107. časť Neznámych slovenských dejín: Klaus nechcel pomlčku

107. časť Neznámych slovenských dejín: Klaus nechcel pomlčku

Bratislava 6. septembra 2020 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)

 

Diskusie o potrebe slovenského národného emisného centra sa začali skôr, ako diskusie o slovenskej štátnej samostatnosti. Už pri úprave pôsobnosti ŠBČS k prvému januáru 1990, keď sa zavádzal guvernérsky systém a oddeľovali sa komerčné činnosti od emisnej (vznikla Komerčná banka Praha, Investičná banka Praha a Všeobecná úverová banka Bratislava), my sme na slovenskej strane tuho bojovali o paritu v bankovej rade ŠBČS. Pravdaže neúspešne

Václav Klaus

Členov bankovej rady bolo napokon sedem, z toho po traja z Česka, traja zo Slovenska a siedmy bol guvernér. A guvernérom bol, ako vždy, Čech, Josef Tošovský – v celej histórii nebol žiadny Slovák guvernérom česko-slovenskej centrálnej banky. Bol iba akýsi ústny prísľub, že ďalším guvernérom bude Slovák. Budúcnosť však už nebola.

Reklama

Vždy bolo treba vynaložiť takmer nadľudské úsilie, ak išlo o napĺňanie spravodlivých princípov v prospech Slovenska. A predsa len sa podarilo odčleniť od pražskej Investičnej banky Investičnú a rozvojovú banku (IRB) so sídlom v Bratislave. Za toto riešenie sa na federálnych fórach okrem zástupcov slovenského ministerstva financií zasadzovali predstavitelia slovenského investičného bankovníctva: Jozef Tkáč a Ondrej Mikula.  Raz, keď sme kráčali spolu s Jozefom Tkáčom (synom Patrika, spoluvlastníka J&T) po chodbe pražského ministerstva financií a oproti išiel Klaus, zhrozil sa: „Pánové vy jste bratři?“ Nie, nie sme ani bratmi, ani príbuznými.

Väčšina slovenských ekonómov ešte na jeseň 1990 nepovažovala za rozumné a dokonca ani možné zriadenie dvoch emisných bánk vo vtedajšom Česko-Slovensku. Vladislav Bachár sa vyjadril, že „tvorba ústrednej banky na Slovensku by možno znamenala politicky krok dozadu, o ekonomických aspektoch možno diskutovať“ (denník Smena z 1. októbra 1990).

Reklama

Ja som patril do opačného názorového spektra. V niektorých slovenských novinách bol potom uverejnený môj text o tom, že v zložených štátoch, napríklad v USA, majú viacej emisných bánk, ktoré ,pochopiteľne, pracujú pod spoločnou strechou (Federálny rezervný systém). Aby som mal viacej argumentov, že vo svete to nie je nič neobvyklé, obstaral som si faksimile škótskych libier, ktoré v kurze 1 : 1 s librami vydávanými Bank of England vydáva do obehu Bank of Scotland. Pre mnohých to bolo prekvapenie, s Čechmi sa však o takom niečom nedalo ani len diskutovať. Na slovenské snahy o znovurozdelenie kompetencií medzi orgány federácie (do jedného, až na protimonopolný úrad, sídliace v Prahe) a orgány národných republík, reagovala Praha podráždene.

Nech o malichernosti českej strany svedčí ako príklad priebeh rokovania o predaji Bratislavských automobilových závodov (BAZ) nemeckému Volkswagenu na zasadaní Finančnej rady v Prahe – čo bol federálny orgán skladajúci sa z federálneho ministra financií, predsedu (guvernéra) Štátnej banky, predsedu Federálneho cenového úradu, republikových ministrov financií, cien a miezd (republiky v určitom čase nemali samostatné ministerstvá financií) a republikových ministrov privatizácie pod vedením federálneho ministra financií Klausa. V tom čase už nemecký Volkswagen vlastnil českú škodovku a slovenským záujmom bolo, aby sa BAZ nestalo súčasťou Škody.

Všetky tieto súvislosti a otázky obsahoval materiál vypracovaný slovenskými vládnymi orgánmi, ktorý na rokovanie Finančnej rady predkladal minister financií, cien a miezd Michal Kováč a minister privatizácie Augustín M. Húska. Ako sa ukázalo hneď na začiatku, sporným sa stala už titulná strana dokumentu, na ktorom bola Štátna banka uvedená vtedajším slovenským pravopisným úzom ako Štátna banka česko-slovenská, teda so spojovníkom (povestnou „pomlčkou“). Federálny minister financií Václav Klaus nechcel spis ani len otvoriť. Reagoval takto: „Tak to tedy ne, pánové! Já nepřipustím, aby se nectil zákon, ukažte mi, v jakém zákonu je státní banka s pomlčkou!“ Slovenský minister Michal Kováč chvíľku nechápavo mlčal. Slovenský minister privatizácie Húska sa provokačne chytil za ucho: „Dobre počujem?“ Nato Václav Klaus: „Pane ministře, vy máte takovou velikou hlavu, já jsem si myslel, že v ní i něco je…“ Slovenský minister financií Kováč chcel situáciu upokojiť, Klaus však pokračoval: „To je provokace!“ Nato som sa odvážil aj ja, námestník slovenského ministra financií: „Provokácia je asi to, že Česi prehliadajú pomlčku, ktorú nám federálny parlament odsúhlasil…“

Počas búrlivého a opakovaného rokovania vo Federálnom zhromaždení o pomenovaní štátu v apríli 1990 zvíťazil napokon návrh Česká a Slovenská Federatívna Republika – všetky negramaticky veľké písmenká asi preto, aby si Slováci nemohli namýšľať, že sa ich veľké „S“ rovná veľkému „Č“. Slováci mohli používať v pomenovaní Česko-Slovensko spojovník (pomlčku), Česi nie, údajne im to ich gramatika nedovoľuje. Pritom až do prijatia prvej česko-slovenskej ústavy v roku 1920 sa pomlčka (spojovník) v názve Česko-Slovensko bežne používala, napríklad aj na označení poštových známok. Rovnako tak sa pomlčka používala aj v češtine od 22. novembra 1938 po prijatí zákona o slovenskej autonómii. Dvojaké pomenovanie štátu (u nás s pomlčkou, v Česku bez) v časoch „slobody“ nebolo možné nepovažovať za príznak hlbokého nepochopenia sa národov tohto štátu.

Nepochodili sme ani v úsilí, aby sa schválený názov štátu Česká a Slovenská Federatívna Republika dostal na česko-slovenské mince. Tam názov Československá socialistická republika nahradili štyri písmenká: ČSFR. Načo má kto vo svete vedieť, že v onom štáte žijú dva národy?

Reklama

(Kapitola z knihy „Príbeh slovenskej koruny“, ktorá vyšla vo vydavateľstve „PostScriptum“ v roku 2019.)

Marián Tkáč

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:45

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) vo štvrtok oznámila, že na Krymskom polostrove zadržala dvoch údajných agentov ukrajinských tajných služieb.

Informovala o tom  agentúra Reuters.

12:25

Nitrianskemu županovi Branislavovi Becíkovi (Hlas) sa niekto vyhráža zastrelením.

Na polícii podľa informácií MY Nitra podal trestné oznámenie. Informáciu spomínanému denníku sám potvrdil, vyjadrí sa neskôr.

Branislav Becík
Na snímke Branislav Becík
12:21

Vo vláde českého premiéra Petra Fialu nastala už ôsma personálna zmena. Vo štvrtok sa novým ministrom pre vedu, výskum a inovácie stal doterajší šéf poslaneckého zahraničného výboru Marek Ženíšek z TOP 09. Na Pražskom hrade ho do funkcie vymenoval český prezident Petr Pavel.

12:13

Slovenský hokejista Marián Studenič zaznamenal vo štvrtkovom zápase zámorskej AHL asistenciu za Coachella Valley Firebirds. Jeho tím zdolal v prvom finále Pacifickej divízie Ontario Reign 3:2.

12:00

Ozbrojené sily chránia v Novej Kaledónii dve letiská a prístav, keďže toto francúzske zámorské územie v Tichomorí sužovali tretiu noc po sebe nepokoje, ktoré si vyžiadali už štyri obete na životoch. Informovali  o tom agentúry DPA a Reuters.

11:38

Libanonské hnutie Hizballáh vo štvrtok oznámilo, že vypálilo viac ako 60 rakiet na územie Izraela. Išlo údajne o reakciu na nočné letecké útoky izraelskej armády.

 

11:19

Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) začal v súvislosti s atentátom na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) trestné stíhanie pre marenie úlohy verejným činiteľom, ex offo. Inšpekcia tiež spustila kontrolu v súvislosti so zásahom policajtov Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií. Pre TASR to uviedla hovorkyňa ÚIS Andrea Dobiášová.

11:11

Ekonomika pevninského Nórska pokračuje v zotavovaní. Po raste v závere minulého roka zaznamenala rast aj v 1. kvartáli tohto roka, aj keď tempo rastu sa mierne spomalilo. Uviedol to vo štvrtok nórsky štatistický úrad.

11:03

Novodohodnutá holandská koaličná vláda vo štvrtok navrhla “najprísnejšiu” azylovú politiku v histórii krajiny vrátane výnimky z pravidiel Európskej únie. Prisľúbila tiež, že preskúma presun svojho veľvyslanectva v Izraeli do Jeruzalema.

10:54

Pri požiari obytného domu v nemeckom Düsseldorfe zahynuli v noci zo stredy na štvrtok traja ľudia, ďalší dvaja sú v kritickom stave.

Požiar vypukol v kiosku v jednom z obytných domov, uviedli tamojší hasiči. Kým na miesto dorazili záchranné zložky, stánok na prízemí bol už celý v plameňoch a oheň sa dostal aj na prvé poschodie bytovky. Hospitalizovať museli až 16 ľudí.

Požiar bytovky
Policajná páska po požiari, ktorý vypukol v kiosku v jednom z obytných domov v nemeckom Düsseldorfe
10:36

Miera nezamestnanosti v Holandsku, v piatej najväčšej ekonomike eurozóny, sa v apríli mierne zvýšila po poklese v predchádzajúcom mesiaci. Ukázali to vo štvrtok údaje Ústredného štatistického úradu.

10:28

Ukrajinské jednotky zastavili ruský postup v niektorých zónach Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny, kde vedie Rusko novú ofenzívu. Oznámila to vo štvrtok ukrajinská armáda.

10:13

Čínsky líder Si Ťin-pching vo štvrtok uviedol, že spolu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom sa zhodli, že je potrebné dosiahnuť politické riešenie konfliktu na Ukrajine.

09:45

Hodnota nových objednávok v priemysle v marci 2024 medziročne klesla o 16,9 % a dosiahla objem 5,38 miliardy eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa nové objednávky medzimesačne znížili o 4,6 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:24

Plánovaný júnový summit, pri ktorom Švajčiarsko dúfa, že vydláždi cestu pre mierový proces, je podľa Kremľa bez ruskej účasti zbytočný. Informovala o tom agentúra Reuters.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke štart balónov v Nižnej Myšli v okrese Košice okolie

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Marián Tkáč

Ivan Štubňa

Miroslav Iliaš

Marek Brna

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali