Zo Sýrie prichádzajú pozitívne správy, Rusi obnovili letecké útoky na teroristov v Idlibe

Moskva 1. januára 2019 (HSP/iarex/Foto: TASR/AP- Vladimir Kondrashov)

 

Pred niekoľkými dňami sa skončila turecká oficiálna návšteva v Moskve (29.12.2018) a vyzerá to tak, že Rusi a Turci sa po avizovanom odchode Američanov dohodli na ďalšom spoločnom postupe v Sýrii. Kurdi sú ochotní dohodnúť sa s Moskvou a Damaskom a vyzerá to tak, že Turkom stačia ruské záruky, že nevznikne samostatný Kurdistan. Turci súhlasia s celistvosťou Sýrie a pokračujú v spolupráci s Rusmi

Ilustračné foto

Avizovaný odchod Američanov a skutočnosť, že Rusi a Turci v Moskve aj naďalej nachádzajú spoločnú reč, sa pozitívne prejavil aj v situácii v Sýrii. Turci začali sťahovať svoje vládne jednotky i zástupnú armádu tvorenú protureckými skupinami od Manbidžu, kde usilovne Kurdi odovzdávajú svoje územia sýrskym vládnym vojskám.

Portál iarex s odvolaním sa na turecké zdroje uviedol, že ešte pred niekoľkými dňami existovala teoretická možnosť ozbrojeného stretu medzi Turkami a Sýrčanmi v blízkosti Manbidžu. Odstaviť Turkov od postupu na Manbidž mala 1. a 4. tanková divízia, skúsení sýrski Tigri a jednotky sýrskej Republikánskej gardy. Keďže rozkol medzi Rusmi a Turkami nenastal, Turci sa stiahli, obnovili sa aj aktivity sýrskych vládnych jednotiek a ruského letectva v provincii Idlib.

Do Idlibu sa už niekoľko posledných mesiacov sťahovali rozbité zvyšky protiasadovských skupín, takže na území pod reálnou kontrolou Turkov tak nastal pretlak teroristov z mnohých protiasadovských skupín. Ešte pred niekoľkými mesiacmi Američania a ich spojenci ostentatívne požadovali, aby sa okamžite skončili útoky ruských jednotiek a vládnych síl na protiasadovské skupiny rozmiestnené v Idlibe. Rusi s Turkami nevyhrocovali zbytočne situáciu, americké predstavy čiastočne naplnili, vytvorili demarkačnú líniu a približne 20 km široké demilitarizované pásmo, ktoré od seba oddeľovalo protiasadovské bandy a sýrske vládne sily. Postup sýrskych provládnych síl sa zastavil.

Časť protiasadovských poľných veliteľov však nesprávne vyhodnotila situáciu a odmietala po dobrom opustiť demilitarizované pásmo, spoliehali sa na americký vplyv a pomoc. Následne sa teda do diania v Idlibe zapojili „neznáme ozbrojené skupiny“ a niekoľko desiatok príliš aktívnych poľných veliteľov postupne pri špeciálnych operáciach zahynulo. Kto stál za atentátmi, sa nezistilo.

Sýrčania, Rusi, Turci a Iránci svorne odmietali, že by s atentátmi mali čokoľvek spoločné a v podstate tvrdili, že sa likvidujú samotní teroristi v Idlibe navzájom medzi sebou. Likvidácia horkokrvných poľných veliteľov upokojila situáciu a poľní velitelia na vlastnej koži zistili, že ich už evidentne Američania nedokážu plnohodnotne v Sýrii chrániť, takže začali podstatne ústretovejšie vnímať sýrske a ruské predstavy, aj keď z USA neustále prichádzali výzvy pokračovať v politike odmietania rusko-tureckých návrhov.

Po stretnutí Rusov a Turkov v Moskve dňa 29. 12. 2018 sa predstavitelia silových rezortov a ministerstiev zahraničných vecí oboch krajín zhodli na ďalšom postupe v Sýrii. Koncepcia samostatného Kurdistanu sa pravdepodobne nenaplní, Američania budú pokračovať v odchode zo Sýrie, Turci súhlasia s koncepciou jednotnej Sýrie.

Politické dohody medzi Turkami a Rusmi sa takmer okamžite pretavili aj do reálnych krokov. Ruský portál iarex priniesol pozitívnu správu, že krátko po avizovanom rusko-tureckom stretnutí v Moskve sa obnovili akcie ruského letectva v Idlibe proti teroristom.

Dňa 31. 12. 2018 Rusi tak opäť po niekoľkých týždňoch zaútočili letecky na určené ciele. Odniesli si to bandy Hayiat Tahrir as Sham a Islamská strana Turkestanu, ktoré stále nevedia pochopiť, že situácia v Sýrii sa kardinálne mení. Podľa ruských expertov sa však operácia na oslobodenie Idlibu s veľkou pravdepodobnosťou neuskutoční pred operáciou sýrskych vládnych síl, zameranou na obnovenie kontroly nad Kurdami ovládanými územiami vo východnej Sýrii.

Takže existencia teroristov v Idlibe sa o niekoľko týždňov predĺžila. Konečný úder sa zatiaľ odkladá, vyzerá to tak, že sa však opätovne zaktivizuje ruské a sýrske letectvo, ktoré bude úspešne letecky oslabovať a demoralizovať protiasadovské bandy v Idlibe.

Portál iarex prináša aj ďalšiu pozitívnu správu. Bašár Asad povolil irackým ozbrojeným silám podnikať útoky na teroristov na východných územiach Sýrie, v priestore od sýrsko-irackých hraníc až po Eufrat. Iračania nemusia o svojich aktivitách informovať oficiálny Damask.

Táto správa súvisí s informáciou, že krátko pred Vianocami 2018 sa v Bagdade stretli príslušníci irackej, iránskej, ruskej a sýrskej rozviedky. S najväčšou pravdepodobnosťou si dôstojníci rozviedky, ktorí spolupracujú už niekoľko rokov nerozdávali vianočné darčeky a nestretli sa ani kvôli tomu, aby si mohli v powerpointovej prezentácii prečítať správu o činnosti za rok 2018.

Veľmi pravdepodobne si dohodli ďalší scenár svojho pôsobenia a po rusko-tureckom stretnutí v Moskve dňa 29. 12. 2018 a avizovanom odchode Američanov zo Sýrie začínajú operovať v nových geopolitických podmienkach.

Súčasná iracká vláda už nie je tak proamerická, ako predchádzajúca iracká vláda, v krajine zosilnel vplyv Iránu a šiítov, ktorí s Američanmi nesympatizujú. Oficiálne bude Irak útočiť na pozície ISIS, ktorého zvyšky sa stále nachádzajú v zónach pod kontrolou Kurdov a Američanov. Otázku, prečo Američania nedokázali zlikvidovať teroristov ISIS, ktorí sa ukrývali na územiach pod americkou kontrolou, si čitatelia určite zodpovedajú sami. Kurdi však kvôli americkému odchodu menia stranu, Američania strácajú veľkú časť svojej zástupnej armády.

To, že môžu Iračania otvorene zasahovať na sýrskom území a so sýrskou podporou, svedčí o tom, že sa úspešne posilňuje spojenecká koalícia (Rusi, Turci, Irán, Sýria, Irak) a táto opozícia má podľa medzinárodných zákonov legitímne právo zasahovať na sýrskom území. Na rozdiel od Američanov, ktorí sa v Sýrii nachádzajú v rozpore s medzinárodným právom a nikto ich do Sýrie nepozval.

Podľa niektorých ruských expertov môžeme pravdepodobne v roku 2019 očakávať aj tlak na Američanov na pôde OSN v súvislosti s americkými protiprávnymi aktivitami v Sýrii. V OSN však majú Američania a ich spojenci stále dostatok možností takéto oprávnené aktivity vetovať, dôležité však je aby sa tlak na Američanov vyvíjal a pokračoval.

O tom že sa situácia v Sýrii začína rýchlejšie meniť svedčí aj ďalšia správa z iarexu. Z Idlibu sa pokúsil utiecť Ayad al Tubasi, známy ako Abu Dzhleibib,  jeden z posledných významných poľných veliteľov Al Kaidy, v ktorého bande sa nachádzali aj ďalší významní teroristi al Kaidy Abu Talha al Muhandis a Salman al Tunisi.

Ayad al Tubasi sa s najvernejšou časťou svojej bandy rozhodol presunúť z Idlibu do provincie Daraa v blízkosti izraelskej hranice. Pokúsil sa tajne prejsť cez územie pod kontrolou sýrskych vládnych síl, stratiť sa v púštnych oblastiach Strednej Sýrie, kde vládne jednotky nie sú aktívne a dostať sa do provincie Daraa, tu sa v minulosti aktívne angažoval Izrael a proizraelské skupiny. Oblasť Daraa už pred niekoľkými mesiacmi vyčistili vládne jednotky, veľká časť protiasadovských skupín v Daraa prijala záruky oficiálneho Damasku, podriadili sa kontrole sýrskych vládnych síl. Dnes tieto skupiny operujú ako súčasť sýrskych vládnych síl a vzťahuje sa na nich sýrska vládna amnestia.

To, že sa Ayad al Tubasi rozhodol pre krajne nebezpečnú variantu niekoľko stoviek kilometrov dlhú trasu úteku z Idlibu do Daraa svedčí o jednom. Situácia v Idlibe musí byť vážna, keď sa Ayad al Tubasi rozhodol zachrániť pod izraelským ochranným dáždnikom a riskoval svoj život.  Ayad al Tubasi vsadil na to, že Izrael bude pokračovať vo svojej vojne proti Hizballáhu, Iránu, Hamasu a Sýrčanom, takže chcel svoju skupinu dať k dispozícii Izraelčanom, preto sa rozhodol opustiť dočasné relatívne bezpečie Idlibu.

Ruská, sýrska, iránska a iracká rozviedka však evidentne pracuje veľmi dobre. Ayad al Tubasi sa síce dostal až do Daraa, tam však zaúradovali vládne jednotky. Bližšie informácie o operácii likvidácie  Ayad al Tubasiho dosiaľ nie sú známe, ruské servre však nehovoria o nasadení ruského letectva v blízkosti izraelskej hranice, kde je stále napätá situácia v súvislosti s vyostrením rusko-izraelských vzťahov, takže je pravdepodobné, že Ayada al Tubasiho zlikvidovali príslušníci špeciálnych síl.

To, že neprišlo k zlikvidovaniu Ayada al Tubasiho v púštnych oblastiach centrálnej Sýrie, je nepriamym dôkazom toho, že sýrska tajná služba pravdepodobne nezachytila útek Ayada al Tubasiho z Idlibu a nakoniec úspešne zapracovali proasadovskí agenti v Daraa, ktorí informovali o nadviazaní kontaktu Ayada al Tubasiho s Izraelčanmi alebo s predstaviteľmi ilegálnej protiasadovskej siete, ktorá určite v Daraa existuje (ináč by al Tubasi do provincie Daraa neutekal).  Podľa získaných informácii, takmer celá skupina Ayada al Tubasiho (približne 20 členov) bola zlikvidovaná.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

SK 8: Kraje zásadne nesúhlasia so vznikom krajských školských úradov

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Združenie samosprávnych krajov SK 8 nesúhlasí so vznikom krajských školských úradov. Šéfovia krajov považujú tento krok za centralizáciu, ktorú dôrazne odmietajú. Naopak, žiadajú kroky smerujúce k decentralizácii. SK 8 takto reaguje na návrh novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve,…

