Vlády najväčších svetových ekonomík budú na refinancovanie dlhu v roku 2016 potrebovať viac ako 7 biliónov amerických dolárov, ako uvádza Bloomberg. Hodnota pokladničných poukážok a dlhodobých štátnych cenných papierov krajín G7 splatných v roku 2016 predstavuje celkovo 7,1 bilióna dolárov.
Už v roku 2012 museli vedúce ekonomiky vynaložiť 7,6 biliónov amerických dolárov na splatenie svojich vládnych dlhopisov. V roku 2015 bolo na refinancovanie použitých 7 biliónov dolárov. Podľa agentúry Bloomberg bude objem spätne odkúpených dlhov v Japonsku, Nemecku, Taliansku a Kanade aj naďalej klesať. Naopak, Čína, Spojené štáty a Veľká Británia sa stretávajú so zvýšením finančných prostriedkov.
Nemecko v roku 2016 plánuje vydať nové štátne dlhopisy a pokladničné poukážky v hodnote 203 miliárd eur, ako hlási agentúra Bloomberg. V roku 2015 to pre porovnanie bolo 175 miliárd eur. Nárast nových dlhov je spojený s enormnými migračnými vlnami.
Spojené štáty majú v roku 2016 splatné dlhopisy v hodnote asi 3,5 bilióna dolárov. To je o 14 percent viac ako v minulom roku. Podľa Bloombergu je za nárast zodpovedná najmä situácia na čínskych burzách.