ŽIAR NAD HRONOM: Študentov SSOŠT zamestnávajú aj spoločnosti v InTech-u

Žiar nad Hronom 27. septembra (TASR) – Nielen prax počas štúdia, ale neskôr i zamestnanie v spoločnostiach v združení InTech získavajú študenti Súkromnej strednej odbornej školy technickej (SSOŠT) v Žiari nad Hronom. Záujmové združenie právnických osôb InTech Žiar nad Hronom, ktoré je od roku 2008 zriaďovateľom školy, tak má možnosť priamo ovplyvňovať profil absolventa, jeho odbornú prípravu cez vplyv na tvorbu obsahu školských učebných plánov, zadávanie tém Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ) a jej vyhodnocovanie, či cez tvorbu maturitných tém a účasť zástupcov zamestnávateľov v skúšobných komisiách na odbornej časti maturitných skúšok.

Na SSOŠT študuje v tomto školskom roku 273 študentov, približne polovica z nich študuje v odboroch – operátor strojárskej výroby a mechanik mechatronik. "Teda v odboroch, ktoré pripravujú absolventov predovšetkým pre spoločnosti združenia InTech, ale aj pre iné výrobné spoločnosti v regióne. Školské vzdelávacie programy týchto odborov boli vytvorené v spolupráci s firmami, odbor operátor strojárskej výroby sme spolu ako nový odbor vytvorili a overili. Žiaci tohto odboru vykonávajú v poslednom ročníku odborný výcvik v rozšírenom rozsahu priamo vo firmách pod vedením skúsených inštruktorov – zamestnancov firiem. Mechatronici sú vo firmách posledné dva roky štúdia," priblížila prax študentov v spoločnostiach združených v InTech-u riaditeľka SSOŠT Beáta Tóthová.

Žiaci podľa Tóthovej dostávajú od firiem aj motivačné štipendiá a tým, ktorí sa vo firmách osvedčia, ponúkne firma už počas štúdia pracovné miesto. "Zamestnanci firiem sa zúčastňujú i priamo vyučovacieho procesu, hovoria so žiakmi o rôznych odborných témach, o novozavádzaných technológiách a inováciách, ale aj o svojich požiadavkách na absolventa. Okrem toho sa zástupcovia firiem zúčastňujú na praktických maturitných a na záverečných skúškach, pôsobia ako členovia hodnotiacich komisií stredoškolskej odbornej činnosti," priblížila ďalej Tóthová s tým, že firmy pomáhajú aj pri zabezpečovaní moderných technológií využívaných vo výučbe. "Prostredníctvom vzdelávacích grantov Nadácie ZSNP a Slovalco sme tak vybavili novú učebňu cnc techniky, učebňu mechatroniky, odborné učebne elektrotechnických i informatických predmetov. Spoločnosť Remeslo strojal darovala škole 3D meracie zariadenie, ktoré by si škola len ťažko mohla kúpiť sama," konkretizovala pomoc od firiem Tóthová.

Firmy prispievajú škole aj na zabezpečenie odborných výcvikov v školských dielňach a na väčšie rekonštrukčné práce. Dôležitou pre obe strany je podľa riaditeľky spolupráca v oblasti ďalšieho rozvoja zamestnancov. "Učitelia školy sa učia vo firmách, naopak, škola poskytuje vzdelávania zamestnancom firiem. Pri získavaní žiakov základných škôl pre štúdium technických odborov spoluorganizujeme pre nich projekty a súťaže technickej tvorivosti a aktivity zamerané na spoznávanie technických profesií," ozrejmila Tóthová.

Študenti, ktorí sa na odbornom výcviku v daných firmách osvedčili, dostali ponuku na zamestnanie a niektorí už počas štúdia uzatvorili s firmou dohodu, na základe ktorej sa zaviazali vo firme po ukončení štúdia pracovať. "Za päť rokov, odkedy sme školou InTechu, sa vo firmách tohto združenia zamestnalo približne 30 percent absolventov strojárskych odborov. Ďalší sa zamestnali v iných strojárskych firmách, ktorých je v našom regióne veľmi veľa, tam však už presné percento nevieme. Okolo 30 percent absolventov študuje na vysokých školách a vo firmách združenia Intech sa zamestnajú až po skončení štúdia," ozrejmila uplatnenie študentov Tóthová s tým, že škola predpokladá, že už v nasledujúcich rokoch sa percento zamestnanosti študentov zlepší vďaka novým odborom, oveľa lepším podmienkam a najmä vďaka už spomínanej spolupráci pri príprave absolventa školy.

