Rogers a ďalší významní republikáni opakovane vyjadrili myšlienku, že financie amerických daňových poplatníkov by nemali ísť do organizácie, ktorá nepodporuje americké záujmy a dokonca ani záujmy Izraela.
“Prečo by mal americký daňový poplatník financovať medzinárodnú organizáciu, ktorá pracuje proti americkým záujmom po celom svete?” spýtal sa Rogers už pri presadení návrhu v roku 2015 pod označením HR 1205. “Teraz je čas obnoviť a chrániť americkú zvrchovanosť a dostať sa von zo Spojených národov.”
Návrh zákona sa teda pripravoval už dlhšie a v tichosti bol znova predstavený 3. januára a odovzdaný Výboru pre zahraničné veci. V prípade schválenia návrhu zákona by trvalo dva roky, kým vojde do platnosti. “Prezident zruší celé členstvo zo strany Spojených štátov v Spojených národoch v jeho každom jeho orgáne, v špecializovanej agentúre, v komisii alebo v iných formálne pridružených inštitúciách OSN … Misia Spojených štátov pri Organizácii Spojených národov je uzavretá. Všetky ostatné funkcie takéhoto úradu nesmú byť vykonané,” píše sa v textu HR 193.
Návrh zákona by tiež zakázal “prísun vydelených prostriedkov pre USA či dobrovoľný príspevok do OSN”, to znamená žiadne vojenské alebo mierové výdavky, použitie americkej armády pre účely OSN, či stratu “diplomatickej imunity úradníkov a zamestnancov OSN” na americkej pôde.
“OSN pokračuje v dokazovaní, že je to neefektívna byrokracia a úplná strata amerických daňových dolárov,” tvrdí Rogers. Pripomína, že OSN uvalila medzinárodné regulácie na americké fosílne palivá alebo ukrátila aj Izrael hlasovaním udeliť Palestíne status nečlenského “stáleho pozorovateľa”. A dodáva: “Každý, kto nie je priateľom nášho spojenca Izraela, nie je priateľom Spojených štátov.”
Podľa prepočtov konzervatívnej Heritage Foundation, USA poskytujú viac ako 22 % všetkých prostriedkov OSN. Každý rok povinne platia a dobrovoľne prispievajú do OSN a jej pridružených organizácií približne 8 miliárd USD, z čoho asi 3 miliardy USD idú na pravidelné mierové rozpočty OSN. Nástupom Donalda Trumpa na post prezidenta sa preto mnohí republikáni vrhli na myšlienku účasti v OSN či delenia finančných prostriedkov.