Päť najväčších svetových korporácií produkujúcich mäso a mliečne výrobky je v skutočnosti zodpovedných za viac emisií než spoločnosti ExxonMobil, Shell alebo BP. Uvádza portál Týden.cz. “Je načase, aby sme si uvedomili, že nadmerná spotreba je priamo spojená s dotáciami, ktoré poskytujeme priemyslu, pričom dochádza k odlesňovaniu, vyčerpávaniu našich prírodných zdrojov a vytváraniu veľkého rizika pre verejné zdravie prostredníctvom nadmerného používania antibiotík,” uviedla šéfka Inštitútu pre poľnohospodárstvo a obchodné politiku Shefali Sharmaová.
Autori článku uviedli, že Čína, USA, EÚ, Kanada, Brazília, Argentína, Austrália a Nový Zéland sú kolektívne zodpovedné za viac než 60 percent celosvetových emisií z mäsa a mliečnych výrobkov. Nezisková organizácia Inštitút poľnohospodárstvo a obchodnej politiky v tomto výskume analyzovala 35 najväčších výrobcov mäsa a mliečnych výrobkov na celom svete.
Vedecký pracovník spoločnosti GRAIN Devlin Kuyek k danej problematike dodáva: “Nie je iná možnosť. Produkcia mäsa a mlieka v krajinách, kde dominuje tridsať najvýznamnejších firiem, musí byť výrazne znížená.” Podľa neho tieto spoločnosti presadzujú obchodné dohody, ktoré zvýšia vývoz, emisie a podkopávajú skutočné klimatické riešenia, ako je napríklad agroekológia, ktoré sú prospešné pre poľnohospodárov, pracovníkov a spotrebiteľov.
Podľa časopisu Science by vegánstvo mohlo výrazne ovplyvniť a pomôcť celej situácii, lebo z kráv a ich exkrementov uniká metán. Ten ničí lesy aj koralové útesy, spôsobuje tak i kyslé dažde a ničí krehké ekosystémy. Kvôli pastvinám sa tiež údajne masovo rúbu pralesy v Južnej Amerike. V článku sa tiež píše, že “v súčasnosti dobytok okupuje už plných 30 percent zemského povrchu”.
Autori tiež uvádzajú, že ak by všetci prestali jesť mäso a mliečne výrobky, mohlo by sa globálne využitie poľnohospodárskej pôdy znížiť o tri štvrtiny.