NAŽIVO

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje prijať luxusné lietadlo Boeing 747-8 ako dar od katarskej kráľovskej rodiny. Stroj má byť následne upravený a využívaný ako nové prezidentské lietadlo Air Force One. Informovali o tom televízia ABC News a denník The New York Times (NYT) s odvolaním sa na viacerých vysokopostavených amerických predstaviteľov.

Išlo by o jeden z najväčších zahraničných darov, aké kedy vláda Spojených štátov prijala.

Boeing 747-8
Na snímke lietadlo Boeing 747-8 spoločnosti Lufthansa pristáva na letisku vo Frankfurte / Foto: TASR/DPA-Arne Dedert/dpa-Bildfunk
07:01

Britský premiér Keir Starmer v nedeľu ohlásil novú sériu opatrení na sprísnenie migračného systému. Prisťahovalci by po novom mali čakať dlhšie, kým získajú status potrebný na poberanie sociálnych dávok. Informovala o tom agentúra Reuters.

Starmerova vláda má predstaviť legislatívny plán na zníženie prisťahovalectva.

07:00

Spojené štáty sú jediným aktérom, ktorý môže prinútiť Izrael ukončiť vojnu v Pásme Gazy, vyhlásil palestínsky viceprezident Husajn aš-Šajch. Zároveň vyjadril nádej, že aj militantné hnutie Hamas podnikne kroky, ktoré by mohli viesť k ukončeniu konfliktu. Informovala agentúra TASS.

„Hamas je súčasťou národa a nemožno ho vylúčiť z politického života, ale Hamas musí zmeniť svoju politiku, aby sa stal súčasťou nášho politického systému,“ poznamenal aš-Šajch.

06:58

Izraelská armáda v nedeľu večer vyzvala obyvateľov troch prístavov ležiacich na západnom pobreží krajiny v oblastiach kontrolovaných húsíjskými povstalcami, aby ich urýchlene opustili. Takéto varovania zvykne vydávať pred blížiacimi sa leteckými údermi, informoval portál Times of Israel a agentúra AFP.

Podobné varovanie vydal Adari aj pred tohtotýždňovými izraelskými útokmi na jemenské hlavné mesto Saná.

06:56

„Najdôležitejší“ post, ktorý Trump včera oznámil, sa týka zníženia cien liekov v USA.

Prezident oznámil, že dnes podpíše nariadenie, po ktorom ceny na domácom trhu klesnú o 30 – 80 %.

Zároveň by sa mali zvýšiť ceny liekov v zahraničí, dodal Trump.

06:54

USA a Čína dosiahli „významný pokrok“ a „dôležitý konsenzus“ v obchodných rokovaniach. Oznámil to čínsky vicepremiér Che Lifeng po stretnutiach s americkým ministrom financií Bessentom.

Diskusie označil za „úprimné, hĺbkové a konštruktívne“ a uviedol, že obe strany sa dohodli na vytvorení „mechanizmu obchodných konzultácií“ pre budúce diskusie.

„Čína a Spojené štáty sa čo najskôr dohodnú na príslušných podrobnostiach a 12. mája vydajú spoločné vyhlásenie dosiahnuté na rokovaniach,“ uviedla čínska delegácia vo vyhlásení.

06:39

 

 

06:37

 Najmenej dvaja policajti zahynuli a traja sa zranili pri výbuchu bomby na severozápade Pakistanu.

Včera 20:06

Španielsky kráľovský pár sa zúčastnil spomienkovej slávnosti pri príležitosti oslobodenia nacistického koncentračného tábora Mauthausen. V tábore zahynuli desiatky tisíc ľudí, mnohé z obetí utiekli zo Španielska pred občianskou vojnou.

Včera 19:51

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je pripravený tento týždeň osobne sa stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. 

Včera 19:50

Americký prezident Donald Trump na svojej platforme Truth Social vyzval Ukrajinu, aby „okamžite“ súhlasila s návrhom ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania medzi oboma krajinami, ktoré by sa mali uskutočniť v Istanbule. 

Včera 19:49

Afganské vládnuce hnutie Taliban zakázalo v celom Afganistane až do odvolania hranie šachu. Dôvodom sú obavy, že sa využíva na hazard, informoval predstaviteľ tamojšieho odvetvia športu.

Včera 19:44

Trump vyzval Zelenského, aby „okamžite“ súhlasil s rokovaniami s Ruskom v Istanbule.

„Ruský prezident Putin nechce dohodu o prímerí s Ukrajinou, ale chce sa stretnúť vo štvrtok v Turecku, aby prediskutoval možné ukončenie krviprelievania. Ukrajina by s tým mala okamžite súhlasiť. Aspoň budú môcť zistiť, či je dohoda možná, a ak nie, európski lídri a USA budú vedieť, ako sa veci majú, a môžu podľa toho konať! Začínam pochybovať, že Ukrajina sa dohodne s Putinom, ktorý je príliš zaneprázdnený oslavami víťazstva v druhej svetovej vojne, ktoré by bez Spojených štátov amerických nemohol vyhrať (ani zďaleka!). Dajte sa okamžite dokopy!!!“ – napísal americký prezident.

Ukrajinský prezident predtým uviedol, že na navrhované rokovania Ruskej federácie v Istanbule pôjde až po 30-dňovom prímerí.

To znamená, že Trump vlastne podporil Putinov variant, ktorý navrhoval najprv začať priame rozhovory s Ukrajinou, na ktorých by sa rokovalo o prímerí.

Zelenskyj po tom, ako Trump vyzval na „okamžité“ rokovania s Ruskom, povedal, že vo štvrtok bude osobne čakať na Putina v Istanbule.

„Od zajtra čakáme na prímerie – úplné a dlhé prímerie, ktoré poskytne potrebný základ pre diplomaciu. Nemá zmysel preťahovať zabíjanie. A ja budem čakať na Putina vo štvrtok v Turecku. Osobne. Dúfam, že Rusi tentoraz nebudú hľadať dôvody, prečo nemôžu“, – napísal prezident.

Zo Zelenského citátu zároveň nie je celkom jasné, či pôjde do Istanbulu, ak zajtra prímerie nevydrží.

Podľa Bankovej kalkulácie však zrejme Putin odmietne osobné stretnutie so Zelenským.

Čítať viac | Včera 18:36

Ženy na Slovensku zarábajú menej ako muži a robia viac neplatenej práce v starostlivosti o domácnosť a rodinu. Táto práca ostáva často spoločensky nedocenená, hoci výrazne ovplyvňuje kariérne možnosti, duševnú pohodu aj finančnú nezávislosť žien.

Včera 18:29

Podiel slovenských štátnych dlhopisov v držbe nerezidentov, teda zahraničných investorov, zostáva stále vysoký. Štát mal ku koncu apríla požičaných prostredníctvom vládnych dlhopisov približne 75,3 miliardy eur. Nerezidenti držia 55,1 % tohto dlhu, čo je údaj v blízkosti historického maxima z februára 2025 na úrovni 55,9 %. Na základe aktuálnych údajov Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity na to upozornil hlavný analytik ČSOB Marek Gábriš.

Včera 18:28

Aj keď má Slovensko vzhľadom na počet elektromobilov jednu z najhustejších verejných nabíjacích sietí a na trh prichádzajú dostupnejšie modely s vyšším dojazdom, prechod firiem na elektrické flotily stále nie je jednoduchý. Ako sa ukázalo na stretnutí predstaviteľov E-mobility Ekosystém „Čo firmy čaká, keď sa rozsvieti zelená“, spoločnosti narážajú na množstvo predsudkov aj praktických výziev.

Včera 18:27

Predstavitelia USA a Číny sa opätovne zišli v Ženeve, aby pokračovali v rokovaniach o zmiernení napätia vo vzájomnom obchode. 

Včera 18:26

Obchodná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa môže viesť k poklesu produktivity a nie je vylúčené, že americká centrálna banka bude musieť pristúpiť k zvýšeniu úrokových sadzieb. Uviedla to tento týždeň guvernérka americkej centrálnej banky Fed Lisa Cooková.

Včera 18:25

Britská pracovníčka Národnej zdravotnej služby získala odškodné viac ako 34.000 eur za to, že ju kolegovia v práci prirovnali k zloduchovi Darthovi Vaderovi z filmovej ságy Star Wars.

Včera 18:02

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil na stretnutí s novým nemeckým ministrom zahraničných vecí Johannom Wadephulom izraelsko-nemecké vzťahy za „vynikajúce“. Wadephul je v Izraeli na svojej prvej zahraničnej ceste v úrade šéfa nemeckej diplomacie, ktorého sa ujal tento týždeň.

Včera 18:01

Izraelskej armáde sa v spolupráci s tajnou službou Mosad v rámci „špeciálnej operácie“ podarilo vyzdvihnúť pozostatky izraelského vojaka Zviho Feldmana, ktorý zahynul v júni 1982 počas prvej libanonskej vojny. Oznámil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Včera 18:00

Dve deti a jeden dospelý zahynuli na preplnenom gumenom člne pri pokuse prekonať Stredozemné more, viac ako 50 ďalších osôb sa podarilo zachrániť, informovala nemecká organizácia RESQSHIP.

Včera 17:59

V Ománe prebehlo štvrté kolo rokovaní o iránskom jadrovom programe medzi Iránom a Spojenými štátmi. Hovorca iránskeho rezortu diplomacie označil vyše trojhodinové rozhovory za „náročné, no užitočné“. Nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ administratívy USA uviedol, že boli „povzbudivé“.

Včera 17:51

Trumpov osobitný vyslanec pre Ukrajinu Keith Kellogg nepodporil Putinovu myšlienku viesť rozhovory pred prímerím a vyzval, aby sa najprv vyhlásilo 30-dňové prímerie a až potom sa pristúpilo k rokovaniam, ako to požaduje Kyjev a Európania.

„Ako opakovane povedal prezident Trump, prestaňte zabíjať! Najprv bezpodmienečné 30-dňové prímerie a počas tohto obdobia prejsť ku komplexným mierovým rozhovorom. Nie naopak,“ napísal na X.

Včera 17:45
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Branislav Fábry: Venezuela: diktatúra alebo farebná revolúcia?

 

❚❚
.

To platí o udalostiach vo Venezuele celkovo už niekoľko rokov. Na Slovensku však prevažuje čierno-biela interpretácia udalostí prezentovaná najmä proamerickými médiami, pričom je možné vidieť tri základné línie informačnej kampane:

1.) informácie, že Venezuela sa vinou socialistickej politiky H. Chaveza a N. Madura stala chudobnou krajinou, v ktorej panuje hlad a nedostatok

2.) informácie, že politické násilie je vo Venezuele oveľa horšie než v iných krajinách regiónu a že krajina je neovládateľná

.

3.) informácie, že prezident N. Maduro úplne stratil podporu verejnosti a opozícia je skutočným predstaviteľom vôle ľudu

Tento obraz udalostí však nie je zďaleka presný a celý vývoj vo Venezuele treba vnímať diferencovanejšie. V nasledujúcom článku sa budem venovať týmto témam:

 

Ekonomické problémy Venezuely

Najčastejším obrazom, prichádzajúcim z Venezuely na Slovensko, je interpretácia, že nezodpovedná bolivaristická vláda priviedla bohatú krajinu do úpadku a nedostatku. Vo Venezuele skutočne existujú hlboké ekonomické problémy a mnohé z nich sú výsledkom konania socialistických vlád. Tie opakovali viacero minulých chýb štátov RVHP vo východnej Európe. Jedným z vážnych problémov Venezuely bola často reštriktívna politika voči živnostníkom, ktorých si vláda odcudzila. H. Chavez i N. Maduro tiež opakovane hovorili o potrebe diverzifikácie ekonomiky, ale pre úspech v tejto veci neurobili dosť.

.

Vo Venezuele dnes existuje reálny problém nedostatkovej ekonomiky, známy zo socialistických krajín pred rokom 1989. Vláda ceny rôznych tovarov prísne reguluje a mnohé z tovarov priamo dotuje. Aj vďaka regulovaným cenám a dotáciám sa však rozvinul problém korupčných vzťahov a takisto sa na nich vedeli efektívne priživovať špekulanti. Vo Venezuele sa napr. objavil problém s reexportom liekov, ktorý sme v menšej miere nedávno zažili i u nás. Špekulanti pri tomto reexporte vyvážali lacné liečivá do zahraničia a tam ich predávali za podstatne vyššie ceny, čím vyvolávali nedostatok liečiv doma. Vo Venezuele tak stále chýbajú a stále chýbajú mnohé život zachraňujúce lieky.

Kým boli venezuelské príjmy z ropy vysoké, vláda disponovala dodatočnými zdrojmi na i na rozpočtovo neveľmi zodpovednú politiku, avšak kvôli poklesu cien ropy sa po roku 2014 stratil hlavný zdroj vysokých verejných príjmov. Mnohé tovary s regulovanými cenami preto dnes v obchodoch chýbajú, i keď je možné získať ich na čiernom trhu. Problém čierneho trhu však spočíva v tom, že ceny sú tam veľmi vysoké a mnohokrát sa udávajú iba v amerických dolároch. Vláda však nechce uvoľniť ceny v obchodoch, pretože by to postihlo hlavne chudobné skupiny obyvateľov, ktoré patria k najsilnejším zástancom jej politiky. Legitimita vlády je úzko spojená s jej ekonomickou politikou, a hoci tá spôsobuje nedostatok mnohých tovarov, vláda sa jej nechce vzdať.

 

Ekonomický vývoj v krajine

Ekonomickú realitu vo Venezuele však treba vnímať komplexnejšie. Je síce pravda, že Venezuela má bohaté zdroje ropy a že vláda nedokáže vyriešiť súčasné ekonomické problémy, ale väčšina obyvateľov zažívala ekonomické problémy ešte pred nástupom H. Chaveza, keď vyše dvoch tretín populácie žilo v chudobe: http://www.indexmundi.com/g/g.aspx?c=ve&v=69 . Venezuela sa pritom už v prvej polovici 20. storočia zmenila z agrárnej na ťažiarsku ekonomiku. Obrovské zisky z ropy však vtedy plynuli do rúk zahraničnej oligarchie, zatiaľ čo obyvateľstvo trpelo biedou, chorobami a analfabetizmom. V priebehu 20. storočia sa do stále vážnejších problémov dostávalo aj poľnohospodárstvo krajiny. Pri koncepcii „voľného obchodu“ podľa predstáv MMF a Svetovej banky nedokázali tradiční venezuelskí poľnohospodári konkurovať dotovaným potravinám z USA či z ďalších štátov. Venezuela sa tak musela stále viac zameriavať na svoje nerastné bohatstvo. Pauperizované obyvateľstvo vidieka sa sťahovalo do miest a aj vďaka tomu má dnes Venezuela vysokú mieru urbanizácie – skoro 90%.

.

Venezuela sa počas 20. storočia stala i vysoko zadĺženou krajinou, ktorá sa opakovane podriaďovala požiadavkám MMF. Prísne kritériá MMF však vyvolávali problémy doma: známe sú napr. nepokoje z roku 1989, keď po jednej z dohôd s MMF niekoľkonásobne vzrástla cena potravín v krajine. Chudobné obyvateľstvo na to reagovalo živelnými protestami a drancovaním obchodov, no vláda protesty krvavo potlačila. Oficiálne sa uvádzal počet civilných obetí okolo 300, v skutočnosti ich však bolo mnohonásobne viac. Lenže venezuelské problémy sa nevyriešili ani „rozpočtovou disciplínou“ ani opakovanými dohodami s MMF: chudoba a nestabilita pretrvávali i v 90-tych rokoch.

Zmena pomerov nastala až po nástupe H. Chaveza v roku 1999. H. Chavez sa rozhodol znárodniť ropný priemysel a použiť zisky na štedrú sociálnu politiku. Vďaka tomu sa mu podarilo zvýšiť životnú úroveň obyvateľstva, vytvoriť systém verejného zdravotníctva, ktorý predtým neexistoval a odstrániť analfabetizmus, ktorý ešte na začiatku 21. storočia týkal asi 1,5 milióna Venezuelčanov. To všetko sa mu podarilo kvôli dovtedy nevídaným čiastkam smerujúcim do sociálneho systému. Chavezova vláda však okrem toho míňala prímy z ropy aj problematickejším spôsobom – otázne boli výdavky v zahraničí, napr. program Petrocaribe, ktorý poskytoval lacnú ropu pre niektoré chudobné krajiny Karibiku. Pod vplyvom obrovskej verejnej podpory sa bolivaristickí politici nechali unášať svojou popularitou, avšak po roku 2014 zistili, že ich doterajšia politika je bez vysokých príjmov z ropy ťažko udržateľná.

 

Venezuela a politická nestabilita

Pokiaľ ide o druhú líniu informačnej kampane, nielen v našom mainstreame sa pravidelne objavujú informácie, že Venezuela je podstatne nestabilnejšia a nebezpečnejšia krajina než ostatné štáty regiónu. Pre pochopenie reálnej situácie však dobre poslúži porovnanie so susednými štátmi regiónu, ktoré sa tiež nevyznačujú stabilitou, hoci majú v mainstreame podstatne lepší obraz než Venezuela. Najlepšie to dokazuje porovnanie so susednou Kolumbiou. Kolumbia je krajina dlhodobo v katastrofálnej situácii a do Venezuely odtiaľ v minulosti utieklo vyše 5 milióna ľudí, ktorí sa zjavne neplánujú vrátiť. Kolumbia má dnes po Sýrii druhý najvyšší počet vnútorne vysídlených osôb (IDP) na svete, skoro 7,2 milióna. Dokonca aj v roku 2016 pribudlo dvestotisíc nových IDP. Pre porovnanie, vo Venezuele sa napriek nepokojom za minulý rok objavilo iba 7 500 nových IDP. Podobne, aj pokiaľ ide o politické vraždy, v Kolumbii ich je viac než vo Venezuele. Len za prvé štyri mesiace tohto roku tam bolo zavraždených 41 opozičných politických aktivistov (nerátajúc ostatné obete politického násilia), čo vyvolalo aj kritické ohlasy v OSN.

Zaujímavý je aj fakt, že práve v roku 2016 dostal kolumbijský prezident J. M. Santos, hlavný spojenec USA v regióne, Nobelovu cenu mieru. Treba uznať, že v Kolumbii v roku 2016 skutočne prišlo k mierovým dohodám, ktoré si zaslúžia aj Nobelovu cenu mieru. Avšak Nobelov výbor sa pri udeľovaní ceny zachoval zrejme príliš jednostranne, ocenil len prezidenta a nedocenil ústupky protivládnych povstalcov. Pritom významný podiel pri dojednávaní mieru v Kolumbii mal aj líder ľavicového hnutia FARC R. Londono, prezývaný Tymošenko. Práve on urobil zásadný ústupok, keď súhlasil, že hnutie FARC úplne zloží zbrane. O nedostatkoch v procese udeľovania Nobelových cien mieru som písal už v minulosti. Tak či onak, mierový proces v Kolumbii sa stále nepodarilo presadiť a najmä provládne milície stále pokračujú vo vraždení opozičných aktivistov.

Dobrým príkladom dvojitého metra môžu byť aj príklady z krajín ako Mexiko alebo Honduras, kde je politické násilie proti skutočnej opozícii bežnou súčasťou zastrašovania nielen pred voľbami. Zvlášť zlá je situácia v Hondurase. V roku 2009 tam bol pučistami (zrejme s tichým súhlasom H. Clintonovej) zvrhnutý prezident M. Zelaya, ktorý chystal veľké sociálne reformy. V roku 2016 tam zase bola zavraždená populárna enviromentálna aktivistka a oponentka vládnych krokov B. Caceresová. Napriek tomu, že aj Medziamerická komisia pre ľudské práva kritizovala vraždy aktivistov, USA a ich spojenci svoju podporu vlády a armády v Hondurase neobmedzili. Už preto prílišná citlivosť Washingtonu voči policajnému násiliu vo Venezuele vyvoláva otázniky.

 

Opozícia ako predstaviteľ vôle ľudu?

Treťou líniou mediálnej kampane o vývoji vo Venezuele sú mainstreamové informácie, že národ stojí jednotne za predstaviteľmi opozície, zatiaľ čo vláda už dávno stratila všetku podporu ľudu a udržuje sa iba násilím a diktatúrou. Tento obraz je však opäť mylný. V skutočnosti je venezuelská spoločnosť hlboko rozdelená a jej významná časť stále podporuje prezidenta N. Madura. Vzhľadom na silnú podporu opozície medzi bohatými, mnohí pociťujú konflikt vo Venezuele ako formu triedneho boja. Chudobní Venezuelčania si dobre uvedomujú kritické nedostatky súčasného režimu, avšak pamätajú aj to, ako vyzerala Venezuela pred nástupom H. Chaveza v roku 1999 a v akej biede žili oni sami. Pre mnohých chudobných Venezuelčanov je návrat k stavu pred rokom 1999 ešte menej prijateľná alternatíva než súčasný nedostatkový socialistický systém. Predstavitelia opozície síce obvykle tvrdia, že nechcú opakovať chyby liberálnych vlád 20. storočia, avšak pôsobia nepresvedčivo, keďže viacerí z nich boli v politike už pred rokom 1999 a ďalších diskreditujú úzke väzby na oligarchiu USA.

.

Konflikt vo Venezuele je v určitom zmysle aj generačným konflktom. Celkovo tou skupinou, ktorá je najväčšmi ochotná bojovať za odstránenie socialistického systému v krajine, sú mladí Venezuelčania. Práve oni zažívajú neduhy socialistickej ekonomiky a snažia sa proti nim bojovať. Mnohí očakávajú, že po páde prezidenta N. Madura sa z Venezuely vďaka veľkým zásobám ropy stane krajina blahobytu. Viacerých oslovujú trhové ideály, pretože sami patria k zdravým a silným jednotlivcom. Staršia generácia je však podstatne skeptickejšia k perspektívam Venezuely v prípade pádu socialistického systému. Obávajú sa, že zdravotníctvo a vzdelanie sa stanú opäť privilégiom bohatých. Paradoxne, kvalitné socialistické vzdelanie, ktoré mladá generácia dostala, jej umožnilo, aby sa začala viac verejne angažovať proti vláde.

Treba jednoznačne povedať, že N. Maduro nie je zďaleka tak obľúbený ako bol H. Chavez a stojí v tieni svojho populárneho predchodcu. Má nevýhodu i v tom, že kvôli nižším príjmom z predaja ropy si nemôže dovoliť rovnako štedrú politiku ako v minulosti. Je zjavné, že mnohí z tých, ktorí podporovali H. Chaveza a dodnes ho hodnotia kladne, odmietajú osobu N. Madura. V krajine však vládne všeobecná nechuť k politike a k politikom. Verejnosť si želá zmenu súčasného stavu, ale príliš ju nenadchli ani predstavitelia opozície ako H. Capriles , ktorých pozná už z minulosti. Mnohých tiež od opozície odstrašuje násilie v uliciach. Značná časť obyvateľstva je z násilných akcií unavená rovnako ako z nedostatkovej ekonomiky a násilie odmieta bez ohľadu na to, či ho vyvolávajú odporcovia alebo podporovatelia vlády.

 

Úloha USA vo venezuelskej politike

Hlavným dôvodom, pre ktorý sa udalosti vo Venezuele posudzujú v našom mainstreame tak jednostranne, je zrejmý vplyv USA v konflikte. Tento vplyv je už tradične významný a bez zohľadnenia amerického faktoru nie je obraz udalostí vo Venezuele úplný – pre Washington je zmena vlády vo Venezuele s jej ropnými zdrojmi prioritou. Predstavitelia opozície dostávajú z USA širokú podporu a majú veľmi úzke kontakty na predstaviteľov americkej vlády, médií či mimovládnych organizácií. Tieto väzby pripomínajú tzv. farebné revolúcie vo východnej Európe. Venezuelská opozícia tiež disponuje dobre organizovanými spolupracovníkmi, ktorí sa vyznajú v násilných akciách. Podľa niektorých analýz ide sčasti o vycvičených príslušníkov ultrapravicových paramilitaristických skupín zo susednej Kolumbie, ktorá je hlavným spojencom USA v regióne. Samozrejme, opozícia má aj podporu značnej časti verejnosti, ale bez dobre militantného jadra demonštrantov by boli protesty proti vláde menej trváce. Na rozdiel od Ukrajiny sa však venezuelská vláda na hrozbu farebnej revolúcie pripravila lepšie, neumožnila ozbrojeným demonštrantom získať kontrolu nad centrom Caracasu a nie je ochotná pripustiť „majdanský scenár“.

.

Politické väzby venezuelskej opozície na USA najlepšie odkryli nedávne výroky jedného z vedúcich opozičných poslancov Venezuely. J. Requesens, člen strany Primero Justicia, ktorú vedie priamo H. Capriles, v USA dňa 5. júla 2017 otvorene predstavil plány na zvrhnutie venezuelského režimu. J. Requesens v súvislosti s blížiacimi sa voľbami 30. júla 2017 doslova povedal: „Je dôležité, že vyhlásime hodinu nula a definitívne paralyzujeme Venezuelu“. Otvorene hovoril aj o vojne proti vláde, ktorou sa má vyvolať zahraničná intervencia v krajine. Doslova povedal: „Aby sme dosiahli zahraničnú intervenciu, musíme prejsť týmto štádiom (vnútorná vojna).“ J. Requesens sa pokúsil neskôr svoje vyjadrenia zjemniť tvrdením, že nemyslel na vojenskú intervenciu USA, ale i tak išlo o alarmujúce vyjadrenia. Lenže hoci sa J. Requesens vyjadril otvorenejšie než iní politici, so svojou vojnovou rétorikou nie je medzi lídrami opozície vôbec izolovaný.

Skúsme si však predstaviť, že by sa nejaký európsky politik správal podobne. Predstavme si poslanca, ktorý by išiel do Moskvy a verejne tam vyhlasoval, že paralyzuje vlastný štát a vyvolá občiansku vojnu, aby v krajine mohla Moskva intervenovať. Ako by asi reagovali naše médiá a politici? Dotyčného politika i s celou jeho stranou by zrejme stíhali pre vlastizradu. Stačí, keď si uvedomíme, akú hystériu v mainstreame vyvolávajú konšpiračné teórie o tom, že Moskva financuje niektoré politické strany v Európe. Pri podobnom konaní sa i trestno-právne sankcie voči predstaviteľom opozície javia v inom svetle, hoci je zrejmé, že vládna moc používa trestno-právne prostriedky selektívne a účelovo.

Vzhľadom na uvedené sú pochybné aj sankcie Washingtonu voči Venezuele. Mainstream vyjadroval pobúrenie, keď sa týmto sankciám prezident N. Maduro verejne vysmial, ale smiešny je skôr dvojitý meter USA. Washington na jednej strane zavádza sankcie proti Rusku, lebo malo údajne zasahovať do volieb v USA a súčasne zavádza sankcie proti Venezuele, aby podporil tú stranu konfliktu, ktorá má silné väzby na USA. Rovnako cynické sú aj americké vyjadrenia o Madurovom odstraňovaní demokracie vo Venezuele a o jeho diktatúre. USA sa totiž angažovali v mnohých intervenciách a prevratoch v Latinskej Amerike, výsledkom ktorých boli tie najhoršie diktatúry. USA podporovali aj tzv. Carmonov puč proti H. Chavezovi vo Venezuele v roku 2002 a pučistickú vládu okamžite uznali. Tešili sa však priskoro, pretože puč nakoniec zlyhal pre masívny odpor domáceho obyvateľstva a časti armády.

 

Ústavodárne zhromaždenie – problém či riešenie?

.

Dôvodom pre poslednú vlnu nepokojov sa stali voľby do Národného ústavodarného zhromaždenia 30. júla 2017. Keďže sa Venezuela ocitá v ťažko riešiteľnej situácii vnútorného konfliktu, mohla by nová ústava predstavovať riešenie. Myšlienka nového ústavodarného zhromaždenia sa zrodila dokonca v radoch opozície – už v roku 2013 podpísalo 55 vedúcich politikov opozície výzvu na vytvorenie takéhoto orgánu. Opozícia to ale žiadala v čase, keď mal bolivaristický režim väčšiu podporu obyvateľstva. V roku 2013 sa vláda cítila ešte dosť silná a nevidela dôvod meniť ústavu. S narastajúcimi problémami krajiny však takáto potreba zosilnela. Významným mementom boli parlamentné voľby v roku 2015, v ktorých opozícia získala väčšinu mandátov, avšak nie ústavnú väčšinu. Opozícia sa následne usilovala o referendum o odvolaní prezidenta, tomu však N. Maduro zabránil.

Po parlamentných voľbách sa sebavedomie opozície zvýšilo a narástli aj jej požiadavky. Víťazstvo opozície však neznamenalo koniec násilia v uliciach Caracasu, ani začiatok vecného dialógu s vládou. V novej situácii prezident N. Maduro začal vládnuť pomocou dekrétov a súdna moc obmedzila právomoci parlamentu. Oslabilo sa tým trojdelenie moci, ale súčasne sa ukázalo, že opozičná väčšina v parlamente nedokáže svojimi právnymi aktami odstrániť prezidenta. Kvôli uvedeným krokom sa voči N. Madurovi objavili obvinenia z diktatúry, tie však on odmietol. V súlade s čl. 348 ústavy sa rozhodol obrátiť na ľud – suveréna, ktorý mal zvoliť nové ústavodárne zhromaždenie. Ústava pripravená týmto orgánom by potom ako celok mala prejsť samostatným referendom.

Ústavodarné zhromaždenie by si malo vytýčiť vlastnú agendu, N. Maduro však hovoril o deviatich témach, ktoré by mohlo zhromaždenie posúdiť, od nastolenia vnútorného mieru, cez ekonomické otázky až po udržateľný život na planéte. Na prvý pohľad všetky tie témy vyzerajú zaujímavo, ale bez účasti opozičných predstaviteľov stratia rokovania o novej ústave zmysel. Opozícia pritom prezidentove návrhy odmieta, pretože odmieta jeho legitimitu a žiada všeobecné voľby. Opozícia uskutočnila aj vlastný plebiscit 16. júla 2017, pri ktorom zisťovala, či voliči súhlasia s procesom kreácie ústavodarného zhromaždenia. Na plebiscite opozície 16. júla participovala podľa opozičných vyjadrení tretina voličov a výsledok bol negatívny. Naopak, 30. júla prišlo podľa vyjadrení vlády na voľby ústavodarného zhromaždenia 41,5 % voličov a podľa výsledkov volieb budú mať v orgáne jasnú prevahu zástancovia N. Madura. Lenže nová ústava, pripravená takýmto zhromaždením riešenie krízy neprinesie, aj keď bude následne schválená v referende…

 

Konflikt alebo kompromis?

Zásadný problém situácie vo Venezuele spočíva v tom, že násilie na uliciach a snaha o nekompromisné víťazstvo jednej z dvoch strán sporu nevyrieši politické a ekonomické problémy krajiny. Ak by vo Venezuele opozícia zopakovala ukrajinský scenár a prostredníctvom násilia zvrhla prezidenta N. Madura, konflikt sa zďaleka neskončí. Dá sa skôr očakávať, že vo Venezuela by sa v takom prípade začala trochu podobať na iné krajiny regiónu, kde pravicové vlády vedú vojnu s ľavicovými odporcami. Je málo pravdepodobné, že by prípadná nová pravicová vláda vo Venezuele bola pri obnovovaní vnútorného mieru úspešná, najmä keď by išla cestou „rozpočtovej disciplíny“ a „uťahovania opaskov“. Pamätáme si aj na rýchle sklamanie z ekonomického vývoja vo východnej Európe po roku 1989 a vo Venezuele by zrejme prišlo k rovnakému sklamaniu, umocnenému ešte „neokoloniálnym“ návratom investorov z USA…

Zjavné je i to, že krízovú situáciu v krajine nevyrieši ani novozvolené Národné ústavodarne zhromaždenie, v ktorom budú dominovať spojenci prezidenta. Je potrebné, aby sa N. Maduro podelil o moc i s opozíciou. Naopak, opozícia sa musí zmieriť s tým, že časť moci si N. Maduro zachová. Opozícia musí opustiť politiku, pri ktorej uznávala alebo neuznávala voľby podľa toho, nakoľko v nich uspeje. Prezidentské voľby v roku 2013, kde zvíťazil N. Maduro, opoziční politici neuznali, ale tam, kde oni sami zvíťazili, výsledok uznali, napr. v parlamentných voľbách 2015. Ak sa má Venezuela dostať z krízy, je potrebné, aby obe strany našli spoločný základ pre dialóg a zaviazali sa dodržiavať aspoň nejaké spoločné pravidlá. Určite sa nesmie však zopakovať scenár z Kyjeva, kde sa jeden deň opozícia dohodla s V. Janukovyčom a nasledujúci deň ho protiústavne zvrhla. Venezuela dnes nestojí pred voľbou či vláda alebo opozícia, ale pred voľbou, či kompromis alebo konflikt

.

Branislav Fábry

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

René Pavlík

Milan Šupa

Miroslav Urban

Dušan Uhrin

Miro Majerník

Andrej Sablič

.
.
.

Rusko a USA sa dohodli na “prerozdelení” Európy

Európa s hrôzou sleduje, ako sa podpora USA pomaly vytráca, píše Medya Gunlugu. Rusko sa pripravuje na úlohu „veľkého brata“…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Nedeľná diskusia v STVR potvrdila, kam smeruje snaha parlamentnej opozície a špeciálne PS, všíma si generál

Nedeľná diskusia v STVR potvrdila, kam smeruje snaha parlamentnej opozície a špeciálne Progresívneho Slovenska. Cieľom je jednoznačne rozdeliť Slovensko na…

12. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Keď robia dvaja to isté, nie je to to isté

Tieto dni žijeme spomienkou na 80. výročie konca druhej svetovej vojny a víťazstva nad fašizmom. Slovenskou spoločnosťou hýbali a stále…

12. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Kto povedie STVR? Výber sa zúžil

K tomu, že už je to dlhá doba, čo nemá Slovenská televízia a rozhlas generálneho riaditeľa, sa na sociálnej sieti…

12. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Trump vyzval Zelenského. Ten reaguje: Vo štvrtok budem osobne čakať na Putina v Istanbule

„Ruský prezident Putin nechce dohodu o prímerí s Ukrajinou, ale chce sa stretnúť vo štvrtok v Turecku, aby prediskutoval možné…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Nedá sa vyhrať. Čína predbehla USA v globálnom “preteku výroby čipov” a dosiahla skutočný prielom

Obchodná vojna proti Číne, ktorú rozpútal Donald Trump, stimulovala ďalšie odvetvie čínskej ekonomiky – výrobu mikročipov. Spoločnosť Huawei Technologies, jeden…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

„Nastúpil do vlaku a ..“. Ruské ministerstvo zahraničných vecí oficiálne obvinilo Macrona z užívania drog

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová komentovala video, na ktorom je vidieť, ako francúzsky prezident odstraňuje biele vrecúško zo…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

O vyhliadkach na ukončenie vojny

Na pozadí výmeny výziev na prímerie a rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom treba poznamenať, že vyhliadky na ukončenie vojny v…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Oni ničia, my budujeme – Fico a Kaliňák vyškolili opozíciu aj novinárov

Keď sa hovorí o zahraničnej politike, možno by sme mali najprv spomenúť, ako sa s obľubou fotila Zuzana Čaputová s…

11. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukázali pravú tvár. Opozícia neprišla do Piešťan osláviť víťazstvo nad fašizmom. Lebo Fico, vychvaľovali sa v STVR

Opozičné strany ignorovali 8. mája celoslovenské oslavy 80. výročia nad fašizmom v Piešťanoch, pretože tam bol predseda vlády Robert Fico.…

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Generál sa pustil do Kallasovej: kto je vlastne táto osoba, keď si toto dovolí?

Kallasová si dovolila opäť vytknúť premiérovi Ficovi jeho návštevu Moskvy. K tomu si dovolila aj jeho kritiku. Kritiku premiéra samostatného…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Fico na tlačovke k zákazu preletov: „Nemohlo ma to zastaviť, mal som viacero verzií trasy“

Premiér Robert Fico mal dnes o 9-tej hodine tlačovku, ako už tradične v nedeľu doobeda. Prinášame vám základné informácie

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Macron kritizuje Putinov návrh

Návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou po tom, ako Kyjev a jeho európski spojenci…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nervy Ukrajincov sú na pokraji zrútenia – ruskí vojaci vedia, prečo im Západ vnucuje 30-dňové prímerie

Kyjev naliehavo požiadal Washington o „30-dňové prímerie“, aby posilnil hranice na pravom brehu Dnepra. Situáciu na stránkach novín Svobodnaja Pressa…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Matúš Šutaj Eštok: Premiérova návšteva Moskvy bola skôr jeho individuálnou cestou

Návšteva Moskvy predsedom vlády SR Robertom Ficom pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny bola skôr jeho individuálnou cestou. Pre…

11. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruské jednotky postúpili na juh od Konstantinovky

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

.

Šaško: Slovensko môže byť šiestou inštitúciou na overovanie vakcín v Európe. Analýzu Kotlára nevidel

Slovensko by mohlo byť šiestou inštitúciou na overovanie vakcín v Európe. V rámci analýzy mRNA vakcín proti COVID-19, ktorú vypracúva…

11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Bol zverejnený erb a heslo pápeža Leva XIV.

„In Illo uno unum“ – „V Ňom jednom jedno“ je heslo pápeža Leva XIV., ktoré si zvolil i ako biskup.…

11. 05. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Putin sa vyjadril k ultimátu Západu prijať od zajtra 30-dňové prímerie. Čo bude ďalej?

Európski spojenci Kyjeva hrozia zavedením sankcií proti „Severnému prúdu 2“ a zablokovaním plynovodu, ak Kremeľ nebude súhlasiť s 30-dňovým prímerím

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Čo môže byť Davidovým kameňom v čele Goliáša, ktorý by výstavbu baterkárne definitívne zastavil? Róbert Záhorák z iniciatívy „Chránime si naše“ v HS

Premiér Robert Fico v marci oznámil, že výstavbe baterkárne už nič nebráni a stavebné práce by mali začať v najbližších…

11. 05. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov

.

Slováci majú prvé tri body na MS, Slovinsko zdolali 3:1

V ďalšom zápase A-skupiny sa mužstvo trénera Vladimíra Országha predstaví v pondelok 12. mája o 16.20 h proti Rakúsku

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov

Plán B. Rusko začne tvrdo rozširovať zónu kontroly na Ukrajine

Po neúspešných pokusoch o diplomatické zbližovanie so Západom, vrátane predstaviteľov okolia Donalda Trumpa, môže Moskva podľa názoru viacerých analytikov z…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Igor Matovič označil premiérovu cestu do Moskvy za zločin

Celé Slovensko aj celá demokratická Európa tŕpla, či nakoniec Robert Fico ten zločin dokoná a on ho dokonal. Týmito slovami…

11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Škandál: Dáni nezabudli na Trumpove slová a vypískali hokejistov USA. Je to neúctivé, reagoval Gauthier

 Pred duelom domáceho Dánska proti Spojeným štátom americkým na majstrovstvách sveta v hokeji sa ozval ohlušujúci piskot, keď hráči USA…

11. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Trump vyhlásil „totálny reštart“ a „veľký pokrok“ vo vzťahoch s Čínou

Tak komentoval rokovania o vzájomných clách, ktoré sa včera konali v Ženeve

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Transrodovým ženám zakázali vstup na ženské toalety v Holyroode

Transrodové ženy už nebudú môcť používať ženské toalety v budove Škótskeho parlamentu informuje BBC

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Na Slovensku začne platiť nová emisná úprava mýta – čo sa mení a čo by ste mali vedieť

Od 1. júla vstúpi na Slovensku do platnosti nová legislatíva o výbere mýta, ktorá zohľadní aj emisie oxidu uhličitého .…

11. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

SNS navrhuje, aby bol predseda Matice slovenskej volený na štyri roky

Predseda Matice slovenskej by sa mohol po novom voliť na štyri roky a tá istá osoba by mohla zastávať tento…

11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje prijať luxusné lietadlo Boeing 747-8 ako dar od katarskej kráľovskej rodiny. Stroj má byť následne upravený a využívaný ako nové prezidentské lietadlo Air Force One. Informovali o tom televízia ABC News a denník The New York Times (NYT) s odvolaním sa na viacerých vysokopostavených amerických predstaviteľov.

Išlo by o jeden z najväčších zahraničných darov, aké kedy vláda Spojených štátov prijala.

Boeing 747-8
Na snímke lietadlo Boeing 747-8 spoločnosti Lufthansa pristáva na letisku vo Frankfurte / Foto: TASR/DPA-Arne Dedert/dpa-Bildfunk
07:01

Britský premiér Keir Starmer v nedeľu ohlásil novú sériu opatrení na sprísnenie migračného systému. Prisťahovalci by po novom mali čakať dlhšie, kým získajú status potrebný na poberanie sociálnych dávok. Informovala o tom agentúra Reuters.

Starmerova vláda má predstaviť legislatívny plán na zníženie prisťahovalectva.

07:00

Spojené štáty sú jediným aktérom, ktorý môže prinútiť Izrael ukončiť vojnu v Pásme Gazy, vyhlásil palestínsky viceprezident Husajn aš-Šajch. Zároveň vyjadril nádej, že aj militantné hnutie Hamas podnikne kroky, ktoré by mohli viesť k ukončeniu konfliktu. Informovala agentúra TASS.

„Hamas je súčasťou národa a nemožno ho vylúčiť z politického života, ale Hamas musí zmeniť svoju politiku, aby sa stal súčasťou nášho politického systému,“ poznamenal aš-Šajch.

06:58

Izraelská armáda v nedeľu večer vyzvala obyvateľov troch prístavov ležiacich na západnom pobreží krajiny v oblastiach kontrolovaných húsíjskými povstalcami, aby ich urýchlene opustili. Takéto varovania zvykne vydávať pred blížiacimi sa leteckými údermi, informoval portál Times of Israel a agentúra AFP.

Podobné varovanie vydal Adari aj pred tohtotýždňovými izraelskými útokmi na jemenské hlavné mesto Saná.

06:56

.

Ceny na našich pumpách sú najnižšie za ostatné tri roky, lacné tankovanie zrejme čaká motoristov aj v lete

Tankovanie pre slovenských motoristov zostane v najbližších dňoch relatívne lacné. V medziročnom porovnaní sú ceny nafty nižšie o približne 14…

11. 05. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Gáborík o vstupe Slovákov do MS: Nehádzal by som pušku do žita, štvrťfinále je stále reálne

“Potvrdilo sa, že to bol krst ohňom. Prvý zápas už treba hodiť za hlavu. Prvých desať minút zápasu bolo fajn…

11. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinci a Maďari sa pustili do seba cez špiónov

Maďari v piatok zadržali Ukrajinca v centre Budapešti pre podozrenie zo špionáže. Informoval o tom novinár Vitalij Glagola s odvolaním…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Bizarné fotografie: Najdivnejšie veci zverejnené na internete

Bizarné fotografie: Najdivnejšie veci zverejnené na internete. V uplynulom týždni sa na internete objavili dosť divné veci, a to nehovorím…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Šíri sa vyjadrenie nového pápeža k Ukrajine

Ukrajinské médiá a sociálne siete šíria citát nového pápeža Leva XIV. V ňom kritizuje ruskú inváziu na Ukrajinu

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Hádanka so zápalkami, ktorá rozdeľuje internet: Ste tím 'viem to!' alebo 'čo to je?!'

Hádanka so zápalkami, ktorá rozdeľuje internet: Ste tím 'viem to!' alebo 'čo to je?!' Hlavolamy sú zábavné hádanky, ktoré vás…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

.
.

Blogy

René Pavlík

Milan Šupa

Miroslav Urban

Dušan Uhrin

Miro Majerník

Andrej Sablič

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov