“Problémy sa začínajú v jednej oblasti, ako je napríklad teraz, oblasť ťažby bridlicového plynu avšak postupne môžu zachvátiť celý svet. Experti si totiž myslia, že táto situácia pripomína rok 2008, kedy v Spojených štátoch nastala kríza na trhu s podradnými hypotékami, čo následne prerástlo do globálnej finančnej krízy, keď vtedy ľudia neboli schopný splácať svoje hypotéky. Dnes vládnu obavy, že celé obrovské odvetvie ťažby ropy v USA a Kanade sa môže zrútiť a jeho dlhy by mohli so sebou stiahnuť banky, čím by sa rozbehla ďalšia celosvetová kríza.
V Spojených štátoch v posledných rokoch bolo možné sledovať prítomnosť energetického rozmachu. Mnoho spoločností, vrátane niekoľkých japonských korporácií začalo rozvíjať náleziská na ťažbu ropných bridlíc a plynu v Severnej Amerike v snahe využiť relatívne nízke náklady na tento proces, oproti vtedajším cenám. Avšak, prudký pokles cien ropy o viac ako o polovicu v porovnaní s úrovňou spred šiestich mesiacov a to pod hranicu 50 dolárov za barel, zrušil rentabilnosť ťažby a výrazne komplikoval podnikateľské prostredie v odvetví ropných bridlíc.
Okrem odchodu z trhu amerických firiem na ťažbu ropných bridlíc, Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), predpovedala aj bankrot pobrežných spoločností v Spojených štátoch. “Krajiny Perzského zálivu začali odpočítavať mesiace do vtedy, keď ich konkurentom – pobrežným spoločnostiam v Spojených štátoch vypršia poistenia proti prípadnému poklesu cien ropy, pretože to je zatiaľ jediná vec, ktorá ich chráni pred prudkým poklesom cien na trhu” napísala o tejto téme agentúra Reuters.
Zdá sa, že OPEC sa cez pokles cien ropy, ktoré vyvolal svojím odmietnutím znížiť ťažobné kvóty, rozhodol vyčistiť spektrum dodávateľov ropy a tak dosiahnuť pokles ťažených objemov. Dá sa predpokladať, že po tom čo skrachujú všetky firmy najmä v USA a Kanade, ktoré ťažili ropu a plyn z bridlice a všetky spoločnosti, ktoré ťažili ropu na pobrežnom šelfe USA, cena ropy začne zase rásť. Nedosiahne však už úrovne, ktoré dosahovala pred krízou. Pravdepodobne sa stabilizuje na úrovni, kde ťažba z bridlíc a na pobrežnom šelfe USA zostane nerentabilnou, aby sa tieto spoločnosti znova nepozviechali.
jf