“Technické vybavenie sme mali, problém bol s nedostatkom rohoviek pre transplantáciu a chýbajúci odborníci. Program sme museli pozastaviť. Aktuálne však máme tím mikrochirurgov pod vedením primára očného oddelenia Michala Štubňu, ktorý vykonával zákroky aj v minulosti. Veľmi nám pomohol špecialista na transplantácie Pavol Veselý, vďaka ktorému sme program obnovili,” uviedla pre SITA hovorkyňa FNsP Žilina Lenka Záteková.
Na Slovensku je nedostatok darcovských rohoviek, čakateľov na transplantáciu tak odhadujú na stovky a čakacia lehota môže byť viac ako rok. Žilinská nemocnica aktuálne rokuje s tkanivovou bankou s cieľom uľahčiť nemocnici prístup k darcovským rohovkám pripraveným na transplantáciu.
“Rohovka je bezcievne tkanivo, takže medzi darcom a príjemcom nemusí byť zhoda, ako u iných orgánov. Problémy sú skôr etické alebo morálne, tie nastávajú hlavne v rodinách pozostalého. Niekedy sa ľudia transplantácie ani nedočkajú,” dodal primár Štubňa. Nemocnica totiž nemôže odobrať rohovku mŕtvemu pacientovi. Musí osloviť špecializované zariadenia, ktoré takéto zákroky vykonávajú, požiadať o rohovku a až potom transplantovať. “Je to zložitý proces a rohoviek je málo, aj preto je čakacia lehota taká dlhá,” uviedla hovorkyňa Záteková.
Zložitý zákrok, prebieha v troch základných fázach. Operačný tím najprv pripraví darcovskú rohovku, následne odstráni poškodenú rohovku pacienta a pristúpi k samotnej transplantácii. „Darcovskú rohovku prišívame na miesto pôvodnej poškodenej rohovky, práve táto fáza operácie si preto vyžaduje maximálnu presnosť, trpezlivosť a citlivosť. Šitie prebieha cez špeciálne mikroskopy určené pre mikrochirurgické operácie oka,” uzavrel Michal Štubňa.