Zatkli policajtku, ktorá smrteľne postrelila Afroameričana Wrighta

0 icon

Minneapolis 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Carlos Gonzalez/Star Tribune)   Úrady v americkom štáte Minnesota zatkli v stredu policajtku, ktorá na predmestí mesta Minneapolis v nedeľu večer smrteľne postrelila Afroameričana Daunteho Wrighta Tamojšia prokuratúra zároveň médiám oznámila, že policajtku Kim Potterovú následne obžalujú zo zabitia druhého stupňa. Informovala o tom agentúra AFP…

Arménsky premiér Pašinjan oznámil, že odstúpi koncom apríla

0 icon

Jerevan 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-PAN Photo-Tigran Mehrabyan)   Arménsky premiér Nikol Pašinjan v stredu oznámil, že v posledných desiatich dňoch apríla odstúpi z funkcie s cieľom rozpustiť parlament a vyhlásiť predčasné voľby. Informovala o tom agentúra TASS "Demisiu podám v priebehu posledných desiatich dní apríla na základe dohody medzi parlamentnými…

To sa naozaj „oplatí“: Pandemická komisia súhlasí s tým, aby sa zaočkovaní ľudia už nemuseli testovať

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Lewis Joly)   Pandemická komisia vyjadrila na dnešnom rokovaní súhlasné stanovisko s tým, aby sa zaočkovaní ľudia už nemuseli testovať Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, testovanie na ochorenie COVID-19 by sa nemalo vzťahovať na osoby, ktoré sú minimálne 14 dní po očkovaní druhou…

Chameneí: Zbytočné predlžovanie rokovaní o jadrovej dohode uškodí Iránu

0 icon

Teherán 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Office of the Iranian Supreme Leader)   Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí v stredu upozornil na to, že rokovania svetových veľmocí so zástupcami Iránu o oživení tzv. jadrovej dohody nemôžu trvať zbytočne dlho, pretože by tým uškodili Iránu. Informovala o tom agentúra AFP "Musíme byť…

Británia a EÚ budú vo štvrtok rokovať o Severnom Írsku

0 icon

Brusel 14. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco, Matt Dunham)   Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič a britský vyjednávač pre brexit David Frost budú vo štvrtok v Bruseli rokovať o pravidlách na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom, oznámila v stredu EÚ. Informovala o tom agentúra AP Európska komisia (EK) začala v…

Prehodnotenie COVID automatu a testovania si vyžaduje ešte odbornú diskusiu

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Prehodnotenie COVID automatu a testovacej stratégie si vyžaduje ešte odbornú diskusiu. Také je stanovisko po stredajšom zasadnutí pandemickej komisie pod vedením ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO), ktorá rokovala o aktuálnej situácii v súvislosti s novým koronavírusom. Zároveň súhlasila s niekoľkými zmenami. TASR…

Európska lieková agentúra na budúci týždeň vydá odporúčanie k vakcíne Johnson & Johnson

0 icon

Londýn 14. apríla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-David Zalubowski)   Európska lieková agentúra (EMA) posudzuje prípady zriedkavých krvných zrazenín zaznamenané v Spojených štátoch po podaní vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson. Zároveň uviedla, že čoskoro vydá odporúčanie pre európske krajiny „Urýchľujeme toto hodnotenie a v tejto chvíli očakávame vydanie odporúčania na…

Stali sme sa svedkami „zločinu proti ľudskosti a vojnového zločinu smerujúcemu voči vlastnému obyvateľstvu“?! Slovenskí advokáti, vedci či lekári podali na súd v Haagu podnet v súvislosti s testovaním, ktoré možno takto bude kvalifikované

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Desiatky slovenských advokátov, vedcov, lekárov, zástupcov iných profesií a občianskych aktivistov, podali v pondelok (12.4.) podnet na Medzinárodný trestný súd v Haagu za vykonanie nepovolených medicínskych experimentov súvisiacich s celoplošným testovaním. Informovala o tom advokátka a bývalá dlhoročná zástupkyňa SR pred Európskym súdom…

Školskí odborári vítajú zmenu v zjednotení financovania regionálneho školstva

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (OZ PŠaV) na Slovensku víta zmenu v zjednotení financovania a riadenia regionálneho školstva, ktorú v stredu schválila vláda. Tá na svojom rokovaní schválila návrh novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve Predseda školských odborárov…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Kohút

Globálny parazit je pohoršený nad správaním Ruska

0icon

Globálneho parazita s hlavnou centrálou v Londýne veľmi tlačí topánka. To ho donútilo kolosálnym volebným podvodom ukradnúť prezidentské voľby v USA a dosadiť k moci svojich kumpánov, ktorých Trump nazval washingtonským močiarom, ktorý treba vysušiť. Vďaka svojmu primitivizmu globálny parazit vedie USA k rozpadu a krachu. Situácia sa neustále zhoršuje, hlavne v „demokratických“ štátoch, kým štáty…

Slavěna Vorobelová

Boj o Sputnik V pokračuje

0icon

Vojská sa preskupili a hlavné boje sa presunuli z premiérskeho frontu na front ministerský. Aj keď všetci, ktorí sme ešte ako tak pri zmysloch dobre vieme, že „novo“ rekonštruovaná vláda je stále len ten istý nezmieriteľný a nekompatibilný „krikľavo-čiernobiely“ mačkopes. Chvíľkové prímerie, ktoré nastalo po priamom strete, nijako štátu a…

René Pavlík

Spravodlivosť

0icon

Spravodlivosť. Nie. Nemám právnické vzdelanie. Ale aj keby som ho získal napríklad na fakulte s anglickým vyučovacím jazykom bez znalosti Angličtiny, bol by som asi rovnako vzdelaný ako teraz. Preto si dovolím zabŕdnuť do oblasti spravodlivosti. Každý, okrem poväčšine mladých, veriacich v americký sen vie, že zarobiť miliardu poctivou prácou…

Helena Stankova

Otvorený list

0icon

Smrť občanov sa vás už nedotýka? Pýtam sa vás zodpovedných: Riadiaci pracovníci štátnych inštitúcií, členovia krízových štábov, Ministri a Členovia vlády SR, Prezident SR. Občania SR zomierajú na : neodbornosť, nedbanlivosť, diletantstvo, hlúposť, zbabelosť a korupciu vás všetkých. Vo februári 2021 boli Covidom19 nakazení pacienti psychiatrického oddelenia Univerzitnej Nemocnice v…

Ján Droppa

Špinavá hra masmédií

0icon

V každých parlamentných voľbách, od vzniku Slovenskej republiky, zohrali kľúčovú úlohu médiá. A to sú hlavne najväčšie tv masmédia, tzv. mainstream, teda Markíza, Joj, TA3, RTVS. To, že masmédiá dokážu jednostranným výberom (či embargom) a skresľovaním informácií, anketami ovplyvniť voľby je nepopierateľné. Dá sa hovoriť o cca 5-10% voličských hlasoch.…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 odvážnych žien, ktoré navždy zmenili svet

0 icon

Mnohé štúdie ukazujú, že práve ženy sú tým silnejším pohlavím. Už v maternici predbiehajú mužské pohlavie v rýchlosti vývinu, sú schopné žiť dlhšie ako muži aj v extrémnych podmienkach (epidémie, hladomory),... No naprieč históriu sú to práve ženy, ktoré to často mali omnoho ťažšie ako muži. Dokonca ani nemali právo voliť! Existujú…

Čo o tebe môže prezradiť tvoja kúpeľňa?

0 icon

Možno tomu neveríš, ale to, ako si zariadiš veci vo svojej kúpeľni, môže o tebe prezradiť veľa faktov. Veci, ako napríklad to, ako vkladáš toaletný papier do držiaka, môžu naznačovať niečo o tvojej osobnosti. Predtým, ako túto predstavu odmietneš, prečítaj si nižšie, čo na to hovoria odborníci. Kúpeľňa ukáže viac, ako si…

Bol človek skutočne na Mesiaci? (2. časť)

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Bol človek skutočne na Mesiaci? Ako už z názvu vyplýva, snažíme sa zhrnúť základné fakty o lete na mesiac. V rámci druhej časti článku sa spoločne pozrieme na niekoľko nejasností, ktoré oplývajú misiu Apollo XI., ale aj na iné fámy, ktoré neustále „bežia“ v éteri. Po tom, ako sa…

20 úžasných čiernobielych fotografií, na ktoré jednoducho nebudeš môcť prestať pozerať

0 icon

Čiernobiele fotografie sú obzvlášť fascinujúce. Z nejakého dôvodu sa mnohokrát zdajú byť oveľa hlbšie a výraznejšie ako tie farebné. Možno je to preto, že sa nás nesnažia rozptýliť farbami, ale radšej sa zameriavajú na vystihnutie samotnej podstaty. 20 úžasných čiernobielych fotografií, ktoré dokazujú, aké expresívne čiernobiele fotografie môžu byť. Skús…

Prečo niektoré deti majú vlasy a iné nie?

0 icon

Existuje povera, ktorá hovorí, že žena, ktorá počas tehotenstva zažíva pálenie záhy, bude mať dieťa s množstvom vlasov. V roku 2006 to vedci naozaj preskúmali a zistili, že z 28 žien, ktoré zažívali pálenie záhy, malo 23 deti s dlhými vlasmi. Verili, že hormóny uvoľňované počas tehotenstva môžu tiež riadiť to, ako rastú deťom…

Vo svete IT

Mimozemské artefakty na povrchu Mesiaca? Je to možné, podľa projektu SETA

0 icon

Drakeova rovnica je známa rovnica, podľa ktorej môžu vedci odhadnúť pravdepodobnosť, že sa nám podarí nájsť inteligentný život v našej galaxii, píše portál Space.com Rovnicu vytvoril rádiový astronóm Frank Drake  roku 1961. Pozostáva z niekoľkých premenných, medzi ktoré sa ráta pomer vzniku hviezd, priaznivých pre vývoj inteligentného života a pomeru…

Mi Band valcuje konkurencie. Xiaomi sa podelilo o ďalší MEGA úspech! Dal sa podľa vás očakávať?

0 icon

Inteligentné fitness náramky sú čoraz populárnejšími pričom, rok čo rok môžeme v súvislosti s nimi počúvať o nových technológiách. Priekopníkom v tejto oblasti je spoločnosť Xiaomi, ktorá každoročne posúva hranice cenovo dostupnej nositeľnej elektroniky bližšie k bežnému človeku. Za pripomenutie stojí povedať, že nedávno Xiaomi predstavilo Mi Band 6 náramok,…

RECENZIA: Lenovo ThinkPad X1 Nano – kompaktná pracovná stanica s neuveriteľnou výdržou batérie

0 icon

Spoločnosť Lenovo len prednedávnom uviedla na trh úplne nový ultra-výkonný notebook s označením Lenovo ThinkPad X1 Nano 1. generácie. Nový modelový rad obohacuje sériu ThinkPad X1 o ešte kompaktnejšie notebooky s najväčšou možnou porciou výkonu a neuveriteľnou výdržou batérie. Novinka ThinkPad X1 Nano 1. gen sa ako jedna z prvých…

Adaptácia na Android 11 je náročnou, tvrdí spoločnosť Xiaomi. Prečo tomu tak je?

0 icon

Každoročný príchod novej verzie mobilného operačného systému Android robí každoročne problémy väčšine výrobcov smartfónov s týmto operačným systémom. Nutnosť adaptovať sa na novú verziu nie je jednoduché a častokrát s tým má problémy aj priamo výrobca Androidu, spoločnosť Google. Omnoho zložitejšiu prácu však majú vývojári OEM výrobcov, ktorí vo väčšine…

WhatsApp je opäť pod tlakom v súvislosti s novými podmienkami používania služby. Tentokrát zo strany úradov

0 icon

WhatsApp nedávno oznámil zmenu podmienok používania služby, ktorá vyvolala širokú nevoľu a následnú migráciu používateľov na konkurenčné služby. Dôvodom bolo, že služba chce zbierať ďalšie údaje a ďalej ich spracovávať. Pre objektívnosť však treba povedať, že samotné zbieranie nových údajov nie je automatické, pričom aby k nemu došlo, tak používateľ musí…

Armádny Magazín

Pentagon vysvetlil nárast počtu amerických vojakov v Nemecku. NATO presúva jednotky k hraniciam Ruska

0 icon

USA, 14. apríl 2021 (AM) - Minister obrany USA Lloyd Austin oznámil, že vyslanie ďalších 500 amerických vojakov do Nemecka je signálom pre spojencov NATO, že Washington „si váži vzťahy s partnermi“.   „Čo sa týka otázky rozmiestnenia vojakov v Nemecku, ktoré som avizoval, a či je to signál

Čínsky drak a vojna na Donbase — pohľad Číny na budúcnosť Ukrajiny

0 icon

Čína, 14. apríl 2021 (AM) - Raz som sa v Telegrame nevdojak zmienil o zatiaľ nepreskúmanej úlohe Číny v konflikte na Donbase. Je zrejmé, že Nebeská ríša hrá úlohu pozorovateľa celého tohto procesu. Samozrejme, hlúpi ľudia sa môžu pozrieť na mapu a povedať, že Čína je od Ukrajiny veľmi ďaleko, čo jej…

Čo slovenská diplomacia nechápe?

0 icon

Slovensko, 14.apríl 2021 (AM) –To, čo tak jednoducho vysvetľuje komentátor časopisu National Interest Mark Episkopos. Že ani pre Rusko a ani pre Ukrajinu nie je výhodné zaútočiť v Donbase ako prvý!   Komentátor NI vidí „vojnovú“ situáciu na Donbase

Lavrov varoval ostatné krajiny pred podporovaním militaristických nálad Kyjeva

0 icon

Rusko, 14. apríl 2021 (AM) – Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov vyhlásil, že Ruská federácia dôrazne odporúča zodpovedným krajinám vrátane Turecka, aby analyzovali militantné vyhlásenia Kyjeva a neumožnili prikrmovanie militaristických nálad.   „Hneď na začiatku poviem, že všetkým zodpovedným štátom, s ktorými komunikujeme

Napätie v Čiernom mori. Turecko stojí pred katastrofálnou voľbou

0 icon

Turecko, 14. apríl 2021 (AM) - Zvyšovanie napätia na Donbase a ruská vojenská intervencia na ukončenie ukrajinskej agresie sú v záujme Spojených štátov, ktoré majú záujem o kontrolu v Čiernom mori. Luhanská a Donecká ľudová republika čelia narastajúcej ukrajinskej agresii. Režim prímeria, na ktorý bol prezident Ukrajiny Zelenskij taký

Svetlo sveta

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

Arcibiskup Sokol v knihe podrobne odhalil zákulisie intríg a klamstiev, ktorým čelil po nástupe Bezáka

0 icon

Žiadna kresťanská láska a milosrdenstvo, ale špinavosti, intrigy a klamstvá. Takto by sa dali dali zhodnotiť pomery po nástupe Roberta Bezáka voči arcibiskupovi Sokolovi od samotného jeho nástupu, tak ako ich arcibiskup Sokol podrobne rozpísal vo svojej knihe pamätí pod názvom „Je čas mlčať a čas hovoriť.“ Arcibiskup Sokol uviedol, že vymenovanie Bezáka…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali