Podľa nich má v nasledujúcích týždňoch dôjsť do Sýrie niekoľko tisíc ruských vojakov vrátane ruského vojenského personálu, poradcov, inštruktorov, logistického personálu, technického personálu, protivzdušná obrana, prevádzkový personál a piloti. Hoci konkrétnosti ešte nie sú známe, už z toho badať blízkosť veľkého vojenského zásahu. Predpokladá sa, že by mohli byť použité ruské stíhačky MiG-29, Jak-130 a úderné vrtuľníky Mi-35. Je možné, že aj nedávno vyslaných šesť stíhačiek MiG-31 do Sýrie sa zapojí do celej akcie. Ich pristátie v Sýrii tak v kontexte týchto správ dáva inú logiku. Ruská štátna webová stránka RT však tieto informácie popiera a z anonymného zdroja cituje, že v Sýrii ešte nie sú žiadne lietadlá.
Rusi sa vraj chcú angažovať výlučne len v boji proti islamským radikálom. Predstavujú pre nich totiž priamu hrozbu, ak by prenikli na bývalé južné územia Sovietskeho zväzu. Noviny Haaretz však vravia aj o politickej iniciatíve: ruský minister zahraničia Sergej Lavrov sa v posledných týždňoch stretol s vodcom sýrskej opozície Hassanom Abdel Azimom stojacim na čele Ľavicovej strany. Vyjadril sa, že politické riešenie je možné iba vtedy, keď sa všetky strany budú podieľať na mierových rozhovoroch. Niekoľko arabských vodcov sa navyše v posledných týždňoch stretlo v Moskve s prezidentom Putinom kvôli problematike regionálneho terorizmu. USA vedia o krokoch Ruska, Biely dom však zatiaľ k tomu nevydal oficiálne stanovisko či prehlásenie.
Sýrsky prezident Assad sa spolieha na pomoc zo strany Moskvy aj Teheránu, medzi Ruskom a Iránom už došlo v tomto smere k viacerým diplomatickým stretnutiam a dohodám. No aj USA už rokovali s Iránom považujúc ho za centrálnu mocnosť v boji proti Islamskému štátu, ale spoločne sa sústredia na územie Iraku. Tu by mali zasiahnuť v provincii Anbar, odkiaľ sa Iračanom dosiaľ nepodarilo radikálov vyhnať, a v Mosule, ktorý iracké vojenské milície taktiež nezískali pod kontrolu.
Podľa ruskej agentúry TASS Rusko neschvaľuje konanie Západu, ktorý v Líbyi a v Iraku vyvrátil moc legitímnych vodcov, ktorí v tých krajinách vyhrali voľby. V prípade Asada by však mal Západ svoje konanie zmeniť, ak mu ide o mierové riešenie. Čas hrá pre Putina. Ten predpovedal pre Financial Times, že “čím viac sa Spojené štáty zapletú so Sýriou, tým lepšie pre Rusko”. Rusko, podobne ako USA a ich spojenci, by mali bojovať proti IS, ale na rozdiel od nich, na strane vládnych síl prezidenta Asada, čo radikálne zmení pomer síl v Sýrii.
To, že o ruskom vojenskom zásahu proti Islamskému štátu v Sýrii informujú spomedzi mála médií práve tie izraelské, nie je nakoniec vôbec podivuhodné. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa totiž nahneval na amerického prezidenta Baracka Obamu, že s Iránom dosiahol nukleárnu dohodu. Teraz sú v Izraeli chválení Rusi kvôli ich úspechu v ničení sýrskych chemických zbraní.
Ruský štátny web RT pripomína, že “koalícia vedená USA viedla od minulého septembra nálety proti cieľom Islamského štátu v Sýrii a ukázala sa ako neschopná poraziť milície”. Teraz je teda rad na Rusku.
Pre Obamu vyzerá ruská intervencia v každom prípade nebezpečne. Ak uspeje, Rusko si znovu posilní moc na Blízkom východe, ak im nevyjde, predsa si aspoň vybudujú silnú pozíciu v Sýrii.