V posledných mesiacoch Obamovej administratívy Rusko zvýšilo nákup zlata. V októbri 2016 vyrástli ruské zásoby zlata o 1,3 milióna unci, čo znamenalo približne 48 ton zlata. Nákup v októbri 2016 predstavoval najväčšie navýšenie ruských zlatých rezerv od roku 1998
V novembri 2016 kúpilo Rusko 1 milión uncí zlata. Celkovo za rok 2016 ruské zásoby zlata vzrástli o približne 199 ton.
Ruské a čínske centrálne banky kvôli obavám zo systémových rizík, menových vojen, oslabeniu dolára a Eura diverzifikovali nákup zlata. Pritom v rokoch 2013 aaž 2015 viacerí ekonómovia a predstavitelia politických elít v USA a EÚ tvrdili, že Rusko sa v dôsledku sankcií a klesajúcich svetových cien ropy, ako aj kvôli znehodnocovaniu rubľa dostane do situácie, že bude musieť začať predávať svoje zlaté rezervy.
Samozrejme ich tvrdeniam chýbal logický podklad a išlo len o ich zbožné propagandistické priania. Veď prečo by Rusko malo predávať svoje zlaté rezervy, keď mohlo predávať svoje rezervy v dolároch a eurách? Navyše aj v období 2013 – 2015, kedy bol ekonomický tlak sankcií na Rusko najsilnejší, Rusko ďalej pokojne skupovalo zlato a zvyšovalo svoje zlaté rezervy.
Tí, ktorí sú presvedčení, že Rusko je len jednou veľkou hrdzavou čerpacou stanicou si odmietajú priznať, že Rusko je aj 2. najväčším predajcom zbraní vo svete a ruské zbrane svojimi parametrami a cenou predčia v mnohých prípadoch americké zbrane a zbraňové systémy. Ruský obchod so zbraňami vo svete neustále rastie, pretože ruské zbrane sú zárukou kvality, robustnosti a ničivého účinku.
Okrem toho Rusko nekupuje zlato len v poslednom období, v Rusku ide o trvalý jav, ktorý sa začal dávno pred globálnou finančnou krízou.
Rusko spolu s Čínou, MMF, USA, Nemeckom, Talianskom a Francúzskom predstavujú najväčších držiteľov zlatých rezerv na medzinárodnej úrovni. Pritom USA audit svojich zlatých zásob nepovoľujú, takže nikto sa presne nevie zaručiť koľko zlata USA majú a Nemcom trvalo veľmi dlho, kým im USA časť zlata ukrytého v sejfoch amerických bánk (z obdobia Studenej vojny) vrátili.
Význam zlata rastie najmä kvôli globálnej finančnej kríze a zrýchľujúcej sa menovej diverzifikácii. Pomerne veľký objem zlata v devízových rezervách majú aj Libanon, Egypt, Laos, Pakistan, Kazachstan a Turecko. Význam zlata bude rásť súbežne s tým ako sa budú vyvíjať vzťahy medzi Ruskom, USA, EÚ a NATO v najbližších mesiacoch.
Rusko však rozumne a pragmaticky prikladá veľký význam svojim strategickým rezervám. V máji 2015 označila Centrálna banka Ruskej federácie ruské zlate rezervy 100% zárukou pred právnymi a politickými rizikami.