Účastníci prediskutujú možné kroky na podporu venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa a ľudu tejto krajiny, uviedla.
Väčšina členov tzv. limskej skupiny – bloku 14 latinskoamerických krajín a Kanady – nalieha na venezuelského prezidenta Nicolása Madura, aby odstúpil z funkcie v krajine, ktorá je v hlbokej ekonomickej a politickej kríze a má veľké problémy so zabezpečením potravín a liekov pre svojich obyvateľov. Okrem toho Venezuela zápasí aj s infláciou.
Venezuela je už niekoľko dní dejiskom pouličných protestov, ktoré si vyžiadali najmenej 35 obetí na životoch. Ich účastníci žiadajú Madurov odchod z funkcie.
Predseda venezuelského Národného zhromaždenia Guaidó sa minulý týždeň vyhlásil za dočasného prezidenta. Uznali ho Spojené štáty, Kanada, Izrael i väčšina latinskoamerických krajín. Na strane Madura naopak stoja Rusko, Čína, Irán, Turecko, Kuba, Mexiko či Bolívia.
Podporu Guaidóvi vyjadrila v pondelok aj venezuelská konzulka v americkom Miami Scarlet Salazarová. Vo videoposolstve podľa agentúry AP uviedla, že sa chová podľa ústavy ako kariérna diplomatka a aj naďalej si bude v Miami plniť svoje konzulárne povinnosti.
Už v sobotu venezuelský vojenský atašé vo Washingtone oznámil, že už neuznáva vládu Madura. Plukovník José Luis Silva svojich “bratov v armáde” vyzval, aby podporili predsedu parlamentu Guaidóa ako dočasného prezidenta.