ZDRAVIE: Niektoré onkolieky výrazne zdraželi, firma tvrdí, že nemala na výber

ZDRAVIE: Niektoré onkolieky výrazne zdraželi, firma tvrdí, že nemala na výber

Bratislava 6. februára (TASR) – V prípade liekov pre onkologických pacientov, najmä leukemikov, ktorých cena na Slovensku výrazne stúpla, nemal vraj ich výrobca na výber. "Čeliac voľbe medzi pokračujúcou stratovosťou alebo možným prerušením výroby týchto produktov, padlo rozhodnutie, že rozumné bude skôr zvýšiť cenu. Táto cenová revízia je stále na spodnom konci cenového spektra a predstavuje zlomok ceny iných porovnateľných protinádorových medikamentov," uviedla pre TASR v stanovisku spoločnosť Aspen Pharmacare Holdings Ltd., ktorá tieto lieky vyrába.

Niektorí onkologickí pacienti, ktorí užívajú jeden z liekov Alkeran, Lanvis, Leukeran, Myleran a Purinethol, pocítili na nákladoch za svoju liečbu po novom roku výrazné zmeny. Ceny jedného balenia týchto liekov pre pacientov, a to aj detských, stúpli o desiatky aj stovky eur. Najvýraznejší skok nastal v prípade lieku Myleran; kým vlani stál necelých deväť eur, teraz je jeho cena 281 eur. Napríklad cena Leukeranu stúpla z necelých päť eur na 181, Lanvisu z necelých 24 eur na vyše 181 eur. Pri Purinethole došlo k nárastu zo 6,4 na 80 eur.

"Toto zvýšenie cien bolo nutné vzhľadom na zvýšené náklady spojené s vlastníctvom týchto produktov," tvrdí farmaceutická spoločnosť s tým, že legislatívne požiadavky, ako aj požiadavky na kvalitu narástli. Táto zvýšená záťaž má byť najvýraznejšia práve u onkoproduktov malého objemu, ktoré si vyžadujú špeciálne výrobné postupy. Zosúlaďovanie cien medzi jednotlivými krajinami má byť nevyhnutné pre zabezpečenie nepretržitej dodávky a zníženie rizika arbitrážneho obchodovania s liekmi, ktoré by mohlo ohroziť ich dodávku pacientom žijúcim v oblastiach s nižšími trhovými cenami.

Zvýšenie ceny sa dotklo napríklad aj Českej republiky, ani jeden z dotknutých liekov tam však nemá maximálnu cenu výrobcu vyššiu ako v prepočte necelých 30 eur. Ceny niektorých liekov sa tiež, naopak, znížili. Vyplynulo to z dát, ktoré TASR poskytol český Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Reklama

V dôsledku toho, že firma Aspen Pharma Trading Ltd., ktorá lieky dodáva na slovenský trh, požiadala vlani o výrazné zvýšenie ceny, čo legislatíva neumožňuje akceptovať, vypadli na základe jej žiadosti z kategorizačného zoznamu a prišli o úhrady poisťovní. Firma dala podľa ministerstva zdravotníctva žiadosť preto, že im na základe referencovania vyšli nízke ceny. Lieky sú tak aj naďalej pre pacientov dostupné, poisťovne ich však nemusia pacientom uhrádzať. Lieky tak zatiaľ pacientom prepláca iba štátna poisťovňa Všeobecná zdravotná poisťovňa, súkromné Dôvera a Union ZP nie, legislatíva im to však ani nekáže.

Ministerstvo túto situáciu označuje za "vydieranie pacientom". Ako pre TASR uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková, takýto trend bude firma pravdepodobne opakovať aj v iných krajinách a keď následne požiada o vstup do kategorizácie, cena lieku sa zdvihne. Na Slovensku sa ceny určujú ako priemer troch najnižších cien v EÚ. Podľa ministerstva nie je pritom na zvýšenie dôvod.

Reklama

Lieky boli pôvodne od britskej spoločnosti GlaxoSmithKline (GSK), v júli 2011 Štátny ústav pre kontrolu liečiv schválil prevedenie registračného rozhodnutia na Laboratoires Genopharm vo Francúzsku. V súčasnosti táto spoločnosť nemá v SR registráciu na žiadne lieky. O rok neskôr prišla žiadosť o prevod registrácie na Aspen Pharma Trading Ltd. so sídlom v írskom Dubline. Ide o pobočku Aspen Pharmacare Holdings Ltd. z južnej Afriky, jedným z vlastníkov holdingu je aj GSK. Potom nasledovala žiadosť o zmeny cien.

"GSK má uzavreté dlhodobé strategické partnerstvo so spoločnosťou Aspen Pharmacare Holdings Ltd., v ktorej vlastní 81,7 milióna akcií alebo 19-percentný podiel. V máji 2009 GSK presunula na Aspen zodpovednosť za osem špecializovaných liekov, ako aj výrobný závod GSK v nemeckom Bad Oldesloe. Týmito liekmi sú Alkeran (okrem USA), Kemadrin, Lanvis, Leukeran, Myleran, Purinethol, Septrin & Trandate," uviedla v stanovisku pre TASR britská centrála GSK.

Centrála, rovnako ako slovenská pobočka, odmietla, že by mala dosah na ceny liekov pre slovenských pacientov patriacich holdingu. "Aspen je zodpovedný za predaj a distribúciu týchto ôsmich produktov. GSK sa nepodieľa na stanovovaní ich ceny," reagovalo GSK.

Obdobná situácia sa udiala aj v Českej republike. Aj tam lieky prešli najprv z GSK na inú firmu, pred poslednou zmenou boli vlastníci registrácii Laboratoires Genopharm a spoločnosť Wellcome Foudation Ltd. patriaca do portfólia GSK. V súčasnosti aj v ČR má na lieky registráciu Aspen Pharma Trading Ltd., k zmene registrácie došlo v minulom roku. Aj tam potom nasledovala žiadosť o zmeny cien, najdrahší z dotknutých liekov tam však nestojí viac ako spomínaných 30 eur.

Spoločnosť Aspen Pharma Trading Ltd. požiadala u nás o prevod registrácie aj v prípade ďalšieho lieku. "Vzhľadom na to, že proces ešte nie je ukončený, viac informácii nemôžeme poskytnúť," reagovala pre TASR Valéria Pernišová zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:31

Chorvátska vládnuca konzervatívna strana sa po aprílových voľbách dohodla na vytvorení koalície s krajne pravicovou stranou. Oznámil to v stredu premiér a stranícky líder Andrej Plenkovič, informovala agentúra Reuters.

Strana Chorvátskeho demokratické spoločenstvo (HDZ), ktorá získala 61 zo 151 kresiel v parlamente, dosiahla dohodu s Hnutím za vlasť (DP), ktoré sa na základe výsledkov volieb dostalo do rozhodujúcej pozície pri tvorbe vlády.

Plenkovič bude v prípade schválenia novej koalície premiérom tretie funkčné obdobie.

Andrej Plenkovič
Na snímke predseda vlády Chorvátskej reubliky Andrej Plenkovič
18:25

V noci a vo štvrtok (9. 5.) ráno môže niektoré okresy Slovenska potrápiť prízemný mráz. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe. Vydal výstrahu prvého stupňa, ktorá platí od polnoci do 7.00 h.

18:21

Americký minister obrany Lloyd Austin v stredu potvrdil, že vláda USA pozastavila jednu dodávku bômb Izraelu. Dôvodom sú obavy, že krajina začne pozemnú ofenzívu v meste Rafah v Pásme Gazy bez dostatočných opatrení na ochranu civilistov, aké žiadajú Spojené štáty. Informovali agentúry AP a Reuters.

Nemenovaný predstaviteľ americkej vlády predtým podľa agentúr AFP a AP povedal, že USA minulý týždeň pozastavili jednu dodávku zbraní, pozostávajúcu z 1800 bômb s hmotnosťou 907 kilogramov a 1700 bômb s hmotnosťou 226 kilogramov.

17:58

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová dostala v stredu v rodnom Švédsku pokutu za to, že sa neriadila príkazmi polície. Verdikt okresného súdu v Štokholme zaznel po tom, ako v marci blokovala vstup do parlamentu, informuje agentúra Reuters.

Piatich aktivistov vrátane Thunbergovej postavili pred súd po tom, ako ich policajti 12. a 13. marca odviedli z miesta protestu proti nekonaniu politikov v oblasti následkov klimatickej zmeny.

Proces s Thunbergovou vo Švédsku
védska klimatická aktivistka Greta Thunbergová odpovedá na otázky novinárov v budove súdu v Štokholme
17:21

Ministerstvo obchodu v Spojených štátoch zrušilo licencie, na základe ktorých mohli americké technologické firmy ako Intel a Qualcom dodávať komponenty čínskej technologickej spoločnosti Huawei. Informovali agentúry AFP a Reuters.

Huawei je v centre sporu medzi Pekingom a Washingtonom, ktorý firmu podozrieva, že jej technológie slúžia na špionáž v záujme čínskych tajných služieb. Spoločnosť tieto obvinenia popiera.

17:20

Nemecký výrobca počítačových čipov Infineon potvrdil, že v rámci ohláseného programu znižovania nákladov prepustí časť svojich zamestnancov. Informuje agentúra DPA.

Spoločnosť zhoršila svoju prognózu na celý finančný rok 2023/2024 už vo februári po neuspokojivých výsledkoch v prvom finančnom štvrťroku.

17:19

Členské krajiny EÚ sa v stredu “v zásade” dohodli, že výnosy z ruských aktív zmrazených v Európskej únii budú využité na vojenskú pomoc Ukrajine a podporu jej obnovy. Oznámilo to na sociálnej sieti belgické predsedníctvo v Rade EÚ.

Dohoda sa týka využitia úrokov a ďalších ziskov zo zablokovaných ruských aktív, nie však priamo samotných aktív.

17:15

Nemocniciam na juhu Pásma Gazy ostalo palivo pre elektrické generátory už iba na tri dni a jeho zásoby pre uzavreté hraničné priechody nemôžu doplniť. V stredu to uviedol šéf Svetovej zdravotníckej organizácie. Informovala agentúra AFP.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že Al-Najjar, jedna z troch nemocníc v Rafahu, už nefunguje v dôsledku pokračujúcich nepriateľských akcií v okolí a vojenskej operácie v Rafahu.

16:36

Japonská automobilka Toyota dosiahla v uplynulom finančnom roku rekordný zisk, ktorý sa v medziročnom porovnaní zdvojnásobil na 4,9 bilióna japonských jenov (29,4 miliardy eur). Informovala agentúra Reuters.

Skupina plánuje v tomto roku celosvetovo predať 10,95 milióna vozidiel, čo predstavuje pokles o 1,3 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

16:28

Európska komisia (EK) dokáže zabezpečiť správne a okamžité zaznamenanie výdavkov vykazujúcich nezrovnalosti, ich vymáhanie však často trvá príliš dlho. Vyplýva to zo správy, ktorú v utorok sprístupnil Európsky dvor audítorov (EDA).

V rokoch 2014 – 2022 bolo vo všetkých oblastiach vykázaných 14 miliárd eur neoprávnených výdavkov. Ich vymáhanie je kľúčovým prvkom systému vnútornej kontroly EÚ.

Audítori zistili, že vydanie žiadosti o vrátenie prostriedkov po ukončení financovaných činností trvá zvyčajne 14 až 23 mesiacov a získať ich späť trvá od troch do piatich mesiacov.

16:00

Poľsko bolo tento týždeň terčom hekerského útoku skupiny spájanej s Ruskom, oznámil v stredu poľský štátny výskumný ústav NASK. Informovala agentúra Reuters.

Oznámenie prišlo po obvineniach viacerých členských krajín NATO, že Rusko voči nim podniká kybernetické útoky.

15:41

Ukrajinský parlament v stredu odhlasoval zákon, ktorý niektorým väzňom umožní bojovať v ozbrojených silách. Informovala agentúra AFP.

15:37

Britský minister vnútra James Cleverly v stredu oznámil, že vláda vyhostí vojenského pridelenca na ruskom veľvyslanectve v Londýne, “ktorý je nedeklarovaným dôstojníkom vojenskej rozviedky”. Informovali agentúry AFP a Reuters.

Moskva bude “primerane reagovať“ na rozhodnutie Veľkej Británie vyhostiť ruského vojenského pridelenca, citovala ruská agentúra RIA hovorkyňu ruskej diplomacie Mariu Zacharovovú.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rôzne druhy listnatých stromov v arboréte Borová hora pri Zvolene

Autor: FOTO TASR-Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Urban

Marek Brna

Erik Majercak

Milan Náhlik

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali