Udalosti sa vyvíjali rýchlo a prekvapivo. Na hraničný priechod Terespol medzi Bieloruskom a Poľskom prišlo asi 15 motorkárov. Tam dlhšie čakali na povolenie alebo zamietnutie tranzitu. Dočkali sa na toho druhého… Poľské média uviedli, že na územie krajiny o niečo skôr ešte ten istý deň sa predsa dostalo zopár ruských motorkárov, ktorí však nepatrili k Nočným vlkom. Keďže sa na nich zákaz poľských úradov nevzťahoval, do Európskej únie sa dostali.
Noční vlci boli, jemne povedané, rozčarovaní. Neplánovali útok na Varšavu alebo Berlín, ale iba chceli symbolicky prejsť trasu postupu Červenej armády pri oslobodzovaní krajín spod nadvlády nemeckých nacistov na jar roku 1945. Jazda po trase dlhej približne 5 tisíc kilometrov, ktorá mala prechádzať aj cez Bratislavu, sa mala skončiť 9. mája v Berlíne. Neskončí…
Noční vlci prezradili, že sa ešte pokúsia všetkými pravdami a nepravdami prekĺznuť cez poľskú hranicu a pokračovať vo svojej ceste, avšak, ak sa im to nepodarí, „pochod na Berlín“ sa predsa uskutoční. Sklamaní z postupu domácich „kompetentných orgánov“ pomocnú ruku ruským „vlkom“ podali ich poľskí kolegovia. Motorkári z Medzinárodného motocyklového Katynského rally a motocyklového klubu Škorpión prisľúbili, že namiesto Nočných vlkov prejdú celé naplánovanú trasu až do Berlína, ak sa ruským motorkárom predsa nepodarí dostať do Poľska.
Včera poľskí motorkári spolu s proslovansky naladenými občanmi usporiadali spomienkovú akciu vo Varšave – pri Pomníku Neznámemu vojakovi na Pilsudského námestí /viď fotoreportáž/… Spojili hneď niekoľko tém: ukončenie druhej svetovej vojny, slovanské a poľsko-ruské priateľstvo a zároveň podporili ruských motorkárov z klubu Noční vlci. Poľskí motorkári uviedli, že sa na ceste do Berlína k nim pripoja motorkári aj z iných štátov – z Bulharska, Srbska, Macedónska, Rakúska, Nemecka a pod. Vyjadrili nádej, že cesta naplánovaná Nočnými vlkmi sa predsa uskutoční /aj keď bez ich účastí z „technických dôvodov“/ a finišuje 9. mája v Berlíne.
eu