“Chceme ich naučiť cievkovanie a vyplachovanie hrubého čreva, aby sa tieto techniky stali pre nich každodennou rutinou nielen v nemocniciach, ale aj v domácnostiach, kde deti žijú,” povedal lekár kliniky detskej chirurgie (KDCH) Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a NÚDCH František Horn. Slovenských pacientov učia lekári a sestry zvládať cievkovanie ambulantne a výplachy hrubého čreva počas hospitalizácie, aby predišli komplikáciám.
“Natrénujeme trénerov, tak znie ústredná myšlienka odborného stretnutia lekárov, sestier, asistentov, rodičov a pacientov členských spoločností Svetovej spoločnosti pre spina bifida a hydrocefalus,” uviedol generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela. “Na Slovensku máme vynikajúcu starostlivosť o týchto pacientov a veľmi nás teší, keď kolegovia zo zahraničia prejavujú záujem o spoluprácu s našimi kolegami a chcú šíriť naše skúsenosti,” doplnil.
Podľa Horna zástupcov Slovenskej spoločnosti pre spina bifida a hydrocefalus veľmi často zahraniční kolegovia pozývajú, aby v ich krajinách prezentovali multidisciplinárny prístup v starostlivosti o pacientov s týmito diagnózami. “Tentoraz sme v spolupráci s KDCH a klinikou pediatrickej urológie pozvali členov jednotlivých spoločností do Bratislavy,” povedal. Odborníci a hostia zo zahraničia budú mať k dispozícii moderné pomôcky na trénovanie cievkovania.
Spina bifida je vývojová anomália chrbtice a miechy, pri ktorej počas embryonálneho vývoja nedochádza k uzatvoreniu neurálnej trubice. Rázštep sa najčastejšie vyskytuje v bedrovej a krížovej oblasti chrbtice a pacienti majú zvyčajne poškodené močenie, stolicu aj chôdzu. Často sú celoživotne odkázaní na invalidný vozík.
“Na KDCH sledujeme, ako u týchto detí vyvíjajú ich funkcie. Ak si ich zdravotný stav vyžaduje operačné riešenie, operujeme ich na našom pracovisku a ďalej koordinujeme starostlivosť multidisciplinárneho tímu – urológov, brušných chirurgov, ortopédov, neurológov a iných,” vysvetlil Horn.