“Prišli sme o 9 percentuálnych bodov HDP od vrcholu krízy a o štvrtinu našej priemyselnej výroby,” hovorí Ignazio Visco, guvernér Banca d’Italia.
“Taliansko je nesmierne zraniteľné. Počas celého globálneho oživenia nezaznamenalo žiadny rast,” uviedol Simon Tilford z Centra pre európsku reformu. “Jadrová inflácia je na nebezpečne nízkej úrovni. Vláda nemá takmer žiadnu politickú muníciu v boji proti recesii.” Podľa Tilforda krajina potrebuje koreňovú reformu, ale k tej prirodzene nemožno dôjsť v krátkodobom horizonte. Potrebovalo by to nejaký boom v investíciách, ale žiadne nie sú na obzore. “Existuje veľmi reálne nebezpečenstvo, že Matteo Renzi príde k jedinému spôsobu udržania sa pri moci, a to do budúcich volieb začať s antieurovou platformou,” pokračuje Tilford.
Posledný prieskum agentúry Ipsos MORI preukázal, že 48 % Talianov by aj hlasovalo za odchod z EÚ alebo od euromeny. V 28 % dokonca podporili hnutie Beppeho Grilla, ktorý volá po obnove talianskej líry a vymaneniu sa z “nemeckej merkantilistickej rukoväte”. Matteo Salvini zo Severnej ligy sa na fóre v Pescare vyjadril, že euro je “zločin proti ľudskosti”.
Sever Talianska vždy býval rozvinutejší ako juh. Na juhu je podľa ústavu SVIMEZ najnižšia pôrodnosť od roku 1862 a znižovanie životnej úrovne je zhruba porovnateľné so situáciou v Grécku. Priemyselná výroba klesla o 35 % od roku 2008 a investície o 59 %. Stručne povedané, južné Taliansko sa blíži k sociálnemu kolapsu, čomu premiér Renzi nepomôže bez obnovy talianskej ekonomickej suverenity.
Vláda chcela nasledovať anglosaský model a vytvoriť verejne financovanú “zlú banku”, ale tým porušila pravidlá eurozóny. Dozor ECB nad ekonomikou krajiny všetko ešte zhoršil. Ako vraví Lorenzo Codogno, bývalý hlavný ekonóm talianskej štátnej pokladnice, nemôžu takto nastať normálne suverénne kroky na stabilizáciu bankového systému, pretože kvôli zasahovaniu EÚ sa to nedá. “Budeme mať veľké problémy, ak dôjde k ďalšej recesii,” konštatuje.
Taliansky priemysel sa dokonca nechal počuť, že odchod z euromeny nemusí byť koniec koncov tak hrozný. Podľa analytika z The Telegraph to môže byť v skutočnosti asi jediný spôsob, ako čím skôr odvrátiť katastrofálnu deindustrializáciu krajiny.