NAŽIVO

Nemecko plánuje zaviesť program dobrovoľnej šesťmesačnej vojenskej služby. Napísala agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na zdroje oboznámené so záležitosťou.

Berlín sa podľa nej snaží vycvičiť viac záložníkov a posilniť národnú obranu pre bezpečnostné obavy z Ruska.

 

18:42

Poľské ministerstvo zahraničných vecí v piatok odovzdalo protestnú nótu ruskému veľvyslanectvu v súvislosti s nočným útokom na Ukrajinu, ktorý poškodil aj budovu poľskej ambasády v Kyjeve. Rezort to uviedol na sieti X.

18:42

Po masívnych výbuchoch na čerpacej stanici so skvapalneným ropným plynom v talianskom Ríme v piatok stúpol počet zranených na 45, dvaja ľudia sú v kritickom stave.

Medzi zranenými sú aj policajti, hasiči a záchranári, ktorí zasahovali pri menšom incidente spôsobenom nárazom nákladného vozidla do plynového potrubia. Informuje denník The Guardian.

Rím Výbuch Stanica Čerpacia
Na snímke dym stúpa po výbuchu čerpacej stanice na predmestí Ríma v piatok 4. júla 2025 / Foto: TASR/AP-Cecilia Fabiano/LaPresse via AP
18:42

EÚ by mala zvážiť ukončenie dovozu ruského plynu už do roku 2026, čo je o rok skôr, ako navrhla Európska komisia. Uviedol pre portál Politico fínsky europoslanec Ville Niinistö. Ten pôsobí ako hlavný vyjednávač Európskeho parlamentu pre túto legislatívu.

18:38

Moldavsko dúfa, že historicky prvý bilaterálny samit s EÚ dnes v Kišiňove využije na upevnenie svojej cesty k vstupu do bloku, aj keď rastúci spor o členstvo Ukrajiny hrozí spomalením jeho pokroku. Informuje Politico a Euronews.

18:37

Inšpektori MAAE dnes opustili Irán po tom, čo Teherán oficiálne pozastavil spoluprácu s agentúrou. Dôvodom sú bezpečnostné obavy. Informujú agentúry AFP a Reuters.

18:35

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a britský premiér Keir Starmer budú 10. júla spoločne predsedať samitu v Británii. Na ňom sa bude diskutovať o posilnení obrany Ukrajiny. Oznámil Elyzejský palác. Informuje agentúra AFP.

18:34

Zástupcovia automobilového priemyslu na Slovensku sú pripravení spolupracovať so štátom na príprave odborného materiálu, ktorého cieľom je pomôcť automobilkám a zlepšiť konkurencieschopnosť. Diskusia by mala prebiehať minimálne na úrovni štátnych tajomníkov a začať by sa mala v auguste. Uviedol to prezident Zväzu automobilového priemyslu SR Alexander Matušek.

18:30

Letné dovolenky začali. Zamestnanci majú nárok na štyri týždne dovolenky ročne. Výnimku však tvoria niektoré skupiny ľudí, ako sú pracovníci v školstve či osoby vo veku 33 rokov a viac. Dovolenku by si mali pracovníci vyčerpať najneskôr do konca kalendárneho roka, pre ktorý bola určená. Upozornilo na to Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR na svojej sociálnej sieti.

18:30

Čína v prebiehajúcom obchodnom spore s Bruselom zaviedla clá na dovoz brandy z EÚ. Informuje DPA.

 

18:29

Americký prezident Donald Trump plánuje ešte dnes rozosielať listy, v ktorých oznámi obchodným partnerom nové clá na dovoz do USA. Informuje AFP.

18:27

Elektronizácia žiadosti o presun účtu uľahčí ľuďom zmenu banky. Od júla tohto roka môžu požiadať o presunutie svojho platobného účtu aj v elektronickom bankovníctve prijímajúcej banky. Tento systém umožňujú v SR aktuálne tri banky, a to Slovenská sporiteľňa, Všeobecná úverová banka a Tatra banka, pričom 365.bank žiadosti zatiaľ len prijíma. Informovala Slovenská banková asociácia (SBA).

18:27

Po mimoriadnom rokovaní vlády ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) uviedla, že automobilky pôsobiace na Slovensku už cítia negatívny vplyv nových amerických ciel na dovoz áut do Spojených štátov amerických, keď zaznamenali pokles objednávok na tretí kvartál. Ako ďalej povedala, konkrétne čísla ešte nie sú známe a môžu byť aj predmetom obchodného tajomstva.

18:23

Francúzski leteckí dispečeri v piatok už druhý deň štrajkujú za lepšie pracovné podmienky. Štrajk, ktorý vyhlásili dve odborové organizácie, viedol k zrušeniu stoviek letov.

Francúzsko dispečeri letoví štrajk
Na snímke cestujúci sa pozerajú na informačnú tabuľu na letisku Orly pri Paríži počas druhého dňa štrajku letových dispečerov vo Francúzsku v piatok 4. júla 2025 / Foto: TASR/AP-Aurelien Morissard
Čítať viac | 17:44

Manželka tragicky zosnulého futbalistu FC Liverpool Dioga Jotu sa prvýkrát ukázala na verejnosti a prehovorila o tomto smutnom incidente. Rute Cardosová sa stala vdovou len 10 dní po svadbe so svojou tínedžerskou láskou, s ktorou majú tri deti.

Diogo Jota
Na snímke portrét umiestnený na pamiatku zosnulého futbalistu Dioga Jotu neďaleko štadiónu Anfield v anglickom meste Liverpool v piatok 4. júla 2025 / Foto: TASR/AP-Peter Byrne/PA via AP
Čítať viac | 16:04
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Branislav Fábry: Venezuela: diktatúra alebo farebná revolúcia?

 

❚❚
.

To platí o udalostiach vo Venezuele celkovo už niekoľko rokov. Na Slovensku však prevažuje čierno-biela interpretácia udalostí prezentovaná najmä proamerickými médiami, pričom je možné vidieť tri základné línie informačnej kampane:

1.) informácie, že Venezuela sa vinou socialistickej politiky H. Chaveza a N. Madura stala chudobnou krajinou, v ktorej panuje hlad a nedostatok

2.) informácie, že politické násilie je vo Venezuele oveľa horšie než v iných krajinách regiónu a že krajina je neovládateľná

.

3.) informácie, že prezident N. Maduro úplne stratil podporu verejnosti a opozícia je skutočným predstaviteľom vôle ľudu

Tento obraz udalostí však nie je zďaleka presný a celý vývoj vo Venezuele treba vnímať diferencovanejšie. V nasledujúcom článku sa budem venovať týmto témam:

 

Ekonomické problémy Venezuely

Najčastejším obrazom, prichádzajúcim z Venezuely na Slovensko, je interpretácia, že nezodpovedná bolivaristická vláda priviedla bohatú krajinu do úpadku a nedostatku. Vo Venezuele skutočne existujú hlboké ekonomické problémy a mnohé z nich sú výsledkom konania socialistických vlád. Tie opakovali viacero minulých chýb štátov RVHP vo východnej Európe. Jedným z vážnych problémov Venezuely bola často reštriktívna politika voči živnostníkom, ktorých si vláda odcudzila. H. Chavez i N. Maduro tiež opakovane hovorili o potrebe diverzifikácie ekonomiky, ale pre úspech v tejto veci neurobili dosť.

.

Vo Venezuele dnes existuje reálny problém nedostatkovej ekonomiky, známy zo socialistických krajín pred rokom 1989. Vláda ceny rôznych tovarov prísne reguluje a mnohé z tovarov priamo dotuje. Aj vďaka regulovaným cenám a dotáciám sa však rozvinul problém korupčných vzťahov a takisto sa na nich vedeli efektívne priživovať špekulanti. Vo Venezuele sa napr. objavil problém s reexportom liekov, ktorý sme v menšej miere nedávno zažili i u nás. Špekulanti pri tomto reexporte vyvážali lacné liečivá do zahraničia a tam ich predávali za podstatne vyššie ceny, čím vyvolávali nedostatok liečiv doma. Vo Venezuele tak stále chýbajú a stále chýbajú mnohé život zachraňujúce lieky.

Kým boli venezuelské príjmy z ropy vysoké, vláda disponovala dodatočnými zdrojmi na i na rozpočtovo neveľmi zodpovednú politiku, avšak kvôli poklesu cien ropy sa po roku 2014 stratil hlavný zdroj vysokých verejných príjmov. Mnohé tovary s regulovanými cenami preto dnes v obchodoch chýbajú, i keď je možné získať ich na čiernom trhu. Problém čierneho trhu však spočíva v tom, že ceny sú tam veľmi vysoké a mnohokrát sa udávajú iba v amerických dolároch. Vláda však nechce uvoľniť ceny v obchodoch, pretože by to postihlo hlavne chudobné skupiny obyvateľov, ktoré patria k najsilnejším zástancom jej politiky. Legitimita vlády je úzko spojená s jej ekonomickou politikou, a hoci tá spôsobuje nedostatok mnohých tovarov, vláda sa jej nechce vzdať.

 

Ekonomický vývoj v krajine

Ekonomickú realitu vo Venezuele však treba vnímať komplexnejšie. Je síce pravda, že Venezuela má bohaté zdroje ropy a že vláda nedokáže vyriešiť súčasné ekonomické problémy, ale väčšina obyvateľov zažívala ekonomické problémy ešte pred nástupom H. Chaveza, keď vyše dvoch tretín populácie žilo v chudobe: http://www.indexmundi.com/g/g.aspx?c=ve&v=69 . Venezuela sa pritom už v prvej polovici 20. storočia zmenila z agrárnej na ťažiarsku ekonomiku. Obrovské zisky z ropy však vtedy plynuli do rúk zahraničnej oligarchie, zatiaľ čo obyvateľstvo trpelo biedou, chorobami a analfabetizmom. V priebehu 20. storočia sa do stále vážnejších problémov dostávalo aj poľnohospodárstvo krajiny. Pri koncepcii „voľného obchodu“ podľa predstáv MMF a Svetovej banky nedokázali tradiční venezuelskí poľnohospodári konkurovať dotovaným potravinám z USA či z ďalších štátov. Venezuela sa tak musela stále viac zameriavať na svoje nerastné bohatstvo. Pauperizované obyvateľstvo vidieka sa sťahovalo do miest a aj vďaka tomu má dnes Venezuela vysokú mieru urbanizácie – skoro 90%.

.

Venezuela sa počas 20. storočia stala i vysoko zadĺženou krajinou, ktorá sa opakovane podriaďovala požiadavkám MMF. Prísne kritériá MMF však vyvolávali problémy doma: známe sú napr. nepokoje z roku 1989, keď po jednej z dohôd s MMF niekoľkonásobne vzrástla cena potravín v krajine. Chudobné obyvateľstvo na to reagovalo živelnými protestami a drancovaním obchodov, no vláda protesty krvavo potlačila. Oficiálne sa uvádzal počet civilných obetí okolo 300, v skutočnosti ich však bolo mnohonásobne viac. Lenže venezuelské problémy sa nevyriešili ani „rozpočtovou disciplínou“ ani opakovanými dohodami s MMF: chudoba a nestabilita pretrvávali i v 90-tych rokoch.

Zmena pomerov nastala až po nástupe H. Chaveza v roku 1999. H. Chavez sa rozhodol znárodniť ropný priemysel a použiť zisky na štedrú sociálnu politiku. Vďaka tomu sa mu podarilo zvýšiť životnú úroveň obyvateľstva, vytvoriť systém verejného zdravotníctva, ktorý predtým neexistoval a odstrániť analfabetizmus, ktorý ešte na začiatku 21. storočia týkal asi 1,5 milióna Venezuelčanov. To všetko sa mu podarilo kvôli dovtedy nevídaným čiastkam smerujúcim do sociálneho systému. Chavezova vláda však okrem toho míňala prímy z ropy aj problematickejším spôsobom – otázne boli výdavky v zahraničí, napr. program Petrocaribe, ktorý poskytoval lacnú ropu pre niektoré chudobné krajiny Karibiku. Pod vplyvom obrovskej verejnej podpory sa bolivaristickí politici nechali unášať svojou popularitou, avšak po roku 2014 zistili, že ich doterajšia politika je bez vysokých príjmov z ropy ťažko udržateľná.

 

Venezuela a politická nestabilita

Pokiaľ ide o druhú líniu informačnej kampane, nielen v našom mainstreame sa pravidelne objavujú informácie, že Venezuela je podstatne nestabilnejšia a nebezpečnejšia krajina než ostatné štáty regiónu. Pre pochopenie reálnej situácie však dobre poslúži porovnanie so susednými štátmi regiónu, ktoré sa tiež nevyznačujú stabilitou, hoci majú v mainstreame podstatne lepší obraz než Venezuela. Najlepšie to dokazuje porovnanie so susednou Kolumbiou. Kolumbia je krajina dlhodobo v katastrofálnej situácii a do Venezuely odtiaľ v minulosti utieklo vyše 5 milióna ľudí, ktorí sa zjavne neplánujú vrátiť. Kolumbia má dnes po Sýrii druhý najvyšší počet vnútorne vysídlených osôb (IDP) na svete, skoro 7,2 milióna. Dokonca aj v roku 2016 pribudlo dvestotisíc nových IDP. Pre porovnanie, vo Venezuele sa napriek nepokojom za minulý rok objavilo iba 7 500 nových IDP. Podobne, aj pokiaľ ide o politické vraždy, v Kolumbii ich je viac než vo Venezuele. Len za prvé štyri mesiace tohto roku tam bolo zavraždených 41 opozičných politických aktivistov (nerátajúc ostatné obete politického násilia), čo vyvolalo aj kritické ohlasy v OSN.

Zaujímavý je aj fakt, že práve v roku 2016 dostal kolumbijský prezident J. M. Santos, hlavný spojenec USA v regióne, Nobelovu cenu mieru. Treba uznať, že v Kolumbii v roku 2016 skutočne prišlo k mierovým dohodám, ktoré si zaslúžia aj Nobelovu cenu mieru. Avšak Nobelov výbor sa pri udeľovaní ceny zachoval zrejme príliš jednostranne, ocenil len prezidenta a nedocenil ústupky protivládnych povstalcov. Pritom významný podiel pri dojednávaní mieru v Kolumbii mal aj líder ľavicového hnutia FARC R. Londono, prezývaný Tymošenko. Práve on urobil zásadný ústupok, keď súhlasil, že hnutie FARC úplne zloží zbrane. O nedostatkoch v procese udeľovania Nobelových cien mieru som písal už v minulosti. Tak či onak, mierový proces v Kolumbii sa stále nepodarilo presadiť a najmä provládne milície stále pokračujú vo vraždení opozičných aktivistov.

Dobrým príkladom dvojitého metra môžu byť aj príklady z krajín ako Mexiko alebo Honduras, kde je politické násilie proti skutočnej opozícii bežnou súčasťou zastrašovania nielen pred voľbami. Zvlášť zlá je situácia v Hondurase. V roku 2009 tam bol pučistami (zrejme s tichým súhlasom H. Clintonovej) zvrhnutý prezident M. Zelaya, ktorý chystal veľké sociálne reformy. V roku 2016 tam zase bola zavraždená populárna enviromentálna aktivistka a oponentka vládnych krokov B. Caceresová. Napriek tomu, že aj Medziamerická komisia pre ľudské práva kritizovala vraždy aktivistov, USA a ich spojenci svoju podporu vlády a armády v Hondurase neobmedzili. Už preto prílišná citlivosť Washingtonu voči policajnému násiliu vo Venezuele vyvoláva otázniky.

 

Opozícia ako predstaviteľ vôle ľudu?

Treťou líniou mediálnej kampane o vývoji vo Venezuele sú mainstreamové informácie, že národ stojí jednotne za predstaviteľmi opozície, zatiaľ čo vláda už dávno stratila všetku podporu ľudu a udržuje sa iba násilím a diktatúrou. Tento obraz je však opäť mylný. V skutočnosti je venezuelská spoločnosť hlboko rozdelená a jej významná časť stále podporuje prezidenta N. Madura. Vzhľadom na silnú podporu opozície medzi bohatými, mnohí pociťujú konflikt vo Venezuele ako formu triedneho boja. Chudobní Venezuelčania si dobre uvedomujú kritické nedostatky súčasného režimu, avšak pamätajú aj to, ako vyzerala Venezuela pred nástupom H. Chaveza v roku 1999 a v akej biede žili oni sami. Pre mnohých chudobných Venezuelčanov je návrat k stavu pred rokom 1999 ešte menej prijateľná alternatíva než súčasný nedostatkový socialistický systém. Predstavitelia opozície síce obvykle tvrdia, že nechcú opakovať chyby liberálnych vlád 20. storočia, avšak pôsobia nepresvedčivo, keďže viacerí z nich boli v politike už pred rokom 1999 a ďalších diskreditujú úzke väzby na oligarchiu USA.

.

Konflikt vo Venezuele je v určitom zmysle aj generačným konflktom. Celkovo tou skupinou, ktorá je najväčšmi ochotná bojovať za odstránenie socialistického systému v krajine, sú mladí Venezuelčania. Práve oni zažívajú neduhy socialistickej ekonomiky a snažia sa proti nim bojovať. Mnohí očakávajú, že po páde prezidenta N. Madura sa z Venezuely vďaka veľkým zásobám ropy stane krajina blahobytu. Viacerých oslovujú trhové ideály, pretože sami patria k zdravým a silným jednotlivcom. Staršia generácia je však podstatne skeptickejšia k perspektívam Venezuely v prípade pádu socialistického systému. Obávajú sa, že zdravotníctvo a vzdelanie sa stanú opäť privilégiom bohatých. Paradoxne, kvalitné socialistické vzdelanie, ktoré mladá generácia dostala, jej umožnilo, aby sa začala viac verejne angažovať proti vláde.

Treba jednoznačne povedať, že N. Maduro nie je zďaleka tak obľúbený ako bol H. Chavez a stojí v tieni svojho populárneho predchodcu. Má nevýhodu i v tom, že kvôli nižším príjmom z predaja ropy si nemôže dovoliť rovnako štedrú politiku ako v minulosti. Je zjavné, že mnohí z tých, ktorí podporovali H. Chaveza a dodnes ho hodnotia kladne, odmietajú osobu N. Madura. V krajine však vládne všeobecná nechuť k politike a k politikom. Verejnosť si želá zmenu súčasného stavu, ale príliš ju nenadchli ani predstavitelia opozície ako H. Capriles , ktorých pozná už z minulosti. Mnohých tiež od opozície odstrašuje násilie v uliciach. Značná časť obyvateľstva je z násilných akcií unavená rovnako ako z nedostatkovej ekonomiky a násilie odmieta bez ohľadu na to, či ho vyvolávajú odporcovia alebo podporovatelia vlády.

