Bratislava 24. októbra (TASR) – Konferencia s názvom "Hudobné inštitúcie na Slovensku: vznik-vývoj-poslanie-perspektívy-medzinárodné kontexty" sa dnes koná v priestoroch Hudobného múzea Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave. Venovaná je histórii, významu, ako aj súčasnosti a ďalším perspektívam hudobných inštitúcií na území Slovenska i hudobnému školstvu. Usporiadali ju Slovenská muzikologická asociácia pri Slovenskej hudobnej únii a Slovenské národné múzeum – Hudobné múzeum (SNM-HM). Podujatie sa koná s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.
V úvodnej časti konferencie riaditeľka SNM – Hudobného múzea Edita Bugalová vystúpila s prednáškou na tému Hudobné inštitúcie na Slovensku z hľadiska štátnopolitického vývoja krajiny v rokoch 1919-1989. Priblížila prítomným situáciu v oblasti hudobnej kultúry po vzniku prvej Československej republiky, vznik a pôsobenie štátnych, cirkevných i súkromných hudobných spolkov, speváckych súborov, divadelných, hudobných či vedeckých inštitúcií. Zamerala sa takisto na vplyv politických zmien po roku 1945 a najmä po roku 1948, po roku 1968 a v nasledujúcich rokoch normalizácie a neskoršieho politického uvoľnenia. Spomenula okrem iného vznik Speváckeho zboru slovenských učiteľov, Detského speváckeho zboru Československého rozhlasu, Slovenského národného divadla, folklórnych súborov SĽUK a Lúčnica, pôsobenie hudobných a iných štátnych a cirkevných či súkromných vydavateľstiev na území Slovenska, hudobných festivalov, hudobných škôl a iných hudobných inštitúcií.
Na konferencii sa zúčastňujú aj predstavitelia Ústavu hudobnej vedy Slovenskej akadémie vied (SAV), Hudobného fondu, hudobných i literárnych múzeí na Slovensku, Slovenskej národnej knižnice v Martine, Filozofickej fakulty UK v Bratislave, Pedagogickej fakulty UKF v Nitre a ďalších slovenských univerzít a kultúrnych inštitúcií. Ich prednášky boli o pôsobení Bratislavského cirkevného hudobného spolku v 19. storočí, o význame pôsobenia Slovenskej filharmónie v Bratislave počas šiestich desaťročí, o výskume stredovekej hudobnej kultúry na pôde SAV, činnosti Hudobného fondu, Hudobnej a umeleckej akadémie Jána Albrechta v Banskej Štiavnici a ďalšie.
Účastníci konferencie získali zaujímavé informácie aj o hudbe v rozhlasovom vysielaní na Slovensku, o zbierkovom fonde SNM – Hudobného múzea so zameraním na hudobné inštitúcie, o literárnom a hudobnom múzeu v Banskej Bystrici, ako aj o pôsobení významných osobností v slovenských kultúrnych inštitúciách.
ch ed