Anna Applebaum, ktorá sa špecializuje na Rusko a východnú Európu, je americkou novinárkou a držiteľkou Pulitzerovej ceny. V spomínanom článku píše o tom, že prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá sa zjavila v podstate odnikiaľ, je receptom ako poraziť populizmus v štátoch západnej civilizácie a hlavne v USA, ako nástroj proti Donaldovi Trumpovi.
“Na Slovensku vo februári 2018 zažili podobne temnú hodinu. Krajinu viedla populistická vláda napojená na korupciu a organizovaný zločin. Jána Kuciaka, mladého novinára, ktorý sa pokúsil tieto prepojenia preskúmať, spolu s jeho snúbenicou brutálne zavraždili. Masové protesty presvedčili premiéra (Fica), aby rezignoval, ale bolo ťažké si predstaviť, aký typ jazyka, aký typ politickej kampane by mohol presvedčiť najvernejších podporovateľov jeho strany,” píše Applebaum v článku.
Podľa Igora Melichera sa ale celý článok nesie viac v duchu, “ako na Slovensku vládla populistická vláda Roberta Fica, ktorá zastrašovala novinárov a páchala obrovskú korupciu”.
Novinárka v článku popisuje Čaputová ako bojovníčku proti miestnej skládke, ktorá sa nahnevaná vraždou novinára rozhodla zapojiť do boja o prezidentský úrad ako kandidátka malej strany Progresívne Slovensko, ktorý akýmsi zázrakom nakoniec aj vyhrala.
Melicher však tvrdí, že tento článok je iba čistú rozprávkou bez znalosti základných faktov. “Na Slovensku nevládla populistická vláda. Ficovi sa podarilo to, čo pred tým nikomu keď do jednej vlády spojil zástupcov maďarskej menšiny a zástupcov národovcov.”
Ficova politika bola podľa Melichera zodpovedná, sociálna a proeurópska.
Applebaum teda podľa Melichera napísala tento silne tendenčný článok o Čaputovej pravdepodobne preto, že zdieľa rovnaké hodnotové a ideologické názory ako ona.
“Čaputová nie je žiadna čistá kvetinka, jej tím v kampani tiež rozosieval špinu. Nerobila to však priamo ona, ale jej spriatelené médiá a facebookové stránky,” upozorňuje Melicher a dodáva, že na základe tejto neznalosti prostredia a množstva zavádzaní a dezinformácií, ktoré novinárka v článku priniesla, by sa ním určite nemala chváliť. Skôr by mala vrátiť Pulitzerovu cenu za žurnalistiku a novinársky preukaz, lebo tento článok je podľa neho “vrcholom zaujatosti, neznalosti problematiky a silného politického aktivizmu, nie serióznej žurnalistiky”.
Kauza Gorila
Melicher sa zároveň vyjadril aj ku zverejneným nahrávka z kauzy Gorila.
Melicher pripomína, že v čase kedy sa Gorila odohrávala bol Fico opozičný poslanec, ktorému navyše patrí v údajnom zvukovom zázname necelá jedna hodina z 39 hodín.
Navyše, v tejto hodine rozhovoru nepočujeme podľa Melichera okrem požiadania o kolu nič, čo by mohlo Fica poškodiť. Na druhej strane tu však počujeme vlastníka Penty, ako hovorí o tom, že treba zničiť Smer.
“Liberálno-bulvárne denníky vlastnené finančnými skupinami horlivo odvracajú pozornosť od svojich chlebodarcov a útočia na Smer hlava-nehlava. Pri tom však klamú verejnosť tým, že jej zamlčiavajú pravú pointu kauzy. A to je odpredaj nášho národného majetku do rúk oligarchom stranami KDH a SDKÚ za netrhové ceny a provízie v stámiliónoch korún, z ktorých sa bežným ľuďom zatočí hlava. Na tieto najdôležitejšie veci sa však médiá nepýtajú,” tvrdí a pokračuje tým, že novinárom pri tom všetkom unikla jedna veľmi podstatná vec:
“Každý z nich vo svojich desiatkach článkov vydaných v krátkom čase hovorí o tom, že Fico je posledný aktívny politik z kauzy Gorila. Ale čo Beblavý, ktorý sedel priamo v Gorilej vláde ako štátny tajomník, kým Fico bol len opozičným poslancom bez moci a vplyvu? Na toho sa už nepozeráte?” pýta sa na záver a odporúča všetkým, ktorí sa nechávajú uniesť tonami komentárov z Denníka N a SME, aby to celé nebrali až tak vážne a brali to len ako “obyčajný bulvár, ktorý sa snaží kryť svojich chlebodarcov a prinášať senzácie, náhle zvraty a bombastické titulky”.
Tatiana Stará