 

Úloha USA vo venezuelskej politike

Hlavným dôvodom, pre ktorý sa udalosti vo Venezuele posudzujú v našom mainstreame tak jednostranne, je zrejmý vplyv USA v konflikte. Tento vplyv je už tradične významný a bez zohľadnenia amerického faktoru nie je obraz udalostí vo Venezuele úplný – pre Washington je zmena vlády vo Venezuele s jej ropnými zdrojmi prioritou. Predstavitelia opozície dostávajú z USA širokú podporu a majú veľmi úzke kontakty na predstaviteľov americkej vlády, médií či mimovládnych organizácií. Tieto väzby pripomínajú tzv. farebné revolúcie vo východnej Európe. Venezuelská opozícia tiež disponuje dobre organizovanými spolupracovníkmi, ktorí sa vyznajú v násilných akciách. Podľa niektorých analýz ide sčasti o vycvičených príslušníkov ultrapravicových paramilitaristických skupín zo susednej Kolumbie, ktorá je hlavným spojencom USA v regióne. Samozrejme, opozícia má aj podporu značnej časti verejnosti, ale bez dobre militantného jadra demonštrantov by boli protesty proti vláde menej trváce. Na rozdiel od Ukrajiny sa však venezuelská vláda na hrozbu farebnej revolúcie pripravila lepšie, neumožnila ozbrojeným demonštrantom získať kontrolu nad centrom Caracasu a nie je ochotná pripustiť „majdanský scenár“.

.

Politické väzby venezuelskej opozície na USA najlepšie odkryli nedávne výroky jedného z vedúcich opozičných poslancov Venezuely. J. Requesens, člen strany Primero Justicia, ktorú vedie priamo H. Capriles, v USA dňa 5. júla 2017 otvorene predstavil plány na zvrhnutie venezuelského režimu. J. Requesens v súvislosti s blížiacimi sa voľbami 30. júla 2017 doslova povedal: „Je dôležité, že vyhlásime hodinu nula a definitívne paralyzujeme Venezuelu“. Otvorene hovoril aj o vojne proti vláde, ktorou sa má vyvolať zahraničná intervencia v krajine. Doslova povedal: „Aby sme dosiahli zahraničnú intervenciu, musíme prejsť týmto štádiom (vnútorná vojna).“ J. Requesens sa pokúsil neskôr svoje vyjadrenia zjemniť tvrdením, že nemyslel na vojenskú intervenciu USA, ale i tak išlo o alarmujúce vyjadrenia. Lenže hoci sa J. Requesens vyjadril otvorenejšie než iní politici, so svojou vojnovou rétorikou nie je medzi lídrami opozície vôbec izolovaný.

Skúsme si však predstaviť, že by sa nejaký európsky politik správal podobne. Predstavme si poslanca, ktorý by išiel do Moskvy a verejne tam vyhlasoval, že paralyzuje vlastný štát a vyvolá občiansku vojnu, aby v krajine mohla Moskva intervenovať. Ako by asi reagovali naše médiá a politici? Dotyčného politika i s celou jeho stranou by zrejme stíhali pre vlastizradu. Stačí, keď si uvedomíme, akú hystériu v mainstreame vyvolávajú konšpiračné teórie o tom, že Moskva financuje niektoré politické strany v Európe. Pri podobnom konaní sa i trestno-právne sankcie voči predstaviteľom opozície javia v inom svetle, hoci je zrejmé, že vládna moc používa trestno-právne prostriedky selektívne a účelovo.

Vzhľadom na uvedené sú pochybné aj sankcie Washingtonu voči Venezuele. Mainstream vyjadroval pobúrenie, keď sa týmto sankciám prezident N. Maduro verejne vysmial, ale smiešny je skôr dvojitý meter USA. Washington na jednej strane zavádza sankcie proti Rusku, lebo malo údajne zasahovať do volieb v USA a súčasne zavádza sankcie proti Venezuele, aby podporil tú stranu konfliktu, ktorá má silné väzby na USA. Rovnako cynické sú aj americké vyjadrenia o Madurovom odstraňovaní demokracie vo Venezuele a o jeho diktatúre. USA sa totiž angažovali v mnohých intervenciách a prevratoch v Latinskej Amerike, výsledkom ktorých boli tie najhoršie diktatúry. USA podporovali aj tzv. Carmonov puč proti H. Chavezovi vo Venezuele v roku 2002 a pučistickú vládu okamžite uznali. Tešili sa však priskoro, pretože puč nakoniec zlyhal pre masívny odpor domáceho obyvateľstva a časti armády.

 

Ústavodárne zhromaždenie – problém či riešenie?

.

Dôvodom pre poslednú vlnu nepokojov sa stali voľby do Národného ústavodarného zhromaždenia 30. júla 2017. Keďže sa Venezuela ocitá v ťažko riešiteľnej situácii vnútorného konfliktu, mohla by nová ústava predstavovať riešenie. Myšlienka nového ústavodarného zhromaždenia sa zrodila dokonca v radoch opozície – už v roku 2013 podpísalo 55 vedúcich politikov opozície výzvu na vytvorenie takéhoto orgánu. Opozícia to ale žiadala v čase, keď mal bolivaristický režim väčšiu podporu obyvateľstva. V roku 2013 sa vláda cítila ešte dosť silná a nevidela dôvod meniť ústavu. S narastajúcimi problémami krajiny však takáto potreba zosilnela. Významným mementom boli parlamentné voľby v roku 2015, v ktorých opozícia získala väčšinu mandátov, avšak nie ústavnú väčšinu. Opozícia sa následne usilovala o referendum o odvolaní prezidenta, tomu však N. Maduro zabránil.

Po parlamentných voľbách sa sebavedomie opozície zvýšilo a narástli aj jej požiadavky. Víťazstvo opozície však neznamenalo koniec násilia v uliciach Caracasu, ani začiatok vecného dialógu s vládou. V novej situácii prezident N. Maduro začal vládnuť pomocou dekrétov a súdna moc obmedzila právomoci parlamentu. Oslabilo sa tým trojdelenie moci, ale súčasne sa ukázalo, že opozičná väčšina v parlamente nedokáže svojimi právnymi aktami odstrániť prezidenta. Kvôli uvedeným krokom sa voči N. Madurovi objavili obvinenia z diktatúry, tie však on odmietol. V súlade s čl. 348 ústavy sa rozhodol obrátiť na ľud – suveréna, ktorý mal zvoliť nové ústavodárne zhromaždenie. Ústava pripravená týmto orgánom by potom ako celok mala prejsť samostatným referendom.

Ústavodarné zhromaždenie by si malo vytýčiť vlastnú agendu, N. Maduro však hovoril o deviatich témach, ktoré by mohlo zhromaždenie posúdiť, od nastolenia vnútorného mieru, cez ekonomické otázky až po udržateľný život na planéte. Na prvý pohľad všetky tie témy vyzerajú zaujímavo, ale bez účasti opozičných predstaviteľov stratia rokovania o novej ústave zmysel. Opozícia pritom prezidentove návrhy odmieta, pretože odmieta jeho legitimitu a žiada všeobecné voľby. Opozícia uskutočnila aj vlastný plebiscit 16. júla 2017, pri ktorom zisťovala, či voliči súhlasia s procesom kreácie ústavodarného zhromaždenia. Na plebiscite opozície 16. júla participovala podľa opozičných vyjadrení tretina voličov a výsledok bol negatívny. Naopak, 30. júla prišlo podľa vyjadrení vlády na voľby ústavodarného zhromaždenia 41,5 % voličov a podľa výsledkov volieb budú mať v orgáne jasnú prevahu zástancovia N. Madura. Lenže nová ústava, pripravená takýmto zhromaždením riešenie krízy neprinesie, aj keď bude následne schválená v referende…

 

Konflikt alebo kompromis?

Zásadný problém situácie vo Venezuele spočíva v tom, že násilie na uliciach a snaha o nekompromisné víťazstvo jednej z dvoch strán sporu nevyrieši politické a ekonomické problémy krajiny. Ak by vo Venezuele opozícia zopakovala ukrajinský scenár a prostredníctvom násilia zvrhla prezidenta N. Madura, konflikt sa zďaleka neskončí. Dá sa skôr očakávať, že vo Venezuela by sa v takom prípade začala trochu podobať na iné krajiny regiónu, kde pravicové vlády vedú vojnu s ľavicovými odporcami. Je málo pravdepodobné, že by prípadná nová pravicová vláda vo Venezuele bola pri obnovovaní vnútorného mieru úspešná, najmä keď by išla cestou „rozpočtovej disciplíny“ a „uťahovania opaskov“. Pamätáme si aj na rýchle sklamanie z ekonomického vývoja vo východnej Európe po roku 1989 a vo Venezuele by zrejme prišlo k rovnakému sklamaniu, umocnenému ešte „neokoloniálnym“ návratom investorov z USA…

Zjavné je i to, že krízovú situáciu v krajine nevyrieši ani novozvolené Národné ústavodarne zhromaždenie, v ktorom budú dominovať spojenci prezidenta. Je potrebné, aby sa N. Maduro podelil o moc i s opozíciou. Naopak, opozícia sa musí zmieriť s tým, že časť moci si N. Maduro zachová. Opozícia musí opustiť politiku, pri ktorej uznávala alebo neuznávala voľby podľa toho, nakoľko v nich uspeje. Prezidentské voľby v roku 2013, kde zvíťazil N. Maduro, opoziční politici neuznali, ale tam, kde oni sami zvíťazili, výsledok uznali, napr. v parlamentných voľbách 2015. Ak sa má Venezuela dostať z krízy, je potrebné, aby obe strany našli spoločný základ pre dialóg a zaviazali sa dodržiavať aspoň nejaké spoločné pravidlá. Určite sa nesmie však zopakovať scenár z Kyjeva, kde sa jeden deň opozícia dohodla s V. Janukovyčom a nasledujúci deň ho protiústavne zvrhla. Venezuela dnes nestojí pred voľbou či vláda alebo opozícia, ale pred voľbou, či kompromis alebo konflikt

.

Branislav Fábry

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.

ĎALŠIE Z HS













.

.

Blogy

Dagmar Szabó

René Pavlík

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

.
.
.

Putin vysvetlil Trumpovi, prečo zatiaľ nemôže ukončiť vojnu

Ruský prezident Vladimir Putin včera Trumpovi povedal, že na rokovaniach „zatiaľ nie je možné“ dosiahnuť ruské ciele vojny na Ukrajine

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Zelenskyj informoval o podrobnostiach rozhovoru s Trumpom

Diskutovali najmä o možnosti dodávok systémov protivzdušnej obrany a „dohodli sa, že budeme pracovať na posilnení ochrany oblohy“. Uskutoční sa…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina urobí „všetko“ pre pokrok v rokovaniach o pristúpení k EÚ, vyhlásil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Kyjev urobí „všetko“ pre pokrok v rokovaniach o pristúpení k EÚ aj napriek vetu…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Macron komentoval svoj rozhovor s Putinom

Francúzsky prezident Emmanuel Macron komentoval svoj dnešný rozhovor s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prokurátor podal obžalobu pre extrémistickú trestnú činnosť na Daniela Bombica

Prokurátor odboru závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR podal v piatok na Špecializovanom trestnom súde obžalobu na obvineného Daniela B., ktorý…

04. 07. 2025 | Aktualizované 04. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Aktualizované 04. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Musk opäť nadhodil tému vytvorenia vlastnej strany

Na X spustil anketu o potrebe americkej strany, ktorá bola načasovaná na Deň nezávislosti USA – „chcete nezávislosť od systému…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Je cieľom maďarskej vlády jednotná Karpatská kotlina?

Základnou filozofiou maďarskej vlády je premýšľať v pojmoch jednotného národa v Karpatskej kotline - priznal vo štvrtok večer Ádám Csepeti,…

04. 07. 2025 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Túto noc Kyjev zasiahol „jeden z najväčších náletov”

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

04. 07. 2025 | Aktualizované 04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Aktualizované 04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Toto v Bielom dome ešte nebolo

Zápasy v klietkach pred 25 000 divákmi uprostred areálu Bieleho domu? Americký prezident Donald Trump plánuje 250. výročie nezávislosti USA…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Ministerku vo Východnej vypískali. Neprajníkom poslala odkaz: “Ďakujeme aj stránke Zomri, že konečne propaguje aj slovenský folklór”

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová si vystúpenie Lúčnice vo Východnej užila, a to aj napriek tomu, že prítomní diváci ju vypískali.…

04. 07. 2025 | Aktualizované 04. 07. 2025 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Aktualizované 04. 07. 2025 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Gašpar si vyskúšal mentálny svet „blázna Matoviča“. Prihovoril sa vo videu z Chorvátska

Pred časom sa Igor Matovič so svojim tímom vybral na investigatívnu misiu do Chorvátska, odkiaľ priniesol „šokujúce“ informácie o tom, že…

04. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump nie je spokojný. Výsledky včerajšieho rozhovoru medzi Putinom a prezidentom USA

Trump nie je spokojný. Výsledky včerajšieho rozhovoru medzi Putinom a prezidentom USA

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Veľkú časť Českej republiky postihol výpadok elektriny. Paralyzovaná zostala aj Praha

Veľkú časť Českej republiky v piatok postihol výpadok dodávok elektriny, ktorý spôsobil rozsiahle dopravné obmedzenia a dočasne vyradil z prevádzky…

04. 07. 2025 | Aktualizované 04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Aktualizované 04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Sýrčan zranil kladivom štyroch cestujúcich v rýchliku na juhu Nemecka

Nemecký železničný dopravca Deutsche Bahn vo vyhlásení uviedol, že „naše myšlienky a súcit patria zraneným a všetkým, ktorí sa teraz…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Putin hneď po telefonáte s Trumpom na Ukrajinu vypálil rekordných 550 dronov a rakiet

Rusko v noci na piatok podniklo najväčší vzdušný útok proti Ukrajine od začiatku vojny, ktorá trvá už viac ako tri…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Dezertéri z ukrajinských jednotiek prinášajú ukoristené zbrane NATO, tvrdí ruský vojak

Ukrajinskí vojaci, ktorí boli vycvičení v krajinách NATO, ale neskôr prebehli na ruskú stranu, boli zásobovaní ukoristenými zbraňami NATO, povedal…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V blízkosti nákupného centra na juhu Fínska bolo pobodaných niekoľko ľudí, zadržaná bola jedna osoba

K útoku došlo v meste Tampere, treťom najväčšom fínskom meste, ktoré sa nachádza 180 kilometrov severozápadne od hlavného mesta Helsinki,…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Pfizer a Moderna musia upraviť etikety na vakcínach proti COVID-19. Pridáva sa varovanie

Americký Úrad pre kontrolu potravín a  liečiv nariadil najväčším producentom vakcín proti COVID-19, spoločnostiam Pfizer a Moderna, upraviť informačné etikety

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Polícia, inšpekcia a krátka pamäť Matovičovcov: Keď tí, čo kričali „mafiu von!“, dnes nechcú hovoriť o sebe

Keď Matovič a jeho ľudia kričali „mafiu von“, sľubovali očistu štátu. No dnes, keď sa prevalili zlyhania polície, inšpekcie aj…

04. 07. 2025 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov

Zranenie mu zabránilo ísť lietadlom. Detaily Jotovej smrti z toho robia nesmiernu tragédiu

Diogo Jota bol na ceste na trajekt, aby sa vrátil do Liverpoolu na predsezónnu prípravu. Avšak cestou ešte v Španielsku…

04. 07. 2025 | Aktualizované 04. 07. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Aktualizované 04. 07. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kaliňák reaguje na tvrdenia europoslankyne Yar. „Plácla úplnú blbosť, ako palacinku bez džemu“

Ministra obrany Roberta Kaliňáka zdvihlo zo stoličky vyjadrenie europoslankyne Lucie Yar , ktorá tvrdí, že na zbrojné projekty ministerstvo v…

04. 07. 2025 | Z domova | PR článok | 6 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Z domova | PR článok | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

Nemecko chce uzavrieť tajnú dohodu s USA. Médiá už prinášajú detaily

Nemecko hľadá spôsoby, ako dodať zbrane Ukrajine, a chce uzavrieť tajnú dohodu o dodávkach zbraní Kyjevu s USA, citoval Bild…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trump dal veci do pohybu. Univerzita v Pensylvánii spätne uznáva športové tituly biologickým ženám. Trans plavkyňa ich musí vrátiť

Univerzita v Pensylvánii v rámci rozsiahlej dohody s Bielym domom súhlasila s odobratím medailí transrodovej plavkyni Lii Thomasovej, ktorá súťažila…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Herečka Jiřina Bohdalová je na tom zle, po operácii srdca nastali komplikácie

Obľúbenú českú herečku Jiřinu Bohdalovú trápi zdravie. Po náročnom zákroku, keď jej pred dvoma týždňami lekári operovali srdcovú chlopňu, sa…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Europoslankyňa prehovorila o diskriminácii manželky Milana Uhríka

Europoslankyňa Judita Laššáková cez sociálnu sieť informuje ako organizácia Zastavme korupciu a denník SME urobili reportáž ako je pani Uhríková…

04. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Drucker posiela odkaz Migaľovi

Strana Hlas ani žiadny jej minister nenavrhoval žiadne krátenie eurofondov samospráve. Uviedol to vo vyhlásení minister školstva, výskumu, vývoja a…

04. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dánsko tlačí na pozastavenie hlasovacích práv Maďarska v EÚ

Dánska ministerka pre európske záležitosti Marie Bjerreová uviedla, že Kodaň počas svojho predsedníctva v Rade EÚ zintenzívni konanie podľa článku 7…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Peklo zamrzlo…

Peklo zamrzlo… Česká televize pustila Vidláka v přímém přenosu na sedm minut a ptali se mě na náš program. Samozřejmě…

04. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Úrady sa zamerali na dúhové priechody: “Cesty sú pre bezpečnosť, nie pre politické posolstvá”

Minister dopravy Sean Duffy v utorok poslal všetkým guvernérom v Amerike, ako aj starostovi Washingtonu a guvernérovi Portorika list, v…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Nemecko plánuje zaviesť program dobrovoľnej šesťmesačnej vojenskej služby. Napísala agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na zdroje oboznámené so záležitosťou.

Berlín sa podľa nej snaží vycvičiť viac záložníkov a posilniť národnú obranu pre bezpečnostné obavy z Ruska.

 

18:42

.

Prečo je potrebné neustále pripomínať Západu jeho koncentračné tábory

Nemecko, 3. júla 2025 - Európania sú vystrašení: Rusi si zabrali kus Ukrajiny a chystajú sa ovládnuť Európu! Kristepane, sloboda je…

04. 07. 2025 | 0 komentárov

Francúzsko a Švajčiarsko odstavili jadrové elektrárne kvôli spaľujúcej vlne horúčav

Na ochladenie čerpajú jadrové elektrárne vodu z miestnych riek alebo mora, ktorú následne s vyššou teplotou vypúšťajú späť do vodných…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Čínsky zástupca schladil Európanov: "Ak by Čína poskytla vojenskú pomoc Rusku, ukrajinský konflikt by sa už dávno skončil"

Čína, 4. júla 2025 - Ukrajinský konflikt zostáva jedným z hlavných kameňov úrazu vo vzťahoch medzi Čínou a EÚ. Tá…

04. 07. 2025 | 0 komentárov

Americký Senát svojim hlasovaním zachráni státisíce detí ročne

Americký Senát včera odhlasoval zrušenie financovania organizácie Planned Parenthood na jeden rok. „Ak to dokážeme na jeden rok, musíme to…

04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
04. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










„Hlúpi, hlúpi sa dostali k moci“. Blaha reaguje na urážky Maroša Kramára

Slovenský herec Maroš Kramár sa hanlivo vyjadril nielen na vládu a politikov strany SMER-SSD, ale urazil aj slovenských voličov. Europoslanec Ľuboš…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

ĎALŠIE Z HS













.

Blogy

Dagmar Szabó

René Pavlík

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov