151. Neznáme slovenské dejiny: Šľachtici Drugetovci a Rozgoňovci

Bratislava 1. augusta 2021 (HSP/Foto: Marián Tkáč)

 

Reč je – hoci sa to niektorým kritikom nepáči – o slovenskej šľachte, ktorá buď pochádzala zo Slovenska, alebo „chránila slovenské územie“ a jeho obyvateľov. Jej majetnejšia časť sa postupne začala spájať s oficiálnymi vládnymi kruhmi. Kráľ šľachtu potreboval, aby mohol viesť vojny, ale aj na zaistenie svojej moci nad celým štátom, osobitne vzdialenými oblasťami. Sobáše s kráľovskými potomkami pozdvihli LampertaHunt-Poznana, aj Samuela Abu

Filip I. Druget
Na snímke Filip I. Druget

Súčasťou šľachty boli najstaršie rytierske rády, a na druhej strane z obyvateľstva, ktoré šľachtici chránili, vzniká „poddanstvo“. V oných časoch to nebolo slovo poníženia. Rytier – bohatý človek, schopný ochrániť väčšie množstvo ľudu, celé osady, dediny, mestá, celé oblasti, ktorý získal od panovníka šľachtický titul – bol tiež „poddaným“ – poddaným kráľa. Prisahal mu vernosť a v prípade vojny bol povinný pricválať so svojim tátošom a menšou či väčšou armádou, podľa svojho postavenia až niekoľkotisícovou na pomoc svojmu pánovi. A vo vzťahu ku šľachticom bola „poddanou“ väčšina obyvateľstva, zväčša roľníci. Boli to mierumilovní ľudia, roľníci. Neboli žiadnymi bojovníkmi, takže sa o ich bezpečnosť niekto musel postarať. Neraz sa stalo, že keď hrozilo veľké vonkajšie nebezpečenstvo (napríklad nájazd Tatárov), celé dediny sa ukryli na pánovom hrade.

S kráľom Karolom Róbertom z Anjouprišli na Slovensko Drugetovci, pôvodne francúzska šľachtická rodina, ktorá sa usadila v Salerme pri Neapole. Drugetovci postupne splynuli so slovenským prostredím i so záujmami tunajšieho ľudu. Počas vlády Anjuovcov boli viacerí členovia rodu uhorskými palatínmi a v pomoháčskom období (po roku 1526) zastávali úrady zemplínskych a užských županov. Ich hlavným sídlom bol hrad v Humennom.

 

Spomedzi Drugetovcov najvplyvnejší bol zakladateľ rodu Filip I.

Spomedzi Drugetovcov najvplyvnejší bol zakladateľ rodu Filip I., rodák z talianskej Apúlie (1288-1333). Po bitke pri Rozhanovciach, keď panovníkove vojská práve pod vedením práve Filipa a Petra Peteňa porazili vojská domácej šľachty – Čákovcov a Omodejovcov, sa Filip Druget ujal významných funkcií po Omodejovcoch.

Od roku 1316 bol županom Spišskej stolice so sídlom na Spišskom hrade a súčasne aj županom Abovskej stolice. Keď sa v roku 1317 postavil proti kráľovi niekdajší jeho prívrženec Peter Peteň, ktorý nebol spokojný so svojim podielom na ziskoch, a ktorý nabádal aj ostatných šľachticov k neposlušnosti, majetok Drugetovcov sa ešte zväčšil. Vzbúrenci vyhlásili kráľa za zosadeného a rozhodli sa pozvať na uhorský trón Juraja, vnuka uhorského kráľa Belu IV., syna haličského kniežaťa Leva. Filip I. Druget bol vyjednávačom. A keď vyjednávania nepriniesli výsledok, boj proti kráľovi vyvrcholil v máji 1317 pri Bačkove. Peteň nebol sám, proti kráľovi tam bojovala aj Boršodská, Zemplínska, Sabolčská, Biharská, Užská, Satmárska stolica. Zdržanliví boli páni z Rozhanoviec, Rozgoňovci.

Kráľ po víťazstve potrestal svojich niekdajších prívržencov, skonfiškoval Petrovi Peteňovi všetok majetok a daroval ho Drugetovcom: hrad Zemplín s príslušenstvom, Jasenov, Ptičie, Kamenec, Sninu, Turňu nad Bodvou, Zubné, Jankovce, Hankovce, Ohradzany, Slovenskú Kajňu. Získal aj hrady v Ľubovni, Plavči, Brekove a Trebišove.

 

V roku 1319 sa stal Filip I. Druget palatínom, potom bol kráľovským pokladníkom a gemerským županom

Drugetovci sa stali majiteľmi takmer celého majetku Abovcov/Omodejovcov na celom východnom Slovensku.Filip zomrel v roku 1327 a keďženemal mužského potomka, pozostalosť zdedil jeho brat Ján I. Druget (1288–1333). Aj ten bol palatínom a tiežšomoďským, fehérskym a zemplínskym županom.

Drugetovci boli významným rodom. Mikuláš I. Druget, syn Jána I., stal sa dokonca vychovávateľomsynov Karola Róberta Ľudovíta (budúceho kráľa Ľudovíta Veľkého) a Andreja. Pri atentáte FeliciánaZacha 17. apríla 1330 na kráľa chránil Mikuláš kráľove deti vlastným telom. Po smrti kráľa Ľudovíta Veľkého (v Trnave 10. septembra 1382)postavili sa Drugetovci v zápase o uhorský trón na stranu Ladislava I. Neapolského. Vyhral však Žigmund Luxemburský, a tak nepatrili k vládnucej elite. V zápase o trón medzi Jánom Zápoľským a Ferdinandom I. boli neutrálni, ale neskôr sapod vplyvom majetkov ktoré dostali, postavili na stranu Jána Zápoľského (1526-1540).

Gróf Juraj IV. (1632–1661), kapitán Horného Uhorska, má dôležitý podiel na vzniku gréckokatolíckej cirkvi, čo sa udialo v jeho sídle v Užhorode v roku 1646.Vďaka tomu práve Drugetovci, ktorí najprv prekrsťovali východných kresťanov na latinských katolíkov, stáli pri zavedení trojramenného kríža do znaku tejto cirkvi.

Posledným mužským členom rodu Drugetovcov bol gróf Žigmund II. (1658–1684), ako 18-ročný zložil doktorát na Viedenskej univerzite, zemplínsky, užský a boršodský župan, krajinský sudca. V roku 1683 sa postavil proti Imrichovi Tökölimu na hrade Čičava. Tököli ho dal kruto mučiť a popraviť.

Pokiaľ ide o hrad Čičavu (pomaďarčene „Čičvu“), od roku 1270 ho vlastnili Rozgoňovci. Vtedy ich predok Rajnold/Reynoldzískal predikát „z Rozhanoviec“, ktoré boli súčasťoudaru od kráľoviča Štefan (narodeného v roku 1239), brata svätej Margity, syna kráľa Bela IV., budúceho kráľa Štefana V. Zrejme Rajnolda potreboval na vojenskú ochranu severných hraníc Uhorska pred Poľskom: hrad/majetok Čičava bol v tom čase„na hraniciach s Poľskom“.Rozhanovský rod získal časom majetky na celom Slovensku. Bratia Štefan a Juraj z Rozhanoviec boli krajinskí hodnostári, ktorí podporovali cisára Žigmunda Luxemburského a vroku 1415 ho sprevádzali na kostnickýkoncil. Od roku 1431 – 1450 boli spolu bratislavskými županmi, barón Štefan Rozgoňuž od roku 1421 až do svojej tragickej smrti v roku 1443.Rozgoňovcom patrila aj Šintava a Čeklís.

Zachovala sa povesť, podľa ktorej Štefan, obkľúčený vojskami bojujúcimi o trón po smrti Žigmunda Luxemburského (1437) dal  kopať studňu na tvrdej skale Bratislavského hradu väzneným zajatcom za prísľub slobody. Svoje slovo však nedodržal. Keď zajatci našli pri kopaní studne kúsky zlata, urobili z nich náhrdelník a keď ho venovali Štefanovej manželke, namiesto slobody čakalo ich mučenie, a keďže viac zlata už nenašli, zhodili ich z hradného kopca do vĺn Dunaja. Vtedy prekliali Rozgoňa, aby do roka a do dňa zahynul takou istou strašnou smrťou, akou hynú oni, čo sa aj stalo.

Aj keď môj nebohý priateľ Drahoslav Machala v objavnej knihe „Šľachtické rody“ (2007) uvádza, že „krédom každého šľachtica bola zásada šľachetnosť zaväzuje,“ ako vidíme, boli aj výnimky.

Ale od Drahoša pochádza aj toto konštatovanie: „V láske k milovanému Slovensku je dostatok miesta pre sympatie a obdiv k slovenskej šľachte a jej potomkom.“

Marián Tkáč

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Kremeľ: Rusko nevyužíva zemný plyn ako nástroj na vyvinutie tlaku na iný štát

0 icon

Moskva 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Seth Wenig)   Rusko nemá v pláne používať dodávky zemného plynu ako nástroj na vyvíjanie tlaku na iné krajiny, ani na Ukrajinu. Podľa agentúry TASS to v utorok uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v odpovedi na otázku, či je cieľom zmluvy o dodávkach zemného plynu uzavretej…

Lexmann vidí vo vývoji prípadu smrti Chovanca otázniky, Štefanec verí v potrestanie vinníkov

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook, TASR-Martin Baumann)   Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH/EPP) oceňuje, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) sa zaoberá prípadom tragickej smrti Slováka Jozefa Chovanca, vo vývoji vyšetrovania však podľa nej zostávajú viaceré otázniky. V tlačovej správe o tom informoval Peter Kravčák z kancelárie europoslankyne Miriam Lexmann…

„Očkovanie musí byť pre každého občana nepovinné a dobrovoľné.“ Šéf rakúskej konzervatívnej FPÖ Kickl podal verejný dôkaz, že nie je očkovaný

0 icon

Viedeň 28. septembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Kay Nietfeld/dpa via AP)   Herbert Kickl sa konzekventne zasadzuje proti povinnému korona očkovaniu. Vyhlásil, a viackrát to zopakoval, že osobne spochybňuje účinnosť vakcín. A tiež vyhlásil aj to, že nie je očkovaný a ani sa očkovať nedá Časť funkcionárov FPÖ je však proti Covidu…

Správa o stave republiky prezidentky SR Zuzany Čaputovej

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážený pán predseda Vlády Slovenskej republiky, vážené poslankyne, vážení poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, vážení členovia Vlády Slovenskej republiky, vážení hostia, milí spoluobčania Pred pätnástimi mesiacmi, keď som pred vami prezentovala svoju prvú správu o stave…

Dietologička prezradila, či je dobré piť mlieko každý deň

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Ľudia, ktorí netrpia neznášanlivosť mlieka (intolerancia laktózy), ho môžu pokojne piť každý deň bez ujmy na zdraví, povedala v rozhovore pre televíziu Zvezda lekárka a dietologička Anna Belousovová "Ak človek pije mlieko a nemá žiadne negatívne následky, napríklad hnačky, smie ho piť každý deň.…

Grécko kúpi tri francúzske fregaty s opciou na zaobstaranie štvrtej

0 icon

Paríž 28. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Ludovic Marin)   Francúzsko a Grécko v utorok oznámili významnú obrannú dohodu, v rámci ktorej Atény kúpia tri francúzske vojnové lode. O strategickom partnerstve v oblasti obrany a bezpečnosti informovali na spoločnej tlačovej konferencii francúzsky prezident Emmanuel Macron a grécky premiér Kyriakos Mitsotakis. „Toto partnerstvo vyjadruje…

Pokračuje proces so Štefanom Ághom v kauze televíznych zmeniek.  Prokurátor ÚŠP už nepredloží žiadne dôkazy

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku pokračuje v utorok pojednávanie so Štefanom Á. v kauze televíznych zmeniek TV Markíza Na proces sa dostavil obžalovaný, jeho obhajca, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta a aj právni zástupcovia televízie. Vypovedať ako…

Najmenej 25 ľudí utrpelo zranenia pri výbuchu obytného domu v Göteborgu

0 icon

Štokholm 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Najmenej 25 ľudí utrpelo v utorok ráno zranenia pri výbuchu obytného domu vo švédskom meste Göteborg. Príčina explózie nebola bezprostredne známa. S odvolaním sa na švédsky verejnoprávny rozhlas o tom informovala agentúra Reuters "Výbuch poškodil niekoľko bytov a schodísk. V súčasnosti nie je…

Obvinenie Kaľavského: Podľa oficiálnej verzie špeciálnej prokuratúry mu Petrov alias Tiger za informácie dával úplatky a poskytoval protislužby

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Úrad špeciálnej prokuratúry prednedávnom vzniesol obvinenie voči bývalému šéfovi operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jánovi Kaľavskému pre prijímanie úplatku a zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Pod uznesením z 21. septembra tohto roka je podpísaný prokurátor Ladislav Masár   Petrov vypovedá ako kajúcnik Podľa uznesenia…

Prezidentka vystúpila v pléne so správou o stave republiky: Vysporiadavanie sa s korupciou, sa musí diať zákonným spôsobom

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok dopoludnia vystúpila pred poslancami Národnej rady (NR) SR so správou o stave Slovenskej republiky Okrem vedenia Národnej rady SR a poslancov si prišiel správu vypočuť aj predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) a viacerí členovia kabinetu. Hlava…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Matej Kečkéš

Genocída Slovanov v globálnej eugenike

0icon

Začalo to už dávno, keď slovanské národy začali masívne potlačovať a zotročovať anglosasi, ale nebolo to až tak dávno, čo to vyvrcholilo v masívnu genocídu Slovanov zvanú aj holokaust. Paradoxne dnes sa však od genocídy Slovanov neustále odvádza pozornosť len na holokaust židov. Ktorých však bolo zabitých cca 5 miliónov…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 6. časť: Odpoveď Petrovi Weissovi a podobným

0icon

Františkova návšteva nás mala zjednocovať, takto nám to sľúbili natešení arcipastieri a ich hovorca a najmä Grasalkovičov palác. Nemám taký pocit. A ak zjednotila, tak predovšetkým liberálov a neznabohov vo vynášaní Františka priam do neba. Oslavný text na jezuitu Františka napísal ateista Samuel Marec, aj Magda Vášaryová: „Na niektorých z…

Boris Mesár

Jeden smutný očkovací príbeh z jednej krajiny .

0icon

Anna Shafran sľúbila, že keď začne s programom, porozpráva smutný príbeh o jednej krajine. V tejto krajine bol vytvorený vysokokvalitný systém lekárskej starostlivosti - systém Semashko, podľa ktorého majú všetci občania právo na univerzálnu, rovnakú a bezplatnú pomoc. Plus hygiena . Vďaka systému Semashko občania tejto krajiny napriek ťažkej epidemiologickej…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť II.

0icon

V dokumente GPMB – Globálnej rady pre sledovanie pripravenosti „Svet v ohrození“ vo väčšine zo siedmich bodov, čo je potrebné urobiť, je otázka financií na prvom mieste. Je priam neuveriteľné, že tí, čo v tejto svojej Rade reprezentujú bohatých a mocných, určujú národným predstaviteľom, čo všetko musia urobiť a na…

Marek Brna

Ivermektin do lekární bez predpisu!

0icon

Prihováram sa našim politikom. Pôvodne som chcel v texte začať každú vetu nejakou škaredou nadávkou, ale rozmyslel som si to. Politici, na Ivermektin pri liečbe Covidu som vo svojom okolí počul len chválu. A dokonca aj o tom určenom pre kone či ovce. Politici, Ivermektin je podľa odborných štúdií najbezpečnejší…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 5 najhorších vlakových nešťastí na svete

0 icon

Môžeme si myslieť, že cestovanie vlakom je bezpečnejšie ako cestovanie lietadlom. Takýto názor je však nesprávny. Podľa štúdie z roku 2013 je cestovanie vlakom druhým najbezpečnejším spôsobom cestovania ihneď po leteckej doprave, kde je nižší index úmrtnosti. To však neznamená, že cestovanie vlakom je nebezpečné. Naopak, ako už bolo spomenuté, cestovanie…

Zvrátenosť, alebo genialita? Ako Rusi počas vojny využívali protitankové psy: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o ruských protitankových psoch. O tom, ako boli vyzbrojené, koľko kilogramov mín dokázali uniesť aj to, akým spôsobom boli cvičené, sme si povedali v prvej časti článku. Z pôvodných 30 psov dokázali splniť svoju úlohu, teda spôsobiť výbuch pod nemeckým tankom, iba 4 z nich. Efektivita…

10 osobností, o ktorých si (pravdepodobne) netušil, že získali Nobelovu cenu za mier

0 icon

Poznáš ich. Sú to mená, pri ktorých sa ti v pamäti hneď vynorí známa tvár. Čo však možno nevieš, je to, že získali jedno z najprestížnejších ocenení sveta. Preto ti prinášame 10 osobností, o ktorých si (pravdepodobne) netušil, že získali Nobelovu cenu za mier. Alfred Nobel bol švédsky inžinier, chemik a…

10 najväčších dizajnových prešľapov v histórii ľudstva

0 icon

Od dvoch homosexuálnych levov na Noemovej arche až po neriešiteľnú detskú hádanku: tieto veselé zlyhania ukazujú, že aj dizajnéri sú len ľudia. Tieto fotky boli zhromaždené z threadu na portáli reddit s názvom "Crappy Design", ktorý obsahuje niektoré z najzábavnejších príkladov práce dizajnérov. Fotografie nižšie dokazujú, že aj každá maličkosť, ako napríklad čiarka, má…

Nebudeš veriť vlastným očiam! Tieto zvieratá sa očividne roztápajú

0 icon

Zima je už definitívne za nami a blížime sa k tým neznesiteľným horúčavám, ktoré nás čakajú v lete. Predstav si ten pocit, že sa roztápaš. Ako čokoláda, ktorú si nechal na slnku dlhšie, ako bolo potrebné. Presne tak sa v lete cíti nejden človek. A nie len ľudia zdieľajú tieto…

Armádny Magazín

Rusko má nový prieskumný dron Merlin-VR

0 icon

Rusko, 28.september 2021 (AM) – V Rusku bol vyvinutý nový prieskumný dron Merlin-VR, ktorého vývojárom je Vedecký výskumný ústav moderných telekomunikačných technológií v Smolensku.   Prieskumný UAV Merlin-VR je schopný prieskumu v automatických a poloautomatických režimoch po dobu 10 hodín vo výške až 5 km. Užitočné zaťaženie dronu je 6,5 kg,…

Luhanská republika informovala že ukrajinský ostreľovač zabil obrancu Donbasu

0 icon

Donbas, 28.september 2021 (AM) – Ukrajina a Luhanská republika informovali o smrti svojich vojakov pri ostreľovaní Donbasu.   Ukrajinské ozbrojené sily naďalej udržiavajú napätie na kontaktnej línii v Donbase. Dnes bolo niekoľko obetí. Zástupcovia Luhanskej ľudovej republiky informovali o ostreľovaní ukrajinskou armádou a smrti príslušníka jej Ľudových

Boeing začal práce na vylepšení gondoly konvertoplánu CV-22

0 icon

Amarillo, Texas (28. september 2021) - Do montážneho strediska spoločnosti Bell v Amarille dorazil 21. septembra prvý konvertoplán CV-22 Osprey amerického letectva, ktorému sa budú upravovať gondoly. Stroj je súčasťou prebiehajúceho spoločného projektu spoločnosti Bell Textron Inc., dcérskej firmy Textron Inc. (NYSE: TXT) a Boeing (NYSE: BA) – „Bell B

Taliban poslal tisíce samovražedných bojovníkov Mansuriho bataliónu do pohraničnej provincie Tadžikistan

0 icon

Afganistan, 28.september 2021 (AM) – Taliban, ktorý po uchopení moci v Afganistane oznámil vytvorenie islamského emirátu Afganistan, poslal vojakov k provincii Takhar "na odstránenie bezpečnostných hrozieb a pre ďalšie potenciálne hrozby, uviedlo Radio Azattyk. Tadžické úrady sa domnievajú, že táto správa je „trochu prehnaná“, uvád

Únos alebo vražda Assangea: Plány tajnej vojny CIA proti WikiLeaks

0 icon

Veľká británia, 27.september 2021 (AM) – CIA údajne plánovala únos Juliana Assangeho a niektorí vyšší úradníci agentúry a Trumpovej administratívy údajne zašli tak ďaleko, že zvažovali aj možnosť, ako zavraždiť zakladateľa WikiLeaks, uviedli

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali