A teraz prišiel rad aj na historika Michala Macháčka, oceneného za knihu o komunistickom prezidentovi Gustavovi Husákovi.
V predchádzajúcich rokoch sa obeťou takzvanej “Zemanovej kliatby” stal aj umelec Vladimír Franz. Ten dostal ocenenie od prezidenta v roku 2013 a potom zaznamenal značný pokles záujmu o svoju divadelnú tvorbu. Lidové noviny informujú, že aj tridsaťročný bádateľ Macháček musel krátko po tom, čo prevzal vyznamenania z rúk prezidenta Miloša Zemana, opustiť po nátlaku vedeckej komunity akademické prostredie. Očakávalo sa, že Macháčková kariéra bude po tom, čo jeho práca získala uznanie na štátnej úrovni, len stúpať. Bohužiaľ však došlo k úplnému opaku.
Rovnaké ocenenie dostal o rok skôr aj emeritný profesor Jaroslav Šesták a jeho prípad mal rovnaký priebeh. Podľa svojich slov bol vystavený dokonca útokom, ktoré vyvrcholili tým, že Akadémie vied Šesták v tomto roku nepredĺžila úväzok. Vedec sa domnieva, že medaila sa tak stáva negatívnym symbolom pre svojho nositeľa. “Je to súbeh závisti a politickej atmosféry. Medaila od prezidenta znamenala zlom, po tej ceremónii sa voči mne prejavili antipatie. Pritom ja Zemana rešpektujem, ale medzi jeho fanúšikov sa neradím,” povedal vedec Ľudovým novinám.
S týmto postojom nesúhlasí riaditeľ Fyzikálneho ústavu Michael Prouza. “Pán profesor Šesták je veľmi aktívny v šírení svojej verzie príbehu. Interpretuje ho ako nejaký vyhadzov, ktorý súvisí s jeho politickými postojmi, prípadne priamo vyznamenaním, ktoré dostal od pána prezidenta. Pritom o nič také nejde, postupovali sme úplne štandardne. V žiadnom prípade nedošlo k vyhodeniu. Pán profesor mal zmluvu na dobu určitú. Vzhľadom k tomu, že má postavenie emeritného pracovníka Akadémie vied, zmluva – veľmi malý úväzok – mu nebola predĺžená, “vysvetlil Prouza.
Šesták tiež upozornil, že jeho vek nebol hlavným dôvodom pre to, aby sa daná akadémia rozhodla ukončiť spoluprácu, pretože rad starších vedcov vo svojej práci stále pokračuje. Podľa Prouza je však vedcov v rovnakom veku ako Šesták málo, a navyše väčšinou nie sú platení z inštitucionálnych zdrojov, ale podieľajú sa na riešení grantového projektu a financovania je v jeho rámci.
Ďalším kameňom úrazu by podľa Šestáka mohla byť aj skutočnosť, že z Akadémie vied na post prezidenta kandidoval súčasný senátor a najväčší súper Miloša Zemana, Jiří Drahoš. Ten však so súčasným prezidentom v poslednom kole volieb prehral. Podľa Šestáka i Macháčka je teda v tejto akadémii veľa fanúšikov Drahoša, na ktorých Zeman pôsobí “ako handra na býka”. Ohľadom toho hovorca Akadémie vied, Jan Martinek, uviedol, že historik Macháček nebol zaradený do prestížneho programu pre postdoktorandov kvôli ostrej konkurencii, nie z politických dôvodov.
Prezident Zeman naposledy udelil štátne vyznamenanie 28. novembra, a to celkom 41 osobnostiam za sveta vedy, medicíny, kultúry a športu. Najvyššie štátne vyznamenanie in memoriam dostali traja prvorepublikoví generáli a niekdajší československý premiér Antonín Švehla. Medailu za hrdinstvo prezident udelil trom vojakom, ktorí padli v Afganistane.