22-ročný policajt muž strieľal na veľvyslanca Andreja Karlova zozadu, keď dokončoval otvárací príhovor v Centre moderného umenia v Ankare. Ruský veľvyslanec po prevoze do nemocnice zraneniam podľahol. Útočníka zneškodnili, ako oznámila hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.
K útoku došlo počas otvorenia výstavy s názvom Rusko očami Turkov. Polícia útočníka pri následnom zásahu zastrelila, uviedla televízna stanica NTV. Páchateľ podľa reportéra Hürriyetu najprv vystrelil do vzduchu, po čom začali z výstavy okamžite utekať návštevníci. Následne vystrelil na Karlova.
Ruská ambasáda sa domnieva, že by mohlo ísť o islamistický útok, napísal turecký denník Hürriyet. Počas streľby totiž páchateľ údajne kričal islamistické heslá. Vykríknuť mal aj “Alláhu akbar!”, teda ” “Boh je najväčší”, uviedla agentúra RIA Novosti.
Turecká televízia NTV dodala, že pri útoku utrpeli zranenia minimálne tri ďalšie osoby.
K útoku došlo len deň predtým, ako sa turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu stretne v Moskve so svojimi iránskymi a ruskými rezortnými kolegami, aby diskutovali o situácii v Sýrii.
Ako sa neskôr ukázalo, páchateľom smrteľného atentátu bol 22-ročný policajt, ktorý pracoval v Ankare a v čase útoku nebol v službe. S odvolaním sa na turecké bezpečnostné sily a primátora Ankary o tom informovala britská spravodajská stanica Sky News.
Útočník sa na vernisáž výstavy fotografií v Centre moderného umenia v Ankare zrejme dostal tak, že pri vstupe predložil svoj policajný preukaz.
Útočník bol podľa tureckého ministra vnútra Süleymana Soyla posledného dva a pol roka aktívnym členom poriadkovej polície.
Fotograf agentúry AP uviedol, že páchateľ mal na sebe oblek a kravatu a vystrelil prinajmenšom osemkrát. Predtým podľa jeho slov ešte stihol zakričať “Alláhu akbar!”, teda “Boh je najväčší”. Dodal, že muž hovoril aj po rusky a počas svojho vyčíňania zničil viacero vystavovaných fotografií.
Redaktor tureckého denníka Hürriyet Hašim Kilič zase uviedol, že páchateľ počas streľby spomínal “Aleppo a pomstu”.
Andrej Gennadijevič Karlov sa venoval diplomatickej kariére asi 40 rokov, veľvyslancom v Turecku bol od roku 2013.
V Turecku v ostatných dňoch prebehli viaceré protesty proti ruskej podpore sýrskeho režimu na čele s prezidentom Bašárom Asadom. Primátor Ankary Melih Gökček sa domnieva, že cieľom útoku bolo poškodiť rusko-turecké vzťahy.
K atentátu zároveň došlo len deň predtým, ako sa turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu stretne v Moskve so svojimi iránskymi a ruskými rezortnými kolegami, aby diskutovali o situácii v Sýrii.
Tu si môžete pozrieť video k článku: