“Šiesty rok je veľkým krokom pre program X–37B. Bude to prvý let X–37B s použitím servisného modulu s vybavením pre experimenty. Zavedenie servisného modulu v tomto lete nám umožňuje pokračovať v rozširovaní možností kozmickej lodi a vykonávať viac experimentov ako v ktoromkoľvek z predchádzajúcich letov,” povedal Randy Walden, riaditeľ správy rýchlych možností amerického vojenského letectva, ktorého slová uvádza správa na webových stránkach ministerstva obrany.
The first launch of the #X37B since the establishment of the #USSF demonstrates the department’s continued innovation & collaboration that pushes the boundaries for reusable space systems. This mission will host
more experiments than any previous mission. https://t.co/MbVjw45ePt pic.twitter.com/KccMPU76Bj.— Secretary of the Air Force Barbara Barrett (@SecAFOfficial) May 6, 2020
Vesmírne sily USA uviedli, že počas misie X–37B má byť vypustený malý satelit Falcons–8 s piatimi experimentálnymi užitočnými nákladmi z Akadémie vojenského letectva USA.
Plánujú sa tiež dva experimenty NASA k štúdiu účinkov radiácie a ďalších faktorov kozmického letu na materiály a semená. Podľa správy bude výskumné laboratórium amerického námorníctva vykonávať experiment týkajúci sa premeny slnečnej energie na vysokofrekvenčnú mikrovlnnú energiu, ktorú bude možné odovzdať na Zemi.
Raketoplán X-37B
Raketoplán X–37B bol vyvinutý americkou spoločnosťou Boeing. Od roku 2010 sa uskutočnilo päť kozmických letov miniraketoplánu v dĺžke 225 až 780 dní s cieľom realizácie experimentov na obežnej dráhe v záujme vojenských leteckých síl USA. Ich podrobnosti sú utajené.
Zo svojho posledného letu sa raketoplán vrátil v októbri 2019, keď dopravil na obežnú dráhu tri družice neznámeho účelu.
Predtým bývalá ministerka leteckých síl USA Heather Wilsonová povedala, že nezvyčajné manévrovacie schopnosti X–37B vo vesmíre “pripravujú nepriateľov o rozum“.
Generálny riaditeľ Roskosmosu Dmitrij Rogozin v októbri 2018 vyjadril obavy, že X–37B môže byť používaný americkou armádou ako nosič zbraní. Podľa neho takéto zariadenie nemôže byť detekované varovným systémom raketového útoku. Ruská armáda zároveň oznámila, že sleduje všetky manévre amerického raketoplánu na obežnej dráhe.
Expert uviedol, že USA preberajú sovietske a ruské kozmické technológie
Spojené štáty aktívne vyvíjajú letecko–kozmické systémy na základe sovietskych a ruských technológií. Uviedol to vojenský expert Alexej Leonkov v článku zverejnenom v týždenníku Zvezda.
“Význam letecko–kozmických systémov na vojenské účely potvrdzuje skutočnosť, že teraz v USA naplno prebiehajú práce na osvojovanie našich technológií,“ napísal Leonkov.
Podľa jeho slov je experimentálne orbitálne lietadlo X–37B analógom sovietskeho bezpilotného orbitálneho raketoplánu BOR–5.