Záväzky krajín na zníženie emisií CO2 nie sú dostatočné

Záväzky krajín na zníženie emisií CO2 nie sú dostatočné

Brusel/Paríž 30. novembra 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manish Swarup)

 

Na globálnej konferencie o klíme sa zúčastňujú predstavitelia 195 krajín sveta, vrátane lídrov 28-člennej Európskej únie

Dovedna 183 krajín sveta dalo pred klimatickým summitom OSN, ktorý sa dnes začal v Paríži, prísľuby o znížení emisií skleníkových plynov. Šéf francúzskej diplomacie Laurent Fabius, ktorý povedie rokovania 21. globálnej konferencie o klíme (COP21), už naznačil, že postoj týchto krajín považuje za “veľký úspech”. Informovala o tom belgická televízna stanica RTBF.

Reklama
Na snímke francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius
Na snímke francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius

Podľa Fabiusa záväzky 183 krajín pokrývajú takmer 95 percent celosvetových emisií, čo je bezprecedentné z hľadiska výsledkov doterajších klimatických podujatí. Na parížskom podujatí sa zúčastňujú predstavitelia 195 krajín sveta, vrátane lídrov 28-člennej Európskej únie.

Fabius však zdôraznil, že predložené záväzky nie sú dostatočné, pretože neobmedzia otepľovanie planéty na plánované 2 stupne alebo 1,5 stupňa Celzia; dávajú však reálnu šancu zabrániť riziku oteplenia planéty o 5 alebo 6 stupňov Celzia. “To bude jeden z hlavných prvkov našich rokovaní: zistiť, ako môžeme preklenúť túto medzeru,” uviedol šéf francúzskej diplomacie pred začatím klimatického summitu.

Reklama

Cieľom COP21 je dosiahnuť celosvetovú dohodu o obmedzení otepľovania planéty na dva stupne Celzia. Podľa názoru vedcov by nárast teploty nad tento limit viedol k zhoršovaniu súčasnej klimatickej nerovnováhy v podobe stúpania hladiny morí, topenia ľadovcov a vymierania druhov. Okrem toho by sa veľké časti niektorých kontinentov stali neobývateľnými, čo by viedlo k migrácii miliónov ľudí.

Vyjednávači musia priznať, že doteraz ponúknuté príspevky na znižovanie emisií CO2 nie sú dostatočné. Preto je nevyhnutná dohoda zameraná na proces neustáleho zlepšovania situácie a tiež zvýšené úsilie všetkých krajín smerujúce k dosiahnutiu spoločných cieľov.

Týka sa to všetkých krajín – tých na severe planéty, ktoré sú najväčšími znečisťovateľmi a aj tých na juhu, ktoré znečisťujú menej ale sú aj menej aktívne v boji proti globálnemu otepľovaniu. Ich úlohou je dosiahnuť univerzálnu dohodu, ktorá bude povinná a overiteľná v prípade každej krajiny, aby od roku 2020 bolo možné obmedziť nárast teploty na Zemi o dva stupne v porovnaní s rokom 1850. Predovšetkým tak, že sa znížia emisie skleníkových plynov.

Prekážky pre dosiahnutie spoločného cieľa sú stále početné. Mnohé krajiny si neželajú vonkajšiu kontrolu nimi vyprodukovaných emisií skleníkových plynov, ktorých množstvo ani nie je ľahké overiť. Sú veľké krajiny ako India, ktoré sa obávajú, že mechanizmy na kontrolu emisií budú brániť ich ekonomickému rozvoju. A v neposlednom rade nie všetky štáty sveta sú rovnako vystavené nepriazni klimatických zmien, čo znamená, že celosvetová dohoda musí byť spravodlivá a obsahovať prvky solidarity.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali