Zástancovia tohto projektu poukazujú na to, že žiaden monopol nehrozí a európske štáty môžu nakupovať plyn od viacerých spoločností a prízvukujú, že Rusko bolo vždy spoľahlivým dodávateľom a dodržalo všetky dohody a termíny a nikdy nevydieralo partnerov. Celá vec je ale v tom, že rôzne krajiny obhajujú vlastné záujmy…
Prirodzene najaktívnejšie obhajujú daný projekt nemeckí politici, experti a média: Nemecko má najväčší záujem na realizácii tohto projektu. „V boji proti plynovodu „Nord Stream 2“ predkladá Európska komisia a Poľsko vymyslené a chybné argumenty. Nemecko-ruský projekt neznižuje, ale dokonca zvyšuje spoľahlivosť dodávok energie v Európe. Reverzné technológie umožňujú vyhnúť sa akejkoľvek forme vydierania plynom zo strany Kremľa,“ podotýka nemecký portál Weser-Kurier.
„V podstate EÚ robí správnu vec, keď trvá na vytvorení jednotného trhu s plynom v Európe, pretože to zabezpečí spoľahlivé dodávky energie. Ak by niektorá z krajín prestala dostavať energetické zdroje, prídu jej na pomoc ďalšie štáty únie. Z tohto dôvodu európske smernice od roku 2009 stanovili, že vlastníci potrubia nachádzajúceho sa v EÚ poskytujú všetkým dodávateľom plynu k nim rovný prístup za dostupné ceny. Tento prístup zabraňuje zneužitiu trhovej sily,“ uvádza nemecký portál.
Poukazuje na to, že podľa Európskej komisie, Nord Stream 2 znižuje spoľahlivosť dodávok energie. Európski komisári sa obávajú, že EÚ bude príliš závislá na ruskom zemnom plyne. Portál tvrdí, že to nie je pravda, pretože expanzia iba zvýši priepustnosť. „A kto bude dodávať modré palivo do Európy ako predtým, bude závisieť od dopytu a hlavne od cene. V dôsledku toho sa spoľahlivosť dodávok energie ešte zvýši: ak jedna z trás prestane fungovať, napríklad kvôli politickému konfliktu vo vzťahoch medzi Ruskom a Ukrajinou, budú existovať iné spôsoby dodávok,“ vysvetľuje Weser-Kurier.
Portál popiera tvrdenia Európskej komisie a Poľska, že plynovod umožní Rusku vydierať Európsku úniu tým, že uzavrie svoj plynový kohútik. „Ale to tiež nie je pravda. Moskva to ozaj dokáže, ale bez prerušenia dodávok do Západnej Európy. Ale o čo ide? Pomocou reverznej technológie môžeme ruský plyn, ktorý sa dostane do nemeckého mesta Greifswald, vrátiť do Poľska. Čiže bojkot Kremľa je vylúčený,“ prízvukuje portál.
„Ale v skutočnosti sa Poľsko snaží zabrániť „Nord Streamu 2“, pretože nechce stratiť veľké hotovostné platby za prepravu modrého paliva. Ak plyn poputuje dnom Baltského mora, Varšava tieto peniaze neuvidí. Toto je pre Poľsko zlé ale pre európskeho spotrebiteľa to bude dobré, v dôsledku toho bude plyn lacnejší,“ zdôrazňuje v závere nemecký portál Weser-Kurier.
Eugen Rusnák