Washington 02. februára 2016 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Richard Drew)
Finančná platforma Bloomberg začína kampaň proti hotovosti. Ako sa píše v nedeľnom komentári, bankovky a mince sú “špinavé a nebezpečné, nepraktické, drahé a zastarané.” Bloomberg však pripúšťa, že čisto digitálne platby fungujú iba v prípade, že občania môžu dôverovať štátnym orgánom a štátnej správe
V článku publikovanom v nedeľu Bloomberg vyzýva na zrušenie hotovosti a zavedenie čisto digitálnych platieb. Bloomberg chce zrušiť hotovosť predovšetkým kvôli bezpečnostným aspektom: kontrolovateľné transakcie by mohli zabrániť financovaniu terorizmu, praniu špinavých peňazí, podvodom, daňovým únikom a korupcii. To znamená, že spravodajský portál sa pripojil k hlasom, ktoré v posledných týždňoch volali po zrušení alebo obmedzení mincí a bankoviek. Medzi ne patrí, okrem iného, v Nórsku najväčšia banka DNB, Bank of England, nemecký ekonóm Peter Bofinger, SPD a generálny riaditeľ Deutsche Bank, John Cryan.
Bloomberg upozorňuje na ďalekosiahle možnosti pre riadenie menovej politiky, ktoré by digitálne platby poskytli centrálnym bankám. To by mohlo predstavovať zavedenie poskytovania úverov bez vysokých záporných úrokových sadzieb, pretože zákazníci hromadia hotovosť zo strachu, že o svoje peniaze na bankovom účte prídu. “Digitálna mena by mohla vyriešiť tento problém. Centrálna banka by mohla uložiť pokutu bankám, ktoré podporujú hotovosť. Týmto by sa eliminoval stimul úschovy hotovosti pred digitálnou menou a umožnilo by to centrálnej banke tlačiť svoju kľúčovú úrokovú sadzbu pod nulu, a tak podporovať spotrebu a investície,” píše Bloomberg.
Z toho je zrejmé, že hlavným cieľom eliminácie hotovosti vlastne môže spočívať v zavádzaní represívnych opatrení proti sporiteľom. Centrálne banky po celom svete ani po rokoch používania extrémne uvoľnenej menovej politiky neuspeli pri stimulácii ekonomiky. Zrušenie hotovosti by sa rovnalo strate kontroly vlastníkov majetku nad svojimi úsporami. Sporitelia by boli nútení platiť dane a poplatky za transakcie zo svojho digitálneho majetku, pretože by museli investovať peniaze za každú cenu.
Zároveň by takéto peniaze neboli nikdy v bezpečí pred štátnou mocou. Ani dnes, ak svoje peniaze zmeníte na digitálne na účte v banke, nie sú v bezpečí, veď prípad Cypru, kde boli sporiteľom stiahnuté peniaze z účtov nad 100.000 euro a použité na záchranu bánk, je toho jasným dôkazom. Ak však máte hotovosť, môžete ju mať doma a môžete si ju tak ochrániť pred štátnou mocou.
Pre konšpirátorov sú tlaky na zrušenie hotovosti iba ďalším dôkazom, že sa napĺňa biblický prorocký príbeh Zjavenie Jána, kde prorok opisuje apokalypsu, pričom jedným z krokov k nej je aj znamenie Šelmy (znamenie Satana), ktoré bude musieť každý nosiť na čele alebo na ruke a kto ho nebude mať, nebude môcť predávať ani kupovať, čo konšpirátori chápu tak, že budú zrušené peniaze a iba ten, kto bude mať pod kožou čip, ktorý bude okrem identifikačných, lokalizačných a ďalších funkcii plniť aj funkciu kreditnej karty, budú môcť prežiť vo veku Šelmy. Opomenúc od obáv konšpirátorov z príchodu zlých časov, majú elektronické peniaze viac nevýhod ako výhod.
Okrem totálnej kontroly, čo sa týka napríklad pôvodu peňazí, je to aj fakt, že pre ich fungovanie je nevyhnutné, aby dokonale fungoval systém, čo pri fyzických peniazoch a hlavne pri takzvaných uchovávačoch hodnôt, ako je napríklad zlato, nie je potrebné a tieto fungujú aj počas kríz a vojen.
Ďalej tu je dnes ešte veľmi podceňované nebezpečenstvo kontroly používania vašich digitálnych peňazí. V prípade, že by existovali iba elektronické peniaze, mohli by vám úradníci zakázať niektoré výdavky (povedzme nemohli by ste si kúpiť zlato), alebo by vám neumožnili zmeniť si peniaze na inú menu, poprípade s nimi platiť v inom štáte – teda by vám mohli ľahko zaviesť takzvané domáce väzenie.
Dnes je ťažko domyslieť, aké všakovaké nástroje na obmedzovanie našej slobody neskôr vládnuca moc, keď bude mať pod totálnou kontrolou naše peniaze, ešte vymyslí. Každopádne, prospech z toho iste nebudeme mať.