Zo Sýrie prichádzajú pozitívne správy, Rusi obnovili letecké útoky na teroristov v Idlibe

Moskva 1. januára 2019 (HSP/iarex/Foto: TASR/AP- Vladimir Kondrashov)

 

Pred niekoľkými dňami sa skončila turecká oficiálna návšteva v Moskve (29.12.2018) a vyzerá to tak, že Rusi a Turci sa po avizovanom odchode Američanov dohodli na ďalšom spoločnom postupe v Sýrii. Kurdi sú ochotní dohodnúť sa s Moskvou a Damaskom a vyzerá to tak, že Turkom stačia ruské záruky, že nevznikne samostatný Kurdistan. Turci súhlasia s celistvosťou Sýrie a pokračujú v spolupráci s Rusmi

Ilustračné foto

Avizovaný odchod Američanov a skutočnosť, že Rusi a Turci v Moskve aj naďalej nachádzajú spoločnú reč, sa pozitívne prejavil aj v situácii v Sýrii. Turci začali sťahovať svoje vládne jednotky i zástupnú armádu tvorenú protureckými skupinami od Manbidžu, kde usilovne Kurdi odovzdávajú svoje územia sýrskym vládnym vojskám.

Portál iarex s odvolaním sa na turecké zdroje uviedol, že ešte pred niekoľkými dňami existovala teoretická možnosť ozbrojeného stretu medzi Turkami a Sýrčanmi v blízkosti Manbidžu. Odstaviť Turkov od postupu na Manbidž mala 1. a 4. tanková divízia, skúsení sýrski Tigri a jednotky sýrskej Republikánskej gardy. Keďže rozkol medzi Rusmi a Turkami nenastal, Turci sa stiahli, obnovili sa aj aktivity sýrskych vládnych jednotiek a ruského letectva v provincii Idlib.

Do Idlibu sa už niekoľko posledných mesiacov sťahovali rozbité zvyšky protiasadovských skupín, takže na území pod reálnou kontrolou Turkov tak nastal pretlak teroristov z mnohých protiasadovských skupín. Ešte pred niekoľkými mesiacmi Američania a ich spojenci ostentatívne požadovali, aby sa okamžite skončili útoky ruských jednotiek a vládnych síl na protiasadovské skupiny rozmiestnené v Idlibe. Rusi s Turkami nevyhrocovali zbytočne situáciu, americké predstavy čiastočne naplnili, vytvorili demarkačnú líniu a približne 20 km široké demilitarizované pásmo, ktoré od seba oddeľovalo protiasadovské bandy a sýrske vládne sily. Postup sýrskych provládnych síl sa zastavil.

Časť protiasadovských poľných veliteľov však nesprávne vyhodnotila situáciu a odmietala po dobrom opustiť demilitarizované pásmo, spoliehali sa na americký vplyv a pomoc. Následne sa teda do diania v Idlibe zapojili „neznáme ozbrojené skupiny“ a niekoľko desiatok príliš aktívnych poľných veliteľov postupne pri špeciálnych operáciach zahynulo. Kto stál za atentátmi, sa nezistilo.

Sýrčania, Rusi, Turci a Iránci svorne odmietali, že by s atentátmi mali čokoľvek spoločné a v podstate tvrdili, že sa likvidujú samotní teroristi v Idlibe navzájom medzi sebou. Likvidácia horkokrvných poľných veliteľov upokojila situáciu a poľní velitelia na vlastnej koži zistili, že ich už evidentne Američania nedokážu plnohodnotne v Sýrii chrániť, takže začali podstatne ústretovejšie vnímať sýrske a ruské predstavy, aj keď z USA neustále prichádzali výzvy pokračovať v politike odmietania rusko-tureckých návrhov.

Po stretnutí Rusov a Turkov v Moskve dňa 29. 12. 2018 sa predstavitelia silových rezortov a ministerstiev zahraničných vecí oboch krajín zhodli na ďalšom postupe v Sýrii. Koncepcia samostatného Kurdistanu sa pravdepodobne nenaplní, Američania budú pokračovať v odchode zo Sýrie, Turci súhlasia s koncepciou jednotnej Sýrie.

Politické dohody medzi Turkami a Rusmi sa takmer okamžite pretavili aj do reálnych krokov. Ruský portál iarex priniesol pozitívnu správu, že krátko po avizovanom rusko-tureckom stretnutí v Moskve sa obnovili akcie ruského letectva v Idlibe proti teroristom.

Dňa 31. 12. 2018 Rusi tak opäť po niekoľkých týždňoch zaútočili letecky na určené ciele. Odniesli si to bandy Hayiat Tahrir as Sham a Islamská strana Turkestanu, ktoré stále nevedia pochopiť, že situácia v Sýrii sa kardinálne mení. Podľa ruských expertov sa však operácia na oslobodenie Idlibu s veľkou pravdepodobnosťou neuskutoční pred operáciou sýrskych vládnych síl, zameranou na obnovenie kontroly nad Kurdami ovládanými územiami vo východnej Sýrii.

Takže existencia teroristov v Idlibe sa o niekoľko týždňov predĺžila. Konečný úder sa zatiaľ odkladá, vyzerá to tak, že sa však opätovne zaktivizuje ruské a sýrske letectvo, ktoré bude úspešne letecky oslabovať a demoralizovať protiasadovské bandy v Idlibe.

Portál iarex prináša aj ďalšiu pozitívnu správu. Bašár Asad povolil irackým ozbrojeným silám podnikať útoky na teroristov na východných územiach Sýrie, v priestore od sýrsko-irackých hraníc až po Eufrat. Iračania nemusia o svojich aktivitách informovať oficiálny Damask.

Táto správa súvisí s informáciou, že krátko pred Vianocami 2018 sa v Bagdade stretli príslušníci irackej, iránskej, ruskej a sýrskej rozviedky. S najväčšou pravdepodobnosťou si dôstojníci rozviedky, ktorí spolupracujú už niekoľko rokov nerozdávali vianočné darčeky a nestretli sa ani kvôli tomu, aby si mohli v powerpointovej prezentácii prečítať správu o činnosti za rok 2018.

Veľmi pravdepodobne si dohodli ďalší scenár svojho pôsobenia a po rusko-tureckom stretnutí v Moskve dňa 29. 12. 2018 a avizovanom odchode Američanov zo Sýrie začínajú operovať v nových geopolitických podmienkach.

Súčasná iracká vláda už nie je tak proamerická, ako predchádzajúca iracká vláda, v krajine zosilnel vplyv Iránu a šiítov, ktorí s Američanmi nesympatizujú. Oficiálne bude Irak útočiť na pozície ISIS, ktorého zvyšky sa stále nachádzajú v zónach pod kontrolou Kurdov a Američanov. Otázku, prečo Američania nedokázali zlikvidovať teroristov ISIS, ktorí sa ukrývali na územiach pod americkou kontrolou, si čitatelia určite zodpovedajú sami. Kurdi však kvôli americkému odchodu menia stranu, Američania strácajú veľkú časť svojej zástupnej armády.

To, že môžu Iračania otvorene zasahovať na sýrskom území a so sýrskou podporou, svedčí o tom, že sa úspešne posilňuje spojenecká koalícia (Rusi, Turci, Irán, Sýria, Irak) a táto opozícia má podľa medzinárodných zákonov legitímne právo zasahovať na sýrskom území. Na rozdiel od Američanov, ktorí sa v Sýrii nachádzajú v rozpore s medzinárodným právom a nikto ich do Sýrie nepozval.

Podľa niektorých ruských expertov môžeme pravdepodobne v roku 2019 očakávať aj tlak na Američanov na pôde OSN v súvislosti s americkými protiprávnymi aktivitami v Sýrii. V OSN však majú Američania a ich spojenci stále dostatok možností takéto oprávnené aktivity vetovať, dôležité však je aby sa tlak na Američanov vyvíjal a pokračoval.

O tom že sa situácia v Sýrii začína rýchlejšie meniť svedčí aj ďalšia správa z iarexu. Z Idlibu sa pokúsil utiecť Ayad al Tubasi, známy ako Abu Dzhleibib,  jeden z posledných významných poľných veliteľov Al Kaidy, v ktorého bande sa nachádzali aj ďalší významní teroristi al Kaidy Abu Talha al Muhandis a Salman al Tunisi.

Ayad al Tubasi sa s najvernejšou časťou svojej bandy rozhodol presunúť z Idlibu do provincie Daraa v blízkosti izraelskej hranice. Pokúsil sa tajne prejsť cez územie pod kontrolou sýrskych vládnych síl, stratiť sa v púštnych oblastiach Strednej Sýrie, kde vládne jednotky nie sú aktívne a dostať sa do provincie Daraa, tu sa v minulosti aktívne angažoval Izrael a proizraelské skupiny. Oblasť Daraa už pred niekoľkými mesiacmi vyčistili vládne jednotky, veľká časť protiasadovských skupín v Daraa prijala záruky oficiálneho Damasku, podriadili sa kontrole sýrskych vládnych síl. Dnes tieto skupiny operujú ako súčasť sýrskych vládnych síl a vzťahuje sa na nich sýrska vládna amnestia.

To, že sa Ayad al Tubasi rozhodol pre krajne nebezpečnú variantu niekoľko stoviek kilometrov dlhú trasu úteku z Idlibu do Daraa svedčí o jednom. Situácia v Idlibe musí byť vážna, keď sa Ayad al Tubasi rozhodol zachrániť pod izraelským ochranným dáždnikom a riskoval svoj život.  Ayad al Tubasi vsadil na to, že Izrael bude pokračovať vo svojej vojne proti Hizballáhu, Iránu, Hamasu a Sýrčanom, takže chcel svoju skupinu dať k dispozícii Izraelčanom, preto sa rozhodol opustiť dočasné relatívne bezpečie Idlibu.

Ruská, sýrska, iránska a iracká rozviedka však evidentne pracuje veľmi dobre. Ayad al Tubasi sa síce dostal až do Daraa, tam však zaúradovali vládne jednotky. Bližšie informácie o operácii likvidácie  Ayad al Tubasiho dosiaľ nie sú známe, ruské servre však nehovoria o nasadení ruského letectva v blízkosti izraelskej hranice, kde je stále napätá situácia v súvislosti s vyostrením rusko-izraelských vzťahov, takže je pravdepodobné, že Ayada al Tubasiho zlikvidovali príslušníci špeciálnych síl.

To, že neprišlo k zlikvidovaniu Ayada al Tubasiho v púštnych oblastiach centrálnej Sýrie, je nepriamym dôkazom toho, že sýrska tajná služba pravdepodobne nezachytila útek Ayada al Tubasiho z Idlibu a nakoniec úspešne zapracovali proasadovskí agenti v Daraa, ktorí informovali o nadviazaní kontaktu Ayada al Tubasiho s Izraelčanmi alebo s predstaviteľmi ilegálnej protiasadovskej siete, ktorá určite v Daraa existuje (ináč by al Tubasi do provincie Daraa neutekal).  Podľa získaných informácii, takmer celá skupina Ayada al Tubasiho (približne 20 členov) bola zlikvidovaná.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Krajniak: Vďaka núdzovému stavu vieme zadarmo doručiť ochranné pomôcky

0 icon

Bratislava 25. februára (TASR/HSP/Foto:TASR- Dano Veselský)   Núdzový stav potrebujeme okrem iného na to, aby sme vedeli pomôcť klientom i zamestnancom zariadení sociálnych služieb. Vďaka núdzovému stavu môže štát doručiť zadarmo napríklad osobné ochranné pomôcky aj tým zariadeniam, ktoré zriaďujú neštátni zriaďovatelia, kraje či obce. V diskusii k predĺženiu núdzového…

USA uvalili na Dobroslava Trnku a jeho syna sankcie

0 icon

Washington 25. februára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Americký rezort diplomacie vo štvrtok zakázal bývalému generálnemu prokurátorovi SR Dobroslavovi Trnkovi a jeho synovi Jakubovi vstup na územie USA. Dôvodom je ich účasť na závažnej korupcii, uvádza sa na webovej stránke amerického ministerstva zahraničných vecí O zákaze vstupu pre Dobroslava Trnku…

Krajská prokuratúra: Smrť Violy nebola spôsobená cudzím zavinením. Zlyhalo jej srdce pri opakovanom tupom násilí

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Viola Macakova)   Smrť Violy Macákovej, ku ktorej došlo v novembri 2019, údajne nebola spôsobená cudzím zavinením a bezprostrednou príčinou úmrtia bolo zlyhanie činnosti srdca. Vyplýva to z uznesenia vyšetrovateľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave zo stredy (24. 2.), ktoré bolo vo štvrtok doručené na…

Ombudsmanka: Slovensko je jedinou krajinou Európy, ktorá karantenizuje celé rómske komunity

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovensko je v druhej vlne pandémie jedinou krajinou v Európe, kde naďalej dochádza ku karantenizácii celých rómskych komunít. Na zistenia Agentúry Európskej únie (EÚ) pre základné práva poukázala verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová Ombudsmanka sa preto listom obrátila na generálneho prokurátora Ombudsmanka…

Nadal sa pre problémy s chrbtom odhlásil z turnaja v Rotterdame

0 icon

Rotterdam 25. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hamish Blair)   Španielsky tenista Rafael Nadal vo štvrtok oznámil, že pre problémy s chrbtom nebude štartovať na turnaji ATP v holandskom Rotterdame. Podujatie sa začne v pondelok 1. marca Druhého hráča svetového rebríčka pripravil rovnaký zdravotný problém začiatkom februára aj o účasť na ATP Cupe.…

Vláda SR znížila dotáciu na modernizáciu športovej infraštruktúry a stopla projekt výstavby cyklistického centra

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Slovenská vláda skresala o viac ako 20 miliónov eur financie na modernizáciu športovej infraštruktúry na roky 2021 a 2022. V aktuálnom roku na projekty v tomto smere pôjde namiesto plánovaných 46,5 milióna len 25,7 milióna eur, v roku 2022 ide o pokles z…

Bývalý šéf Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura zostáva vo väzbe

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Bývalý šéf Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetán K. zostáva vo väzbe. Najvyšší súd (NS) SR vo štvrtok zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu a sám vo veci rozhodol tak, že žiadosť obvineného o prepustenie z väzby na slobodu zamietol TASR o…

Vnímam, že existuje zhoda na potrebe reformy slovenskej justície, uviedla Kolíková

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Odborná verejnosť sa zhoduje na potrebe zmeniť súdnu mapu. Zriadenie samostatného správneho súdnictva odborníci a ľudia z praxe vnímajú ako dobrý a dôležitý krok. Vyplýva to z okrúhlych stolov, ktoré zorganizovalo Ministerstvo spravodlivosti SR v uplynulých dňoch. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí)…

Penta predáva mäsokombinát Mecom. Biznis s mäsom preberú Číňania

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 (HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Investičná skupina Penta po štrnástich rokoch ukončuje svoje pôsobenie v sektore spracovania mäsa. V pondelok oznámila očakávaný predaj spoločnosti Mecom Group, ktorá združuje mäsospracujúce závody na Slovensku a v Maďarsku Kupujúcim je spoločnosť Smithfield Foods ktorá vznikla v roku 1936 vo Virginii v USA. Majiteľom…

Čína schválila ďalšie dve vakcíny proti ochoreniu COVID-19

0 icon

Tchaj-Pej 25. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)   Čína vo štvrtok schválila ďalšie dve vakcíny proti koronavírusu pre širšie použitie. Tamojšie regulačné orgány podmienečne odobrili očkovaciu látku od štátnej spoločnosti Sinopharm a druhú od súkromnej firmy CanSino Už predtým Čína schválila dve vakcíny proti koronavírusu, ktoré používa v rámci svojej…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Polák

Mutanti

0icon

Neviem presne, čo obsahujú očkovacie látky od spoločností Pfizer/Biontech a Moderna, nie som virológ ani biochemik. Ale jedno viem iste. Nie sú to vakcíny. Ten názov sa používa len preto, že ľudia na celom svete vakcínam dôverujú...každý z nás bol v minulosti vakcinovaný proti niektorým chorobám. Pre spresnenie pred tromi rokmi som sa…

Pavel Jacz

Sčítanie ľudu je obyčajná fraška na otravovanie ľudí.

0icon

Ten, kto už vyplňoval v týchto dňoch nezmyselný dotazník štatistického úradu sa musel diviť. "Neanonymný" dotazník (rodné číslo, ktoré majú všetky štátne inštitúcie zaregistrované spolu s vašou identifikáciou o Vás prezradí všetko). Všetko, načo sa elektronické zrátanie obyvateľov na Slovensku pýta, neprinesie žiadnu novú informáciu pre inštitúcie. Vezmime si to…

Ivan Lehotský st.

O mládeži, aj o všeličom inom

0icon

Pavol Országh Hviezdoslav už prvými slovami vo svojej básni Ó, mládež naša, tys´ držiteľkou rána... vyjadril myšlienku, že v mládeži je nádej posunúť Slovensko do lepšej budúcnosti. On i národní buditelia boli presvedčení, že výchovou mládeže k pracovitosti, ku krásnemu vzťahu k prírode, k pohybu, k záujmu o históriu, kultúru…

Peter Švec

Keď sú vojská nedisciplinované generál nemá autoritu: Sun-Tzu? 9.

0icon

Pokračujem 9. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun.  Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín v Hlavných správach a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetkých múdrych vlasti oddaných Slovákov bez ohľadu na národnosť, ktorí chcú…

Marián Tkáč

Naši drahí hlupáci tam hore: chorých liečte a zdravých nechajte na pokoji!

0icon

Nie, tí tam hore si nezaslúžia iné meno: hlupák je totiž aj ten, ktorý činí čo nevie, a aj ten, ktorý činí, čo mu iní prikážu. To, čo s nami utajení samovládcovia sveta zamýšľajú, to raz v náznakoch, inokedy otvorene dávajú najavo. Zbigniew Brzezinski, poľský rodák, zakladateľ Trilaterálnej komisie, ktorá sa podieľa na…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 domov v Belgicku, ktoré sú také škaredé, až je neuveriteľné, že vôbec existujú

0 icon

Vďaka blogerovi Hannesovi Coudenysovi a samozrejme aj samotným architektom sa Belgicko stalo notoricky známou krajinou pre svoje bizarné budovy. V roku 2012 sa Coudeny rozhodol začať dokumentovať zvláštnosti belgickej architektúry na Instagramovom účte s názvom „Ugly Belgian Houses“, alebo teda po našom "Škaredé domy v Belgicku", ktorým dáva belgické výtvory do povedomia nadšencom…

Prekliata budova Dakota a záhadné udalosti

0 icon

Newyorská budova, ktorú v rokoch 1880 až 1884 postavili na 72. ulici v mestskej časti Upper West Side na Manhattane, sa vždy spájala so záhadnými udalosťami. Prinášame ďalší zaujímavý článok o udalostiach, ktoré sa jednoducho vysvetliť nevedia. Budovu Dakota navrhol architekt Hnery Janeaway Hardenbergh (1847 až 1918). Jej výstavbu financovali Newyorčania Isaac Merritt…

Y2K: Najväčší podvod v dejinách? 1. časť

0 icon

Y2K, označované aj ako chyba tisícročia, je predmetom nášho ďalšieho článku, v ktorom vám priblížime, o čo vlastne išlo. 31. decembra 1999 celý svet s napätím čakal, čo spôsobí tzv. „problém roku 2000“. Nakoniec sa nič vážne nestalo a mnohí tvrdia, že išlo o najväčší podvod v dejinách. V rámci dvojdielneho článku sa spoločne pozrieme na údajne…

10 celebrít, ktoré ukrývajú nečakaný skrytý talent

0 icon

Celebrity žijú pod mikroskopom. Napriek tomu sa niektorým z nich podarilo ukryť tajný talent. Čomu sa venujú mimo herectva či hudby? Niektoré z celebrít sa začali venovať maľovaniu ešte pred tým, ako sa stali celebritami, iné objavili svoj talent až neskôr v živote. Niektoré celebrity maľovali pod pseudonymom a je možné, že si…

Satan a jeho tajné posolstvá 1. časť

0 icon

Elvis Presley, The Beatles, Led Zeppelin, Judas Priest ... Množstvo hudobných interpretov sa stretlo s obvineniami, že ich texty obsahujú tajné Satanove posolstvá, ktorý vzývajú zlé bytosti. Čo je na tom pravdy, sa pozrieme spoločne v rámci dvojdielneho článku s názvom Satan a jeho tajné posolstvá. Neuvedomená správa je zamaskované znamenie, ktoré človek za…

Vo svete IT

Rover Perseverance zachytil haváriu pristávacieho modulu

0 icon

Pristávací modul „Sky Crane,“ ktorý zniesol na povrch Marsu rover Perseverance, minulý týždeň havaroval. Dobrou správou je, že rover zachytil fotografie, píše portál Space. Pristávací modul bol posledným krokom počas „siedmich minút strachu.“ Ide o časový úsek, v ktorom musí misia sama prejsť tenkou atmosférou Marsu, spomaliť a dosadnúť na…

Ľudia so sklonmi k extrémizmu si nedokážu poradiť so zložitými úlohami: Tvrdí to nová štúdia

0 icon

Extrémizmus každého druhu môže byť nebezpečný. Jedinci sa môžu v určitých prípadoch obrátiť na násilie, aby dokázali všetkým naokolo svoju pravdu. Bol to práve extrémizmus, ktorý prispel k nespočetnému množstvu tragédií, píše portál IFLScience. Výskumníci z University of Cambridge však tvrdia, že prišli na to, čo môže stáť za extrémistickým…

Toto je TOP 10 celosvetovo najpopulárnejších smartfónov za rok 2020. Zoznam vás určite prekvapí

0 icon

Každoročný rebríček najpopulárnejších smartfónov za predošlý rok je opäť na stole. Tentokrát prišla s komplexným reportom za rok 2020 analytická spoločnosť Omdia, ktorej výsledky boli zverejnené na zahraničnom portáli Phonearena.com. Spoločnosť Omdia vytvorila zoznam „najpopulárnejších“ smartfónov za rok 2020, ktorý vychádza z celkových dodávok týchto zariadení po celom svete. Výsledky…

Google Mapy dostávajú tmavý režim. Takto si ho môžu aktivovať prví šťastlivci, ktorí ho už majú k dispozícii!

0 icon

V priebehu včerajšieho dňa sme vás informovali o tom, že spoločnosť Google začala s distribúciou viacerých nových funkcií pre Android smartfóny. Jednou z nich je aj natívna podpora tmavého režimu pre aplikáciu Google Mapy. Tmavý režim v Google Mapách je postupne distribuovaný Spoločnosť Google v súvislosti s uvoľnením tejto funkcie…

Sčítanie obyvateľov 2021: Kde, kedy a ako? Pozor, prebieha online!

0 icon

Sčítanie obyvateľov na našom území má dlhú históriu, ktorej začiatok sa datuje ku koncu 18. storočia. Ide tak o jeden z najstarších druhov štatistík, ktorý sa v pravidelných intervaloch opakuje. Jeho cieľom je zistiť nielen to, koľko ľudí žije na území štátu, či miest, ale aj zistiť bližšie demografické informácie…

Armádny Magazín

Izraelský analytik Kedmi odhalil zákerný plán USA o obetovaní Ukrajiny

0 icon

Izrael, 25. februára 2021 (AM) – Izraelský expert Jakov Kedmi uviedol, že USA nedokázali „podplatiť“ Ruskú federáciu tým, že jej odovzdali pobaltské štáty a Ukrajinu.   Dnes je hlavným geostrategickým cieľom Washingtonu narušenie vzťahov medzi Ruskom a Čínou. Obe mocnosti považujú Američania za kľúčových oponentov. Moskva vystup

Debut slovenského rýpadla na vojenskej výstave v Abu Dhabí

0 icon

Abu Dhabí, 25. februára 2021 (AM) - História spoločnosti CSM INDUSTRY sa v Československu začala písať v roku 1967. V roku 1976 sa začala výroba legendárneho univerzálneho dokončovacieho stroja UDS. Za 50 rokov sa na celom svete vyrobilo a exportovalo viac ako 30 000 strojov a konštrukčných mechanizmov UDS. Stroj je…

Ako cvičenie NATO takmer vyvolalo jadrovú vojnu so ZSSR

0 icon

Rusko, 25. februára 2021 (AM) – Kvôli rozsiahlemu cvičeniu NATO Able Archer sa ZSSR v roku 1983 pripravoval na jadrovú vojnu so Spojenými štátmi, píše The Drive s odvolaním sa na odtajnené materiály amerického ministerstva zahraničia. Dokument obs

Vrtuľníky Bell Huye II putujú do libanonských vzdušných síl

0 icon

FORT WORTH, Texas (25. februára 2021) – Spoločnosť Bell tento mesiac dodala libanonským vzdušným silám (LAF) tri vrtuľníky Bell UH-1H-II. Stroje rozšíria existujúcu flotilu letectva Libanonu, ktoré ich plánuje nasadiť pri najrôznejších pátracích a záchranárskych operáciách, pri transporte vojakov alebo počas hasičských a p

Bezkonkurenčná Derivácia. Najnovší protilietadlový delostrelecký komplex

0 icon

Rusko, 25. február 2021 (AM) - Viete, že Rusko o 5-7 rokov dodá na trh asi 50 nových druhov zbraní a špeciálnej techniky? Určite bude medzi nimi protilietadlový delostrelecký komplex „Derivácia-PVO“ 2S38, predurčený na boj s dronmi, riadené rakety „Grom-E1“ a „Grom-E2“...  

Svetlo sveta

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

V Devíne sme si uctili svätých Cyrila a Metoda

0 icon

V nedeľu 14. februára 2021 uplynulo 1152 rokov od smrti Konštantína – sv. Cyrila. Riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Inna V. Kuznecova, predsedníčka občianskeho združenia Cyrilometodiada Daniela Suchá spolu s Mons. Mariánom Gavendom si uctili svätých solúnskych bratov položením kvetov k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred…

Dokedy budeme pozerať na našu slávnu históriu českými očami?

0 icon

Stanovisko k stvárneniu dokumentu o sv. Cyrilovi a Metodovi Vážený pán generálny riaditeľ, na začiatok musíme len zopakovať, že idea vytvoriť a odvysielať vo verejnoprávnej RTVS „Slovenský panteón“ je dobrá a nádejná, realizácia už menej. Po tom, čo sme vzniesli pripomienky k Andrejovi Hlinkovi, robíme tak aj k časti venovanej sv. Cyrilovi a Metodovi. Ide nám o to, aby Panteón bol…

KBS: Zneužitie sčítania obyvateľstva na kampaň proti Cirkvi

0 icon

Katolícki biskupi združení v Konferencii biskupov Slovenska na 98. plenárnom zasadnutí, ktoré sa konalo online formou, prijali vyhlásenie ku kampaniam, ktoré zneužívajú sčítanie obyvateľstva. Text prináša Tlačová kancelária KBS v plnom znení. Zneužitie sčítania obyvateľstva na kampaň proti Cirkvi “My, katolícki biskupi Slovenska, zídení cez internet na 98. plenárnom zasadaní KBS, s veľkým znepokojením vnímame ako…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali