Obe strany v kongrese predniesli návrh zákona o udelení osobitných obchodných právomoci na prezidenta. Ak bude návrh prijatý, tak americká vláda bude mať možnosť uzatvárať obchodné dohody, ktoré kongres bude mať len právo schvaľovať alebo zamietať. Biely dom dúfa, že použitie týchto právomocí odstráni prekážky v obchodovaní medzi tichomorskými krajinami, ktoré predstavujú 40 percent svetovej ekonomiky a tretinu svetového obchodu (Transpacifické partnerstvo). Vo štvrtok odsúhlasili návrh zákona predstaviteľa príslušných výborov oboch komôr kongresu.
“Keďže 95 percent našich potenciálnych zákazníkov žije v zahraničí (mimo USA), musíme si byť istí, že to my píšeme pravidlá pre globálnu ekonomiku a nie také krajiny ako Čína,” povedal prezident.
“Naš export udržiava viac ako 11 miliónov pracovných miest a my vieme, že vyvážajúce spoločnosti platia vyššie mzdy než ostatné. Dnes máme možnosť objaviť aj ďalšie nové trhy pre tovary a služby, ktoré sú založené na troch slovách a ktoré evokujú pocit hrdosti Made in America, píše sa v Obamovej správe.
Podľa prezidenta, návrh zákona umožní Spojeným štátom vytvoriť nové pravidlá pre obchod, ktoré umožnia “vyhnúť sa chybám z minulosti a využiť nové príležitosti a pridržiavať sa našich hodnôt. Obama dal jasne najavo, že podpíše len taký dokument, ktorý pomôže obyčajným Američanom ísť vpred.”
Zrealizovanie Transpacifického partnerstva je jedeným z hlavných bodov v zahraničnom programe Obamovej administratívy. Dohoda stanovuje takmer úplné zrušenie clá medzi členskými krajinami. Zakladajúcimi členmi Transpacifického partnerstva je Čile, Nový Zéland, Brunej a Singapur. Neskoršie sa k Spojeným štátom po rokovaniach pripojili aj ďalšie tichomorské krajiny oboch Amerík (Severná a Južná Amerika), Austrália a Japonsko a niekoľkých ďalších krajín v regióne.
jf