“Toto je predbežná správa. Očakávame, že počet (obetí) sa zvýši, keď sa naše pátracie a záchranné tímy dostanú do všetkých častí Lomboku,” povedal Nugroho s tým, že väčšinu z 91 mŕtvych zabili padajúce úlomky.
Záchranné práce komplikujú podľa neho výpadky dodávok elektriny a komunikačné problémy.
Hypocentrum zemetrasenia zaznamenaného o 19.46 h miestneho času (13.46 h SELČ) bolo v hĺbke okolo desať kilometrov. Úrady najskôr vydali varovanie pred vlnou cunami, ale neskôr ho stiahli. Zaznamenané bolo len vzdutie hladiny na pobreží Lomboku o 13 centimetrov. Väčšinu ostrova postihol výpadok elektrickej energie.
Záchvevy bolo zreteľne cítiť aj na susednom ostrove Bali, kde došlo k poškodeniu budov.
Záchranári evakuovali približne 1000 domácich a zahraničných turistov z ostrovčeka Gili pri severozápadnom pobreží Lomboku.
Medzinárodné letiská na Lomboku i susednom ostrove Bali, ktoré sú známe svojimi nedotknutými plážami a horami, zaznamenali menšie škody, avšak ich prevádzka nebola prerušená.
V Matarame, hlavnom meste ostrova Lombok, otrasy poškodili mnohé budovy, z ktorých väčšina bola postavená z nekvalitných materiálov. Pacientov v tamojšej nemocnici, ako aj v nemocnici v meste Denpasar na Bali, evakuovaní a ošetrovaní na uliciach.
Ďalšími najviac postihnutými oblasťami sú Severný a Východný Lombok.
Zemetrasenie prišlo iba týždeň po tom, ako otrasy s magnitúdou 6,4 na ostrove Lombok pripravili o život 16 ľudí a vynútili si rozsiahlu evakuáciu turistov z oblasti vyhľadávanej sopky Rinjani.
V dôsledku zemetrasenia bolo zrušené stretnutie o boji proti terorizmu, ktoré sa malo konať v pondelok a mali sa na ňom zúčastniť predstavitelia Indonézie, Austrálie, Nového Zélandu a Mjanmarska.
Indonéziu často sužujú zemetrasenia vzhľadom na to, že sa nachádza na takzvanom Ohňovom kruhu, kde sa odohráva až 90 percent všetkých zemetrasení na svete.
V decembri 2004 silné zemetrasenie s magnitúdou 9,1 pri indonézskom ostrove Sumatra vyvolalo vlnu cunami, ktorá vo vyše desiatich krajinách juhovýchodnej Ázie zabila 230.000 ľudí.