Tóthová zastáva názor, že úzke prepojenie firiem so SSOŠT jednoznačne pomáha odbornému školstvu. Podľa jej slov neraz dostáva otázku, či škola, ktorá je pod firmou nepripraví študenta len pre konkrétne profesie v konkrétnych firmách, či firma nie je pri určovaní toho, čo sa bude učiť príliš dominantná. "My však máme zo vzájomnej spolupráce len tie najlepšie skúsenosti. Firmy, s ktorými spolupracujeme si uvedomujú, že profesie sa vďaka zavádzaniu nových technológií veľmi rýchlo menia a aj keď absolvent musí nadobudnúť na škole veľmi dobré vedomosti a zručnosti z odboru, neraz sú oveľa dôležitejšie postoje zodpovednosť, vzťah k práci a schopnosť učiť sa nové veci. Nenahraditeľná pre nás je i každodenná spätná väzba, ktorú od firiem na našich žiakov i absolventov dostávame. Tá umožňuje škole zlepšovať svoju prácu a čoraz lepšie pripravovať žiakov pre prax," uzavrela.

Združenie InTech vzniklo vo februári 2008. Jeho zakladajúcimi členmi sú spoločnosti Slovalco, ZSNP, Nemak, Sapa Profily, ŽHS, Remeslo strojal, mesto Žiar nad Hronom, Banskobystrický samosprávny kraj a Technická univerzita v Košiciach. V roku 2008 sa tiež stalo zriaďovateľom SSOŠT.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:14

Azerbajdžanské orgány zadržali štyroch bývalých lídrov Náhorného Karabachu a previezli ich do Baku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, odvolávajúcej sa na azerbajdžanskú štátnu tlačovú agentúru APA.

19:31

Americký prezident Joe Biden absolvoval v utorok telefonát s poprednými spojencami Spojených štátov s cieľom koordinovať podporu pre Ukrajinu. Telefonát sa uskutočnil niekoľko dní po tom, ako Kongres schválil dočasný vládny zákon o výdavkoch, ktorý nezahŕňa pomoc Ukrajine. Tá totiž zostáva pálčivou témou najmä pre konzervatívnych kongresmanov.

19:29

Paríž súhlasil s podpísaním dohody s Jerevanom, ktorá umožní dodávať Arménsku vojenské vybavenie.

Oznámila to francúzska ministerka zahraničných vecí Catherine Colonna počas svojej návštevy v Jerevane.

Pripomeňme, že Arménsko je oficiálne vojenským spojencom Ruskej federácie a je členom bloku ODKB.

Po strate Karabachu však Jerevan začal častejšie hovoriť o vystúpení z tejto vojenskej organizácie.

19:04

Spojené štáty čoraz viac naliehajú na Ukrajinu, aby zintenzívnila svoj boj proti korupcii. V posledných týždňoch adresovali Kyjevu i niekoľko upozornení, že určité druhy americkej ekonomickej pomoci budú podmienené dosiahnutím pokroku v reforme vládnych inštitúcií na Ukrajine.

19:03

Združenie tureckých zdravotníkov (TTB) v utorok vyzvalo miestne úrady, aby pred príchodom zimy podnikli kroky potrebné na ochranu viac ako jedného milióna ľudí žijúcich v dočasných prístreškoch v provincii Hatay na juhovýchode Turecka. Túto oblasť 6. februára zasiahli dve ničivé zemetrasenia, ktoré spôsobili obrovské materiálne škody a vyžiadali si viac než 50.000 životov.

18:46

Rusko kritizovalo rozhodnutie arménskeho parlamentu, ktorý v utorok ratifikoval zakladajúcu zmluvu Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu a bude tak uznávať jurisdikciu tohto súdu.

18:38

Európska komisia (EK) v utorok prijala odporúčanie o kritických technologických oblastiach pre hospodársku bezpečnosť EÚ a identifikovala desať oblastí technológií, ktoré sú kritické pre ekonomickú bezpečnosť Únie. Odporúčanie eurokomisie vychádza z oznámenia o Európskej stratégii hospodárskej bezpečnosti.

18:37

Európska komisia (EK) v utorok vyhlásila, že stále očakáva jasnú odpoveď od Poľska, ktorá vysvetlí “extrémne znepokojivéobvinenia z podvodov pri vydávaní schengenských víz.

18:20

Najmenej 18 obetí si v nedeľu večer vyžiadal požiar v nelegálnej ropnej rafinérii v štáte Rivers na juhu Nigérie, uviedol v utorok hovorca miestneho nigérijského zboru bezpečnosti a civilnej obrany Olufemi Ayodele. Obeťami sú najmä mladí ľudia.

18:18

Skupiny za práva LGBTQ+ ľudí v utorok privítali 60-dňový trest odňatia slobody, ktorý súd vo Švajčiarsku udelil spisovateľovi a krajne pravicovému publicistovi za zosmiešňovanie a ohováranie novinárky. Súd ho uznal za vinného z ohovárania, diskriminácie a podnecovania k nenávisti. Okrem trestu odňatia slobody Bonnet musí zaplatiť aj súdne poplatky a pokuty.

18:17

Najvyšší predstaviteľ nemeckej armády Carsten Breuer v utorok vyjadril presvedčenie, že vojna na Ukrajine môže ešte ďalej eskalovať a vyzval na posilnenie kapacít Nemecka i Severoatlantickej aliancie (NATO). Uviedol to v prejave prednesenom v Bruseli pri príležitosti výročia zjednotenia Nemecka.

18:17

Ruský telekomunikačný regulátor (Roskomnadzor) má údajne v úmysle vydať príkaz na zablokovanie služieb virtuálnych súkromných sietí (VPN), a to od 1. marca 2024. Podľa utorkovej správy britskej stanice SKY to vyhlásil poslanec vládnej strany Jednotné Rusko v hornej komore ruského parlamentu Arťom Šejkin, ktorého citovala ruská tlačová agentúra RIA.

18:14

V Rusku štátne zastupiteľstvo požiadalo o deväť a pol roka väzenia v kolónii všeobecného režimu pre bývalú redaktorku Prvého kanála Marinu Ovsjannikovovú za za rozširovanie fejkov o ruských ozbrojených silách.

Okrem toho jej chce na päť rokov zakázať spravovať webové stránky.

Novinárka utiekla z domáceho väzenia spolu so svojou dcérou. Jej právnik predtým informoval, že Ovsjannikovová sa skrýva “v jednej z európskych krajín”.

Súd poslal bývalú redaktorku Prvého kanála do väzby v neprítomnosti, je na medzinárodnom zozname hľadaných osôb.

17:58

Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis vyzval NATO, aby rozšírilo piaty článok Severoatlantickej zmluvy a “jadrový dáždnik” aj na Ukrajinu.

Povedal to počas prejavu na Varšavskom bezpečnostnom fóre.

Diplomat vyzval európske krajiny, aby zmenili “geopolitickú mentalitu”, ktorá sa objavila po páde Berlínskeho múru, a nahradili ju vojenskou mentalitou a pripravenosťou na “mnohé nepredvídané udalosti”.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke islandské poníky stoja na lúke na farme v nemeckom Wehrheime

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Nemáte mincu do košíka? Vyberte ho z tašky a vložte do kočíka. "Vždy to robím"

0 icon

4.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Pri väčších nákupoch sa zvyčajne vzdávame malého košíka a volíme vozík. Ak si ho chcete zobrať zo stojana, musíte vložiť mincu do automatu. Čo však urobíte, ak v peňaženke žiadnu nemáte? Na pomoc prichádza patent.

Prichádzajú sem ženy, ktoré chcú otehotnieť. Do hlavy ich udrie 25 cm figúrka

0 icon

4.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe - V južnej Ázii sa nachádza dedina, ktorú navštevujú ženy nielen z krajiny, ale aj zo zahraničia. Je to preto, že sa v nej nachádza nezvyčajný chrám. Požehnanie, ktoré tam dostanú, im má zabezpečiť skoré otehotnenie.

Šesť týždňov predstieral, že je romantik a brával ju na rande. Potom vyšla pravda najavo

0 icon

03.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Ellen Smith chodila šesť týždňov s mužom, ktorý jej sľúbil vážny vzťah. Žiaľ, ukázalo sa, že jeho úmysly neboli úprimné. Pravda vyšla najavo, keď žena náhodou natrafila na jeho fotografiu na internete.

Každý deň jedla slaninu. Reakcia jej tela ju prekvapila

0 icon

3.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Čo sa stane s telom, ak sa slanina stane základom raňajok na celý týždeň? Túto otázku si položila Patricia Varacallo zo stránky thehealthy.com. Lekárka zaradila spracované mäso do svojho každodenného jedálnička. Ako to ovplyvnilo jej telo?

Tieto vafle vám svojou chuťou pripomenú bezstarostnú dovolenku. Vymeňte mlieko za inú ingredienciu a rozmaznáte sa

0 icon

3.10 2023 Redakcia Vášeň v tebe - Ak hľadáte recept na dokonalé vafle, ponáhľame sa vám pomôcť. Recept na vafle je jednoduchý, ale niekedy vyjdú gumené, chýba im nadýchanosť a celkovo sú akési "nič moc". A domáce vafle majú byť rovnako chutné ako tie zo stánku pri mori, alebo dokonca…

Armádny Magazín

Gruzínsko a aj Kirgizsko obvinili Spojené štáty z prípravy "farebnej revolúcie"

0 icon

Gruzínsko, 3.október 2023 - Gruzínske úrady žiadali od Spojených štátov vysvetlenie v súvislosti s organizáciou USAID (štruktúra ministerstva zahraničných vecí USA, ktorá financuje prípravu nepokojov s cieľom zvrhnúť úrady v krajine. Uviedol to predseda vládnucej strany Gruzínsky sen Irakli Kobachidze. Dôvodom bolo zadržanie Srbov Sinišu Sikmana, Jeleny Stojšićovej a Slobodana J

Odkiaľ fúka vietor z Bratislavy?

0 icon

Slovensko, 3.október 2023 - Po víťazstve stredoľavej strany Smer sa politicky krajina  môže dramaticky zmeniť, samozrejme, ak jej šéf Robert Fico zostane verný svojim volebným heslám. Hlavným z nich je zastavenie vojenskej a humanitárnej pomoci Ukrajine. Podľa neho "vyzbrojovanie Ukrajiny neprináša nič iné ako zabíjanie". Nespokojný je aj s migračnou…

Výhovorky Kanaďanov a Nemcov len zvýraznili ich klamstvá a pokrytectvo

0 icon

Ukrajina, 3.október 2023 - "Pani si myslela, že hrdina Ukrajiny slúžil v Armii Krajowej", a preto zabíjal Rusov z in

Ruské tanky T-90 v zóne špeciálnej operácie dostali nové vysoko výbušné fragmentačné granáty

0 icon

Ukrajina, 3.október 2023 - Ruské tanky T-90M v zóne špeciálnej operácie dostali nové vysoko výbušné fragmentačné granáty na zničenie nepriateľskej pracovnej sily. Použitie munície s názvom "Telnik" oznámil vrchný veliteľ pozemných síl, armádny generál Oleg Salyukov.   Posádky ruských tankov T-90M v zóne NVO používajú nové vysoko výbušné fragmentačné granáty…

Vojenský a politický vývoj v Afrike: Francúzsko odchádza, Amerika robí rozruch

0 icon

Francúzsko, 3.október 2023 - Zmeny, ktoré prebiehajú na africkom kontinente, už zachvátili toľko krajín a nadobúdajú taký rozsah, že niektorí pozorovatelia označili tento proces za tektonický. A to nie je narážka na katastrofálne následky septembrových povodní, ktoré len v líbyjskom meste Derna zabili viac ako 14 000 ľudí. Ide o…

TopDesať

Starí rodičia sú úžasní: Fotografie, ktoré vás potešia

0 icon

Starí rodičia sú najlepší, pretože vám dávajú všetku lásku, podporu a pozornosť bez výčitiek a trestov. Od babičkiných chutných jedál až po dedkove dôvtipné životné návody - vďaka našim starým rodičom sme sa cítili milovaní a v bezpečí. Tak veľmi, že aj teraz na svojich starých rodičov spomíname celkom s…

Máte dobrý zrak? Tieto fotografie vás poriadne otestujú

0 icon

Máte dobrý zrak? Tieto zavádzajúce fotografie vás poriadne otestujú. Na prvý pohľad môžu veci vyzerať úplne inak, ako je to v skutočnosti. Zmätené situácie majú schopnosť nečakane zasiahnuť a zaskočiť nás, keď to najmenej čakáme. Môžu sa udiať v ktoromkoľvek danom momente a zmeniť obyčajné na neobyčajné. Či už ide…

Výnimočný vzhľad: Títo ľudia sa majú čím pýšiť!

0 icon

Niektorí ľudia majú výnimočný vzhľad, vďaka ktorému vyčnievajú z davu, od toho, že sú vyšší ako bežné dvere, až po jedinečne sfarbené oči. Hoci sme vo vnútri všetci rovnakí, niektorí výnimoční z nás sú navonok stavaní inak a pútajú pozornosť všade, kam prídu. Tento jedinečný a výnimočný vzhľad nám dáva príležitosť…

10 najlepších spôsobov, ako znížiť riziko rakoviny

0 icon

Ako znížiť riziko rakoviny? Nepochybne ste už počuli protichodné informácie o prevencii rakoviny. Niekedy je určitá stratégia prevencie rakoviny obhajovaná v jednom výskume a varovaná v inom. Často sa to, čo je známe o prevencii rakoviny, stále mení. Je však dobre známe, že vaše riziko vzniku rakoviny závisí aj od…

Prečo hamburger neobsahuje šunku, keď ju má v mene?

0 icon

Ikonický hamburger má bohatú medzinárodnú históriu, o ktorej sa stále diskutuje. Prečo sa však takto volá, keď sa v ňom nenachádza šunka? Pre ujasnenie faktov, článok naráža na fakt, že v slove hamburger sa nachádza slovo ham, ktoré v preklade znamená šunka. Pôvod každého obľúbeného jedla je vždy fascinujúci, no ešte…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali