Postoj Gabriela, ktorý je aj šéfom SPD, je v protiklade pozíciou konzervatívnej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá zo zodpovednosti za krízu na Ukrajine viní Rusko. Kvôli udalostiam na Ukrajine sa výrazne zhoršili vzťahy medzi Ruskom a Západom.
V rozhovore pre nemecký denník Rheinische Post Gabriel priznal, že aj EÚ urobila chyby – napríklad, keď vytvorila dojem, akoby Ukrajina bola postavená pred voľbu, že sa musí rozhodnúť medzi EÚ a Ruskom. “Ale to nebolo a nie je dôvod na uvrhnutie krajiny do chaosu,” dodal na adresu Ruska.
Gabriel v rozhovore pre Rheinische Post vyhlásil, že za každých okolností treba zabrániť ozbrojenému konfliktu. “Ľudia sa boja, že budú zatiahnutí do vojenskej konfrontácie,” vysvetlil.
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč a jeho vláda vlani na jeseň odmietli podpísať asociačnú zmluvu s EÚ a namiesto toho nadviazali tesnejšie ekonomické vzťahy s Ruskom, čo na Ukrajine vyvolalo masové protesty, ktoré vo februári viedli k Janukovyčomu zosadeniu a zmene vlády.
Tento vývoj však vyvolal nespokojnosť na Kryme a v juhozápadnej časti Ukrajiny, kde žije väčšinou po rusky hovoriace obyvateľstvo, a viedol k referendám o ich nezávislosti. Krymská republika a mesto Sevastopol ich absolvovali v marci a už sa stali subjektmi Ruskej federácie. V Doneckej a Luhanskej oblasti sa referendá konali minulú nedeľu. Obe oblasti sa vyhlásili za nezávislé “ľudové republiky”. Ani Kyjev, ani západné štáty však tieto referendá a ich výsledky nepovažujú za legitímne.
Kancelárka Merkelová začiatkom týždňa odmietla kritiku svojho predchodcu v úrade Gerharda Schrödera, ktorý je osobným priateľom ruského prezidenta Vladimira Putina. Schröder totiž uviedol, že hlavnú zodpovednosť za krízu na Ukrajine nesie Európska únia, pretože Kyjev dotlačila k voľbe vybrať si medzi ňou a Ruskom.
Agentúra Reuters pripomína, že Nemecko podporuje sankcie uvalené na Rusko kvôli jeho postoju v ukrajinskej kríze, ale Merkelová i jej partneri z SPD zdôrazňujú nutnosť pokračovať paralelne so sankciami aj v diplomatických snahách o urovnanie konfliktu.
Nemecký minister zahraničných vecí, sociálny demokrat, Frank-Walter Steinmeier, preto v utorok navštívil Kyjev, aby sprostredkoval dialóg medzi politikmi a zástupcami občianskej spoločnosti pred rokovaniami za okrúhlym stolom, ktoré sa začnú dnes v Kyjeve a budú venované v prvom rade ústavnej reforme a decentralizácii moci. “Ide o to, aby sa na Ukrajine vytvorili podmienky, v ktorých krajina môže slobodne a nezávisle rozhodovať o svojej budúcnosti,” vysvetlil Gabriel podstatu rokovaní za okrúhlym stolom.
jf