168. Neznáme slovenské dejiny: Benedikt Seléši-Rybnický v prvom katolíckom spevníku pripomenul cyrilo-metodskú tradíciu

168. Neznáme slovenské dejiny: Benedikt Seléši-Rybnický v prvom katolíckom spevníku pripomenul cyrilo-metodskú tradíciu

Bratislava  28. novembra 2021 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)

 

Pri výpočte slovenských osobností zo 17. storočia nemožno vynechať významného jezuitu Benedikta Seléšiho-Rybníckeho. Tento slovenský učiteľ, misionár, kazateľ, národný buditeľ, básnik a editor (zostavovateľ) sa narodil 21. marca 1609Rybníku v zemianskej rodine. Priezvisko Seléši, po maďarsky Szöllösi, je odvodené od maďarského názvu jeho rodnej obce Rybníka: Szöllös

Benedikt Seléši
Benedikt Seléši

V rokoch 16231630 študoval na jezuitskom gymnáziu v Trnave, v roku 1630 vstúpil do jezuitskej rehole. Po skončení šiestej triedy ho poslali do noviciátu v Štajersku. Keď sa v roku 1633 vrátil do Trnavy, stal sa profesorom na gymnáziu. Po roku pokračoval v štúdiu na univerzite vo Viedni, kde v rokoch 1634 – 1636 študoval logiku, fyziku a metafyziku. V ďalších rokoch 16381639 študovalv Trnave medicínu, kazuistikumorálnu teológiu, a po týchto štúdiách ho v roku 1639 vysvätili za kňaza.

Reklama

V nasledujúcich rokoch bol znamenitým slovenským kazateľom v Košiciach. Bolo to – na jeho šťastie – dvadsať rokov po tom, čo 7. septembra 1619 v Košiciach počas povstania Gabriela Betlena, podporovaného Turkami, umučili jeho vojaci troch jezuitov. Arcibiskup Peter Pázmaň dal ich ostatky, ako obetí bojov medzi protestantmi a katolíkmi, v „Seléšiho časoch“, v roku 1635 previezť do Trnavy. Pápež Ján Pavol II. ich 2. júla 1995 počas svojej návštevy v Košiciach vyhlásil za svätých.

Seléši ako kňaz, misionár a učiteľ pôsobil okrem Košíc na viacerých iných miestach, v Trnave, v Užhorode, v Kláštore pod Znievom, ale aj s Sendrove v dnešnom Maďarsku. V roku 1654 sa dostal do Spišskej Kapituly za apoštolského misionára k županovi Štefanovi Čákimu. Tu sa stretol so svojím starším spolužiakom Jurajom Soosom, trnavským rodákom, v tých časoch známym slovenským národovcom, ktorý veľkodušne podporoval Seléšiho v šírení slovenského národovectva. A tak sa zrejme zrodila myšlienka vydať katolícky slovenský spevník. Seléši bol tomuto dobrodincovi veľmi vďačný, Jurajovi Soosovi venoval celý trojstránkový latinský predhovor v jeho prvom katolíckom slovenskom spevníku – kancionáli.

Reklama

Ten dokončil v roku 1655, a na vtedajší čas dostal obvyký, dlhý názov: „Cantus catholici“ – „Písne Katholické, latinské i slovenské: nové i starodávne, z kterými Krestiané v Panoniji Na Výročné Svátky, Slávnosti, pro Službe boží, a v jinem obzvlásstnem času, z pobožnosti své Krestianské ožývají. Následují po tom, Pysne na Katechizmus: O svátostech Nového zákona. Letanye rozličné Východi Cyrkevné a néb processije a Putovany. Z mnohú pilnosti ku potesseny Lidu Krestianskému, z novu zebrané a vubec vydané.“ Seléši ho vydal v Levoči a treba pripomenúť, že sa tak stalo aj za podpory mecéna a náboženského spisovateľa Juraja Lipaja (1600-1666), ktorý sa 19. novembra 1642 stal ostrihomským arcibiskupom a uhorským prímasom so sídlom v Trnave.

Ide vôbec o prvý slovenský tlačený katolícky spevník. Boli v ňom cirkvou aprobované (schválené) piesne v reči ľudu. Obsahuje 280 (uvádza sa aj číslo 290) náboženských jednohlasne notovaných piesní, zadelených do 23 oddielov. Z piesní je 62 latinských, jedna latinsko-slovenská a 227 slovenských. Ide o piesne vianočné, veľkonočnémariánske, ale tiež poučné a zaoberajúce sa témou svetskej márnosti a pominuteľnosti ľudského života, no až na jednu výnimku sa tu vôbec nenachádzajú piesne k svätým. Z nich je časť zaradená v súčastnosti používanom Jednotnom katolíckom spevníku. Niekoľko exemplárov prvého vydania Spevníka sa zachovalo, sú uložené v múzeu Spolku sv. Vojtecha a v Slovenskom národnom múzeu v Martine.

Spevník mal 320 strán a jeho najzaujímavejšou časťou je úvodný latinsky písanom text, v ktorom je „rozpráva ako najstaršia uvedomelým Slovákom osnovaná dejinami rozpomienka na slovenskú minulosť“. Seléši poukazuje na slávnu minulosť Slovákov za kráľa Svätopluka. Vysvetľuje pôvod náboženského spevu, vyzdvihuje zbožnosť a spevavosť svojho národa Píše o Slovákoch a o ich láske k spevu, že náboženské spevy si v Panónii vždy natoľko cenili, že by priamo povedal, že „nenájdeš národa, čo by sa im vyrovnal. Pri bohoslužbách v kostoloch zhromaždení tak správne spievajú žalmy a piesne, že by si ich do jedného mal za hotových spevákov. A čo sa v kostole naučili, to pri hostinách a besedách vo viniciach a po poliach sladkozvučným hlasom prespevujú.“ Ako jeden z prvých slovenských autorov píše o živej cyrilo-metodskej tradícii. Pripomína misionársku činnosť CyrilaMetoda medzi Slovákmi, a právo nimi pokrstených národov používať domáci jazyk v liturgii. Práve táto Seléšiho myšlienka sa neskôr stala súčasťou presvedčenia o kontinuite cyrilometodskej tradície na Slovensku.

V tejto súvislosti je zaujímavé, že už o jedenásť rokov skôr, v roku 1644 vydal nemecký jezuita Melchior Inchofer v Ríme „Dejiny uhorskej cirkvi“ a na obálke tejto knihy je vedľa uhorskej koruny ako patrón Uhorska zobrazený svätý Metod. Toto je jeden z najstarších dokladov o cyrilometodskej tradícii na Slovensku i v Uhorsku.

Tu je preklad Seléšiho textu z knihy Jána Tibenského Chvály a obrany slovenského národa: „Náš národ panónsky preslávil sa mnohými cválorečami a pamätihodnosťami dávnych pokolení. Keď za kráľa Svätopluka, ktorý sídlil na Belgrade, bolo mu Cyrilom a Metodom zjavené kresťanské učenie, primkol sa ku Kristovi. Hoci vynikal v nábožnosti vôbec, najviac vynikal vo svojich žalmoch. Je to zjavné z rozličných, tak cirkevných ako aj na iné slávnosti prispôsobených piesní. Spomenutí sväti mužovia, keď svätým krstom pripojili Panónov (teda Slovákov) ku Kristovi, spolu s kráľom Svätoplukom, ako aj s Bulharmi, Moravabnmi a českým kniežaťom Bořivojom vymohli od pápeža Mikuláša, aby nimi pokresteným národom sa dovolilo konať služby Božie v ľudovom jazyku. Čo bolo potvrdené božskou odpoveďou: Nech každý duch chváli Pána. Z toho možno vidieť, že národ slovenský používal túto výsadu.“

Reklama

Pripomenutie tejto „výsady“ – konať boholužby slovenským jazykom, stalo sa nielen významnou vzpruhou národnej hrdosti slovenských vzdelancov, ale zároveň aj významným argumentom v snahách podnietiť záujem o pestovanie materinského jazyka. S týmto zámerom hneď vzápätí ho uvádza Daniel Sinapius-Horčička, po ňom Ján Fischer-Piscatoris, Ján Simonides, Ján Baltazár Magin a dokonca ešte aj Anton Bernolák.

Seléšiho spevník sa priraďuje k najdôležitejším najstarším proslovenským písomným záznamom. Sú v ňom vyslovene slovakizačné tendencie, ktoré majú pre slovenskú literatúru, ale aj kultúru a dejiny veľký význam. Napokon Benedikt Seléši sa vždy hlásil za Slováka, a tak je zapísaný aj vo všetkých matrikách a zoznamoch, aj keď používal maďarsky znejúce priezvisko. Okrem svojho materinského jazyka hovoril po latinsky, maďarsky a čiastočne nemecky.

Posledné roky života Benedikta Seléšiho-Rybického trápila choroba. Utiahnutý v Kláštore pod Znievom zomrel 10. decembra 1656 v pomerne mladom veku, ako 47-ročný.

Podobný význam pre evanjelikov, ako Cantus catholici pre katolíkov, malo dielo rodáka z Českého Tešína Juraja Tranovského „Cithara sanctorum / Písne duchovní staré i nové“, podľa mena autora sa kniha ľudovo nazývala aj Tranoscius. Prvý krát bola vydaná v Levoči v roku 1636. Ide o najčastejšie vydávanú knihu na Slovensku. Doteraz vyšla vo viac ako 40 vydaniach.

Marián Tkáč

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:20

Maďarsko je právnym štátom, vyhlásil vo štvrtok na tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencii Conservative Political Action Conference (CPAC) predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Podľa servera telex.hu premiér zdôraznil, že keby aj chcel, nemôže súdom nariadiť, “čo je správne”, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Viktor Orbán
Na snímke Viktor Orbán
13:00

Európsky dvor audítorov (EDA) v Luxemburgu kritizuje nedostatky pri využívaní niekoľkých miliárd eur v Turecku, ktoré mu Európska únia (EÚ) v roku 2016 vyčlenila v rámci migračnej dohody. Turecko sa v dohode zaviazalo, že zabráni sýrskym migrantom pri vstupe do Európy.

12:49

Vzdušný priestor nad juhom Nórska vo štvrtok dopoludnia na niekoľko hodín uzavreli pre technickú poruchu v riadiacom centre v Osle. Na tamojšom letisku, ktoré patrí k najväčším v Škandinávii, v dôsledku toho dochádza k výrazným meškaniam letov.

12:35

Čína umožňuje vo svojom prístave kotviť ruskej nákladnej lodi, na ktorú USA uvalili sankcie a ktorá zrejme preváža do Ruska zbrane zo Severnej Kórey. Informovala agentúra Reuters.

12:19

Od rozšírenia Európskej únie (EÚ) pred 20 rokmi, keď do nej vstúpilo aj Maďarsko, sa Maďarom žije lepšie a toto členstvo láka do krajiny aj zahraničných investorov. Vyhlásil to bývalý premiér Péter Medgyessy na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu, kde si v stredu so zástupcami Európskej únie a členských štátov pripomenuli 20. výročie vstupu desiatich štátov do EÚ.

12:02

Poslanci Národnej rady (NR) SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Rozhodli o tom vo štvrtok. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB).

11:46

Mrazy, ktoré v poslednom týždni zasiahli Česko, boli pre pestovateľov ovocia fatálne. Odhadom už bolo zničených približne 100.000 ton ovocia a škoda v tejto chvíli presahuje miliardu korún (takmer štyri milióny eur). Pamätníci podľa českého ministra poľnohospodárstva Marka Výborného hovoria o najhoršej situácii za posledných sto rokov.

11:37

Thajské úrady varovali vo štvrtok pred novou vlnou horúčav, v dôsledku ktorých v tejto krajine prišlo od začiatku roka o život už najmenej 30 ľudí.

Extrémne horúčavy sa očakávajú v metropole Bangkok, ale aj na severe a severovýchode kráľovstva. V hlavnom meste už v stredu teploty dosahovali 40,1 stupňov Celzia, pričom obdobné hodnoty sa očakávajú aj vo štvrtok.

11:23

Viac ako 90 osôb zadržali v stredu počas propalestínskych protestov v areáli University of Southern California (USC) v Los Angeles.

Zadržaní boli z dôvodu neoprávneného vniknutia na cudzí pozemok, napísala tamojšia polícia na sociálnej sieti X. Dodala, že pri zásahu nedošlo k žiadnym zraneniam.

11:10

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA) v spolupráci s belgickým predsedníctvom v Rade EÚ v stredu oznámili, že vytvorili Alianciu pre kritické lieky. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

10:57

Vo vláde Petra Fialu končí ministerka pre vedu a výskum Helena Langšádlová, dôvody zatiaľ neuviedla. Vo štvrtok to oznámila jej strana TOP 09.

10:50

Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer schválil balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali