Zostane EÚ jednotná?

Zostane EÚ jednotná?

Bratislava 15. apríla 2024 (HSP/Annahar/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)

 

Hospodárske problémy ohrozujú existenciu EÚ, píše Ahmed Nazif pre libanonské noviny An Nahar

Ilustračné foto

Budúcnosť Európskej únie sa javí čoraz pochmúrnejšie, pretože čelí “viac než len existenčnej výzve”, píše Ahmed Nazif. Súdržnosť bloku dnes totiž ohrozuje niekoľko faktorov, ktoré negujú všetky predchádzajúce úspechy EÚ.

Reklama

Európska komisia pred niekoľkými dňami zverejnila svoju deviatu správu o hospodárskej, sociálnej a regionálnej súdržnosti. Tento dokument vykresľuje pochmúrny obraz budúcnosti európskeho spojenectva. Napriek pokroku, ktorý Európa dosiahla za posledných dvadsať rokov, teraz čelí viac než existenčnej výzve, ktorá ohrozí samotnú existenciu EÚ.

Pozrime sa na pozitívne momenty. Rozšírenie EÚ v roku 2004 symbolizovalo úspech jej regionálnej stratégie. “Politika súdržnosti” viedla k pozoruhodným výsledkom. V strednej a východnej Európe sa príjem na obyvateľa zvýšil z 52 % (priemer EÚ v roku 2004) na takmer 80 %. Miera nezamestnanosti klesla z 13 % na 4 %.

Reklama

HDP sa po pandémii COVID-19 rýchlo zotavil. Od recesie v roku 2009 sa však tempo hospodárskej konvergencie neustále spomaľuje. Vplyv tejto recesie na hospodársky rast, investície a HDP bol výrazný a pretrvávajúci, takže “politika súdržnosti” zohrala kľúčovú úlohu pri komplexnom zlepšení hospodárskych a sociálnych ukazovateľov a ukazovateľov zamestnanosti v EÚ.

Regionálna politika EÚ zohráva kľúčovú úlohu pri podpore verejných investícií. V rokoch 2014 až 2020 sa táto stratégia podieľala na približne 13 % celkových investícií v celom bloku a v najmenej rozvinutých krajinách

Tento príspevok podporil hospodársky rast v súlade s kľúčovými politickými prioritami: od duálnej transformácie po inovácie, podnikanie a kvalifikovanú pracovnú silu; od starostlivosti o deti, vzdelávania a zdravia po ochranu pred katastrofami. Každý región má však stále svoje výzvy, nevyužitý potenciál a ohniská chudoby.

Teraz k negatívam. Hlavnou výzvou, ktorej EÚ čelí, sú demografické zmeny, ktoré v nasledujúcich desaťročiach ovplyvnia všetky regióny. To povedie k úbytku pracovnej sily a starnutiu obyvateľstva. Problémy bývajú vážnejšie vo vidieckych, riedko osídlených oblastiach. V roku 2020 sa v dôsledku rastúcej úmrtnosti v dôsledku pandémie COVID-19 po prvýkrát zníži počet obyvateľov EÚ, pričom ani migranti nedokázali vykompenzovať tento demografický pokles. Do roku 2040 by mohol podiel ľudí v produktívnom veku v EÚ klesnúť o 6,5 %, čo znamená, že bude pracovať o 15 miliónov ľudí menej ako dnes. Zvyšovanie produktivity alebo udržiavanie ekonomicky aktívneho obyvateľstva na udržateľnej úrovni sa tak čoraz viac dostáva medzi kľúčové priority európskych vlád. Dôsledky týchto štrukturálnych demografických zmien sú rôzne: mohli by výrazne zvýšiť rozpočtové tlaky a viesť k zmenám vo verejných službách, od zdravotníctva až po vzdelávanie, vrátane dôchodkov.

Podobne účinky digitalizácie a klimatických zmien pravdepodobne prehĺbia regionálne rozdiely v EÚ. Vo viacročnom finančnom programe na roky 2021 – 2027 je na riešenie tohto problému vyčlenených 56 miliárd EUR, ale rozdiely medzi krajinami EÚ sa prehlbujú. Z údajov vyplýva, že nárast výdavkov na výskum a vývoj v rokoch 2001 až 2022 bol najmenej viditeľný v krajinách, ktoré už zvyčajne vynakladajú na túto oblasť málo peňazí. To je napríklad prípad Rumunska. Inými slovami, prílev kapitálu vrátane priamych zahraničných investícií sa naďalej sústreďuje do rozvinutejších regiónov.

Reklama

Prejdime k otázkam klímy. “Politika súdržnosti umožňuje vyčleniť viac ako štvrtinu rozpočtu, t. j. viac ako sto miliárd eur, na výdavky na životné prostredie. Tým sa vytvorí finančný kanál potrebný na boj proti zmene klímy. Potreba týchto investícií je čoraz naliehavejšia, pretože náklady súvisiace s klímou sa zvyšujú. Len v rokoch 2021 a 2022 hospodárske straty spojené s extrémnymi prejavmi počasia v Európe presiahli sto miliárd eur. To je rovnaká suma, akú krajiny EÚ vyčlenili na výdavky v oblasti životného prostredia v rokoch 2021 až 2027. Problém, ktorý by mohol v budúcnosti ohroziť súdržnosť EÚ, však spočíva v tom, že záťaž nie je rovnomerne rozdelená medzi regióny. Odhadované hospodárske náklady v dôsledku zvýšenia teploty o 2 °C do roku 2050 v stredomorských regiónoch dosiahnu 1 % HDP ročne, zatiaľ čo predbežné náklady pre celú EÚ sa odhadujú na 0,44 %.

Okrem toho sociálne a hospodárske dôsledky hospodárskych politík, ako aj ich vplyv na pracovné miesta a príjmy sú problémom, ktorý zatiaľ nemá riešenie a mohol by vyvolať protesty a dokonca sociálne revolúcie, čo by niektoré krajiny prinútilo k odchodu z EÚ. Uhoľný priemysel by mohol do roku 2030 stratiť 54 000 až 112 000 pracovných miest. Maďarsko, Česká republika a Nemecko sú tri krajiny s najvyšším podielom pracovných miest v uhlíkovo náročných odvetviach (9 %).

Od globálnej finančnej krízy v roku 2008 praskala EÚ vo švíkoch. Dôvodov je niekoľko: nerovnosť členských štátov; úroveň voľnej hospodárskej súťaže, ktorá prehlbuje regionálne rozdiely; globalizácia, ktorá mení pravidlá obchodu; kultúrne rozdiely, ktoré spochybňujú… sociálnu súdržnosť. Nie je to len problém súčasnosti. Vo svetle geopolitickej transformácie, ktorej je európsky kontinent svedkom v dôsledku konfliktu na Ukrajine, sa sociálna súdržnosť stala pre EÚ existenčnou hrozbou.

 

Prečítajte si tiež

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:08

Africké a blízkovýchodné krajiny sťahujú zlaté rezervy zo Spojených štátov, čím oslabujú dolár.

Africké a blízkovýchodné krajiny začali v posledných mesiacoch repatriovať svoje zlaté rezervy zo Spojených štátov v dôsledku rastúcich obáv o stabilitu americkej ekonomiky. Ide o Nigériu, Južnú Afriku, Ghanu, Senegal, Kamerun, Alžírsko, Egypt a Saudskú Arábiu.

“Tento trend znamená významnú zmenu v globálnej hospodárskej dynamike a podčiarkuje rastúcu skepsu krajín voči tradičnému statusu bezpečného prístavu amerického dolára a amerických finančných inštitúcií,” píše Houston Post.

Tento krok zároveň znamená globálnu vzburu proti Amerike a jej dominancii, zdôrazňuje publikácia.

17:21

Mjanmarsko zaznamenalo svoju vôbec najvyššiu teplotu v mesiaci apríl od začiatku meraní pred 56 rokmi. V meste Čauk v regióne Magve v strede krajiny v nedeľu namerali rekordných 48,2 stupňa Celzia. V pondelok o tom informovali tamojšie úrady. Správu priniesla agentúra AFP.

Vlani zaznamenali klimatológovia rekordne vysoké teploty v celosvetovom meradle. Svetová meteorologická organizácia (WMO) uviedla, že Ázia sa otepľuje mimoriadne rýchlym tempom oproti svetovému priemeru.

17:01

Turecko oznámilo svojim spojencom v Severoatlantickej aliancii (NATO), že podporí dosluhujúceho holandského premiéra Marka Rutteho v jeho kandidatúre na funkciu generálneho tajomníka NATO. V pondelok to podľa agentúry AP uviedol nemenovaný turecký predstaviteľ.

K tomuto rozhodnutiu Ankary došlo tri dni po Rutteho návšteve v Turecku, kde sa snažil získať podporu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pre svoju kandidatúru.

16:47

Fínsky výrobca pneumatík Nokian Tyres vykázal za 1. štvrťrok výraznejšiu než predpokladanú prevádzkovú stratu. Spoločnosť, ktorá stále dopláca na odchod z Ruska, uviedla, že ďalšie problémy jej spôsobili útoky na lode v Červenom mori a štrajky na domácom trhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

16:30

Súd v Aténach v pondelok uznal šesť z 21 obžalovaných v kauze lesného požiaru v gréckom prímorskom letovisku Mati v kraji Atika za vinných z neúmyselného zabitia a nedbanlivosti. K požiaru došlo v roku 2018 a vyžiadal si 104 mŕtvych.

Ako informovala agentúra AFP, politických predstaviteľov, ktorí boli medzi obžalovanými, súd v Aténach zbavil obvinenia, čo vyvolalo hnev pozostalých prítomných na vynesení rozsudku.

Greece Wildfire Trial požiar v meste Mati v Grécku
Na snímke z 23. júla 2018 horiace budovy v meste Mati, východne od Atén
16:28

Humanitárna organizácia World Central Kitchen (WCK) obnovuje od pondelka svoju činnosť v Pásme Gazy. Robí tak približne mesiac po tom, čo sedem jej pracovníkov zahynulo pri izraelskom nálete v Pásme Gazy. Informovala agentúra Reuters.

Pred pozastavením svojej činnosť WCK prerozdelila v Pásme Gazy od vypuknutia vojny v októbri vyše 43 miliónov porcií jedál.

16:23

Vydávanie štátnych dlhopisov, ktoré by si mohli kúpiť priamo občania, by predstavovalo vyšší výnos a menšie riziko v porovnaní s firemnými dlhopismi. Na druhej strane ide len o krátkodobú možnosť ušetriť, pričom konečná úspora pre štát nemusí byť príliš výrazná. Informoval o tom v pondelok analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Štát si podľa neho vydaním takýchto dlhopisov dokáže znížiť riziko expozície, z pohľadu rozšírenia množstva individuálnych investorov.

16:13

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať ho bude rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa (SP). Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom v pondelok jej hovorca Martin Strižinec.

14:55

Medziročná miera inflácie v Nemecku zostala v apríli 2024 na marcovej úrovni 2,2 %. Ukázali to v pondelok predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis. Informovala agentúra Bloomberg.

Podľa Destatistu je miera inflácie v najväčšej európskej ekonomike najmenšia od mája 2021.

14:43

Na pozvanie maďarského prezidenta Tamása Sulyoka a premiéra Viktora Orbána pricestuje v stredu 8. mája do Budapešti čínsky prezident Si Ťin-pching na oficiálnu dvojdňovú návštevu Maďarska. Pre agentúru MTI to v pondelok uviedol Orbánov hovorca Bertalan Havasi.

Čínska hlava štátu bude rokovať so Sulyokom a Orbánom o bilaterálnych politických, ekonomických a medzinárodných otázkach.

14:41

Poľskí poľnohospodári zrušili blokády na hraničných priechodoch s Ukrajinou a ukončili dva mesiace trvajúci protest voči dovozu ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov. Informovala agentúra AFP.

Podľa poľských farmárov ukrajinské výrobky nespravodlivo konkurovali domácej produkcii a znižovali ceny na poľskom trhu. Poľsko vlani zaviedlo dočasné embargo na ukrajinské obilie.

14:38

Obyvatelia Toga začali v pondelok hlasovať v prvých parlamentných voľbách po ústavnej reforme. Podľa kritikov to umožní prezidentovi Fauremu Gnassingbému zotrvať pri moci. Informovala agentúra AFP.

Faure Gnassingbé (57) je pri moci už takmer 20 rokov. V krajine predtým vládol takmer štyri desaťročia jeho otec Gnassingbé Eyadé, ktorý sa moci ujal po vojenskom prevrate. Faure Gnassingbé sa podľa predchádzajúcej ústavy mohol uchádzať o post prezidenta už len raz – v roku 2025.

Voľby v Togu Faure Gnassingbé
Na snímke prezident Toga Faure Gnassingbé (uprostred) pózuje pred začiatkom summitu lídrov Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) v nigérijskej metropole Abuja
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali