Zopár faktov o Medzinárodnom trestnom súde. Budú aj fakty zakázané a trestné? Alebo nakoniec väčšina Slovákov začne rozmýšľať zdravým rozumom?!

Zopár faktov o Medzinárodnom trestnom súde. Budú aj fakty zakázané a trestné? Alebo nakoniec väčšina Slovákov začne rozmýšľať zdravým rozumom?!

Bratislava 19. marca 2023 (HSP/Foto:Facebook)

 

Medzinárodný trestný súd (MTS) vydal súdny zatykač na ruského prezidenta Vladimíra Putina a ruskú poverenkyňu pre práva detí pani Máriu Lvova -Belovu. Vydanie zatykaču bolo oznámené súčasným prezidentom  Medzinárodného trestného súdu pánom Piotrom Hofmaňskim z Polska.  Prezident Putin aj pani Lvova-Belova boli obvinení z vojnového  zločinu deportácie a nezákonného premiestnenia detí z okupovaných území Ukrajiny do Ruska. Z pohľadu Ruska sa jednalo o premiestnenie hlavne etnických ruských detí, najmä sirôt, z územia, obsadenom Ruskom a bombardovaného ukrajinskou armádou

Medzinárodný trestný súd
Na snímke budova Medzinárodného trestného súdu

Medzinárodný trestný súd bol založený v roku 2002 v súlade s Rímskymi stanovami (Rome Statute), prijatými v roku 1998. Sedem krajín hlasovalo proti dohode: Čína, Irak, Izrael, Líbya, Katar, USA a Jemen. V súčasnosti členmi súdu je len 123 krajín z 193 členským krajín OSN. Členmi sú európske krajiny, všetky juhoamerické krajiny a dve tretiny afrických štátov. Nečlenmi sú ale také významné krajiny ako  India, Indonézia, Čína, USA, Turecko, Saudská Arábia  a Rusko. Rusko podpísalo v 2000 Rímske stanovy, ale nikdy neratifikovalo dohodu stať sa členom Medzinárodného trestného súdu. V roku 2016 odvolalo svoj podpis dohody a teda tiež nie je členom MTS. Rusko ani neprispieva na činnosť súdu. Podobne ako USA neuznáva jeho právomoci a legitimitu a teda aj prípadné rozsudky alebo zatykače. USA pôvodne podpísali Rímske stanovy, ale neskoršie tiež stiahli svoj podpis.

Reklama

Podobne postupoval aj Izrael a Sudán. Južná Afrika, Burundi a Gambia rovno vystúpili z MTS. Kolujú chýry, že mnohé ďalšie africké krajiny sa chystajú vystúpiť z MTS, sťažujúc sa na zaujatosť súdu voči africkým štátom. Keď chcel MTS vyšetrovať prípadné vojnové zločiny amerických vojakov v Afganistane, USA zaviedli sankcie na hlavného žalobcu (prokurátora) a iných úradníkov MTS a hrozili ich zažalovať pred americkými súdmi. Vyšetrovania boli okamžite zastavené. Ale až v tomto mesiaci USA sňalo sankcie uvalené na hlavného žalobcu MTS a iných úradníkov, vrátane zrušenia zmrazenia ich majetku. Ale USA stále neuznávajú právomoci a jurisdikciu MTS a budú naďalej vystupovať proti a neuznávať vyšetrovania Medzinárodným trestným súdom amerických občanov a USA.

Už nejaký čas sú diskusie o obvinení Číny zo zločinov proti ľudskosti, zmiznutí osôb, popravách a zatýkaní miliónov ľudí v Číne, najmä Ujgurov a iných moslimov v západnej provincii Xinjiang. Zatiaľ sa to nestalo, keďže Čína nie je členom Medzinárodného trestného súdu a nebola vznesená požiadavka zo strany Bezpečnostnej rady OSN. Zatiaľ sa nikto neodvážil otvorene vystúpiť prostredníctvom Medzinárodného trestného súdu proti Číne. Izraelský premiér nedávno opäť zopakoval jeho stanovisko, že Izrael nebude akceptovať aby MTS vyšetroval údajné vojnové zločiny na palestínskych okupovaných územiach.

Reklama

Aké sú šance, že Putin bude súdený Medzinárodným trestným súdom? Prezident Biden, americké ministerstvo zahraničných vecí a dvaja bývalí ministerskí predsedovia Veľkej Británie ho už nazvali vojnovým zločincom. Tvrdia, že dôkazov je veľmi veľa. Napríklad, že Rusi letecky zbombardovali divadlo v Mariupoli. Rusi ale hovoria, že divadlo vyhodili do vzduchu vojaci fašistického práporu Azov. Toho práporu, ktorý potlačil demonštrácie v Mariupoli v roku 2014 po Majdane v Kyjeve, ktorý zvrhol zákonne zvoleného a medzinárodne uznaného ukrajinského prezidenta Janukoviča. V každom prípade, Rusko neuznáva ani právomoci, ani jurisdikciu, ani zatykače Medzinárodného trestného súdu. A takisto ako v prípade Číny, Bezpečnostná rada OSN nevydá rozhodnutie sankcionovať prezidenta Putina. Každý stály člen Bezpečnostnej rady OSN má právo veta. A Rusko spolu s Čínou, USA, Veľkou Britániou a Francúzskom sú stálymi členmi Bezpečnostnej rady s právom veta.

Je ale evidentné, že pán prezident MTS Piotr Hofmaňski hodlá pokračovať vo vyšetrovaní údajných zločinov prezidenta Putina. To isté sa týka aj nedávno zvoleného hlavného žalobcu MTC pána Karima Khana. Pán Khan je britský občan, ktorý sa špecializuje na  medzinárodné trestné právo a medzinárodné ľudské práva. Obidvaja majú jednoznačnú podporu Západu, vrátane amerického prezidenta Bidena. Tí budú tlačiť podľa britského časopisu The Economist na to aby MTS súdne stíhalo Rusko za údajné vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. Pravdepodobne sa na to pokúsia použiť prípadné schválenie vojnových zločinov Ruska rezolúciou Valného zhromaždenia OSN. A to aj napriek tomu , že tieto na rozdiel od rezolúcii Bezpečnostnej rady, nie sú právne záväzné.

Viacerí ruskí predstavitelia zareagovali , že Rusko právomoci a jurisdikciu MTS neuznáva. Mimochodom ani Ukrajina neuznáva právomoci MTS. Napriek tomu všetkému, aj na Západe dobre vedia, že prezidenta Putina nikdy pred MTS súdiť  nebudú. Ale Anglosasi, tak ako vždy hrajú do konca a nikdy sa nevzdávajú. Tak je to v ľadovom hokeji a tak je to vo všetkom. Tu nejde ani tak o právne legálne odsúdenie. Možno sa to nejakým zázrakom, a hlavne nezanedbaním žiadnej príležitosti, nakoniec podarí. Ale čo je dôležitejšie, je vyhrať aspoň politicky a propagandisticky.

Z toho sú tiež dividendy alebo iný materiálny prospech. Vždy sa hrá do konca. Každý krok sa plánuje a prepočítava. Na každú možnú alternatívu vývoja je treba pripraviť konkrétne riešenia a protiťahy. Nie je možné čakať na šťastie alebo šťastnú kartu. Vyhráva ten, ktorý sa na to aby mal šťastie,  dôkladne pripraví. Slovensko, uč sa na chybách druhých a nečakaj, že niečo sa urobí samo. Neurobí. Za každým úspechom je len a len zdravý rozum, drina, myslenie rozumom a bez emócii a schopnosť sa nehádať, neurážať, ale počúvať druhého, akceptovať argumenty a tiež spolupracovať.

Dezider Štefunko

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

14:56

Súd v Madride vo stredu informoval o prebiehajúcom prípravnom konaní voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza. Podozrieva ju z obchodovania s vplyvom a korupcie v podnikateľskom sektore. Informovala o tom agentúra AFP.

Madridský súd v krátkom vyhlásení spresnil, že vyšetrovanie vedené proti Maríi Begone Gómezovej sa začalo už 16. apríla a “podlieha príkazu na utajenie“. Bližšie detaily v tejto veci neuviedol.

14:40

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu schválili historicky prvé pravidlá EÚ týkajúce sa boja proti násiliu na ženách. Ich cieľom je predchádzať rodovo motivovanému násiliu a chrániť jeho obete, najmä ženy a obete domáceho násilia.

Smernica požaduje zavedenie prísnejších zákonov proti kybernetickému násiliu, lepšiu pomoc pre obete a opatrenia na prevenciu znásilnení.

14:29

Z korupcie obvinený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov zostane vo väzbe prinajmenšom nasledujúce dva mesiace, a teda do 23. júna. Rozhodol o tom v stredu moskovský súd. Informovala o tom agentúra AP a stanica Sky News.

Podľa ruského Vyšetrovacieho výboru (Sledkom) je podozrivý z prijatia úplatku v obzvlášť veľkom rozsahu. Za tento trestný čin mu v prípade usvedčenia hrozí až 15 rokov väzenia.

Námestník ministra obrany bol zadržaný pre podozrenie z korupcie
Na nedatovanej snímke vydanej 11. kanuára 2024 námestník ministra obrany Timur Ivanov v Moskv
14:20

Priame platby sa slovenským farmárom budú vyplácať aj po 30. júni. Uviedol to na tlačovej besede po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD).

Informácie o nevyplácaní priamych platieb po júni označil Takáč za nepravdivé a zavádzajúce.

Výjazdové rokovanie vlády v Dolnej Krupej Takáč
Na snímke zľava riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Marek Čepko a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) počas tlačovej konferencie po výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej
14:10

Strata amerického výrobcu lietadiel Boeing bola v 1. kvartáli nižšia, než sa očakávalo. Koncern uviedol, že jeho dodávateľský reťazec sa stabilizuje aj napriek kríze týkajúcej sa modelu 737 Max.

Strata v prvých troch mesiacoch 2024 klesla na 343 miliónov USD (321 miliónov eur), alebo 56 centov na akciu, zo 414 miliónov USD, alebo 69 USD na akciu.

14:02

Centrom Londýna sa v stredu preháňalo niekoľko splašených koní, utiekli britskej vojenskej jednotke Household Cavalry. Zranenia pri tom utrpelo päť ľudí, štyroch odviezli do nemocnice. Informoval denník The Telegraph.

Zvieratá zhodili svojich jazdcov počas ranného cvičenia. Pri incidente sa zranil najmenej jeden vojak.

splašené kone v Londýne
Na snímke dva splašené kone v uliciach Londýna
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali