívoch zistilo, objavili banskoštiavnické bane v 6. alebo začiatkom 7. storočia po slávnom narodení nášho Spasiteľa tzv. Venedi, Sloveni alebo Góti (Wenden, Slavos, oder Goten).“ Nepoznajú, pričom ich mesto je práve v tomto roku mestom kultúry. A kultúra, to sú aj dejiny. Keby ich poznali, nemohli by na svojej stránke pokračovať takto: „Formovanie ranouhorského štátneho útvaru na začiatku 11. storočia malo pozitívny vplyv na rozvoj banského regiónu Banskej Štiavnice… Domáce obyvateľstvo nazvalo osadu pod Paradajzom Štiavnica… Na pozvanie uhorského kráľa Gejzu II. sem prišlo v druhej polovici 12. storočia nemecké etnikum…“

Nectí to veru reprezentáciu nášho najstaršieho a možno aj najkrajšieho mesta, lebo nijakému inému slovenskému mestu, len Banskej Štiavnici, historicky nazývanej Bana, nepripisujú cudzí autori taký vysoký vek – 1274 rokov! Dokonca už Ptolemaios (žil asi v rokoch 85–165) vedel, že existuje Terra Banensium.

Nebodaj sa Štiavničania hanbia za svoj vysoký vek? Alebo sa chcú súčasní správcovia mesta nasilu podobať Arpádovcom, keď počas tristo rokov ich vlády bolo toto mesto akoby „mimo dejín“. Z čias Arpádovcov, z rokov 907-1301, sa zachovali stovky listín kráľovskej kancelárie, arcidiecézy i žúp, ale je v nich len niekoľko málo zmienok o Bani. Peter Cengel usudzuje, že ak sa o Bani nepísalo, nebolo to preto, žeby to bolo mesto opustené.

Išlo o utajenie mesta, ktoré až do príchodu Nemcov bolo slovenské! Podotýka pritom, že v rokoch 947-972 (teda za čias vojvodcu Takšoňa) privážali Turko-Maďari zlato z Talianska a Byzancie a striebro z Čiech len preto, lebo nemali Banu pod kontrolou. A ešte aj v 12. storočí mali tu stále vplyv Slováci, oni postavili obe banskoštiavnické baziliky – dokazuje Cengel. Keďže „hostia“ Nemci nemali záujem o opravu starej baziliky, v roku 1145 začali Slováci stavať druhú baziliku. Aj keď práve počas banských reforiem prichádzali o bane a príjmy z nich, takže prirodzene neboli z reforiem nadšení. Baziliku po jej etapovitom dokončení a vysvätení v roku 1275 prevzali do správy dominikáni.

Práve na existencii dvoch románskych bazilík usiluje sa Peter Cengel („Metod na Slovensku“, Košice 2015) dokázať, že slovenské centrum v časoch Mojmíra II. a Gorazda bolo práve tu, v Bani. Okrem bazilík a štiavnického kovového bohatstva argumentuje aj tým, že v banských mestách pretrvali tradície úcty k svätcom Klementovi a Mikulášovi, ktoré pri zakazovaní úcty k sv. Cyrilovi a Metodovi zo strany Nemcov i Maďarov, akoby ich nahrádzali…

Mali sme bohatú striebornú Banu/Banskú Štiavnicu, kráľovskú Nitru, o ktorú sa usilovali Maďari, Poliaci i Česi – lebo vláda nad Slovenskom bola i je kľúčom pre ovládanie Karpatského bazéna. A mali sme aj Bratislavu. Ak práve v nej dal kráľ Štefan raziť svoje prvé kráľovské mince, neznamená to, že pápežom darovanú korunu, o ktorú sa uchádzali okolité dynastie, a ktorú azda nosieval Svätopluk(?), položili Štefanovi na hlavu práve tu, v Bratislave? Že Bratislava/Morabudon/Carnuntum? bola korunovačným mestom už na prelome prvého a druhého tisícročia?

Marián Tkáč

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Predĺžila zákaz vychádzania od 2. novembra do 8. novembra, predstavila aj výnimky

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Andreea Alexandru)   Vláda SR predĺžila zákaz vychádzania od 2. novembra do 8. novembra, a to od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa. Vyplýva to z uznesenia, ktoré schválila na svojom dnešnom rokovaní Toto opatrenie sa nevzťahuje na: - osobu, ktorá sa preukáže potvrdením o negatívnom výsledku…

Mazák: V slovenskom súdnictve prežívame ďalší vážny a tragický deň

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   V slovenskom súdnictve prežívame ďalší vážny a tragický deň. Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák to uviedol po tom, ako Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala sudcu Najvyššieho súdu (NS) SR, bývalú podpredsedníčku tohto súdu a dve sudkyne bratislavských okresných súdov pre podozrenia z…

Premiér to nevzdáva: „Citlivosť antigénových testov je oproti očakávaniam dvojnásobná,“ tvrdí po tom, čo ich Česi definitívne spochybnili

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Citlivosť antigénových testov je oproti očakávaniam dvojnásobná. Ukázali to výsledky testovacej štúdie Fakultnej nemocnice Praha Motol, ktoré na stredajšej tlačovej konferencii predstavil predseda vlády Igor Matovič Kým predtým sa rátalo s citlivosťou týchto testov okolo 30 percent, štúdia ukázala, že ich senzitivita…

Janas: Odberné miesta bez vojakov a zdravotníkov neotvoríme

0 icon

Považská Bystrica 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Odberné miesta v okresoch Považská Bystrica a Púchov, v ktorých nebude príslušník Ozbrojených síl (OS) SR a zdravotníci, sa neotvoria. Po stretnutí primátorov a starostov miest a obcí Považskobystrického a Púchovského okresu s predstaviteľmi OS SR, zdravotníkmi, hasičmi, hygienikmi a členmi krízového…

Merkelová preferuje čiastkový lockdown, krajina stráca kontrolu nad koronavírusom

0 icon

Berlín 28. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Kappeler)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa zasadzuje za zavedenie čiastočného lockdownu, keďže počet nových prípadov koronavírusu v krajine dosiahol v stredu ďalšie rekordné číslo. Počas uplynulých 24 hodín zaznamenali v Nemecku približne 15-tisíc ďalších s pozitívnym testom, čím sa celkový počet pozitívne testovaných od…

Šéf Slovenskej lekárskej komory upozornil, že ľudia sa na testovaní môžu nakaziť. Povinnú karanténu pre tých, ktorí sa nezúčastnia považuje za vydieranie

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Slovenská lekárska komora (SLK) na stredajšej tlačovej konferencii vyzvala vládu Igora Matoviča, aby ešte prehodnotila spustenie celonárodného testovania. Podľa odborníkov je potrebné zvážiť možné úplné vyčerpanie ľudských zdrojov v zdravotníctve, ochranných pomôcok a iných materiálov Šéf SLK Marian Kollár uviedol, že uplynulý víkend…

Prezidentka: Zablahoželala Zemanovi k výročiu vzniku prvej ČSR

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa pri príležitosti 102. výročia vzniku prvej Československej republiky (ČSR) telefonicky spojila s českým prezidentom Milošom Zemanom TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec s tým, že okrem gratulácie k štátnemu sviatku vyjadrila solidaritu s občanmi Českej republiky…

Ministrovi Krajčímu sa nepozdáva Kotlebova liečba. Ten sa však po nej cíti „radikálne lepšie“

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí vo štvrtok komentoval liečebnú kombináciu Mariana Kotlebu, o ktorej v utorok hovoril vo videu na Facebooku Šéf ĽSNS Marian Kotleba, ktorý bol nedávno pozitívne testovaný na covid-19 v utorok na sociálnej sieti publikoval video, ktoré zakrátko vyvolalo…

Primátor Košíc Polaček spolu so starostami odmietajú presúvanie ďalších úloh pri testovaní na plecia samosprávy: „Nie je možné zo dňa na deň obstarať tony materiálov a ochranných prostriedkov“

0 icon

Košice 28. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (nezávislý) spolu so starostami košických mestských častí odmietajú neustále presúvanie ďalších úloh týkajúcich sa zabezpečenia plošného testovania z centrálnej úrovne na plecia samosprávy. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian Mesto má podľa najnovšieho zoznamu úloh okrem…

Vasiľ Špirko: V kauze Tipos ide o náročnú dôkaznú situáciu

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR–František Iván, Ján Krošlák)   V kauze Tipos, kde figurujú obvinení z trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti, a to exriaditeľ spoločnosti Ján B. a bývalý šéf IT Miloš P., sa uskutočňuje naďalej vyšetrovanie a rozsiahle znalecké dokazovanie.…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Pred 30 rokmi sme navrhli 61 krokov. Teraz stačí jeden: nedať sa te(s)tovať

0icon

Pred tridsiatimi rokmi, 27. októbra 1990 uverejnil denník Smena výzvu „Šesťdesiatjeden krokov k slovenskej identite“, ktorú podpísalo tridsať osobností. Bola to jedna z prvých výziev k vzniku samostatného štátu k 1. januára 1993. Eduard Chmelár nazval jej tvorcov „otcami nezávislosti". Tu je jeho citát zo Slova 16. januára 2008: „Akokoľvek bizarne to znie,…

Gustáv Murín

Fanatické voličky Multitrtka? Je tu vysvetlenie...

0icon

Symptomatické je, že už vlastne ani nemusím menovať, kto nám to tu robí hanbu na celý svet svojou úchylnou sexuálnou obsedanciou a kto si kvôli tomu založil unikátny hárem, kde má deti ako trofeje od (tuším) desiatich matiek. S tými nežije, vraj ich dobre platí a tak sa hlásia ďalšie. Jedna z hypotéz tvrdí,…

Peter Švec

Milí Naši policajti a príslušníci Slovenskej armády. Úprimná výzva dôchodcu.

0icon

Nadpis aj nasledujúci text mi poslal istý učiteľ na dôchodku, s ktorým sa nie vo všetkom zhodneme, ale dokážeme veľmi kultivovane debatovať. Vzhľadom na veľmi aktuálny obsah sa s čitateľmi mojich blogov o tieto jeho úprimné slová delím. Pochopiteľne, s láskavým povolením autora. Milí Naši policajti a príslušníci Slovenskej armády.…

Viktor Pondělík

Divná česká katastrofa

0icon

V posledním více než půlroce zažíváme hodně komplikovanou dobu, že? Ani Česká republika a Jižní Afrika není v tomto ohledu výjimkou. Ovšem když někdo tuto situaci sleduje, může ho třeba něco podivného zaujmout. Jako mne právě nyní. Chcete-li, pojďte se nyní se mnou podívat na docela „zajímavou“ věc. Která má zajímavé vyvrcholení.…

Peter Košík

SPOLOČENSKÝ TEROR NARASTÁ. BARBAROSSA TIAHNE NA GEMER!

0icon

Empatiu k Sviatku všetkých svätých a Pamiatke zosnulých akú prejavil primátor Rimavskej Soboty pán Jozef ŠIMKO si zaslúži spoločenské uznanie. Rozhodol sa nepokutovať ľudí, ktorí si chcú cez víkend na cintoríne v R.Sobote tichou spomienkou a modlitbou spomenúť na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Tento prejav ľudskosti primátora R.Soboty však nezostal bez…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo všetko boli ženy v minulosti schopné urobiť pre krásu?

0 icon

Ľudia urobia takmer všetko, aby vyzerali a cítili sa mladí a atraktívni, a preto sa kozmetickému priemyslu tak darí. A nezáleží na tom, či sú tieto trendy neuveriteľne čudné, pokiaľ ich ostatní nasledujú - je pravdepodobné, že jednoducho naskočíš do rozbehnutého vlaku. Keď sa však pozriete späť do histórie, v minulosti došlo…

Títo ľudia k nám prišli zrejme z ďalekej budúcnosti

0 icon

Určite si už zažil situáciu, keď si si myslel, že ľudia ktorých si stretol jednoducho nepatria do nášho sveta a museli k nám prísť z budúcnosti. Presne podobné prípady ti dnes ukážeme v tomto článku. Budúcnosť nás vždy fascinovala. Určite si pamätáš mnohé staršie filmy, kde sa bežne využívali lietajúce…

Študentka omylom vytvorila nabíjateľnú batériu, ktorá vydrží 400 rokov

0 icon

Veľké mozgy menia svet a každá éra ich má niekoľko. Vedci každý deň využívajú svoj čas na experimentovanie a skúmanie, aby robili objavy, ktoré by mohli uľahčiť náš každodenný život a prispieť k lepšej spoločnosti. Vedci z Kalifornskej univerzity navrhli batériu, ktorá vydrží stovky rokov používania. Brilantná a zvedavá myseľ dokáže v…

Lietajúce taniere a mimozemšťania (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku s názvom Lietajúce taniere a mimozemšťania. Podobne ako v druhej časti, aj v tretej sa pozrieme bližšie na Roswellský incident. Friedman a Moore uskutočnili rozhovor s operátorkou teletypu (zariadenia fungujúceho na báze telegrafu a písacieho stroja, ktoré umožňovalo dorozumievanie na väčšie vzdiealenosti) Lindou Sleppyovou. V roku…

TOP10+: Veci, ktorými nás filmy a seriály klamú, pričom v skutočnosti neexistujú 1. časť

0 icon

Seriály a filmy majú niekedy jednoduchý dej, často sprevádzaný istými scénami, ktoré sa veľa krát opakujú. Čo z toho sú ale úplné hlúposti, ktoré sa v reálnom živote nikdy nestanú? Do výroby jedného filmu a seriálov sa často zapájajú stovky technikov, hercov a kameramanov, ale režisér  rozhoduje, čo bude vidieť na plátne. On určí ako bude všetko nakrútené.…

Vo svete IT

Objavilo sa video so smartfónom TCL, ktoré disponuje rolovateľným displejom. Pôjde o revolúciu?

0 icon

Keď príde reč na nové technologické inovácie spájané so smartfónmi, tak väčšinou sa  spomínajú spoločnosti ako Xiaomi, Samsung, či Huawei, ktoré patria v tomto segmente medzi najväčších inovátorov. Tentokrát však plátky médií zapĺňa spoločnosť TCL, ktorá je skôr známou vďaka chytrým televízorom. TCL ako inovátor? Prečo nie TCL v minulosti ukázala…

EMUI 11 by mohla byť posledná verzia nadstavby od Huaweiu pred uvoľnením HarmonyOS

0 icon

O operačnom systéme pre smartfóny a ďalší hardware, na ktorom pracuje Huawei sa už vie vcelku dlhú dobu. V súčasnosti je už aj dostupným pre vybrané zariadenia, smartfóny však medzi nimi zatiaľ nenájdeme. Na povrch informácie ohľadne prípravách vlastného systému pre smartfóny vyplávali v čase, kedy spoločnosť bola zo strany…

Ako zistiť, či môj smartfón podporuje WiFi 6 technológiu a aké výhody prináša v porovnaní s WiFi 5?

0 icon

WiFi technológia je bezpochyby jednou z najvyužívanejších v našich smartfónoch. Pripájame sa prostredníctvom nej totiž ku internetu. V čom je však najnovší WiFi 6 štandard lepším v porovnaní s WiFi 5. Hneď v úvode vám prezradíme, že to nie je len o rýchlosti. Ako zistiť, ktorú WiFi generáciu podporuje môj…

Samsung sa pravdepodobne bude „opičiť“ po Apple. Zredukuje príslušenstvo k zariadeniu Galaxy S21

0 icon

V priebehu posledných mesiacov sme mohli vidieť niekoľko reportov, ktoré naznačovali, že Samsung upustí od dodávania nabíjacích adaptérov v balení smartfónu. Objavili sa krátko potom, ako vyplávalo na povrch, že k rovnakému kroku sa uchyľuje aj spoločnosť Apple, ktorá už dnes dodáva nové iPhone 12 zariadenia bez nabíjacieho adaptéra, či…

Microsoft začal s distribúciou aktualizácie, ktorá odstraňuje z Windowsu Adobe Flash Player

0 icon

Adobe Flash pomaly, ale isto „umiera“. Dôvodom je ukončenie oficiálne podpory, ktorej koniec je naplánovaný na december 2020. Adobe Flash Player je software určený na prehliadanie animácií, filmov a ďalšie obdobného obsahu na internete, ktorý je nahrádzaný novým HTML5 štandardom. Hlavným dôvodom odhliadnuc od toho, že tento štandard nepodporujú všetky…

Armádny Magazín

IRÁN : Bude stíhačka Kowsar čoskoro vo Venezuele?

0 icon

Irán, 28.október 2020 (AM) - Pred dvoma dňami, 23. októbra, vystúpil venezuelský prezident v štátnej televízii s úmyslom vytvoriť vojenskú radu v partnerstve s Iránom, Ruskom a Čínou, s cieľom dosiahnuť nezávislosť v oblasti obrany. Madurov návrh na vytvorenie vojenskej rady, ktorá by pomohla dosiahnuť nezávislosť venezuelskej armády by tak mala…

Vojenský expert Igor Korotčenko: Náhorný Karabach - vojna moderných technológií

0 icon

Rusko, 28.október 2020 (AM) - Vojna je vždy krutá, je to ľudská smrť. Vojna v Náhornom Karabachu to opäť ukázala. Dala tiež novú lekciu pre armády po celom svete v používaní špičkových zbraní. UAV sa tam používajú veľmi aktívne a vykazujú efektívne výsledky. Aké závery by sme mali vyvodiť z tejto novej situácie? Má ruská armáda

Premiér Pašinjan je pripravený zomrieť pre Arménsko a ísť do prvej línie, ale „niekto musí byť predsedom vlády“.

0 icon

Arménsko, 28.október 2020 (AM)  - Arménsky premiér Nikol Pašinjan vyhlásil, že je pripravený zomrieť pre Arménsko a ísť do prvej línie, ale „niekto musí pôsobiť ako predseda vlády“. Vo svojom prejave počas priameho prenosu na Facebooku Nikol Pašinjan vyzval arménskych mužov, aby plnili jeho prí

Spálené srdcia je nový rusko-český film, o zverstvách fašistov, ktorý mainstream ignoruje

0 icon

Rusko, 28. októbra (AM, Sputnik) - Na internete prebehla premiéra dokumentárneho filmu Spálené srdcia, ktorý je druhým zo série venovanej 75. výročiu víťazstva nad nacistickým Nemeckom. Projekt iniciovalo občianske hnutie Nesmrteľný pluk v Česku a pracoval na ňom česko-ruský kolektív. Prvá séria získala cez 20 tisíc zhliadn

Peklo z neba: Ruský nálet na výcvikovú základňu v Sýrii zabil takmer 80 pro-tureckých teroristov

0 icon

Sýria, 27.október 2020 (AM) - V marci, po niekoľkých týždňoch bojov medzi sýrskymi vojakmi a rebelmi podporovanými Ankarou v provincii Idlib (po začatí operácie Jarný štít), Ruský prezident Vladimir Putin a jeho Turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan sa dohodli na zásade prímeria, ako aj na zriadení spoločných rusko-tureckých hliadok pozdĺž diaľnice…

Svetlo sveta

Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

0 icon

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. TK KBS o tom informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr, uviedol. “Zomrel náš milovaný otec biskup. Do nemocnice ho prijali cez víkend so zdravotnými problémami, ktoré ho trápili dlhodobo. Trpel vážnou…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

0 icon

Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

0 icon

Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

icon FOTO DŇA